Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Θα ρώταγα τώρα πόσοι από όλους αυτούς που προτείνουν καταλήψεις στις Ιατρικές είναι φοιτητές, αλλά Μ Σάββατο καμία όρεξη για αντιπαράθεση.

Απλά κάτι που το χρωστούσα στην fotmd:

1. Πολλοί που φύγαμε στο εξωτερικό φύγαμε και για την αναμονή

2. Πολλοί αφήσαμε πίσω και γυναίκες, και παιδιά

3. Ως εκτούτου πολλοί πηγαινοέρχονται με τα αεροπλάνα κάθε λίγο και λιγάκι.

Δεν ξέρω γιατί ακρίβώς νομίζεις ότι δε δικαιούμαστε να έχουμε γνώμη, ούτε θα προσπαθήσω καν να σου εξηγήσω το πάραλογο όσων έχεις πει.

Αλλά ατάκες του στυλ: άντε στα λεφτά σας, ελάτε στα ιδιωτικά ιατρεία ας, όταν βομβαρδίζατε το Ιρακ κτλπ μειώνουν μόνο εσένα.

Κανείς που πήγε και έμεινε στο εξωτερικό δεν πήγε ελαφρά την καρδία. Αξιολογήθηκε, διάβασε ΕΔΩΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ και σίγουρα δεν του χαριστικε κανείς.

Στην τελική μπορεί να γουστάρει να γυρίσει, να δώσει εξετάσεις και να μείνει επιτέλους σπιτάκι του. Και ας πληρώνεται ΛΙΓΟΤΕΡΑ. Και ας μαθαίνει λιγότερα.

Όλοι έχουμε δικαιώμα και θα συνεχίσουμε να λέμε τη γνώμη μας. Και σίγουρα δε θα σου ζητήσουμε την άδεια.

Όλοι μας έχουμε το προσωπικό μας δράμα / ιστορία. Κάποιοι λιγότερο, κάποιοι περισσότερο.

Στην τελική η ερώτηση είναι.

Είναι σωστό / ασφαλές και κυρίως δίκαιο, κάποιος να παίρνει πτυχίο σήμερα. Και μετά από 10 χρόνια να ξεκινάει καρδιοχειρουργική και στο ενδιάμεσο ΚΕΝΟ?

Δίκαιες εξετάσεις είναι η λύση.

Καλό Πάσχα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Μόνο αν κάποιος μεγαλοκαρχαρίας ή βυσματίας σε γερά κεφάλια του υπουργείου θα μας ξελασπώσει. Σας στο λέω , γιατί όσο σκληρά και αποκαρδιωτικά είναι αυτά που γράφω, δυστυχώς είναι η πραγματικότητα...

Κάποιοι εκεί στην Αθήνα δεν μπορούν να πιέσουν σε ΙΣΑ, ΟΕΓΝΕ, κάπου τελοσπάντων? Αυτοί είναι που λύνουν και δένουν, και όχι ένα τσούρμο ταλαίπωροι γιατροί που φωνάζουν..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

. Και μετά από 10 χρόνια να ξεκινάει καρδιοχειρουργική και στο ενδιάμεσο ΚΕΝΟ?

Δεμν μπορείς να ξέρεις τι έκανε ο άλλος στα χρόνια της αναμονής του, πολύ λίγοι κάθονται άπραγοι. Και δεν αναφέρομαι στα laserline. Επίσης, η διαφωνία μας είναι να στο να μην μπούνε εξετάσεις σε όσους ήδη περιμένουν. Καλό θα ήταν να υπάρχει μέριμνα γι αυτούς, γιατί μπήκαν στη σχολή με ένα σύστημα και σε διαβεβαιώ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ να αλλάζουν τα συστήματα με αναδρομική ισχύ.

Εξετάσεις λοιπόν για τους νεοεισαχθέντες στην ιατρική σχολή από την ψήφιση του νόμου και μετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξετάσεις λοιπόν για τους νεοεισαχθέντες στην ιατρική σχολή από την ψήφιση του νόμου και μετά.

Για αυτό γράφω ότι δεν έχει νόημα να προσπαθώ να εξηγώ.

Τουλάχιστον καταλάβαιτε ότι όλοι όσοι είμαστε στο εξωτερικό ΘΑ ΛΕΜΕ τη γνώμη μας, και πολλοί ίσως γυρίσουν και δώσουν και εξέτασεις αν χρειαστεί.

Καλή Ανάσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς καμία διάθεση να αναστατώσω φοιτητές και συναδέλφους σε αναμονή ή και ειδικευόμενους σε αρχικό στάδιο ειδικότητας....

Το νομοσχέδιο θα πάει στη Βουλή......τον Ιούλιο, το θέμα των εξετάσεων με τη μορφή του τωρινού σχεδίου έχει υπερασπιστή τον ίδιο τον Υπουργό και θα το περάσει.....δυόμιση μήνες έμειναν και φοβάμαι πως θα βγω αληθινός.

Δε πρόκειται να έχει αντιδράσεις από συλλογικά όργανα, εκτός κι αν νομίζετε ότι τα δελτία τύπου ιατρικών συλλόγων και ΟΕΝΓΕ συγκινούν κάποιον στην Αριστοτέλους.

Θα μπορούσα να γράψω πολλά, σχόλια και προτάσεις αλλά όπως και παλαιότερα φοβάμαι πως θα χαλάσω τζάμπα τη μελάνι.

Ο Lover man είναι αποφασισμένος για ανατροπές, συγχωνεύσεις νοσοκομείων, καταργήσεις Κ.Υ., μείωση κλινών, μείωση θέσεων ειδικευομένων, μη πρόσληψη επιμελητών (οι προσλήψεις των γενικών ιατρών της προκήρυξης Δεκεμβρίου εστάλησαν πίσω στο υπουργείο από το εθνικό τυπογραφείο και οι 681 νέες θέσεις δε προχωρούν).

Καλή Ανάσταση.....

υ.γ.Το επόμενο τρίμηνο στο χώρο της υγείας θα γίνουν μεγάλες αλλαγές που δυστυχώς θα επηρεάσουν αρνητικά όλους τους ιατρούς (σε αναμονή για ειδικότητα, ειδικευόμενους, ειδικούς).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς καμία διάθεση να αναστατώσω φοιτητές και συναδέλφους σε αναμονή ή και ειδικευόμενους σε αρχικό στάδιο ειδικότητας....

Το νομοσχέδιο θα πάει στη Βουλή......τον Ιούλιο, το θέμα των εξετάσεων με τη μορφή του τωρινού σχεδίου έχει υπερασπιστή τον ίδιο τον Υπουργό και θα το περάσει.....δυόμιση μήνες έμειναν και φοβάμαι πως θα βγω αληθινός.

θα υπαρξουν αλλαγες στο νομοσχεδιο ή οχι? τι εχεις μαθεi?

θα γινει διαλογος ή "αποφασιζομεν και διαταζομεν" ????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ρώταγα τώρα πόσοι από όλους αυτούς που προτείνουν καταλήψεις στις Ιατρικές είναι φοιτητές, αλλά Μ Σάββατο καμία όρεξη για αντιπαράθεση.

Απλά κάτι που το χρωστούσα στην fotmd:

1. Πολλοί που φύγαμε στο εξωτερικό φύγαμε και για την αναμονή

2. Πολλοί αφήσαμε πίσω και γυναίκες, και παιδιά

3. Ως εκτούτου πολλοί πηγαινοέρχονται με τα αεροπλάνα κάθε λίγο και λιγάκι.

Δεν ξέρω γιατί ακρίβώς νομίζεις ότι δε δικαιούμαστε να έχουμε γνώμη, ούτε θα προσπαθήσω καν να σου εξηγήσω το πάραλογο όσων έχεις πει.

Αλλά ατάκες του στυλ: άντε στα λεφτά σας, ελάτε στα ιδιωτικά ιατρεία ας, όταν βομβαρδίζατε το Ιρακ κτλπ μειώνουν μόνο εσένα.

Κανείς που πήγε και έμεινε στο εξωτερικό δεν πήγε ελαφρά την καρδία. Αξιολογήθηκε, διάβασε ΕΔΩΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ και σίγουρα δεν του χαριστικε κανείς.

Στην τελική μπορεί να γουστάρει να γυρίσει, να δώσει εξετάσεις και να μείνει επιτέλους σπιτάκι του. Και ας πληρώνεται ΛΙΓΟΤΕΡΑ. Και ας μαθαίνει λιγότερα.

Όλοι έχουμε δικαιώμα και θα συνεχίσουμε να λέμε τη γνώμη μας. Και σίγουρα δε θα σου ζητήσουμε την άδεια.

Όλοι μας έχουμε το προσωπικό μας δράμα / ιστορία. Κάποιοι λιγότερο, κάποιοι περισσότερο.

Στην τελική η ερώτηση είναι.

Είναι σωστό / ασφαλές και κυρίως δίκαιο, κάποιος να παίρνει πτυχίο σήμερα. Και μετά από 10 χρόνια να ξεκινάει καρδιοχειρουργική και στο ενδιάμεσο ΚΕΝΟ?

Δίκαιες εξετάσεις είναι η λύση.

Καλό Πάσχα.

Συγγνώμη Ανδρέα αλλά αν δεν κάνω λάθος πριν από λίγο καιρό είχες εκφράσει την άποψη ότι από την εμπειρία σου δεν υπάρχει περίπτωση στην Ελλάδα οι εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας να είναι αδιάβλητες. Και τώρα είσαι υπέρμαχος και μάλιστα με τον τρόπο ακριβώς που προτείνει το ΚΕΣΥ? Τα έχεις διαβάσει τα σχετικά με την δυνατότητα για αλλαγή ειδικότητας? Επίσης θεωρείς δίκαιη την μετάβαση? Το γεγονός ότι δεν έχει προσκληθεί κανένας αρμόδιος φορέας στην συζήτηση ποσες ελπίδες αφήνει για αδιάβλητες εξετάσεις? Δεν περιμένω απάντηση, απλά θεωρώ ότι θα πρέπει να δούμε λίγο καλύτερα ποιος είναι ο πραγματικός στόχος του υπουργείου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα νοσταλγούμε τον Αβραμόπουλο, την Μαριλίζα...

Τελικά θα ακούμε Λοβέρδο και θα μας σηκώνεται η τρίχα...

όσο για τον @andreas, πραγματικά πιστεύεις ότι τώρα συγκινήθηκε ο υπουργός για το σύστημα έναρξης ειδικότητας?

Είναι τυχαίο που θα μειώσει ταυτόχρονα θέσεις?

Επειδή δεν ζεις στην Ελλάδα για να καταλάβεις πως ότι κάνουν οι υπουργοί είναι για να εξοικονομηθε΄χρήμα, είσαι απόλυτα δικαιολογημένος.

Αλλά μην πας να μας το παρουσιάσεις ήρωα-υπέρμαχο της δικαιοσύνης και της διαφάνειας, γιατί πραγματικά είναι ανέκδοτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οργανωμένη από νωρίς συγκέντρωση γιατρών σε αναμονή, φοιτητών και ειδικευομένων, να προλάβει να φτάσει στα αυτιά όλων και να έχει τη δυνατότητα ο καθένας να φτιάξει το πρόγραμμά του ώστε να μπορέσει να βρεθεί κι αυτός έξω από το υπουργείο, συνεχείς καταλήψεις από τις σχολές με ένα και μοναδικό στόχο: να μην περάσει αυτό το έκτρωμα.

Καταλήψεις τον Ιούλιο μήνα? ΧΛΩΜΟ

Συγκεντρώσεις καθημερίνες ΑΝΩ ΤΩΝ 50 ΑΤΌΜΩΝ? τότε είμαι μέσα, γιατί αν είναι να μαστε 5-10 άτομα, προτιμώ να πάω διακοπές.

Εγώ μόνο μπορώ να σου βρω τα 10 από τα 50 άτομα στο πιτς φιτίλι,άρα με άλλους 4 σαν εμένα κατευθείαν φτάνουμε στον αριθμό που σε ικανοποιεί. Δε λέω, κι εγώ απαισιόδοξη είμαι για την αντίδραση, αλλά είναι και λιγάκι μίζερο να λες οτι αφού είναι έτσι δεν έχει νόημα. Ούτε μπορούμε να βασιστούμε σε άλλους να μας λύσουν τα θέματα.και μιλάω για καταλήψεις τώρα, όχι τον ιούλιο. οι προθέσεις τους δηλαδή δεν είναι αρκετές για να μας κινητοποιήσουν?

Και συγγνώμη ρε παιδιά αλλά από που κι ως που είναι λογικό να υπάρχουν εξετάσεις γενικότερα μετά το πτυχίο? Κάνε πιο δύσκολη την απόκτηση του πτυχίου, αλλιώς πιο το νόημα της ύπαρξής του? Γιατί ούτε τη λογική "εξετάσεις αλλά για τους μικρούς" καταλαβαίνω. απλά επειδή εμένα καίγεται τώρα ο κ..ς μου θεωρώ κάποια πράγματα αυτονόητα ενώ όταν πρόκειται για άλλους είναι δίκαιο? Ε όχι το πτυχίο σημαίνει πτυχίο, τέλος. Δώσε του παραπάνω αξία κάνοντας πιο δύσκολες τις εξετάσεις στη διάρκεια της σχολής και όχι αναιρούμε την έννοιά του και φτιάχνουμε ένα καινούριο κριτήριο. Γιατί εδώ μιλάμε για 1 εξέταση που θεωρείται πιο καθοριστική από τις δεκάδες, όλες μαζί, της σχολής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ele

Κι εγώ μαζί σου, αλλά όταν εγώ φώναζα για ένα θέμα που με έκαιγε, τι δικαστήρια έκανα , τι δικαιώθηκα, το ένα και το αυτό.

Κι εγώ ήμουν έτσι αισιόδοξος στην αρχή, και σόρυ για την μιζέρια μου, αλλά έμαθα στο πετσί μου πως με φωνές-τραγούδια και συγκεντρώσεις δεν κάνεις και πολλά-πολλά. Εκτός κι αν έχουμε γερά στηρίγματα-ΒΥΣΜΑΤΑ.

Δυστυχώς εγώ δεν έχω, γι αυτό και έμεινμε την δικαίωση του δικαστηρίου στο χέρι, να την κάνω κορνίζα. Βλέπεις, οι γνωριμίες είναι αυτές που λύνουν και δένουν στην διεφθαρμένη τούτη χώρα.

Αν έχετε κάνα μπάρμπα-φίλο βουλευτή-υφυπουργό, συνδικαλιστή, να πιέσει τον υπουργό, τότε ας ελπίσουμε ότι κάτι θα γίνει.

Διαφορετικά προσγειωθείτε στην ελληνική πραγματικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην τελική μπορεί να γουστάρει να γυρίσει, να δώσει εξετάσεις και να μείνει επιτέλους σπιτάκι του. Και ας πληρώνεται ΛΙΓΟΤΕΡΑ. Και ας μαθαίνει λιγότερα.

Δεκτό σεβαστό και κατανοητό.

Όλοι έχουμε δικαιώμα και θα συνεχίσουμε να λέμε τη γνώμη μας.

Μη λέμε ότι θέλουμε όμως βάζοντας μπροστά τον Ελληνα ασθενή για να καλύψουμε την επιστροφή μας.

Δες 2-3 ποστ παραπάνω π.χ. τον Λοβέρδο να λέει πως έλαβε επιστολή από Ιατρό που ήταν 9 χρόνια σε αναμονή.... το 2002 ποια αναμονή ήταν στα 9 χρόνια; Βάζει το mail μπροστά για να δικαιολογήσει τις αποφάσεις του και σα να μη ντρέπεται το λέει και στο κοινοβούλιο. Και σα να μη φτάνει αυτό τα ζώα τον ακούνε.

Και επειδή εγώ ήμουν αυτός που σου είπε για το Ιράκ...

Όπως και να το κάνω, όπως και να το δω, τα παραπάνω μου θυμίζουν την Ιρακινή που είχε μιλήσει στον ΟΗΕ και είχε πει πως την είχαν βιάσει, είχαν σκοτώσει δικούς της στρατιώτες του Σαντάμ. Άσχετα που μετά από 5 χρόνια παραδέχτηκε η πως ούτε καν ήταν στο Ιράκ τότε. Τη ζημιά της όμως την έκανε αφού έγινε παντιέρα στο cnn.

Όσο φαιδρό και υποκριτικό είναι το τελευταίο είναι και τα άλλα 2.

Οφείλω να σου ζητήσω συγνώμη παραφέρθηκα. Όμως σε αισθάνθηκα σαν εχθρό που πάει να προασπίσει το σάπιο σύστημα με σημαία τον Έλληνα ασθενή .

. Και μετά από 10 χρόνια να ξεκινάει καρδιοχειρουργική και στο ενδιάμεσο ΚΕΝΟ?

Δεμν μπορείς να ξέρεις τι έκανε ο άλλος στα χρόνια της αναμονής του, πολύ λίγοι κάθονται άπραγοι. Και δεν αναφέρομαι στα laserline. Επίσης, η διαφωνία μας είναι να στο να μην μπούνε εξετάσεις σε όσους ήδη περιμένουν. Καλό θα ήταν να υπάρχει μέριμνα γι αυτούς, γιατί μπήκαν στη σχολή με ένα σύστημα και σε διαβεβαιώ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ να αλλάζουν τα συστήματα με αναδρομική ισχύ.

Εξετάσεις λοιπόν για τους νεοεισαχθέντες στην ιατρική σχολή από την ψήφιση του νόμου και μετά.

Είναι νόμιμο έχει περίοδο προσαρμογής λέμε .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς διαβούλευση, χωρίς να ερωτηθεί κανένας και κυρίως όχι οι 11,000 γιατροί τους οποίους αφορά, πάει να περάσει νομοσχέδιο που φέρνει τα πάνω-κάτω στην εισαγωγή στην Ειδικότητα !

Το επενδύει και με το απαραίτητο μελό ("24χρονο αριστούχο παιδί που περιμένει 9 χρόνια για την Ειδικότητα") ώστε να γίνει περισσότερο εύπεπτο στον κόσμο...

Παιδιά, το ζητούμενο είναι να ξεσκεπάσουμε τα ψέμματά τους, ότι δλδ αποσκοπούν στην μείωση των θέσεων των ειδικεύομενων γιατρών, και στην πραγματικότητα καθιστούν περισσότερο δύσκολη την κατάσταση για τον "24χρονο αριστούχο", σε συνδυασμό με καταστροφικές αλλαγές στην ζωή χιλιάδων γιατρών που θα βρεθούν σε Ειδικότητες και πόλεις που δεν επιθυμούσαν, ενώ θα ενταθεί η μετανάστευσή τους και η απασχόληση σε προσωρινές δουλειές ή αλλότρια επαγγέλματα.

Τόσο απλά.

Το θέμα είναι ποιός θα εκφράσει αυτούς τους 11,000 γιατρούς και φοιτητές που θίγει άμεσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως ο Λοβέρδος ξεπεράσει τον εαυτό του και δεν το περάσει μέσα στο καλοκαίρι αλλά το φθινόπωρο. Άλλωστε και Οκτώβριο να ψηφιστεί πάλι οι πρώτες εξετάσεις μπορούν άνετα να είναι τον Νοέμβριο του 12 :splats::splats::splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@minlesantio:Συμφωνώ μαζί σου.ΔΥΣΤΥΧΩΣ το ότι δικαιώθηκες από δικαστήρια αλλά ο υπουργός σε γράφει στα @@ του δε μου κάνει εντύπωση- εδώ έχουμε φτάσει, να τα περιμένουμε πια όλα. Δεν ξέρω την περίπτωσή σου κι ούτε θα σου ζητήσω να την αναφέρεις εδώ μέσα, αλλά από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι η υπόθεση αφορούσε μόνο εσένα. Στην προκειμένη περίπτωση οι αδικημένοι είναι χιλιάδες και θέλω να πιστεύω ότι θα είναι πιο εύκολο να ακουστεί η γνώμη τόσου κόσμου, παρά ενός μόνο ατόμου....Αλλιώς, η λύση είναι τελικά μια πέτρα: ή τη δένεις στο λαιμό και πέφτεις στη θάλασσα ή ανοίγεις κεφάλια, είναι στο χέρι σου να επιλέξεις τη χρήση που θα κάνεις (αυτό για τη μιζέρια vs τη μαχητικότητα)και πίστεψέ με εδώ μέσα υπάρχουν πολύ πιο μίζεροι οπότε μη ζητάς συγγνώμη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι νόμιμο έχει περίοδο προσαρμογής λέμε .

περιοδο προσαρμογης??? 6-12 μηνες??? ουσιαστικα δεν εχει μεταβατικη περιοδο.ειναι νομοσχεδιο του τυπου "σοκ και δεος" οπως και ολα οσα γινονται στην εποχη του ΔΝΤ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΟΙ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ.ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΛΟΒΕΡΔΟ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙ,ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΟ ΟΛΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ.ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΤΥΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ,ΒΑΡΙΕΜΑΙ,ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ,ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ,ΕΧΩ ΕΦΗΜΕΡΙΑ,ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΤΩΡΑ,ΕΧΩ ΝΑ ΤΑΙΣΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΚΤΛ ΚΤΛ.ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ.Ο ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΑ,ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ.ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΑΜΕΣΑ ΟΣΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.Ο ΤΑΣΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΑΤΡΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΕΝΓΕ.ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΝ ΓΙΑ ΜΑΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ,ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ 300 ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ.ΣΥΓΧΩΝΕΥΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ.ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ... :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως ο Λοβέρδος ξεπεράσει τον εαυτό του και δεν το περάσει μέσα στο καλοκαίρι αλλά το φθινόπωρο. Άλλωστε και Οκτώβριο να ψηφιστεί πάλι οι πρώτες εξετάσεις μπορούν άνετα να είναι τον Νοέμβριο του 12 :splats::splats::splats::splats::splats:

το καλοκαιρι ειναι κλειστες οι σχολες και ολοι κανουν μπανακια...τοτε ειναι πιο ευκολο.

θα παει ο ελληνας με την σαγιοναρα την mitsuko ,το νυχι στο μεγαλο δακτυλο του ποδιου που εχει να το κοψει κανα τριμηνο,το αντηλιακο και το γυαλι ηλιου εξω απο το υπουργειο καλοκαιριατικα....? θα προτιμησει την παραλια και εχει ο θεος.....

υγ.μακαρι να διαψευστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα παει ο ελληνας με την σαγιοναρα την mitsuko ,το νυχι στο μεγαλο δακτυλο του ποδιου που εχει να το κοψει κανα τριμηνο,το αντηλιακο και το γυαλι ηλιου εξω απο το υπουργειο καλοκαιριατικα....?

Αυτές τις ανατριχιαστικές λεπτομέριες τι τις ήθελες?

Εμπρος για πεντικιούρ όλοι πριν πάμε στο υπουργείο!!!

Μην σου πω και την φτέρνα με ελαφρόπετρα από πριν..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα παει ο ελληνας με την σαγιοναρα την mitsuko ,το νυχι στο μεγαλο δακτυλο του ποδιου που εχει να το κοψει κανα τριμηνο,το αντηλιακο και το γυαλι ηλιου εξω απο το υπουργειο καλοκαιριατικα....?

Αυτές τις ανατριχιαστικές λεπτομέριες τι τις ήθελες?

Εμπρος για πεντικιούρ όλοι πριν πάμε στο υπουργείο!!!

Μην σου πω και την φτέρνα με ελαφρόπετρα από πριν..

να προκαλεσω ηθελα βρε συ, μπας και αρχισουν να ξυπνανε οσοι κοιμουνται ακομα και επιτελους να καταλαβουν τι παει να ψηφιστει...ενα νομοσχεδιο που οπως εχει δωθει στην δημοσιοτητα δεν συμφερει σχεδον κανεναν..

εγω προσωπικα τις διαψευσεις του λοβερδου οτι ταχα δεν τους εκφραζει το προσχεδιο και οτι αυτοι αποφασιζουν απλα δεν τις πιστευω...

θυμαστε το μεγαλο hit " λεφτα υπαρχουν....."

που εμεινε πρωτο στα charts για πολλες εβδομαδες στα τελη του 2009

παιδια μην τους πιστευετε ,πολιτικοι ειναι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το γεγονός ότι πολλοί "άσχετοι" γιατροί είναι από τις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ δεν έχει να κάνει με την ποιότητα των σχολών αλλά με την ποιότητα των φοιτητών. Σε αυτές τις χώρες πήγαν να σπουδάσουν ιατρική και πολλά άτομα που με δυσκολία πήραν ένα απολυτήριο λυκείου. Είναι άλλο να έχεις μια ατυχία στις πανελλήνιες και να πας έξω να σπουδάσεις αντί να ξαναδώσεις και άλλο εκεί που ήσουν μαθητής του 12 ξαφνικά να σπουδάζεις ιατρική. Όχι ότι η ιατρική είναι κάτι το ανώτερο αλλά ομολογουμένως θέλει διάβασμα και οι μαθητές του 12 απλά δεν ήταν μαθημένοι στο διάβασμα.

Το προβλημα ειναι οτι αυτοι οι μαθητες του 12 καταφεραν να παρουν πτυχιο Ιατρικης κι απο οτι εχω μαθει οι περισσοτεροι απο αυτα τα πανεπιστημια ειναι κι αριστουχοι Ιατρικης... (Και δεν ειναι ενας και δυο, αλλα χιλιαδες που εδωσαν παμπολλες φορες ΔΙΚΑΤΣΑ και κοπηκαν...) Αυτο μαλλον σημαινει οτι ξεσκιστηκαν στο διαβασμα οσοι εδω δεν μπορουσαν να τελειωσουν το λυκειο κι οτι το επιπεδο δυσκολιας των σχολων ειναι πραγματικα μεγαλο... Και 2ον στην Ελλαδα ολοι Αγγλικα, Γαλλικα η Γερμανικα μαθαινουν. Γιατι πλακωσαν ολοι στο Ανατολικο block. Μη μου πεις. Για να χουν ενα πτυχιο απ τα πιο ξακουστα πανεπιστημια του κοσμου. Εχεις επιχειρηματα μεγαλε... Χαραμιζεσαι στην Ιατρικη, στη Νομικη γρηγορα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη Ανδρέα αλλά αν δεν κάνω λάθος πριν από λίγο καιρό είχες εκφράσει την άποψη ότι από την εμπειρία σου δεν υπάρχει περίπτωση στην Ελλάδα οι εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας να είναι αδιάβλητες. Και τώρα είσαι υπέρμαχος και μάλιστα με τον τρόπο ακριβώς που προτείνει το ΚΕΣΥ? Τα έχεις διαβάσει τα σχετικά με την δυνατότητα για αλλαγή ειδικότητας? Επίσης θεωρείς δίκαιη την μετάβαση? Το γεγονός ότι δεν έχει προσκληθεί κανένας αρμόδιος φορέας στην συζήτηση ποσες ελπίδες αφήνει για αδιάβλητες εξετάσεις? Δεν περιμένω απάντηση, απλά θεωρώ ότι θα πρέπει να δούμε λίγο καλύτερα ποιος είναι ο πραγματικός στόχος του υπουργείου

Η απαντηση

Δίκαιες εξετάσεις είναι η λύση. Σίγουρα είναι απαράδεκτο να λέμε να μπουν για τους νέους κτλπ. Η μεταβατική περίοδος ίσως να πρέπει να γίνει 1 : 3 και όχι 1 στα 4.

Οι λεπτομέρειες με διάλογο κανονιζονται.

Σίγουρα είναι τραγικό να ακούω για καταλήψεις στις σχολές από γιατρούς. Όχι φοιτητές αλλά απόφοιτους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικα αυτος ο υπουργος μας εχει τρομαξει, απο την ταχυτητα και την προχειροτητα με την οποια περναει νομοσχεδια, απο την παρανομη αναδρομικη ισχυ τους, απο την απουσια κοινωνικης η αλλης ευαισθησιας.

Σκεφτηκε ποτε τον παππου και τη γιαγια στο χωριο η τον ακριτη στο ξερονησι οταν δεν εδωσε παραταση στον αγροτικο που υπηρετουσε εκει;

Σκεφτηκε τον συναδελφο που παραιτηθηκε απο θεση ειδικοτητας του εξωτερικου για να συνεχισει για τους δικους του ανθρωπινως δικαιολογημενους λογους ως προσωποπαγως διοριζομενος σε νοσοκομειο της Ελλαδας και τελικα κατεληξε ξεκρεμαστος επειδη η διαδικασια διορισμου του ακυρωθηκε αναδρομικα;

Σκεφτεται τον φοιτητη η νεο γιατρο που μπηκε στην ιατρικη εχοντας φτιαξει ενα πλανο ζωης στο μυαλο του;

Τον χρονια σε αναμονη να βλεπει τις σπουδες του να πηγαινουν σχεδον χαμενες αφου δεν προλαβαινει να προσαρμοστει στις νεες συνθηκες, δεν εχει το κουραγιο να προσαρμοστει στις νεες συνθηκες η δικαιωματικα δεν θελει να προσαρμοστει στις νεες συνθηκες;

Οπως και να εχει, το νεο σχεδιο νομου σαν ιδεα κινειται προς τη σωστη κατευθυνση, το ΕΣΥ ομως δε μπορει να αλλαξει σε μια ημερα γιατι δεν θα προκυψει τιποτα αλλο παρα ενα ανεπαρκες αδικο εκτρωμα.

Οποια αλλαγη προκυψει στο συστημα εισαγωγης θα πρεπει να προκυψει μετα απο ουσιαστικο παραγωγικο διαλογο και να εφαρμοστει για πρωτη φορα τουλαχιστον 7 χρονια αργοτερα, αφορωντας ουσιαστικα τον νεο που εισερχεται στο χωρο της ιατρικης και πριν βρεθει να τον χορευει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς καμία διάθεση να αναστατώσω φοιτητές και συναδέλφους σε αναμονή ή και ειδικευόμενους σε αρχικό στάδιο ειδικότητας....

Το νομοσχέδιο θα πάει στη Βουλή......τον Ιούλιο, το θέμα των εξετάσεων με τη μορφή του τωρινού σχεδίου έχει υπερασπιστή τον ίδιο τον Υπουργό και θα το περάσει.....δυόμιση μήνες έμειναν και φοβάμαι πως θα βγω αληθινός.

Δε πρόκειται να έχει αντιδράσεις από συλλογικά όργανα, εκτός κι αν νομίζετε ότι τα δελτία τύπου ιατρικών συλλόγων και ΟΕΝΓΕ συγκινούν κάποιον στην Αριστοτέλους.

Θα μπορούσα να γράψω πολλά, σχόλια και προτάσεις αλλά όπως και παλαιότερα φοβάμαι πως θα χαλάσω τζάμπα τη μελάνι.

Ο Lover man είναι αποφασισμένος για ανατροπές, συγχωνεύσεις νοσοκομείων, καταργήσεις Κ.Υ., μείωση κλινών, μείωση θέσεων ειδικευομένων, μη πρόσληψη επιμελητών (οι προσλήψεις των γενικών ιατρών της προκήρυξης Δεκεμβρίου εστάλησαν πίσω στο υπουργείο από το εθνικό τυπογραφείο και οι 681 νέες θέσεις δε προχωρούν).

Καλή Ανάσταση.....

υ.γ.Το επόμενο τρίμηνο στο χώρο της υγείας θα γίνουν μεγάλες αλλαγές που δυστυχώς θα επηρεάσουν αρνητικά όλους τους ιατρούς (σε αναμονή για ειδικότητα, ειδικευόμενους, ειδικούς).

Επιβεβαιώνω κ εγώ αυτή την πληροφορία κ μάλιστα την έμαθα από ΔΑΠίτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίκαιες εξετάσεις είναι η λύση.

Επίσης είναι απράδεκτο να μπαίνουν οι εξετάσεις στα καλά καθούμενα με το πρόσχημα το δικαιότερο τρόπο απόκτησης ειδικότητας, όταν ΟΛΟΙ (εκτός από εσένα) γνωρίζουμε πως θα δρούνε σαν δούρρειος ίππος για μείωση των θέσεων κτλ.

Το ότι συνέχεια μας λιβανίζεις πως επιτέλους μπήκαν δίκαιες εξετάσεις είναι κουραστικό, καθώς ο λόγος που μπαίνουν είναι πολύ λιγότερο ρομαντικός...Και όταν γίνεται κάτι τέτοιο τόσο πρόχειρα και γρήγορα, τότε το αποτέλεσμα θα είναι τραγικό.

Ο χρόνος προσαρμογής είναι απειροελάχιστος..λογικό , όταν βιάζεται να εξοικονομήσει χρήμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.