Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Καθίστε να περιμένετε 5-7 χρόνια, να δουλεύετε σαν δούλοι για 1200 ευρώ και ύστερα να κομπάζετε πως είστε και γιατροί. Σε 1-2 χρόνια με τα μυαλά που κουβαλάτε κάποιοι δεν θα σας πληρώνουν ούτε τις εφημερίες...

Αυτά σας αξίζουν.

Η αλήθεια είναι ότι οι καλύτεροι από εμάς φεύγουν για έξω γιατί πολύ απλά δεν καταδέχονται αυτήν την κατάντια.

Αφήνουμε το ελληνικό σύστημα στους ιταλοβουλγαρορουμάνους που έχουν και το θράσος να γράφουν τη γνώμη τους για τις εξετάσεις. Οι οποίοι όποτε έβλεπαν εξετάσεις έκαναν πέρα. Κρίμα γι'αυτή τη χώρα. Οι Αμερικάνοι και όλοι οι άλλοι Ευρωπαίοι που έχουν σύστημα αξιολόγησης είναι υπανάπτυκτοι. Μην απορείτε αν όχι μόνο τις εφημερίες δεν σας πληρώνουν, αλλά δεν σας πληρώνουν και καθόλου σε λίγα χρόνια

καλε μου φιλε και εκλεκτε συναδελφε , πανεπιστημια σαν του μιλανου , της παβιας , της παντοβας , της μπολονιας και του τορινο διδασκουν ιατρικη πριν καν εμφανιστουν σαν ιδεα στο χαρτη ελληνικα πανεπιστημια ιατρικης και οταν οι καθηγητες τους διδασκαν ανατομια οι καθηγητες των ελληνικων , αν υπηρχαν , θα πηγαιναν πεσκεσια τσουρεκια στον αγα ... στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ καταταξη των 200 πρωτων πανεπιστημιων του κοσμου ΟΛΑ τα παραπανω ειναι ΠΑΝΩ απο το πρωτο ελληνικο... (ψαχτο αν εχεις το κουραγιο)... φιλικη συμβουλη : ενημερωσου λιγο πριν γενικευεις γιατι οσα λες σε πολλους που ξερουν τι πραγματικα παιζει ακουγονται αστεια... με σεβασμο και εκτιμηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

( τα παραπανω τα εγραψε ενας συναδελφος που ειχε περασει ελλαδα ιατρικη με πανελληνιες , πηγε μετα απο ανωθεν οικογενειακες πιεσεις σε ενα απο τα 5Π της Ιταλιας, εκανε κραιπαλες μονο για ενα χρονο ευτυχως , και μετα ξυπνησε διαβαζε 12 ωρες τη μερα και τελειωσε εκει)

ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

δηλαδή εμένα οι γονείς μου που επέμεναν να τελειώσω στο ελληνικό πανεπιστήμιο στο οποίο πέρασα δε μ' αγαπάνε; emcryemcryemcry

μα που νομίζετε ότι τα λέτε ορισμένοι; έτσι είχαμε κι εμείς ένα ειδικευόμενο που έλεγε ότι "πέρασα με πανελλήνιες στη Θεσσαλονίκη αλλά πήγα και σπούδασα στη Ρωσία με υποτροφία".

πήγαινε αγόρι μου να το παίξεις γιατρός στη γιαγιά σου, εμείς δεν είμαστε αναλφάβητοι.

και τα 5Π τι είναι; Πανεπιστήμια Που Πληρώνεις Πιο Πολλά; :lol: :lol:

ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΥ ΧΕΣΜΕΝΗ ΤΗ ΦΩΛΙΑ ΜΑΣ, ΑΛΛΟΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ...

Δικέ μου εγώ δεν έχω πουθενά χεσμένη τη φωλιά μου. Σε προκαλώ να έρθεις να την ψάξεις και αν τη βρεις λερωμένη και δε σου κάνει κόπο καθάρισέ τη (μια που ξέρεις από σκατά) :lol:

που εκαναν διακομιδη υπερταση 17 με 9 γιατι φοβοντουσαν να δωσουν ενα καποτεν (ακομα απορω αν ηξεραν τι ειναι) και να κανουν μια λασιξ και γελαγαν τα τεπ οταν εφτανε η διακομιδη

είναι ενδιαφέρον ότι σε κάθε υπέρταση 170/90 η θεραπεία είναι μια καποτεν και μια λασιξ. είσαι μέλος του ελληνικού ιδρύματος υπέρτασης είπαμε; :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέτοιο νήμα είχαμε καιρό να δούμε !

Πανελληνιονίκες vs Ιταλών vs Ανατολικών και γενικά όλοι εναντίον όλων και όποιος αντέξει... :lol:

Δεν λέω, πλάκα έχει, αλλα χάνουμε την ουσία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικά αρχίζω και πιστεύω ότι από άποψη οφέλους αυτές οι αντιπαραθέσεις είναι σαν την ποίηση: κανένας δε σε παίρνει στα σοβαρά...το πολύ πολύ να βγάλεις κανένα γκομενάκι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλε μου medsgreek , στην παβια της ιταλιας που τελειωσα εγω (και πηγα εχοντας περασει ιατρικη σε πολη της ελλαδας με τις πανελληνιες), διδαξε ο golgi (απο τον οποιον πηρε το ονομα το συστημα golgi και ο οποιος πηρε νομπελ ιατρικης το 1906 γιατι πρωτος χρωματισε τους νευρωνες) , ο scarpa (απο τον οποιο πηρε το ονομα του το τριγωνο και η περιτονια του scarpa ) , o volta (απο τον οποιο πηρε το ονομα του η μοναδα μετρησης volt) , o cardano (απο τον οποιο πηρε το ονομα της η cardanic junction που χρησιμοποιειται στην μηχανικη ), ο avogadro ( απο τον οποιο πηρε το ονομα της η υποθεση avogadro) , εγινε η πρωτη περιγραφη του συνδρομου του μακρου QT απο τον καθηγητη Swhartz και η πρωτη εφαρμογη της ρομποτικης στην καρδιοχειρουργικη απο τον καθηγητη vigano. πολλοι επιφανεις ελληνες οπως ο διονυσιος σολωμος και ο ανδρεας καλβος σπουδασαν εκει και οι προτομες τους κοσμουν το πανεπιστημιο και μας κανουν περηφανους ως ελληνες...

πες μας και εσυ φιλε μου... σε ποιο ελληνικο πανεπιστημιο τελειωσες και τι εχει προσφερει τουτο το πανειστημιο στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ... ανυπομονω να μου απαντησεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρότι αποφεύγω να παίρνω θέση σε τέτοιες διαμάχες, να σας πω ότι κάτι τέτοια δεν λένε και πολλά.

Οι Ούγγροι έχουν κερδίσει 10 Νόμπελ και οι Ρώσοι 41, αυτό τι πάει να πεί, ότι όσοι τελειώνουν Ουγγαρία-Ρωσία είναι αστέρες της Ιατρικής ;

Επίσης καλύτερα να μην αναφερθούμε στα επιτεύγματα των Ρώσων στην θεωρητική Φυσική, στην Μηχανική, στην Αεροδιαστημική, στον τεράστιο Σέρβο Nikola Tesla κτλ. αυτό λέει τίποτα για τους αποφοίτους αυτών των χωρών ;

Ξεκολλήστε απ' αυτού του είδους την επιχειρηματολογία ή τουλάχιστον πείτε την στους συγγενείς σας και όχι εδώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω δηλώσει ότι είμαι κατά των εξετάσεων και έχω εξηγήσει τους λόγους και την άποψή μου για το άθλιο "προσχέδιο"

Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2011 έχουμε περιέλθει σε μια τόσο τραγική κατάσταση λόγω λανθασμένων χειρισμών και ασυδοσίας πολλών ετών, ώστε να τους παίρνει όλους η μπάλα της κατρακύλας είτε έφταιξαν είτε όχι. Στον χώρο της υγείας υπάρχει πολύ βρώμα και έχουν φαγωθεί απίστευτα ποσά. Οι ειδικευόμενοι και οι φοιτητές είχαν τη μικρότερη αν όχι μηδαμινή συμμετοχή σε αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη. Έχουν χαθεί όμως οι άξιοι άνθρωποι που σπούδασαν ιατρική με κόπο και από αγάπη μέσα σε όσους προσπάθησαν με κάθε τρόπο να γίνουν γιατροί για τον εύκολο πλουτισμό που περιμένει (ή καλύτερα περίμενε) έναν ειδικό ιατρό στην Ελλάδα. Άλλωστε στην Ελλάδα δεν υπάρχουν τόσες επαγγελματικές διέξοδοι όπως σε άλλες χώρες.

Τι και αν μπουν και αν δεν μπουν εξετάσεις? Οι θέσεις θα κοπούν λόγω των συγχωνεύσεων και έλλειψης χρημάτων και αυτό από μόνο του θα εκτοξεύσει και άλλο τις αναμονές. Οι μισθοί θα μειωθούν οικτρά και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα. Απλά με τις εξετάσεις οι χρυσές θεσούλες που θα μείνουν θα δωθούν σε κάποια λαμόγια και σε κάποιους λίγους που θα ξεσκιστούν στο διάβασμα μαζί με κάποιους "τυχερούς" που έχουν καλή θέση στη λίστα. Και γω λέω ότι είναι αδικία να πληρώνουν άτομα που δεν έφταιξαν. Δεν ξέρω αν θα έχουν ιδιαίτερη διαφορά όσοι κάνουν ειδικότητα με όσους δεν κάνουν. Έπρεπε να έχουμε δει πολύ καιρό πριν τι έρχεται και να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε την κατάσταση. Κάποιοι είπαν ότι φάγαμε το αγγούρι και τώρα έρχεται το κερασάκι. Το αντίθετο έγινε.

Ζητώ συγγνώμη για τη μιζέρια απλά θέλω να δώσω σε μερικούς να καταλάβουν τι γίνεται. Γιατί πολλοί θεωρούν ότι η διαφωνία έγκειται στο αν θα είναι αξιοκρατικές ή όχι οι εξετάσεις και αν αξίζουν πιο πολύ οι ντόπιοι ή οι εισαγώμενοι.

Ps. Το ποιος δίδαξε σε κάθε πανεπιστήμιο πριν 200 χρόνια δεν λέει τίποτα για τις γνώσεις κάποιου. Και γω που κατάγομαι από την Μακεδονία δεν είμαι ο Μέγας Αλέξανδρος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο μόνο που διαφωνώ μαζί σου είναι στο θέμα των εξετάσεων(μιλάω εκ του ασφαλούς διότι είμαι υπό διορισμό) . Κάποια στιγμή όντως πρέπει να υπάρξει μια αξιολόγηση στην Ιατρική (σε επίπεδο σπουδαστών, ειδικευομένων και ειδικών) στην Ελλάδα, όχι όμως με τον τρόπο που πάει να γίνει βασισμένη σε ψέμματα και μαϊμού στατιστικές και με σεβασμό στα άτομα που είναι σε αναμονή. Τα υπόλοιπα με βρίσκουν σύμφωνο 100%.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το σχολιο μου ηταν συγκεκριμενο και απαντηση σε οποιον αναφερει συναδελφο ως μικρο η " ΜΙΚΡΟ¨ οπως και εγινε !!!!! Ας κοιταξουμε πρωτα τα του οικου μας και μετα βρισκουμε τι λεφτα χαλασαμε αν αξιζαν και απο που τα πηρε ο καθενας μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι, κάτι μου λέει ότι ο Λοβέρδος ή τα τσιράκια του τα διαβάζουν αυτά και τρώνε πατατάκια. Δε νομίζω ότι έχει σημασία πού τελείωσε ο καθένας και ποιος την έχει πιο μεγάλη. Σημασία έχει ότι είτε με το νομοσχέδιο-που δεν είναι νομοσχέδιο-όπως είναι τώρα, είτε με το υπάρχον σύστημα, είμαστε άπαντες βουτηγμένοι στα σκατά και μαλώνουμε και από πάνω. Επίσης, να αναφέρω ότι και ο πιο καλός γιατρός γενικά μπορεί να έχει σκοτώσει κάποιον και γενικά η ιατρική δεν είναι μπάσκετ ή ποδόσφαιρο για να ανταγωνιζόμαστε στο κεφάλι του ασθενούς ή να λέμε ποιος είναι καλύτερος ιατρός. Από φοιτητές και πιο πριν ανταγωνιζόμαστε και τώρα ανταγωνιζόμαστε στη μαλακία. Δείξτε λίγο έλεος και ας σταματήσουμε να κρίνουμε ο ένας τον άλλον. Παραφράζοντας τον Τσώρτσιλ θα έλεγα ποτέ τόσοι πολλοί όσοι οι εν αναμονεί δεν φάγαν τόσο μεγάλη ήττα από τόσους λίγους, δηλαδή τον Λοβέρδο και την συμμορία του. Θέλουμε ένα μίνιμουμ αξιοκρατίας, να μην θιχτούν όσοι κοντεύουν να ειδικευτούν ως λαντζιέρηδες, και κυρίως ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ. Ο Λοβέρδος θέλει να είναι ο καλός μαθητής της πολιτικής του "κόψτε θέσεις". Χρόνια τώρα οι Σύλλογοι φωνάζουν να αυξηθούν οι θέσεις ειδικότητας και όχι να μειωθούν και μάλιστα σύλλογοι που έχουν κυρίως ιδιώτες ιατρούς μέσα, όχι νοσοκομειακούς που θέλουν κι άλλους δούλους-ειδικευόμενους. Προτού λοιπόν κρίνουμε ποια είναι η καλύτερη ιατρική σχολή, λες και τα ράσα κάνουν τον παπά, ας συμφωνήσουμε, όσοι συμφωνήσουμε, ότι δεν πρέπει να μειωθούν οι θέσεις δια των συγχωνεύσεων και λοιπών αλχημειών του Υπουργείου. Στην ψυχολογία η τακτική αυτή καλείται τακτική του ΣΟΚ. Πάνω στο ΣΟΚ κάνεις ό,τι θέλεις τον σοκαρισμένο...Θα χρεοκοπήσουμε ανόητα γιατρουδάκια, δεχτείτε το κόψιμο των θέσεων...Στο τέλος ο κόσμος θα τα βάλει μαζί μας γιατί θα θέλουμε να κρατηθούν ή να αυξηθούν οι θέσεις των ειδικευομένων. Προσωπικά πάω για ογκολογία και από ό,τι κατάλαβα ευνοημένος θα είμαι, αφού θα προωθηθεί αυτή η ειδικότητα. Αλλά ανεξάρτητα από την εύνοια του καθενός, πρέπει να συμφωνήσουμε σε κάτι και να το διεκδικήσουμε. Εάν δεν βελτιώνεται το νομοσχέδιο εγώ είμαι κατά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ιταλία δεν ανήκει στις Χώρες του πρώην κομμουνιστικού μπλοκ, όπως όλες οι υπόλοιπες που αναφέρθηκαν.

Στην Ιταλία δε δίδονται Πανεπιστημιακά συγγράμματα Σοβιετικών Καθηγητών Ιατρικής!

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ με ή χωρίς personalized arguments γιατί αυτό είναι αναγκαστικά και από μόνο του κακό.

Στην αναμπουμπούλα ο Λοβέρδος χαίρεται! Το βρήκα ΑΕΛ;

Παιδιά να ξεκολλήσουμε λίγο, έκκληση. Ο καθένας έχει περάσει το Γολγοθά του για να πάρει το ρημαδοπτυχίο του. Δεν έχει σημασία πως ακριβώς. Με τις συνθήκες που έχουμε υπογράψει, είτε απ τη Θεσσαλονίκη, είτε από τη Ρουμανία, είτε από το Oxford όλοι ίδιοι.

(Συγγνώμη, μία δεν είναι η Ιατρική; Άλλη μαθαίνουν στο Harvard, άλλη στην Αθήνα, άλλη στη Τσεχία; Δηλαδή ο συνάδελφος από το Harvard δεν θα έδινε καποτέν σε εκείνη την υπέρταση; θα έδινε κάποιου ειδους διαστημικής τεχνολογίας νανορομποτική κάψουλα; Και ο συνάδελφος από την Ουγκάντα θα έδινε κάποιο ανιμιστικό γιατροσόφι;..)

Το πόσοι γιατροί θα έπρεπε να υπάρχουν στη Ελλάδα δε δέχομαι να το λέει ένας λογιστής. Δε δέχομαι να το λέει ένα μαϊμούνι του ΔΝΤ. Μακάρι να υπάρξει κάποτε μια ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ, ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ προσεγγιση για αυτό το ζήτημα. Όχι όμως από μια κυβέρνηση που θέλει να μας ξεπουλήσει. Πραγματικά μακάρι να υπάρξει ένας χάρτης που να πει τόσοι γενικοί ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2ΜΥ, τόσοι παθολόγοι, χειρουργοί ΣΤΙΣ 3ΜΥ. κτλ. Αλλά όχι από αυτούς. Αυτοί δεν μπορούν.

Εξορθολογισμό θέλετε; Ορίστε, πεδίο δόξης λαμπρό. Να φτιαχτούν οι πρωτοβάθμιες και 2βάθμιες δομές, να στελεχωθούν. Να επεκταθούν σε όλη την Ελλάδα. Αλλά τι λέω τώρα. Έχουμε χρέη και το μαχαίρι στο λαιμό. Κόψτε λοιπόν με το πρόσχημα του "εξορθολογισμού" και των "εξετάσεων λόγω αναμονής" ειδικευόμενους. Είναι γελοία όλα αυτά ρε παιδιά και εμείς χαριεντιζόμαστε.

Τσιμπάμε στα πιο φτηνά ψυχολογικά κόλπα του Λοβέρδου, αν και σπουδαγμένοι και καλλιεργημένοι. Το είπε και ο Νικος_Π: ΣΟΚ. Να μείνουμε εμβρόντητοι, ακούνητοι. Παραχάραξη εννοιών: "Μπαίνει ο καλύτερος" αντί "δε μπαίνει άνθρωπος". "Εξετάσεις" αντί για "διαγωνισμός για ελάχιστες θέσεις". Το ποταπό αυτό τυπάκι κάνει "πολιτική" με τον εκφοβισμό και το ψέμα και εμείς λέμε άλλα 'ντ' άλλων, άνθρωποι που κανονικά θα πρεπε νάμαστε μαζί είμαστε απένταντι. (τώρα τρώει ένα πατατάκι και γελάει ο Λοβερδάκος.) ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΦΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΟΥΝ.

Όσο τσακωνόμαστε για το ποιά Ιατρική είναι καλύτερη, τόσο αυτοί λιγοστεύουν τους γιατρούς.

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΣΟΙ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ. Αν δε μας αρέσει, άλλη κουβέντα. Εγώ την έκανα τη πρόταση, αλλά που καιρός για προτάσεις. Εξετάσεις κοινωνικής-ιατρικής ευαισθησίας και κοινής λογικής. Αλλά σε αυτόν το τόπο προοδεύουν άλλοι.

Το έχουν πει και άλλοι. Να βρεθούμε, να συζητήσουμε. ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.

Όλα αυτά είναι βούτυρο στο ψωμί τους. Όσο πιο πολύ τσακωνόμαστε μεταξύ μας, τόσο λιγότερο τσακωνόμαστε με αυτούς. Ο εχθρός είναι πάντα απέναντι, όχι ανάμεσά μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το επιχείρημά σου είναι τοσο αστείο όσο και αν σου πω εγώ ότι ο Ιπποκράτης ήταν Έλληνας!!!! Τι με νοιάζει εμένα ποιοί Ιταλοί επιστήμονες διέπρεψαν εκεί πριν 100 χρόνια? Όλοι αυτοί είναι μια τρίχα απ΄τα αρχ---- του Ιπποκράτη(σορρυ κιόλας!!, με αναγκάζεις να γράφω βλακείες). Τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά άτομα που πήγαν Ιταλία να σπουδάσουν και έχω σχηματίσει γνώμη... Δεν πρόκειται να μου την αλλάξεις επικαλούμενος τον... Scarpa!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, επί του πρακτέου, επειδή οι θέσεις πλέον του καθενός έχουν ξεκαθαριστεί εδώ μέσα, προτείνω σε όλους εμάς που είμαστε κατά των εξετάσεων να οργανωθούμε.Αυτό δε θα γίνει εδώ μέσα, για αυτονόητους λόγους. Προτείνω σύνταξη κειμένου και αποστολή σε εφημερίδες, στο Υπουργείο και ανάρτηση σε ιστοσελίδες.Στη συνέχεια να αναλάβει ο καθένας μας να ενημερώσει για αυτή τη θέση όσο κόσμο μπορεί, ώστε να φτάσει στα αυτιά όλων.Και αυτό γιατί ακόμα αμφιβάλλω κατά πόσο το έχουν μάθει οι 11.000 τους οποίους σε πρώτη φάση αφορά το προσχέδιο και όλοι οι φοιτητές,τους οποίους επίσης αφορά αλλά σε δεύτερη φάση. Αυτό μπορεί να γίνει για αρχή αν συγκροτηθούν έστω μικρές ομάδες σε κάθε πόλη, να συζητηθεί το θέμα σε συναντήσεις- αυτή θα είναι μια καλή πρώτη κίνηση. Το ιντερνετ μπορεί να μας βοηθήσει στην ενημέρωση και τη συνεννόηση μεταξύ των πόλεων(μια ιδέα είναι η δημιουργία ενός blog ειδικά γιαυτό το σκοπό) κι έπειτα να προχωρήσουμε σε οργανωμένη και μαζική συγκέντρωση η οποία θα έχει προγραμματιστεί μετά από συνεννόηση των ομάδων, πληροφόρηση όλων των άμεσα ενδιαφερομενων και κάλεσμα επίσης των ειδικευομένων και των φοιτητών για υποστήριξη.Οι κινητοποιήσεις πρέπει να ξεκινήσουν από τους άμεσα ενδιαφερόμενους(γιατρούς σε αναμονή) κι έπειτα να κάνουμε καλέσματα σε φοιτητές και ειδικευόμενους. Και τότε σίγουρα θα είμαστε περισσότεροι από 40.

Ποιοί από εσάς είναι μέσα σε μια τέτοια κίνηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχουν εξαιρετικοι συναδελφοι απο Ιταλια η και απο αλλου και ευτυχως εχω δουλεψει μαζι τους.... Αλλα υπαρχουν και αλλοι τοσοι και ακομα πιο πολλοι οι οποιοι μπηκαν στην Ιατρικη Αλλων Χωρων ως μαθητες του 15 θελοντας σωνει και καλα να γινουν γιατροι ικανοποιωντας φιλοδοξιες αλλων και πολλες φορες οχι των ιδιων.... οταν δεν αγαπας την Ιατρικη Επιστημη γινεσαι επικινδυνος !!!! εγω αυτο βλεπω και ζω καθημερινα.... Το συστημα ακριβως μπλοκαρε απο τετοια ατομα.... ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φιλε μου και εγω τυχαινει να γνωριζω ατομα απο αθηνα , με καποιον εκ των οποιων εχω κουμπαριασει κιολας , που μου ειπαν πως περασαν με πλαγιες οδους καποια μαθηματα . Και εγω εχω κανει εφημερια στο κυ με κοπελα απο πατρα που οταν ηταν η σειρα της να παρει το τηλεφωνο το βραδυ την επιανε πανικος και με παρακαλαγε κλαιγοντας να κοιμηθουμε στο ιδιο δωματιο να κατεβουμε μαζι να δουμε το περιστατικο. αλλα δεν πεφτω στην παγιδα που εχεις πεσει εσυ να γενικευω και να λεω οτι ειστε ολοι ετσι γιατι ειμαι μορφωμενος και καλλιεργημενος και οχι ραγιας κομπλεξικος και εμαθα στη ζωη μου πως καθε ανθρωπος ειναι ενα μικρο συμπαν. Εχεις καιρο να το μαθεις και εσυ. Το οτι ειμασταν εξω δεν σημαινει οτι ειμαστε τελειως μαλακες οπως μας νομιζετε. Ουτε θα μας πεισετε με τις βλακειες σας εδω μεσα οτι στη χωρα της διαφθορας που εχει γινει η πουτανα της ευρωπης μονο οι σχολες της ιατρικης λειτουργουσαν και λειτουργουν τελεια και αδιαφθορα...σας ειδαμε και μερικους απο εσας στις κλινικες τι πουλια πιανετε. Αυτα να τα λετε στους δικους σας η΄ στις κλαδικες μηπως τσιμπησετε κανενα θεματακι. Και ουτε και εσυ μου αλλαζεις γνωμη και η γνωμη σου δεν εχει μεγαλυτερο ειδικο βαρος απο τη δικη μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακρη δεν βγαινει. βαλε εξετασεις να τελειωνουμε. μειωσε και τις θεσεις ειδικοτητας σε οσες χρειαζεται. τα υπολοιπα ειναι στρουθοκαμηλισμος. οταν δηλαδη χρειαζομαι 100 γυναικολογους με ποια λογικη βγαζω 1000??

βεβαια δικαιωμα εχει ο καθενας να κανει οτι ειδικοτητα θελει οπως και το να σπουδασει ιατρικη. οπως λοιπον οταν το συστημα των πανελληνιων ειπε οχι πολλοι πηγανε εξωτερικο ετσι και οταν το συστημα εξετασεων για ειδικοτητα πει οχι η λυση ειναι εξωτερικο για οποιον το εχει καημο.

το σημαντικο ομως ειναι να κριθουν, να αξιολογηθουν οι νεοι γιατροι αλλα να αξιολογηθουν και οι παλιοι γιατροι και οι διευθυντες, αν ειναι ικανοι να κρινουν τους ειδικευομενους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστό. Ίσως και στο forum εδώ πρέπει να δημιουργηθεί ένα νέο topic για να μην χανόμαστε στον κυκεώνα των post. Προφανώς όσοι θέλουν εξετάσεις δικαιούνται της άποψής τους και μπορούν να έχουν τα όποια επιχειρήματα θεωρούν σωστά. Το ίδιο και όσοι δεν θέλουν εξετάσεις γιατί αντιλαμβάνονται ότι απλά το πρόβλημα δεν είναι η επάρκεια γνώσεων των γιατρών αλλά η επάρκεια των θέσεων.

Ας ξεκινήσει ένα καινούριο topic με τίλτο "όχι στις εξετάσεις για ειδικότητα" ή κάτι τέτοιο προκειμένου να συντονιστούμε καλύτερα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=1&artid=90115

Σε κατάσταση ομηρίας χιλιάδες νέοι γιατροί

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΔΗΜΗΤΡΑ ΧΑΤΖΗΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ

Ομηροι μιας απαράδεκτης κατάστασης είναι οι γιατροί στην Ελλάδα. Χιλιάδες πτυχιούχοι των ιατρικών σχολών περιμένουν χρόνια για να πάρουν ειδικότητα... Αυτήν τη στιγμή περισσότεροι από 11.000 γιατροί στην Ελλάδα περιμένουν από 4 έως 11 χρόνια (!) για να βρουν θέση και να μπορέσουν να πάρουν την πολυπόθητη ειδίκευση. Το υπουργείο Υγείας, που χαρακτηρίζει ως άθλιες αυτές τις καταστάσεις, επεξεργάζεται σειρά προτάσεων μία από τις οποίες είναι και η απόκτηση της ειδικότητας μέσα στο πλαίσιο των βασικών σπουδών.

Η πρόταση, όμως, που τέθηκε και υπόψη προέδρων ιατρικών σχολών, προκαλεί αντιδράσεις ακόμη και στους νέους γιατρούς. Οι τελευταίοι επισημαίνουν στον «ΑτΚ» τα προβλήματα που θα δημιουργούσε μια τέτοια κίνηση, όπως είναι η απογύμνωση των νοσοκομείων, η διάλυση του Εθνικού Συστήματος Υγείας, αλλά και η απαξίωση του ιατρικού επαγγέλματος. Οπως τονίζουν, μία τέτοια απόφαση θα ήταν πέρα από κάθε λογική και πρακτική, ενώ εκφράζουν αμφιβολίες και για την πρόθεση του υπουργείου να δώσει το «πράσινο φως» στις επιστημονικές εταιρίες να χορηγούν τίτλους ιατρικής ειδικότητας.

Την περασμένη εβδομάδα δε ο υπουργός Υγείας, Ανδρέας Λοβέρδος, συναντήθηκε με τους προέδρους των ιατρικών σχολών και ζήτησε τη συνδρομή τους προκειμένου η κυβέρνηση να αντιμετωπίσει «μία ακόμη αθλιότητα του σύγχρονου κράτους», την ομηρία των γιατρών που περιμένουν τόσα πολλά χρόνια για να ειδικευτούν και να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους.

Οι ενστάσεις...

Ωστόσο, όπως αναφέρει στον «Α» ο αντιπρόεδρος της Εταιρείας Νέων Γιατρών και Επιστημόνων Υγείας, Νίκος Κεραμάρης, η ένταξη της ιατρικής ειδικότητας στο προπτυχιακό και στο πλαίσιο των βασικών σπουδών της Ιατρικής δε θα βοηθήσει την κατάσταση. Κάτι ανάλογο, προσθέτει ο κ. Κεραμάρης, δε γίνεται πουθενά στον κόσμο. Ο διαχωρισμός της εκπαίδευσης των γιατρών, σύμφωνα με όλους τους επιστημονικούς, ιατρικούς φορείς του κόσμου, είναι σαφής σε τρεις βαθμίδες (προπτυχιακή, μεταπτυχιακή - ειδικότητα, συνεχιζόμενη εκπαίδευση μετά την ειδικότητα), οπότε η μεταπτυχιακή εκπαίδευση δεν μπορεί να γίνει αυθαίρετα τμήμα της προπτυχιακής.

Σύμφωνα με τους γιατρούς, αν το υπουργείο υιοθετήσει την πρόταση αυτήν που έχει καθαρά λογιστικό χαρακτήρα, θα διαλύσει το σύστημα υγείας. Πώς; Αν η ειδικότητα ενταχθεί στις βασικές σπουδές της Ιατρικής που διαρκούν 6 χρόνια, θα μειωθούν σημαντικά οι ειδικευόμενοι στα νοσοκομεία και οι ελλείψεις στα νοσηλευτικά ιδρύματα θα είναι τεράστιες. Αυτήν τη στιγμή τα περισσότερα νοσοκομεία της χώρας -κυρίως της περιφέρειας- στηρίζονται στους ειδικευόμενους που κάνουν εφημερίες και μάλιστα περισσότερες από τους ειδικευμένους γιατρούς. Αν γίνει κάτι τέτοιο, τονίζουν τα μέλη της Εταιρείας Νέων Γιατρών, θα μπει λουκέτο σε πολλά νοσοκομεία και το ΕΣΥ θα καταρρεύσει.

Επιπλέον, οι ειδικευόμενοι θα θεωρούνται πλέον εκπαιδευόμενοι φοιτητές, οπότε δεν αποκλείεται να είναι άμισθοι και ανασφάλιστοι. Τώρα οι ειδικευόμενοι πληρώνονται όσο κάνουν την ειδικότητά τους, έχουν ένσημα και μετρά κανονικά ο χρόνος της ειδικότητας στο συνταξιοδοτικό. Οι γιατροί διευκρινίζουν ότι το υπουργείο Υγείας δεν πρέπει να συγχέει την ειδικότητα των γιατρών με την πρακτική εξάσκηση που κάνουν οι φοιτητές των ΤΕΙ.

Παράλληλα, όπως επισημαίνει ο κ. Κεραμάρης, υπάρχει και ο κίνδυνος να υποβαθμιστούν τα ελληνικά πτυχία Ιατρικής, ενώ θα τεθεί και θέμα επάρκειας γνώσεων. Ο παιδοχειρουργός, που σπουδάζει τώρα έξι χρόνια Ιατρική κι έπειτα κάνει επτά χρόνια ειδικότητα, θα έχει τις ίδιες γνώσεις και την ίδια εμπειρία με τον παιδοχειρουργό που θα κάνει σπουδές και ειδικότητα μαζί, σε έξι χρόνια;

Προβληματισμός

Την ίδια ώρα, οι νέοι γιατροί έχουν πολλά ερωτηματικά και για την άδεια που σκέφτεται να δώσει το υπουργείο Υγείας στις επιστημονικές εταιρίες να χορηγούν τίτλους ιατρικής ειδικότητας. Οι γιατροί εκφράζουν φόβους ότι θα είναι «αιχμάλωτοι» των μελών - γιατρών των εταιριών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΡΕΣΚΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΌ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΉ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΥΡΩΘΕΙ

ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΕΣΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο οποιος ,συμφωνα και με ''φρεσκια ενημερωση'' ο νεος γιατρος (ειδικευομενος) θα θεωρειται μαθητευομενος και θα πληρωνεται με 700 ευρω ...

παρτε τα τωρα να ευχαριστηθείτε - δηθεν για να μην εχουμε αναμονες- θα μειωσει και τις θεσεις μας (λογω ενιαιου παθολογικου - χειρουργικου τομεα) και μειωσεις στο μισθο . ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΑΞΙΩΣΗ

Καποιος εβλεπε πολυ Gray s Anatomy...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως το έμαθες αυτό?

Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε.

Αν όπως λες είναι θέμα ημερών πρέπει να οργανωθούμε άμεσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πως το εμαθες αυτο? σημερα μιλησα με το τμημα ειδικοτητων στο υπουργειο και μου ειπαν οτι δε γνωριζουν τιποτα ακομα..Σίγουρα βεβαια κατι ετοιμαζεται, αλλα πως ξερεις οτι ο νομος ειναι ετοιμος και κατατιθεται τοσο συντομα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιλησες με το τμημα ειδικοτητων και σου ειπαν οτι κατι ετοιμαζεται???

ΑΕΛ μη λεμε οτι θελουμε εδω μεσα...... αν εχεις κατι χειροπιαστο εστω και απο που εμαθες οσα λες καλο ειναι να το αναφερεις!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο το τμημα ειδικοτητων μου ειπαν οτι δεν γνωριζουν τιποτα για τις εξετασεις, ξερουν οτι εχει κυκλοφορησει η πληροφορια αυτη αλλα δεν εχουν καμια επισημη ενημερωση ως τωρα. Δικο μου συμπερασμα ειναι οτι μαλλον κατι θα ετοιμαζεται (με βαση το δημοσιευμα του ΒΗΜΑΤΟΣ που πυροδοτησε ολες αυτες τις συζητησεις..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.