Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

ο ιδιωτης για να δωσει θεση ειδικευομενου δεν θα το κανει για τη ψυχη της μανας του, θα περιμενει ανταλλαγμα απο το Κρατος... το κρατος δεν θα δινει... οποτε εξ ορισμου δεν γινεται αυτο που λες!

Δεν νομίζω ότι είναι άσχημο αντάλλαγμα να έχει άτομα που θα του βγάζουν "λάντζα" με τιμές πολύ χαμηλότερες από αυτές του ειδικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Το χειρότερο από όλα είναι ότι μες στην απελπισία όλων μας κι στα φούμαρα που μας έχουνε ποτίσει, είμαστε διατιθιμένοι όλοι μας να τζογάρουμε τις ζωές μας με τις χειρότερες πιθανότητες. Ούτε ο πιο τρελός παθολογικός τζογαδόρος δε θα έπαιζε με τέτοιες πιθανότητες.

Πήραμε όλοι μας ένα χαρτί που μας έλεγε ότι είμαστε γιατροί. Ψέμματα. Μας το παίρνουν πίσω, δεν είμαστε όλοι μας γιατροί. Αποτύχαμε, μας λένε. Ξαναδώστε. Πήραμε ένα χαρτί που μας έλεγε μπορείς να δουλέψεις κάπου-κάπως-κάποτε. Ψέμματα. Δεν μπορούμε να δουλέψουμε, τουλάχιστον η πλειοψηφία. Αποτύχαμε να έχει κάποια, οποιαδήποτε αξία. Ποιός ο λόγος τότε να υπάρχει, ξαναρωτάω;

Και κυρίως, μετά από 2 χρόνια στις πανελλήνιες για τους περισσότερους και 6 χρόνια στο πανεπιστήμιο στους περισσότερους, δεν υπάρχει καμία πρόνοια για τις ζωές μας. Πότε θα την προγραμματίσω, αν όχι μετά από 8 χρόνια τζογαρίσματος; Τζόγαρα 2 χρόνια από τη ζωή για να περάσω Ιατρική. Πέρασα. Τζόγαρα 6 χρόνια για να τελείωσω. Τέλειωσα. ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΖΟΓΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ; Δεν είναι σιγουριά. Δε θέλω σιγουριά ή εξασφάλιση. Θέλω να μη τζογάρω τη ζωή μου, αλλά να τη προγραμματίζω. Είναι τόσο παράλογο; Όποιος δηλαδή το θέλει αυτό είναι βολεμένος, μικρόψυχος ή χωρίς όνειρα; Εμένα μου φαίνεται πολύ μεγάλο όνειρο, μεγαλύτερο από όσων θέλουν να παίξουν με τη δικιά μου.

Λοιπόν, για να μην είμαι μελοδραματική, έχω να κάνω μια πρόταση.

Αν μειωθούν οι θέσεις κατά 50% (όπως μυριζόμαστε όλοι,μπορεί να λέω και λίγο) η πιθανότητα να περάσει κάποιος τις εξετάσεις στα πρώτα πέντε έτη είναι γύρω στο 20%. Αυτό αν συνοπολογίσει κανείς τη σταθερή εισρροή γιατρών του εξωτερικού, τις νέες φουρνιές που θα έρχονται και θα είναι καλύτερες και πιο "φρέσκιες" από εμάς, τις θέσεις που θα υπάρχουν σε "φυσιολογικές" ειδικότητες και όχι στη γενετική ιατρική και στην ιατρική εργασίας. Οποιαδήποτε παρατήρηση και αυξομείωση πάνω σε αυτό το ποσοστό δεκτή, αλλά νομίζω είναι κοντά στη πραγματικότητα.

Άρα σε πέντε χρόνια, ένας στους πέντε από εμάς θα μπει στην ειδικότητα που θέλει. 1 στους 5! Και είμαστε τόσο σίγουροι ότι οι 4 στους 5 θα είναι χειρότεροι, πιο τεμπέληδες; Όχι, άντε από αυτούς το 1/5 να είναι όντως τεμπέληδες. Οι υπόλοιποι θα είναι καλοί! Και διαβαστεροί! Και θα σκιστούν, όπως ο καθένας μας! Άρα μέσα σε πέντε χρόνια, ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΜΠΕΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑΝ, αντίθετα θα μπει το ένα πέμπτο.

Οπότε έχουμε μπροστά μας μια κατάσταση με πολύ λίγες πιθανότητες για εμάς. Πείτε μου τώρα. Εάν θελήσουμε να τους κάνουμε να φύγουν, να πάρουν πίσω το νομοσχέδιο και να ανοίξουν θέσεις (ή τουλάχιστον να μη κλείσουν), από καθαρά τζογαδόρικη άποψη, γιατί να είμαστε χαμένοι; Ψυχρά υπολογιστικά, ούτε με το δίκιο, ούτε με το σωστό, Αλλά ψυχρά υπολογιστικά. Κερδισμένοι θα είμαστε. Τι πιθανότητα δίνετε σ' αυτή την εκδοχή;

Ή αντίστοιχα τι πιθανότητες δίνετε στο να ακούσουν μια "ψύχραιμη" άποψη, μια "συνεισφορά" στο διάλογο όπως αυτή που έκανε ο Θεοδωρίδης;

Αυτά τα λέω για να δείξω ότι πράγματα που μας πλασάρονται ως βιώσιμα, μονόδρομοι και τα λοιπά μπορεί να είναι και τα πιο αδιέξοδα και ανεφάρμοστα για το ΣΤΥΓΝΟ, ΜΗΧΑΝΙΣΤΙΚΟ ΣΥΜΦΈΡΟΝ ΜΑΣ.

Μας ρίχνουν συνεχώς καπνό για να μη δούμε αυτό το απλό, το συμφέρον μας. Και κάτι ακόμη, τελευταίο. Εμείς οι εν αναμονή δεν εκπροσωπούμαστε, δεν ανήκουμε πουθενά, δεν έχουμε μια κοινή συλλογικότητα. Είμαστε το πιο εύκολο θύμα. Δεν ξέρω σε ποιόν να απευθυνθώ, αλλά νομίζω ότι το πρώτο βήμα είναι τώρα, άμεσα, να φτιαχτεί μια συλλογικότητα όπου θα ανήκουμε όλοι οι εν αναμονή. Χωρίς ταμπέλες και τα λοιπά. Για να βρεθούμε όλοι (ή οι περισσότεροι) και να δούμε τι θα κάνουμε όλοι μαζί, όχι σκορποχώρι. Είναι το πιο αναγκαίο απ όλα, η πιο βιώσιμη λύση. Και εγώ μέσα σ' αυτό μεόλες μου τις δυνάμεις.

Απλώς οι δικές μου προτάσεις δεν απευθύνονται προς τον αξιότιμο κ. Υπουργό, αλλά προς όλους εμάς. Αυτός το κάνει το καθήκον του προς την Τρόικα. Εμείς θα κάνουμε το καθήκον μας προς τον εαυτό μας; Για να δούμε.

ΑΠΟ 18 ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΕΝΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΛΟΓΙΚΗΣ Κ ΕΛΠΙΔΑΣ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΕΙ.ΜΑΣ ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ ΣΤΟΝ ΚΡΟΤΑΦΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ "'Η ΤΟ ΔΕΧΕΣΤΕ Ή ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ...".ΤΟ ΔΙΑΛΟΓΟ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ.ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ Ή ΤΟ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΠΛΩΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΟΛΩΝ.ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥΣ,ΤΟΥΣ "ΧΑΛΑΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ"... emcensored emcensored emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μας ρίχνουν συνεχώς καπνό για να μη δούμε αυτό το απλό, το συμφέρον μας. Και κάτι ακόμη, τελευταίο. Εμείς οι εν αναμονή δεν εκπροσωπούμαστε, δεν ανήκουμε πουθενά, δεν έχουμε μια κοινή συλλογικότητα. Είμαστε το πιο εύκολο θύμα. Δεν ξέρω σε ποιόν να απευθυνθώ, αλλά νομίζω ότι το πρώτο βήμα είναι τώρα, άμεσα, να φτιαχτεί μια συλλογικότητα όπου θα ανήκουμε όλοι οι εν αναμονή. Χωρίς ταμπέλες και τα λοιπά. Για να βρεθούμε όλοι (ή οι περισσότεροι) και να δούμε τι θα κάνουμε όλοι μαζί, όχι σκορποχώρι. Είναι το πιο αναγκαίο απ όλα, η πιο βιώσιμη λύση. Και εγώ μέσα σ' αυτό μεόλες μου τις δυνάμεις.

Ακριβως. Σκοπος ειναι να δουμε το θεμα ψυχραιμα, χωρις αλληλοσφαγες, και εφοσον δουμε πως συμπλεουμε στα βασικα θεματα να θεσουμε τις προστασεις μας.

Ειχα παει στη συναντηση "νεων γιατρων" το προηγουμενο Σαββατο, μια μερα πριν τη "δημοσιοποιηση" του επιμαχου νομοσχεδιου. Δεν πιστευω πως ημασταν πανω απο 7-8 ατομα οι εν αναμονη, οι υπολοιποι ηταν ειδικευομενοι. Ελπιζω οταν ξαναγινει κατι αντιστοιχο να υπαρξει μεγαλυτερη συμμετοχη.

Και μια μικρη πολιτικη αναλυση του ζητηματος (προσωπικες αποψεις): το 2004 που ειχε ξανατεθει επι ταπητος το θεμα οι οποιεσδηποτε αντιδρασεις ειχαν πολυ μεγαλυτερη δυναμη, αφου τοτε το πολιτικο κοστος για το κυβερνον κομμα θα ηταν μεγαλυτερο στην "ισχυρη Ελλαδα" με "ανταγωνιστικη οικονομια" του 2004. Φανταστειτε τοτε, που δεν ειχε καν ξεσπασει η οικονομικη κριση να ελεγαν "θα κανουμε περικοπες στα επιδοματα, συγχωνευσεις, ιδιωτικοποιησεις, κοβουμε τα δωρα κλπ κλπ". Θα ειχαν φυγει την επομενη μερα κιολας. Και αυτο γιατι μια μοναδα "πολιτικου κοστους" τοτε, δηλαδη 1% στην προθεση ψηφου, σημαινε αλλαγη κυβερνωντος κομματος. Σημερα; Οι τελευταιες δημοσκοπησεις δειχνουν μεγαλη διαφορα απο τη ΝΔ, και αρα γραφουν τις αντιδρασεις και το πολιτικο κοστος στα π@...@ τους. Αν ειχαν τη ΝΔ 2% πισω τους δεν θα το επαιζαν τοοοσο ανετοι. (προς Θεου, δεν παροτρυνω κανενα να ψηφισει ΝΔ, μακρια απο μας!)

Ειτε ετσι ειτε αλλιως θα περασουν ενα νομο προς αυτη την κατευθυνση. Με το να λεμε ενα ξερο ΟΧΙ δεν θα καταφερουμε τιποτα. Σκοπος ειναι οπως ανεφερε και καποιος συναδελφος (καποιες σελιδες) πιο πανω να πιεσουμε προς τη σωστη κατευθυνση και να προσπαθησουμε να το γυρισουμε (οσο παει) υπερ μας.

Λιγοι συναδελφοι εδω μεσα εχουν προτεινει καποια σημεια, οι υπολοιποι φωναζουν, κοροιδευουν, συκοφαντουν, κανουν καμακι, κλπ.

Βασικη γραμμη πρεπει να ειναι να μην χαθει ΚΑΜΙΑ θεση ειδικοτητας, και σε αυτο να ειμαστε καθετοι.

Επισης να ειναι αδιαβλητες οι εξετασεις, οχι συνεντευξεις, οχι αλλαγη ειδικοτητας μετα απο "εγκριση" της επιτροπης, οχι μετατοπισεις ειδικευομενων απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο με την "εντολη" του συντονιστη εκπαιδευσης.

Σωστη μεταβαση απο τη λιστα στις εξετασεις. Οπως εχει ηδη αναφερθει πρεπει να γινει σε βαθος χρονου, να ισχυσει ολοκληρωτικα για αυτους που μπαινουν τωρα στη σχολη, για να ξερουν που βαδιζουν και αυτοι και εμεις. Και η μεταβαση να γινει με σωστοτερη κατανομη των θεσεων και σταδιακα.

Σωστη εκπαιδευση μεσα στην ειδικοτητα, απο πραγματικους εκπαιδευτες και οχι γιατρους με νοοτροπια δημοσιου υπαλληλου. Θελει η ταδε κλινικη του Χ νοσοκομειου να εχει ειδικευομενους και να βγαζουν δουλεια; Να εγκριθει σαν εκπαιδευτικο κεντρο. Πως θα γινει αυτο; Αξιολογηση των ειδικευμενων. Εχεις τοσα κρεβατια, τοσους ειδικευμενους, απο αυτους μερικοι κριθηκαν ικανοι για να εκπαιδευσουν, αρα θα παρεις τοσους ειδικευομενους.

ΑΛΛΑ αυτα δεν γινονται διαδικτυακα. Να οργανωσουμε μια συναντηση οπου ο καθενας θα καταθεσει τις προτασεις του. Αν τα καταφερουμε και δεν σκοτωθουμε ισως να βγει κατι καλο. Αν δεν τα καταφερουμε ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο ιδιωτης για να δωσει θεση ειδικευομενου δεν θα το κανει για τη ψυχη της μανας του, θα περιμενει ανταλλαγμα απο το Κρατος... το κρατος δεν θα δινει... οποτε εξ ορισμου δεν γινεται αυτο που λες!

Δεν νομίζω ότι είναι άσχημο αντάλλαγμα να έχει άτομα που θα του βγάζουν "λάντζα" με τιμές πολύ χαμηλότερες από αυτές του ειδικού.

Μπα...οι ιδιωτικες ουτωσ η αλλως παιρνουν γιατρους σε αναμονη, κατα προτιμηση να εχουν κανει ενα τμημα της ειδικοτητας τους και τους πετανε στα επειγοντα η να κανουν εφημεριες (δουλεια απο 12ωρο και πανω) για 1500 το μηνα! Μονο για το καλοκαιρι αυτο που ειναι οι τουριστες στη γυρα! Κατα τα αλλα ζαλι που ειχαν αυτοι να εχουν εσενα και εμενα να τους πριζουμε με ερωτησεις προσπαθοντασ να μαθουμε... και να μην παιρνουν και τιποτα απο το κρατος! Επιχειρησεις ειναι οχι φιλανθρωπικα ιδρυματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να προτεινω και γω κατι.

να κανουν απο δω κ μπρος 4 εφημεριες οι ειδικευομενοι. (τις εκπαιδευτικες).

με τα χρηματα που θα εξοικονομηθουν απο τις 4 μεχρι τις 9 και 10 για τον καθενα, ας φροντισουν να πετυχουν ενα πιο ομαλο μεταβατικο σταδιο (τα χρηματα αυτα μπορουν δηλ να "εξαγορασουν" λιγο χρονο).

ετσι θα συνηθιζουν και οι ειδικοι σιγα σιγα στο πώς θα ανταποκρινονται στην εφημερια χωρις ειδικευομενο (πραγμα που θα γινει ουτως ή αλλως κυριως στην επαρχια, σε νοσοκομεια που τωρα δινουν ειδικοτητα και μετα θα περναει ενα τουρ ενα 6μηνο ο μελλοντικος ειδικευομενος απο κει γιατι θα χει να παει και αλλου και θα ειναι λιγοτερες οι θεσεις).

Το οτι δεν θα κανεις ποτε την ειδικοτητα που θες το χεις καταλαβει? Με το νεο συστημα ολοι στη απ'εξω θα ειμαστε! Οι γιοι και οι ανηψιοι τουσ θα βολευονται και μερικοι αλλοι με οσες θεσεις μενουν...αν μεινουν!

το ξερω.

αυτα που γραφω ειναι για να δειξω οτι δεν γινονται ετσι αμεσα αυτοι οι προγραμματισμοι. θελει μεγαλο μεταβατικο σταδιο, ενημερωση και διαλογο με ολους. δεν γινεται απο τη μια στιγμη στην αλλη επειδη πρεπει να δειξουμε καποιες περικοπες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ biopath: Το θεμα ειναι οτι ο Λοβερδος την εχει δει Χουντα και Στρατιωτικοι Νομοι, και κανει οτι του κατεβει... μακαρι να μπει σε διαλογο, να δει αντιδρασεις και να μην πω που να το βαλει μετα το προσχεδιο και γινω χυδαια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να διευκρινίσω ότι το κείμενο ΕΔΩ δεν έχει γραφεί από μένα αν και με βρίσκει κατά 99% σύμφωνο. Οι αναφορές σε "εξετάσεις ειδικότητας σε 6 χρόνια" καθώς επίσης στην ειδικότητα της ιατροδικαστικής δεν είναι τίποτα άλλο από τυχαίες συμπτώσεις.

Αυτό ως απάντηση σε μερικούς συναδέλφους μέλη του forum που ρώτησαν αν το έγραψα εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι ακόμα....

Ασχολούμαι με τα θέματα που αφορούν τους νέους ιατρούς εδώ και 7 χρόνια. Νομοθεσία για αγροτικά, ειδικότητα, επικουρικούς...ακόμα και διευθυντές του ΕΣΥ. Το "προσχέδιο νόμου" που δημοσίευσε το Βήμα πριν 5 ημέρες και κάποιοι άλλοι είχαν από την Παρασκευή 8 Απριλίου κάτι μου θύμιζε.....ειδικά εκείνη η αύξηση χρόνου ειδίκευσης στην ιατροδικαστική....15 ημέρες με έκαναν να ψάχνω τα αρχεία μου........και τελικά.....παρατηρώ πως οι επιτροπές σοφών που ο Lover man διόρισε έκαναν copy paste παλαιότερης εισηγητικής έκθεσης. Θα μπορούσα να βρίσω...αλλά ας όψεται ότι σήμερα είναι Μεγάλη Παρασκευή. Εύχομαι η Ανάσταση του Κυρίου να σας δώσει την απαιτούμενη φώτιση!!!!!

Εισηγητική Έκθεση στο σχέδιο νόμου "Απόκτηση ιατρικής Ειδικότητας και συνεχιζόμενη εκπαίδευση ιατρών"....του 2004

@ fotmd ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ για την αμέριστη βοήθεια emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι ακόμα....

Ασχολούμαι με τα θέματα που αφορούν τους νέους ιατρούς εδώ και 7 χρόνια. Νομοθεσία για αγροτικά, ειδικότητα, επικουρικούς...ακόμα και διευθυντές του ΕΣΥ. Το "προσχέδιο νόμου" που δημοσίευσε το Βήμα πριν 5 ημέρες και κάποιοι άλλοι είχαν από την Παρασκευή 8 Απριλίου κάτι μου θύμιζε.....ειδικά εκείνη η αύξηση χρόνου ειδίκευσης στην ιατροδικαστική....15 ημέρες με έκαναν να ψάχνω τα αρχεία μου........και τελικά.....παρατηρώ πως οι επιτροπές σοφών που ο Lover man διόρισε έκαναν copy paste παλαιότερης εισηγητικής έκθεσης. Θα μπορούσα να βρίσω...αλλά ας όψεται ότι σήμερα είναι Μεγάλη Παρασκευή. Εύχομαι η Ανάσταση του Κυρίου να σας δώσει την απαιτούμενη φώτιση!!!!!

Εισηγητική Έκθεση στο σχέδιο νόμου "Απόκτηση ιατρικής Ειδικότητας και συνεχιζόμενη εκπαίδευση ιατρών"....του 2004

@ fotmd ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ για την αμέριστη βοήθεια emrose

It's a given that specialty training in Forensic Medicine should be extended. 3 years of which 1 is general histopathology is very limited. In UK Forencic medicine is at least 6-7 years. BTW how many PM's are you expected to have completed before your exams?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να κανουν απο δω κ μπρος 4 εφημεριες οι ειδικευομενοι. (τις εκπαιδευτικες).

Πόσες φορές θα το γράψουμε εδώ στο forum ότι δεν υπάρχει όριο στις εφημερίες ώστε να αναγνωριστεί η ειδικότητα;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://pafeaak.blogspot.com/2011/04/blog-post.html

ΣΥΝΕΧΙΖΟΜΕΝΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕ ΜΟΡΙΑ ΓΙΑ ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗ ΖΩΗ, ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ... ΚΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΕ ΜΕΛΗ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΠΑΣΚΕ ΓΙΑΤΡΩΝ, ΤΟ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΤΗΣ ΠΑΣΠ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΤΟΥ 2000 κ.λπ.

ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗ Γ.Σ. ΣΤΙΣ 4/5 - ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΡΙΨΟΥΜΕ

Απο ΠΑΦ-ΕΕΑΚ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

It's a given that specialty training in Forensic Medicine should be extended. 3 years of which 1 is general histopathology is very limited. In UK Forencic medicine is at least 6-7 years. BTW how many PM's are you expected to have completed before your exams?

Υπάρχει πρόταση των ειδικευόμενων ιατροδικαστικής εδώ και δύο χρόνια περίπου να γίνει 4ετής η εκπαίδευση. Ένας χρόνος Παθολογοανατομία και τρία χρόνια ιατροδικαστικής που θα συμπεριλαμβάνει και μαθήματα νομικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μας που διοριζομαστε τωρα παθολογια... ενας συναδελφος παρατηρησε το εξης:

Έχεις πρόβλημα γιατί ουσιαστικά δεν σου αναγνωρίζει το α΄ μέρος ειδικότητας μετά.Σου λέει ότι μπορείς να έχεις μόρια (10 αν έχεις αναμονή 5 χρόνια-το max)στις εξετάσεις,ότι θα μπορείς να βάλεις σε όλες τις θέσεις το όνομα σου (δηλ.σε περισσότερες από 5) αλλά αυτό δεν σε εξασφαλίζει με τίποτα ότι θα περάσεις,γιατί μιλάμε για πανελλήνιες και βάσεις κοντά στο άριστα.

Μέσα στο νομοσχέδιο λέει ξεκάθαρα ότι δεν θα υπάρχει κάποιο όριο επιτυχίας στην βαθμολογία,πάνω από το οποίο θα περνάς.

Επίσης ακόμα και αν περάσεις πες στην τελευταία των τελευταίων θέση,δεν έχεις το δικαίωμα να ξαναδώσεις εφόσον δεχτείς την θέση,παρα μόνο αν παραιτηθείς όπου χάνεις και τις προσεχείς εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης ακόμα και αν περάσεις πες στην τελευταία των τελευταίων θέση,δεν έχεις το δικαίωμα να ξαναδώσεις εφόσον δεχτείς την θέση,παρα μόνο αν παραιτηθείς όπου χάνεις και τις προσεχείς εξετάσεις.

Γιατί με το τωρινό σύστημα ενώ κάνεις ειδικότητα μπορείς να παραιτηθείς και να πας όπου θέλεις;

Πέρασες τις εξετάσεις και ασχολείσαι και με τη πιθανή παραίτησή σου;

Και το ξαναλέμε....μήπως και ξε....αγχωθείς. Εσένα δε σε πιάνει το πιθανό νέο νομοσχέδιο. Μη μαυρίζεις κι άλλο την ψυχή σου Πασχαλιάτικα.....και ξεθυμαίνεις στον άντρα σου :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπαθω να φανταστω απο που θα κοψουν θέσεις για ειδικότητα!

Ακομα και με ολες αυτες τις δηθεν μεταρρυθμισεις που ουσιαστικα αν το καλοσκεφτειτε δεν ειναι τπτ αλλο απο διοικητικες συγχωνευσεις και πολυ σπανια επι τις ουσιας ενωσεις κλινικων, δεν αλλαζει κατι τοσο δραματικα! πχ επειδη θα ενωθει το λαικο με ιπποκρατειο αλλαζει τπτ σε οτι αφορα τις αναγκες για ειδικευομενους?οχι!

Η μηπως θα μπουν μεσα να δουλεψουν 24ωρη εφημερια επιμελητες Α' και διευθυντες?Εδω γελάμε... μαλλον οχι?Ειναι πολυ δυσκολο παιδια να κοπουν θεσεις ειδικευσης γιατι πολυ απλα τα νοσοκομεία τα δουλευουν οι ειδικευόμενοι!Εκτος και αν εφαρμοσουν το Βρετανικο συστημα! Locum δλδ επικουρικους κτλ κτλ...!Αλλα αυτο δεν διαφαινεται ευκολα και ενδεχεται να μην μπορει να λειτουργησει για τον πολυ απλο λογο...ο επικουρικος 8α βγαζει λατζα ειδικευομενου και ο επιμελητης Α' θα κοιμαται σπιτι του?Δυσκολο το βλεπω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπαθω να φανταστω απο που θα κοψουν θέσεις για ειδικότητα!

Ακομα και με ολες αυτες τις δηθεν μεταρρυθμισεις που ουσιαστικα αν το καλοσκεφτειτε δεν ειναι τπτ αλλο απο διοικητικες συγχωνευσεις και πολυ σπανια επι τις ουσιας ενωσεις κλινικων, δεν αλλαζει κατι τοσο δραματικα! πχ επειδη θα ενωθει το λαικο με ιπποκρατειο αλλαζει τπτ σε οτι αφορα τις αναγκες για ειδικευομενους?οχι!

Η μηπως θα μπουν μεσα να δουλεψουν 24ωρη εφημερια επιμελητες Α' και διευθυντες?Εδω γελάμε... μαλλον οχι?Ειναι πολυ δυσκολο παιδια να κοπουν θεσεις ειδικευσης γιατι πολυ απλα τα νοσοκομεία τα δουλευουν οι ειδικευόμενοι!Εκτος και αν εφαρμοσουν το Βρετανικο συστημα! Locum δλδ επικουρικους κτλ κτλ...!Αλλα αυτο δεν διαφαινεται ευκολα και ενδεχεται να μην μπορει να λειτουργησει για τον πολυ απλο λογο...ο επικουρικος 8α βγαζει λατζα ειδικευομενου και ο επιμελητης Α' θα κοιμαται σπιτι του?Δυσκολο το βλεπω!

Οι θέσεις θα κοπούν με τις συγχωνεύσεις κλινικών. Αν σε ένα νοσοκομείο πχ οι 3 παθολογικές κλινικές γίνουν μία, οι 15 ειδικευόμενοι που έχει συνολικά το νοσοκομείο θα γίνουν 10 (τυχαία νούμερα), εφόσον δεν θα υπάρχει ανάγκη να εφημερεύει 1 άτομο σε κάθε κλινική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπαθω να φανταστω απο που θα κοψουν θέσεις για ειδικότητα!

Ακομα και με ολες αυτες τις δηθεν μεταρρυθμισεις που ουσιαστικα αν το καλοσκεφτειτε δεν ειναι τπτ αλλο απο διοικητικες συγχωνευσεις και πολυ σπανια επι τις ουσιας ενωσεις κλινικων, δεν αλλαζει κατι τοσο δραματικα! πχ επειδη θα ενωθει το λαικο με ιπποκρατειο αλλαζει τπτ σε οτι αφορα τις αναγκες για ειδικευομενους?οχι!

Η μηπως θα μπουν μεσα να δουλεψουν 24ωρη εφημερια επιμελητες Α' και διευθυντες?Εδω γελάμε... μαλλον οχι?Ειναι πολυ δυσκολο παιδια να κοπουν θεσεις ειδικευσης γιατι πολυ απλα τα νοσοκομεία τα δουλευουν οι ειδικευόμενοι!Εκτος και αν εφαρμοσουν το Βρετανικο συστημα! Locum δλδ επικουρικους κτλ κτλ...!Αλλα αυτο δεν διαφαινεται ευκολα και ενδεχεται να μην μπορει να λειτουργησει για τον πολυ απλο λογο...ο επικουρικος 8α βγαζει λατζα ειδικευομενου και ο επιμελητης Α' θα κοιμαται σπιτι του?Δυσκολο το βλεπω!

Συγχώνευση νοσοκομείων, συγχώνευση κλινικών, μείωση κλινών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπαθω να φανταστω απο που θα κοψουν θέσεις για ειδικότητα!

Ακομα και με ολες αυτες τις δηθεν μεταρρυθμισεις που ουσιαστικα αν το καλοσκεφτειτε δεν ειναι τπτ αλλο απο διοικητικες συγχωνευσεις και πολυ σπανια επι τις ουσιας ενωσεις κλινικων, δεν αλλαζει κατι τοσο δραματικα! πχ επειδη θα ενωθει το λαικο με ιπποκρατειο αλλαζει τπτ σε οτι αφορα τις αναγκες για ειδικευομενους?οχι!

Η μηπως θα μπουν μεσα να δουλεψουν 24ωρη εφημερια επιμελητες Α' και διευθυντες?Εδω γελάμε... μαλλον οχι?Ειναι πολυ δυσκολο παιδια να κοπουν θεσεις ειδικευσης γιατι πολυ απλα τα νοσοκομεία τα δουλευουν οι ειδικευόμενοι!Εκτος και αν εφαρμοσουν το Βρετανικο συστημα! Locum δλδ επικουρικους κτλ κτλ...!Αλλα αυτο δεν διαφαινεται ευκολα και ενδεχεται να μην μπορει να λειτουργησει για τον πολυ απλο λογο...ο επικουρικος 8α βγαζει λατζα ειδικευομενου και ο επιμελητης Α' θα κοιμαται σπιτι του?Δυσκολο το βλεπω!

απο 450 θελουν να γινουν 350 οι κλινικες μονο στην αττικη λεμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ποσο " για τα πανηγυρια" ειναι η προσεγγιση Λοβερδου- επιτροπης(μαλλον επιτροφης θα επρεπε να γραψω για τα μοσχαρια που

τρεφονται με εξτρα χρηματα για να ψ....ουν) φαινεται και απο το γεγονος οτι

1.Οι κλινες που εχει καθε νοσοκομειο δεν αντικατοπτριζουν απο μονες τους τον ογκο περιστατικων και δουλειας στο νοσοκομειο.

Υπαρχουν εξωτερικα ιατρεια, τακτικα και εκτακτα, χειρουργεια προγραμματισμενα και εκτακτα,μικροεπεμβατικα..κτλ..

απο τα οποια περνανε καθε μερα πολλαπλασιοι ασθενεις απο τους νοσηλευομενους...

πχ. σε ενα επαρχιακο νοσοκομειο με 30 κρεβατια παθολογικης, μπορει να περνανε τη μερα καμια 60-70 ατομα απο τα επειγοντα και

αλλοι τοσοι απο τα τακτικα -εξωτερικα των επιμελητων-διευθυνταδων..δηλαδη τι να λεει οτι εχει 30 μονο κρεβατια(για να μην αναφερθουμε

στις ραντζοκαταστασεις..)οτι δεν εχει κινηση και υπαρχει πληθωρα γιατρων..αντιστοιχα στις χειρουργικες η λιστα αναμονης για μη επειγουσα εξεταση/επεμβαση

φτανει στο θεο..το ιδιο και με τα εργαστηρια για μη επειγουσες εξετασεις...θα μας τρελανετε ρε τρελα αγορια του υπουργειου?

2.Η προβλεψη να αποφασιζουν οι νυν λαμογιοκαθηγητες/διευθυντες για το ποιος ειναι καταλληλος να συνεχισει μια ειδικοτητα στα μισα..

απο τους αριστουχους που θα επιλεγουν μετα απο τις πανελληνιες εξετασεις ειδικοτητας..ειναι τουλαχιστον για ντοματες..για να χρησιμοποιησω

σκληροτερη εκφραση..δηλαδη θα κρινουν οι μπαγλαμαδες, βολεμενοι των ελληνικων νοσοκομειων, τα πιο αισχρα κομματοσκυλα,

που δε δινουν ουτε χειρουργεια στους ειδικευομενους για να μην μαθουνε και τους φανε αυριο τη δουλεια(του φακελακιου που"καταπολεμα" ο λοβ) σαν ιδιωτες, τους καλυτερους αποφοιτους σαν ακαταλληλους...Ρε γ....ε τους οτι εχουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eρώτηση: Η ύλη των εξετάσεων ποια θα είναι;Όλη η Ιατρική;Δε φτάνει η προπτυχιακή εκπαίδευση τύπου τα πάντα όλα μέσα, διάβασέ τα και έλα δώσε, ανύπαρκτη κατεύθυνση μελέτης και ανύπαρκτη πρακτική εκπαίδευση, η πρόταση είναι να επαναληφθεί το γλέντι (σε πολλαπλάσιο βαθμό αφού θα πρέπει θα δώσεις ταυτόχρονα πολλά μαθήματα)για για να πάρεις θέση ειδικότητας κι όλα αυτά με βασικό πρόσχημα ότι έτσι θα είμαστε πιο διαβασμένοι και άξιοι ειδικευόμενοι;Θα μας τρελλάνουν αυτοί, ρε!

Αυτονόητη παρατήρηση: Η ποιότητα των ιατρών που περιθάλπουν τον ελληνικό λαό δεν αλλάζει με το να πεις σε ένα τσούρμο απόφοιτους, διαβάστε τα άπαντα και ελάτε να σας εξετάσω. Η ποιότητα των ιατρών που περιθάλπουν τον ελληνικό λαό αλλάζει ως εξής: Πρώτα αλλάζει το τεταρτοκοσμικό προπτυχιακό σύστημα εκπαίδευσης, ελέγχεται συνεχώς η εκπαιδευτική διαδικασία και οι εκπιαδευτές, στη συνέχεια αλλάζει το τεταρτοκοσμικό σύστημα εκπαίδευσης ειδικευομένων, ελέγχετιαι η συνεχώς η εκπαιδευτική διαδικασία και οι εκπαιδευτές, στη συνέχεια αλλάζει ο τρόπος πρόσληψης μελών ΔΕΠ και γιατρών στα δημόσια νοσοκομεία. Αφού προσληφθούν, ελέγχονται ως προς το έργο τους ανά τακτά διαστήματα. Στη συνέχεια, μπαίνουν εξετάσεις κάθε πενταετία σε όλους τους ειδικούς γιατρούς, πανεπιστημίου, ΕΣΥ κ ιδιωτες. Πέραν των εξετάσεων θα πρέπει να είναι υποχρωμένοι στην πενταετία να έχουν συγκεντρωμένους τους τάδε πόντους από τη λεγόμενη "διά βίου εκπαίδευση". Ενώ συμβαίνουν αυτά, τελειοποιείται η μηχανογράφηση των πάντων, τα μαύρα λεφτά σημαίνουν ταυτόχρονα αφαίρεση άδειας για κάποια χρόνια συν χρηματικά πρόστιμα, οποιεσδήποτε αγορές φαρμάκων, μηχανημάτων κλπ εξασφαλίζεται ότι είναι οι πλέον οικονομμικές και ότι ουδείς μιζώνεται για αυτές. Το μαύρο χρήμα, τα μαύρα συνέδρια κλπ, επαναλμβάνω ότι ισοδυναμούν με αφάιρεση επαγγλεματικής άδειας για κάποια χρόνια και μεγάλα χρηματικά πρόστιμα απο τους παρανομούντες.

Καταρχήν πρέπει να συμβούν αυτά και στη συνέχεια αξιολογούμε και στους αποφοίτους ιατρούς πριν περάσουν στο στάδιο της ειδικότητας.

Και να θυμίσουμε στον κ. Λοβέρδο ότι αυτή τη στιγμή επείγει να βρει λεφτά να αγοράσει κανένα βαμβάκι, καμιά βελόνη,κανένα γάντι, κανένα αντιδραστήριο και αφού τα καταφέρει ας ασχοληθεί και με όλα τα υπολοιπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τη στιγμή που άρχισε να υπάρχει λίστα αναμονής θα έπρεπε να είχαν κάτσει κάτω και να πούνε γιατί συνέβαινε αυτό, να προβλέψουν πώς θα εξελισσόταν στα επόμενα χρόνια με τα τότε δεδομένα και να σκεφτού τι έπρεπε να κάνουν για να εξαλείψουν το φαινόμενο. Αντί αυτών, όχι απλώς δεν έγινε τίποτα αλλά και μπάσανε μέσα και κάθε λογής καρύδια από απουδήποτε χωρίς καν εξετάσεις σε πολλές περιπτώσεις. Τι να πεις, είναι να τραβάς τα μαλλιά σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τη στιγμή που άρχισε να υπάρχει λίστα αναμονής θα έπρεπε να είχαν κάτσει κάτω και να πούνε γιατί συνέβαινε αυτό, να προβλέψουν πώς θα εξελισσόταν στα επόμενα χρόνια με τα τότε δεδομένα και να σκεφτού τι έπρεπε να κάνουν για να εξαλείψουν το φαινόμενο. Αντί αυτών, όχι απλώς δεν έγινε τίποτα αλλά και μπάσανε μέσα και κάθε λογής καρύδια από απουδήποτε χωρίς καν εξετάσεις σε πολλές περιπτώσεις. Τι να πεις, είναι να τραβάς τα μαλλιά σου.

Σε αυτο εχεις δικιο...ηρθαμε εμεις απο Ιταλια, κοψανε και το ΔΙΚΑΤΣΑ σε Ρουμανια και γιναμε πολλοι...ομως αυτο το σημερινο χαλι επρεπε να το σκεφτουν οταν εκοψαν το ΔΙΚΑΤΣΑ για να βολεψουν κανα δικο τους που μαλλον εδινε και ξαναδινε και δεν περναγε! Κανονικα, παρ'ολο που εμεις ηρθαμε απο Ευρωπαικη Ενωση θα επρεπε να δινουμε και εμεις εξετασεις!

Αλλα ξαναλεω...οτι εγινε εγινε... τωρα ειναι το θεμα τι κανουμε!

Περιμενουμε με σταυρωμενα τα χερια να μας απαυτοσουνε και να πουμε και ευχαριστω, η κανουμε πολεμο με το που παν να το περασουν?!

Και μην ξεχνατε οτι πολλοι νομοι παρ'ολο που ψηφηστηκαν λογω αντιδρασεων (βλεπε ανοιγμα επαγγελματος δικηγορων - νομος πλαισιο για τα Πανεπιστημια) ο νομος δεν μπηκε ποτε σε εφαρμογη!

Οποτε κουναμε τον πισινο μας απο τον καναπε με το που παν να κουνηθουν!

Για να μην αδικηθουμε ουτε εμεις που περιμενουμε τοσα χρονια, ουτε να δεινοπαθησουν και τα παιδια που τελειωνουν τωρα!

Αν περασει αυτο το αισχος θα ειμαστε το Club των Ανεργων Ανειδικευτων Γιατρων και τιποτα παραπανω (πλην των λαμογιων γιων ανηψιων και μπαντζανακηδων του Λοβερδου και του καθε Λοβερδου)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσπαθω να φανταστω απο που θα κοψουν θέσεις για ειδικότητα!

Ακομα και με ολες αυτες τις δηθεν μεταρρυθμισεις που ουσιαστικα αν το καλοσκεφτειτε δεν ειναι τπτ αλλο απο διοικητικες συγχωνευσεις και πολυ σπανια επι τις ουσιας ενωσεις κλινικων, δεν αλλαζει κατι τοσο δραματικα! πχ επειδη θα ενωθει το λαικο με ιπποκρατειο αλλαζει τπτ σε οτι αφορα τις αναγκες για ειδικευομενους?οχι!

Η μηπως θα μπουν μεσα να δουλεψουν 24ωρη εφημερια επιμελητες Α' και διευθυντες?Εδω γελάμε... μαλλον οχι?Ειναι πολυ δυσκολο παιδια να κοπουν θεσεις ειδικευσης γιατι πολυ απλα τα νοσοκομεία τα δουλευουν οι ειδικευόμενοι!Εκτος και αν εφαρμοσουν το Βρετανικο συστημα! Locum δλδ επικουρικους κτλ κτλ...!Αλλα αυτο δεν διαφαινεται ευκολα και ενδεχεται να μην μπορει να λειτουργησει για τον πολυ απλο λογο...ο επικουρικος 8α βγαζει λατζα ειδικευομενου και ο επιμελητης Α' θα κοιμαται σπιτι του?Δυσκολο το βλεπω!

απο 450 θελουν να γινουν 350 οι κλινικες μονο στην αττικη λεμε

Και παλι...για λιγο καιρο οι θεσεις ειδικευομενων θα μεινουν οι ιδιες...δεν μπορουν να πουν σε εναν ειδικευομενο απολυεσαι γιατι κλεινει η θεση...θα τις μειωσουν λογικα μολις τελειωσουν τα παιδια που ηδη ειναι εκει! Και μετα να δω τρεξιμο και σκοτωμο για να καταθσεσει καποιος σε αλλο Νοσοκομειο! Τις Λιβυησ θα γινεται στα τμηματα Υγειας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης ακόμα και αν περάσεις πες στην τελευταία των τελευταίων θέση,δεν έχεις το δικαίωμα να ξαναδώσεις εφόσον δεχτείς την θέση,παρα μόνο αν παραιτηθείς όπου χάνεις και τις προσεχείς εξετάσεις.

Γιατί με το τωρινό σύστημα ενώ κάνεις ειδικότητα μπορείς να παραιτηθείς και να πας όπου θέλεις;

Πέρασες τις εξετάσεις και ασχολείσαι και με τη πιθανή παραίτησή σου;

Και το ξαναλέμε....μήπως και ξε....αγχωθείς. Εσένα δε σε πιάνει το πιθανό νέο νομοσχέδιο. Μη μαυρίζεις κι άλλο την ψυχή σου Πασχαλιάτικα.....και ξεθυμαίνεις στον άντρα σου :rolleyes:

Τασο, ο αντρας μου εχει φρικαρει οσο και εγω! Ασε που αν τελικα το περασουν θα ανοιξω ενα γαματο τουριστοιατρειο στο Φαλιρακι και να πα να γ.... και ειδικοτητες και εξετασεις και ολα! Εχω οικογενεια και δεν μπορει ο καθε Λοβερδος με τις μαλακιες να μου κανει τη ζωη ανω κατω! Εχω περασει απο θαλασσες και εχω εξαντληθει...οπως και πολλοι αλλοι φανταζομαι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.