Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Γενική συνέλευση Κινήματος Νέων Ιατρών Θεσσαλονίκης

Αίθουσα Ιατρικής Εταιρείας Θεσσαλονίκης, Δημοσθένους 4 κέντρο.

5751958397_6f34729769_b.jpg

Την Παρασκευή 27-05-2011 στις 6 το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί γενική συνέλευση της ομάδας των ανειδίκευτων-εν αναμονή ειδικότητας ιατρών, με κεντρικό θέμα συζήτησης την αντίθεσή μας με το "προσχέδιο" σχετικά με τις εξετάσεις για την έναρξη ειδικότητας.

Θα γίνει ενημέρωση για τις ως τώρα αποφάσεις και οργάνωση των επόμενων κινήσεών μας.

Η παρουσία όλων των συναδέλφων είναι ιδιαίτερα σημαντική καθώς τα χρονικά περιθώρια που έχουμε μέχρι να αντιδράσουμε στενεύουν!

Προωθήστε την πρόσκληση και ενημερώστε τους συναδέλφους σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Συνάδελφε είμαστε τόσο καιρό στο ΔΝΤ και δεν είδαμε καμιά τρομερή βελτίωση στην υγεία. Γιατί να δώσεις εξετάσεις? Για να βγάζεις τη λάντζα των επειγόντων άυπνος και χωρίς ρεπό? Γιατί τι εκπαίδευση περιμένεις ότι θα σου δώσει ένα νοσοκομείο που δε βάζει πλέον πχ χειρουργεία λόγω έλλειψης υλικών? Αυτό το "όσοι βολεύτηκαν βολεύτηκαν και όσοι την πληρώσουν, κρίμα αλλά έτσι πάει", είναι απαράδεκτο να το δέχεται κάθε ιατρός, που υποτίθεται ότι έχει κι ένα υψηλό δείκτη νοημοσύνης. Συγνώμη για το ύφος, δεν είμαι κατά των αλλαγών αλλά μπορώ να κρίνω ποιος είναι ο στόχος τους, και σίγουρα δεν είναι το δικό μας καλό. Πρέπει να διεκδικήσουμε τις σωστές αλλαγές στην υγεία, να τιμωρηθούν όσοι τα "φάγανε" και μετά ευχαρίστως να την πληρώσουμε κι εμείς με μειώσεις θέσεων- αλλά όπως βλέπεις προς το παρόν μόνο τις προσωποπαγείς κόψανε εν μια νυκτί, οι (πολυ)διευθυντές ακόμη είναι στις καρέκλες τους.

Μαζί σου είμαι σε αυτά που λες.Έτσι είναι η εκπαίδευση που έχουμε και έτσι σίγουρα θα παραμείνει.Αλλά δε φταίμε και εμείς σε αυτό?Έχουμε διεκδικήσει κάτι καλύτερο όσον αφορά την εκπαίδευση μας από το πανεπιστήμιο ακόμα,μέχρι την ειδικότητα κοκ?ΟΧΙ...Και κατά την ταπεινή μου άποψη,γιατί αυτοί που 'οργανώνουν' τις αντιδράσεις και 'παρασύρουν' και τους υπόλοιπους δε νοιάζονται για την επαγγελματική μας κατάρτιση,αλλά για τα προσωπικά-κομματικά τους συμφέροντα.Το τι είδους εκπαίδευση μας προσφέρουν δεν τους ενδιαφέρει,για άλλα πράγματα νοιάζονται.Όσο για το ποιοι θα την πληρώσουν το λέω με τη λογική ότι δε γίνεται να είναι όλοι ευχαριστημένοι,ένα τέτοιο νομοσχέδιο σίγουρα θα έχει και συναδέλφους που τους αδικεί κατάφωρα.Και είναι αυτοί που περιμένουν 4 και άνω χρόνια.

Δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι με το νομοσχέδιο.Ο μόνος λόγος που είμαι ΥΠΕΡ είναι ότι έτσι όπως είναι τα πράγματα πρέπει να υπάρξει κάποιος έλεγχος.

Πρώτος στόχος πρέπει να είναι η βελτίωση των παροχών υγείας προς τον πολίτη.

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?

emcolgate

Άντε διάβασμα τώρα για να κάνουμε ειδικότητα στην εξοχότατη κλινική της Άνω Ραχούλας...

Επειδή το ξέρω το λέω.

Ο καθένας ας πάρει αυτό που του αξίζει.Τώρα εσύ αν γουστάρεις Άνω Ραχούλα σου υπόσχομαι ότι δεν πρόκειται να τη δηλώσω,όλη δική σου....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

narkotti13 με ποια ακριβώς ισοπεδωτική λογική πρέπει να υπάρξουν κάποιοι - το πρέπει με την έννοια του αναπόφευκτου ,αν έτσι το θες - που θα αδικηθούν κατάφωρα σε ένα τέτοιο νομοσχέδιο?? Έχε υπόψιν σου ότι μιλάμε για ΖΩΕΣ εδώ...όχι για ευρώ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήνυμα από την Ελληνική Νευρολογική Εταιρεία

Αγαπητέ (η) συνάδελφε,

Σας υπενθυμίζουμε πως στο πλαίσιο του 25ου Πανελληνίου Συνεδρίου της Ε.Ν.Ε

τη Κυριακή 5 Ιουνίου 2011

θα πραγματοποιηθούν δύο εκδηλώσεις με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους ειδικευόμενους αλλά και τους αναμένοντες συναδέλφους.

· Η μία εκδήλωση (10:00 – 10:30) είναι η ομιλία του

Walter Struhal με θέμα: European residency training

· Στη συνέχεια (10:30 – 11:30) θα ακολουθήσει ενημέρωση-συζήτηση

για το υπό διαμόρφωση νομοσχέδιο σχετικά με τις Ιατρικές Ειδικότητες.

Θεωρούμε πως η ενεργητική συμμετοχή σας θα είναι εξαιρετικά χρήσιμη για την διαμόρφωση τελικής άποψης από την ΕΝΕ.

Προς ενημέρωση σας, θα βρείτε συνημμένα και το προσχέδιο νόμου.

Έτσι, μετά την διαρροή του προσχεδίου, έγινε η διάψευση από τον Λοβ και τώρα

στο συνέδριο της Ελληνικής Νευρολογικής εταιρείας θα γίνει "συζήτηση" για το υπό διαμόρφωση νομοσχέδιο.

Και εις ανώτερα!!! Ψεύτες, υποκριτές, ανεύθυνοι, άσχετοι, ακατάλληλοι!

Καλούν για συζήτηση για κάτι που έχουν ήδη προαποφασίσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μόνος τρόπος να κερδίσουμε είναι να φύγουν επιτέλους οι τοποτηρητές, τα ανδρείκελα. Δε θα κερδίσει κανένας μόνος του. Τώρα όλοι μαζί έξω... Μόνο όταν επανακτήσουμε τη Δημοκρατία μας μπορούμε να συζητάμε για βελτιώσεις και αλλαγές. Ποτέ σε καθεστώς κατοχής με παράνομες κυβερνήσεις - τρομοκράτες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι, μετά την διαρροή του προσχεδίου, έγινε η διάψευση από τον Λοβ και τώρα

στο συνέδριο της Ελληνικής Νευρολογικής εταιρείας θα γίνει "συζήτηση" για το υπό διαμόρφωση νομοσχέδιο.

Και εις ανώτερα!!! Ψεύτες, υποκριτές, ανεύθυνοι, άσχετοι, ακατάλληλοι!

Καλούν για συζήτηση για κάτι που έχουν ήδη προαποφασίσει.

Γιατί να μην συζητήσουνε; Εγώ, εσύ και άλλοι συνάδελφοι έχουμε το δικαίωμα να συζητήσουμε και να καταθέσουμε τις προτάσεις μας και η ΕΝΕ όχι;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο πανελλήνιο ιατρικό συνέδριο στο Hilton την προηγούμενη εβδομάδα υπήρχε αντίστοιχη συζήτηση και ομιλία του Δατσέρη αφιερωμένη στην εισήγηση στην οποία δεν παρεβρέθηκαν πάνω από 10 ειδικευόμενοι! Στο τέλος καταχειροκροτήθηκε από το κυρίως ακροατήριο (πανεπιστημιακοί κλπ).

P.S. Στο προκατακτικό πρόγραμμα του συνεδρίου δεν υπήρχε η ομιλία! Μάλλον προστέθηκε στη στροφή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμα ένα δείγμα των "δημοκρατικών" συμπεριφορών του Λοβέρδου και των παρατρεχάμενων..

Υπο κατοχή το Ηράκλειο λόγω Λοβέρδου

Λεφτά για την υγεία δεν έχουμε, για τους συμβούλους του, τις επιτροπές του και τις υπερωρίες των λογιστών του ΥΥΚΑ έχουμε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια, αλλου κι αλλου τις τζιφρες τις βαζετε, και κατα του προσχεδιου οχι? Τι φοβαστε? Μη δει το ονομα σας ο ΛΟβ και δεν σας ερθει ο διορισμος? Ελεος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια καλημερα,ειμαι σε αναμονη για ειδικοτητα αναισθησιολογια στο κατ και μπαινω θεωρητικα τελος τοθ 2012 μπορει και νωριτερα γιατι εχουν φυγει 2 ατομα.ετσι οπως εχει μεχρι τωρα και ειναι ενιαια η ειδικοτητα μου..πως εχει η κατασταση με το νομοσχεδιο?δινω κι εγω εξετασεις?μπορειτε να μου δωσετε φωτα..?νωριτερα απο ενα χρονο δεν νομιζω εγω να εφαρμοστει το νομοσχεδιο..ειμαι σε σκεψη να παρατησω την ιατικη σε αντιθετη περιπτωση κι εγω οπως διαβασα παραπανω και να φυγω στο εξωτερικο να παω για δουλεια εχω καποιες γνωριμιες..αυτα...ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι δεν υπάρχει ασφαλής απάντηση στο ερώτημά σου καθώς το εν λόγω προσχέδιο είναι ασαφές και ελλειπές σε ότι αφορά το πότε θα εφαρμοστεί, με ποιό τρόπο, τί θα γίνει με τους αποτυχόντες κτλ.

Δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να βασιστεί σε ότι διαρρέει σε εφημερίδες και σε έναν υπουργό που η πρακτική του είναι απαξιώνει τους ιατρούς καθημερινά, να μη δέχεται να μπει σε διάλογο για τόσο σοβαρά θέματα, να συνοδεύεται από τα

ΜΑΤ όταν επισκέπτεται νοσοκομεία, και να λειτουργεί με γνώμονα τις περικοπές θέσεων ειδίκευσης και μισθών.

Αν και καταλαβαίνω την αγωνία σου, καθώς είμαστε πολλοί στην ίδια θέση, επίτρεψέ μου και μία παρατήρηση:

Το να μετράει ο καθένας μας πόση αναμονή έχει και αν προλαβαίνει χρονικά να διοριστεί πριν ισχύσουν τα νέα μέτρα, μπορεί να έχει νόημα ατομικά, αλλά για να λυθούν τα προβλήματά μας χρειάζεται συλλογικότητα και προσπάθεια για έναν κοινό στόχο.

Αλλιώς δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ σωστή παρατήρηση di oggi. Επιτέλους ας σταματήσει ο καθένας να βλέπει αν προλαβαίνει να μπει ή όχι χωρίς εξετάσεις και να αδιαφορεί για το σύνολο. Είναι προκλητικό να γίνεται μια συζήτηση 88 σελίδων, να προσπαθούνε ορισμένοι(ακόμα και άτομα τα οποία έχουν ήδη ειδικότητα) προς όφελος όλων των καναπεδάτων και κάποιοι να ρωτάνε αν προλαβαίνουν να μπουν στην ειδικότητα χωρίς εξετάσεις και να κλείσουν και την πόρτα.

Όσον αφορά το ερώτημα του Kleiza να υπενθυμίσω ότι προβλέπεται (με βάση την εισήγηση του ΚΕΣΥ) να δημιουργηθούν εκπαιδευτικά κέντρα αποτελούμενα από αρκετά νοσοκομεία και οι λίστες αναμονής που υπάρχουν σήμερα να ενωθούν σε μία (για κάθε ΕΚ). Αν γίνει αυτό πολλά άτομα που θεωρούν ότι θα προλάβουν να μπουν θα μείνουν απέξω, ειδικά με την μείωση θέσεων που έρχεται, αλλά και να μπουν χωρίς εξετάσεις θα καθυστερήσουν αρκετά. Όλα αυτά σε συνδυασμό με τις μειώσεις μισθών, την διακοπή των διορισμών στο ΕΣΥ, τον ΕΟΠΥ κτλ που έρχονται καθιστούν το μέλλον μας στη χώρα δυσοίωνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν αδιαφορω για κανεναν μας,αλιμονο..αυτο που συμβαινει στον ιατρικο κλαδο ειναι αδιανοητο..απλα νομιζω οτι εκανα λαθος που εφαγα τα χρονια μου να σπουδασω ιατρικη..δεν εχει τιποτε να μου προσφερει..οταν βλεπω γυρω μου να καταστρεφονται τα παντα,να μασ χτυπανε απο παντου..ε νομιζω οτι ειναι γραφικο να λεω σπουδασα γιατρος για να προσφερω..τι να προσφερω?οποιος ή οποια το λεει αυτο ειναι πολυ ρομαντικοι για τα δεδομενα της Ελλαδιτσας μας..δεν βγαινει τελικα κανεις να μας πει τι θα γινει με το νομοσχεδιο και πρεπει να μαθουμε με καποιο βυσμα παντα..ας αρκεστουμε στο αγροτικο προς το παρον και βλεπουμε..μετα θα φυγουμε εργατες στην Ολλανδια με 80 euros την ωρα και με συνθηκες...δεν με χαλαει...γεια σας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι συνάδελφοι που με τόση ευκολία, μπροστά στις αναφαινόμενες δυσκολίες, μαζεύουν τα μπογαλάκια τους για την ξενιτιά, αντί να κάτσουν εδώ και να παλέψουν, μου γεννάνε συναισθήματα ίδια με αυτά που μου γεννάνε άνθρωποι χωρίς κανένα άλλο κίνητρο στη ζωή, πέραν του κέρδους, της κατανάλωσης, της ευμάρειας. Νοοτροπία όπως αυτή που μας οδήγησε ως εδώ... Και αν δεν είναι τέτοιοι, αν το κίνητρό τους δεν είναι απλά η δυνατότητα κατανάλωσης, αλλά η ιατρική τους καριέρα, δεν είναι παρά άνθρωποι μονόχνωτοι, μονοδιάστατοι, που έχουν περιορίσει και ταυτίσει την προσωπική τους υπόσταση στα στενά πλαίσια μιας επαγγελματική ιδιότητας.

Ίσως λοιπόν και να 'ναι καλύτερα να φύγουν μια ώρα αρχύτερα. Γιατί επιτέλους πρέπει να πάψουμε να αγωνιζόμαστε απλά για το δικαίωμά μας στην κατανάλωση, να επιλέγουμε τον καλύτερο Κύριο που θα ανταμείψει τη δουλεία μας καλύτερα, έλληνα ή ξένο, αδιάφορο αν μας ταΐζει καλά, αλλά επιτέλους από αγάπη για τον τόπο αυτό, για την ταυτότητα και την ιδιαιτερότητά μας να ονειρευτούμε ένα μέλλον καλύτερο.

Έχω βαρεθεί τους ριψάσπιδες που εξαγοράζονται με 80 ευρώ την ώρα... Συγνώμη συνάδελφε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν ξεκαθαρισουν ολα και δουμε τι θα γινει τελικα με αυτο το νομοσχεδιο τοτε μπορεις να εξαπολυεις τις οποιες κατηγοριες ή χαρακτηρισμους σου..εδω εγω διαβαζω μονο κινδυνολογιες και αερολογιες χωρις νοημα..σιγα ρε συναδελφε που το ΕΣΥ βρωμαει απο οπου κι αν το πιασεις..ολοι τα παιρνουν απο ολες τις πλευρες και εμας δεν μας αφηνουν να κανουνε ειδικοτητα..να σε βαλουμε εσενα να το εξυγιανεις..καθεστε και σφαζεστε εδω και τι κανετε..σε τελευταια αναλυση πηγαινε στους γιατρους χωρις συνορα..εγω συναδελφε μεγαλωσα με πολυ λιγα χωρις οικονομικη ευμαρεια κλπ οπως οι περισσοτεροι φοιτητες ιατρικης..γι αυτο μην τα ισοπεδωνεις ολα...και ποιον τοπο ρε φιλε σε τελικη αναλυση..?πηγαινε σε 2-3 εφημεριες σε ενα δημοσιο νοσοκομειο-κατ ας πουμε,ευαγγελισμο και μετα ελα να μου πεις αν θα εισαι ευχαριστημενος..και με 33 ευρα μεροκαματο..ολα πλεον ειναι επαγγελμα σημερα..τωρα αν εσυ δεν εχεις δουλεψει ποτε στη ζωη σου να δεις το ζορι και εχεις τις οικονομικες πλατες γερες καλο για σενα.. μπορεις να κατηγορεις..συγγνωμη συναδελφε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλαράκι, δεν ξεκίνησα προσωπική επίθεση εναντίον σου, για αυτό μη μου το παίζεις καΐλας. Έχω δουλέψει σε δημόσιο νοσοκομείο ως κομμάτι της ειδικότητας, σε επαρχιακό μάλιστα με όλον τον νομό στους ώμους του ενός και μοναδικού εφημερεύοντα και έχω γευτεί το σύστημα υγείας. Όχι μόνο από την πλευρά του έρμου του ειδικευόμενου, αλλά και από του έρμου του ασθενή που έρχεται σε ένα ξεχαρβάλωτο σύστημα υγείας... Ούτε καΐλας θα στο παίξω, λέγοντας σου για δεύτερες και τρίτες δουλειές κλπ. Αυτή τη νοοτροπία του ποιος είναι πιο κακομοίρης για να μιλήσει δε τη γουστάρω. Όλοι κάνουμε τον αγώνα μας. Απλά θα πρέπει επιτέλους να πάψουμε να ψάχνουμε ο καθείς τον πιο άνετο καναπέ για να βουλιάξει και να κοιτάξουμε να δούμε τη γαμοχώρα μας. Ως πότε θα μαστε το σκλαβοπάζαρα μεταναστών, να στήνουμε άλλες χώρες και η δικιά μας θα παραμένει ες αεί ελλαδίτσα;;;

Αν όλα αυτά τα μέτρα λαμβάνονταν για να δούμε ένα σύστημα υγείας της προκοπής θα κανα μώκο και μάλιστα θα επικροτούσα. Αν ήξερα πως αύριο το νοσοκομείο της πόλης μου θα γυάλιζε απο καθαριότητα και δε θα χε ξεραμένα αίματα στο cuff κάθε πιεσόμετρου, πως το προσωπικό δουλεύει ανθρώπινο ωράριο και πως το ΕΚΑΒ δε θα με κάνει περιοδεία στην ελλάδα μέχρι να βρει νοσοκομείο που να χει patch να μου κάνει ΗΚΓ. Αλλά όταν ο λαός μας οδηγείται στην εξαθλίωση, ακόμα και αν ευθύνεται για αυτή, για να πληρωθεί ο κάθε golden boy που κερδοσκόπησε με συνεργασία πουλημένων κυβερνήσεων, όποιος φεύγει αναζητώντας βολικότερες πολυθρόνες αλλού είναι ρίψασπις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποιος φευγει δεν το κανει ουτε γιατι γουσταρει το εξω ουτε γιατι απλα δε θελει να ειναι βασιλακης καιλας.

Απλα για τα αυτονοητα: μια εκπαιδευτικη θεση, ενας αξιοπρεπης μισθος και η δυνατοτητα να ασχοληθει με αυτο που σπουδασε, αφιερωνωντας τοσα χρονια και τοσο κοπο απο τη ζωη του,περνωντας εξετασεις επι εξετασεων, χανοντας διακοπες,καλοκαιρια και πολλες φορες προσωπικες στιγμες για να το πετυχει.

Οταν η ιδια σου η χωρα σου στερει αυτο το βασικο δικαιωμα, να ολοκληρωσεις την εκπαιδευση σου και να βρεθεις σε ενα υγιες επαγγελματικ περιβαλλον ,γονιμο, να δουλεψεις με αξιοπρεπεια και να προαγεις τις ικανοτητες σου, τι θα πρεπει να κανεις?

Να ακους τον καθε μαλακα Λοβερδο και τα λοιπα αποβρασματα να σε παρουσιαζουν σαν αχρηστο και σαν βαρος στην κοινωνια?να σε εξευτελιζουν με τις τραγικες καταστασεις που βιωνεις στα νοσοκομεια, να μη σε πληρωνουν και να σε κοροιδευουν με δεδουλευμενες εφημεριες σα να εισαι παιδακι νηπιαγωγειου ? να σου στελνουν μπατσους να σε τραβανε στο τμημα επειδη κανεις εισαγωγη σε ραντζο, λες και πρεπει να βρεις εσυ λυση για τα υπεραριθμα περιστατικα της εφημεριας?..Τι να πουμε!

Αυτη η κυβερνηση της ντροπης οπως και οι προηγουμενες ειναι υπευθυνες για την μεταναστευση των νεων επιστημονων,οχι μονο γιατρων,γιατι δεν τους ενδιαφερει να αξιοποιησουν το εγχωριο δυναμικο. Προτιμουν 1000 φορες να αναπαραγουν τη μιζερια τους και τα δικα τους παιδια,παρα να κανουν ενα βημα μπροστα και να δωσουν χωρο στο δημιουργικο και στο καινουριο...απλα θα βυθιστουν στον τιτανικο που δημιουργησαν..

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ακούστε τώρα αλήθειες!

Μετά το αρχικό σοκ από την διαρροή του προσχεδίου, ξεκίνησα να ψάχνομαι για να δω τί μπορούμε να κάνουμε για να γλιτώσουμε την ολοκληρωτική καταστροφή.

Εκτός από το ενδεχόμενο του να αποκλειστώ από την ειδικότητα, καθώς έχω πάρει πτυχίο πριν 6 χρόνια, τα οποία να μην κουράζω, δεν έκατσα με σταυρωμένα χέρια, σκέφτηκα και τους νέους συναδέλφους οι οποίοι δεν πρέπει να χάσουν τα χρόνια τους περιμένοντας στις λίστες. Έτσι δεν μπορώ να πω όχι σε μια αλλαγή προς το καλύτερο.

Ωστόσο το προσχέδιο έτσι όπως διέρρευσε και διαψεύστηκε και υπογείως μετατρέπεται σε νομοσχέδιο, καθώς και διαβάζοντάς το σε ένα πράγμα καταλήγω. Είναι ελεεϊνό, όπως και αυτοί που το γράψανε. Δεν πιστεύω πως αυτοί οι άνθρωποι που έχουν καταστρέψει την χώρα ολόκληρη, είναι δυνατόν να θέλουν το καλό μας.

Για αυτό είπα να περάσω στη δράση και να μην κάθομαι στο σπίτι να μυξοκλαίω στους δικούς μου. Κόμματα και παρατάξεις και συνδικαλιστές από χρόνια έχουν αποδείξει την ανεπάρκειά τους.

Θεωρώ πως αυτή την στιγμή γίνεται μια αξιόλογη προσπάθεια από το κίνημα Νέων Ιατρών ώστε να οργανωθούμε ενάντια σ'αυτούς που υπονομεύουν το μέλλον μας, από νέους ανθρώπους που αυτοοργανώθηκαν μακριά από κόμματα και άλλα συμφέροντα.

Ξεκίνησα λοιπόν το τρέξιμο, την ενημέρωση στις συνελεύσεις, την ενημέρωση συναδέλφων που δεν είχαν ακούσει καν για το προσχέδιο, τη γνωστοποίηση του προβλήματός μας σε ιατρικούς συλλόγους κτλ

Αποτέλεσμα:

Λίγοι συνάδελφοι αναλογικά με τον αριθμό των εν αναμονή ειδικότητας-που κυρίως καίει το προσχέδιο συμμετέχουν ενεργά στις προσπάθειες που κάνουμε. Οι υπόλοιποι πίνουν φραπεδάρες στην παραλία και αμπελοφιλοσοφούν.

Πολλοί συνάδελφοι μετά την ενημέρωση, αρκέστηκαν στην διάψευση του Λοβέρδου σχετικά με το προσχέδιο. Δεν ξέρω τί πίνουν και δεν μας δίνουν αλλά εμπιστεύονται αυτούς που μας γονάτισαν ως έθνος, που δυσφημουν όλο τον ιατρικό κλάδο και κουβαλάνε τα ΜΑΤ μαζί τους όπου πάνε!

Άκουσα ότι κάποιοι δεν υπέγραψαν ενάντια του προσχεδίου στο petition γιατί δεν θέλουν να φανεί το όνομά τους. Δεν ήξερα ότι έχω συναδέλφους στρουθοκάμηλους!

Επίσης άλλοι θεωρούν το κείμενο αριστερό, κάποιοι νομίζουν ότι όσοι είμαστε στους νέους ιατρούς είμαστε λέει αποτυχημένοι Πασόκοι-κύριε ελέησον! Σίγουρα άλλοι θα νομίζουν ότι είμαστε πράκτορες της Ντόρας, του Σαμαρά ή της CIA, αλλά δεν το έχω διασταυρώσει ακόμα.

Τώρα που ο κόσμος ξυπνάει και βγαίνει στους δρόμους, σίγουρα οι ίδιοι συνάδελφοι θα έχουν αντίστοιχες δικαιολογίες για να μην συμμετέχουν και σε αυτό. Δεν δέχομαι καμία δικαιολογία από όσους κάθονται και το μόνο που ξέρουν είναι να κάνουν κριτική από τον καναπέ τους και να τα βρίσκουν όλα κουτσά στραβά και ανάποδα.

Αν είναι πιο ικανοί και αποτελεσματικοί ας αναλάβουν να οργανώσουν κάτι και θα τους ακολουθήσουμε οι υπόλοιποι. Αλλιώς ας το βουλώσουν και ας λουφάξουν στην γωνιά τους.

Και υπάρχει άλλη μια ομάδα αξιοθαύμαστων συναδέλφων, οι οποίοι πρόλαβαν να διοριστούν και σφυρίζουν αδιάφορα για τα όσα συμβαίνουν. Μέχρι χτες με κάποιους από αυτούς κάναμε εφημερίες σε αγροτικά και νοσοκομεία, σήμερα παρά το ότι γνωρίζουν την κατάσταση έχουν επιλέξει την σιωπή και τη οσφυοκαμψία! Ντρέπομαι και για λογαριασμό σας, αλλά θα έρθει και η σειρά σας, όταν πιάσουμε πάτο όλοι μαζί.

Δεν θα αγωνιστώ άλλο για κανέναν από αυτούς, θα υποστηρίξω την όποια προσπάθεια γίνεται από ακομμάτιστα και αυθόρμητα άτομα ή ομάδες. Είμαστε συνυπέυθυνοι για τα όσα αφήνουμε να συμβούν. Είναι ώρα να βγούμε για λίγο από τον μικρόκοσμό μας.

Με συγχωρείτε για το ύφος αλλά είμαι πραγματικά μια αγανακτισμένη ιατρός!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή και εγώ έχω ακούσει τις απίστευτες δικαιολογίες (μου είπε ένας γνωστός πως δεν θα ισχύσει σύντομα, ποιο προσχέδιο, οι υπογραφές μέσω facebook είναι μια βλακεία, εγώ έτσι κι αλλιώς θέλω να φύγω έξω, εμένα με καίει πως θα βγει το πρόγραμμα εφημεριών του άλλου μήνα, εμένα δεν με πιάνει και πολλά άλλα) καταλήγω στο συμπέρασμα ας κάνουν ότι θέλουν. Αυτό μας αξίζει και λυπάμαι πάρα πολύ. Αυτή η νοοτροπία διαμορφώθηκε εδώ και 30 χρόνια και δεν αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη. Ο καθένας κοιτάει τον κώλο του. Καλά μας κάνουν, όχι μόνο εμάς τους γιατρούς αλλά όλους τους πολίτες. Εμείς τους ψηφίσαμε, εμείς τους ανεχόμαστε και η μεγάλη πλειοψηφία της χώρας τα έφαγε μαζί τους, βολεύτηκε από αυτούς. Γι'αυτό και όλοι τώρα κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο, είτε γιατί έχουν τη φωλιά τους χεσμένη είτε γιατί έχουν σκάσει τόσο και έχουν βγάλει τόσα λεφτά που η όποια αλλαγή δεν τους αγγίζει. Λυπάμαι μόνο για τους λίγους που πλήττονται άδικα και προσπαθούν για όλους τους βολεμένους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας ισχυσει οποτε θελει λοιπον..εγω δεν ψηφισα κανεναν πρασινο αλητη οθτε ημουν ταγμενος σε καμια κομματικη νεολαια οπως ολοι...ας τα λουστουμε ολοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ακούστε τώρα αλήθειες!

Αποτέλεσμα:

Λίγοι συνάδελφοι αναλογικά με τον αριθμό των εν αναμονή ειδικότητας-που κυρίως καίει το προσχέδιο συμμετέχουν ενεργά στις προσπάθειες που κάνουμε. Οι υπόλοιποι πίνουν φραπεδάρες στην παραλία και αμπελοφιλοσοφούν.

Μη σου φαίνεται περίεργο που δεν αντιδρούν οι συνάδελφοί σου που δεν πλήττονται από το επερχόμενο

νομοσχέδιο με τις εξετάσεις για την ειδικότητα!

Αυτοί που έχουν ξεκινήσει πλήρη ειδικότητα και δεν τους πιάνει το μέτρο καθώς και όσοι

έχουν μόλις τελειώσει την ειδικότητα, έχουν συμφέρον να περάσει το νομοσχέδιο. ΓΙΑΤΙ;

Επειδή θα έχουν πολύ λιγότερους να ανταγωνισθούν σε θέσεις ΕΣΥ και θέσεις στον ιδιωτικό τομέα.

Είναι δίκαιο; ΟΧΙ! Αλλά στην Ελλάδα και ειδικά στη φάρα των γιατρών ισχύει το "ας είμαι ο τελευταίος που

θα μπει και θα κλείσει την πόρτα και ούτε που με νοιάζει τι θα γίνει μετά".

Γιαυτό άλλωστε η συντεχνιακή αλληλεγγύη που εμφανίζουν όλοι, δεν πηγάζει από αισθήματα καλοσύνης και

μεγαλοσύνης, αλλά μόνο με το σκεπτικό "αν με πιάσουν και μένα, θα έρθουν και θα με υποστηρίξουν και θα την βγάλω καθαρή".

Όσο για τους άλλους που δεν πιστεύουν τα σενάρια περί εξετάσεων, θα έπρεπε να ξέρεις πως ο κλάδος μαστίζεται

και από ένα άλλο χαρακτηριστικό: τη βλακεία... emevlogies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μα δε περιμενει κανεις απο αυτους τους γιατρους να αντιδρασουν αν και το νομοσχεδιο αφορα σε καποια αρθρα και εκεινους........

υπαρχουν τοσοι πολλοι γιατροι που τους πιανει το νομοσχεδιο που ειναι αρκετο για να αντιδρασουν ......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει, ωραία όλα αυτά που διάβασα και μάλιστα με πολλά συμφωνώ. Αλλά, τί πιστεύετε οτι πραγματικά ευθύνεται για το σημερινό αίσχος και τι προτείνετε; Παρακαλώ μην αρχίσετε με το "ψεύτη ντουνια".....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.