Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Με λύπη μου διαπιστώνω ότι σχεδόν όλοι όσοι είναι κατά των εξετάσεων το κάνουν από φόβο ότι θα αναγκαστούν να δώσουν αυτοί. emrockon

Δεν ειναι ο φοβος του να δωσουμε εξετασεις...ειναι οτι ειναι αδικο να περιμενουμε τοσα χρονια και στο τελος να μεινουμε απ'εξω επειδη θα βαλουν οι μεγαλοι τους γιους ανηψιους και μπαντζανακηδες τους...γιατι ετσι θα γινει στο τελος!

Το τι είναι δίκαιο η άδικο δεν τους ενδιαφέρει. Σε απλά Ελληνικά ο Caotonic είπε:

Η κάνετε τουμπεκί ή σας κόβω το 40%. του ΕΣΥ.

Ας γίνω λίγο καχύποπτος σύμφωνα με τις ΣΟΦΟμελέτες έχουν 6500 ιατρούς παραπάνω.

Επιμελητές διευθυντές δεν μπορούν να απολύσουν, διότι έχουν δεσμευτεί πως με τις συνενώσεις δεν θα χάσει κανένας τη θέση του (ορθό κατά τη γνώμη μου). Οπότε που πέφτει ο κλήρος;

1 στις συνταξιοδοτήσεις και στους θανάτους (είμαι 100% σίγουρος πως κάπου στα συρτάρια του υπουργείου υπάρχει και αυτό το προσδοκώμενο ποσοστό).

2 στους επίκουρους και στους ειδικευόμενους, τους οποίους ΔΕ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙ διότι δεν είναι μόνιμο προσωπικό απλούστατα δε θα προσλάβεις άλλους. Γνωρίζοντας επίσης πως οι ειδικευόμενοι δε μπορούν να κάνουν εφημερίες χωρίς ειδικό και πως δεν έχουν ένα όργανο να τους εκπροσωπεί αλλά ούτε μπορούν να αντιδράσουν (βλέπεις θίγονται οι εν αναμονή και όχι οι διορισμένοι) το πετσόκομμα θα πέσει σε αυτούς με το λιγότερο πολιτικό κόστος.

Ποιο πάνω διάβασα μια καλή ανάλυση που άφηνε να εννοηθεί πως θα διαγωνίζονται 100-200 άτομα για 2-3 θέσεις καρδιολογίας.

Έχοντας υπ` όψη από τη μια ότι πάνε να κόψουν 6500 ιατρούς και θέλουν σύνολο 7000 γενικούς ιατρούς, βάζουν τη γεροντολογία και τη γενετική ιατρική στο παιχνίδι και από την άλλη να διαμηνύουν πως έχουμε τριπλάσιους γυναικολόγους καρδιολόγους ψυχιάτρους κλπ . Αμφιβάλω αν θα υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις για αυτές τις ειδικότητες.

Οπότε το αγγούρι είναι μεγάλο και ένας ένας (ακόμα και εγώ που είμαι υπό διορισμό στο ειδικό) καθόμαστε πάνω.

Που είναι ο φιλαράκος με το καρατσεκαρισμένο εισαγωγικό σύστημα της Κύπρου; Γύρισε το κλιμάκιο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

@ vatraxos

Το σχεδιο ηδη μπηκε μια φορα στο συρταρι...το 2004!

Διαβασε εδω http://www.hellenicp...340c4fb76a24/a- e i d i k o t i t a - e i s . pdf

Κανε copy paste και βγαλε τα κενα που εχω βαλει και θα δεις οτι ειναι ακριβως αυτο που παν να μας πασαρουν τωρα!

Στο χερι μας ειναι να αγωνιστουμε για να ξαναμπει σε συρταρι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ vatraxos

Το σχεδιο ηδη μπηκε μια φορα στο συρταρι...το 2004!

Διαβασε εδω http://www.hellenicp...340c4fb76a24/a- e i d i k o t i t a - e i s . pdf

Κανε copy paste και βγαλε τα κενα που εχω βαλει και θα δεις οτι ειναι ακριβως αυτο που παν να μας πασαρουν τωρα!

Στο χερι μας ειναι να αγωνιστουμε για να ξαναμπει σε συρταρι!

Το σχέδιο του 2004 ήταν πολύ δικαιότερο. Προέβλεπε έναρξη των εξετάσεων 3 χρόνια μετά την ψήφιση, αρχικά για το 20% των θέσεων και το ποσοστό θα ανέρχονταν μέχρι το 50% σταδιακά. Το υπόλοιπο 50%, 7 χρόνια μετά την ψήφιση, θα συνέχιζε να δίνεται από την λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ vatraxos

Το σχεδιο ηδη μπηκε μια φορα στο συρταρι...το 2004!

Διαβασε εδω http://www.hellenicp...340c4fb76a24/a- e i d i k o t i t a - e i s . pdf

Κανε copy paste και βγαλε τα κενα που εχω βαλει και θα δεις οτι ειναι ακριβως αυτο που παν να μας πασαρουν τωρα!

Στο χερι μας ειναι να αγωνιστουμε για να ξαναμπει σε συρταρι!

Το σχέδιο του 2004 ήταν πολύ δικαιότερο. Προέβλεπε έναρξη των εξετάσεων 3 χρόνια μετά την ψήφιση, αρχικά για το 20% των θέσεων και το ποσοστό θα ανέρχονταν μέχρι το 50% σταδιακά. Το υπόλοιπο 50%, 7 χρόνια μετά την ψήφιση, θα συνέχιζε να δίνεται από την λίστα.

Και λεω εγω τωρα... μαλλον ετσι θα το κανουν στο τελος το σχεδιο νομου, για να φανει οτι μασ εκαναν και χαρη και οπισθοχωρησαν σε κατι... η εχω αδικο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ vatraxos

Το σχεδιο ηδη μπηκε μια φορα στο συρταρι...το 2004!

Διαβασε εδω http://www.hellenicp...340c4fb76a24/a- e i d i k o t i t a - e i s . pdf

Κανε copy paste και βγαλε τα κενα που εχω βαλει και θα δεις οτι ειναι ακριβως αυτο που παν να μας πασαρουν τωρα!

Στο χερι μας ειναι να αγωνιστουμε για να ξαναμπει σε συρταρι!

Το σχέδιο του 2004 ήταν πολύ δικαιότερο. Προέβλεπε έναρξη των εξετάσεων 3 χρόνια μετά την ψήφιση, αρχικά για το 20% των θέσεων και το ποσοστό θα ανέρχονταν μέχρι το 50% σταδιακά. Το υπόλοιπο 50%, 7 χρόνια μετά την ψήφιση, θα συνέχιζε να δίνεται από την λίστα.

Και λεω εγω τωρα... μαλλον ετσι θα το κανουν στο τελος το σχεδιο νομου, για να φανει οτι μασ εκαναν και χαρη και οπισθοχωρησαν σε κατι... η εχω αδικο?

Δεν ξέρω αλλά τώρα τους πιέζει ο χρόνος και η οικονομική κατάσταση πάρα πολύ σε σχέση με το 2004. Πάντως περιμένω ότι θα υπάρχει έστω μια μικρή βελτίωση στο τελικό σχέδιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ vatraxos

Το σχεδιο ηδη μπηκε μια φορα στο συρταρι...το 2004!

Διαβασε εδω http://www.hellenicp...340c4fb76a24/a- e i d i k o t i t a - e i s . pdf

Κανε copy paste και βγαλε τα κενα που εχω βαλει και θα δεις οτι ειναι ακριβως αυτο που παν να μας πασαρουν τωρα!

Στο χερι μας ειναι να αγωνιστουμε για να ξαναμπει σε συρταρι!

Το σχέδιο του 2004 ήταν πολύ δικαιότερο. Προέβλεπε έναρξη των εξετάσεων 3 χρόνια μετά την ψήφιση, αρχικά για το 20% των θέσεων και το ποσοστό θα ανέρχονταν μέχρι το 50% σταδιακά. Το υπόλοιπο 50%, 7 χρόνια μετά την ψήφιση, θα συνέχιζε να δίνεται από την λίστα.

Και λεω εγω τωρα... μαλλον ετσι θα το κανουν στο τελος το σχεδιο νομου, για να φανει οτι μασ εκαναν και χαρη και οπισθοχωρησαν σε κατι... η εχω αδικο?

Δεν ξέρω αλλά τώρα τους πιέζει ο χρόνος και η οικονομική κατάσταση πάρα πολύ σε σχέση με το 2004. Πάντως περιμένω ότι θα υπάρχει έστω μια μικρή βελτίωση στο τελικό σχέδιο

Το μεταβατικο σταδιο μετα απο αντιδρασεις σιγουρα καποιες αλλαγες θα εχει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ vatraxos

Το σχεδιο ηδη μπηκε μια φορα στο συρταρι...το 2004!

Διαβασε εδω http://www.hellenicp...340c4fb76a24/a- e i d i k o t i t a - e i s . pdf

Κανε copy paste και βγαλε τα κενα που εχω βαλει και θα δεις οτι ειναι ακριβως αυτο που παν να μας πασαρουν τωρα!

Στο χερι μας ειναι να αγωνιστουμε για να ξαναμπει σε συρταρι!

Δεν μου βγάζει κάτι το παραπάνω link.ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΥΡΤΑΡΙ...ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

FOTMD σίγουρα είναι δικαιότερο το παραπάνω σύστημα του 2004 που αναφέρεις από αυτά που διαβάζω παραπάνω.Το θέμα είναι όμως, ότι το σημερινό όχι μόνο δεν είναι δίκαιο αλλά θα επηρεάσει προς το χειρότερο ακόμα και αυτούς που βρίσκονται μέσα στην σχολή.Ούτε καν τη δυνατότητα να μπορεί κανείς να δίνει όσες φορές θέλει εξετάσεις από την στιγμή που πέρασε σε μία ειδικότητα που δεν του αρέσει παρά μόνο αν παραιτηθεί.Εγώ όταν έδωσα πανελλήνιες την πρώτη χρονιά πέρασα οδοντοιατρική,γράφτηκα και την επόμενη πέρασα ιατρική αλλά δεν χρειάστηκε να παραιτηθώ από την α΄ σχολή για να ξαναδώσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι έχουν σκοπό να κάνουν κάτι παραπάνω από μια μικρή επιμήκυνση της μεταβατικής περιόδου και μια συγκεκριμενοποίηση του αντικειμένου εξέτασης ανάλογα με την ειδικότητα. Αδυνατώ να πιστέψω ότι προτάσεις όπως το να δίνεται η ειδικότητα με τις βασικές σπουδές είναι σοβαρές και έχουν ως στόχο μόνο να παραπλανήσουν. Βέβαια αυτό που ίσως έχει ενοχλήσει τον LOVE είναι ότι η σύσταση τόσων επιτροπών ενδεχομένως να είναι αρκερά δαπανηρή

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολλοι ακομα δεν εχουν καταλαβει ποσο θα μειωθουν οι θεσεις για ειδικοτητα και ποια θα ειναι η αναλογια αυτων που θα περνουν τις εξετασεις προς αυτους που θα δινουν εξετασεις.μιλαμε αυτη την στιγμη περιμενουν πανω απο 10000 γιατροι για να κανουν ειδικοτητα.καταλαβαινετε τι εχει να γινει αν μπουν εξετασεις με βαση το προσχεδιο αυτο??το μεταβατικο σταδιο που προτεινεται ειναι ανυπαρκτο,ουτε μια ξενη γλωσσα δεν προλαβαινεις να μαθεις...ποσοι θα χρειαστει να αλλαξουν επαγγελμα ασχετως αν ειναι καλοι ή κακοι γιατροι ή να μεταναστευσουν σε αλλη χωρα ,αν μπορουν βεβαια,για να κανουν ειδικοτητα .

πανω απο 20 ατομα δεν εχουν πει την αποψη τους. οι υπολοιποι που ειναι????ξυπνατε ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολλοι ακομα δεν εχουν καταλαβει ποσο θα μειωθουν οι θεσεις για ειδικοτητα και ποια θα ειναι η αναλογια αυτων που θα περνουν τις εξετασεις προς αυτους που θα δινουν εξετασεις.μιλαμε αυτη την στιγμη περιμενουν πανω απο 10000 γιατροι για να κανουν ειδικοτητα.καταλαβαινετε τι εχει να γινει αν μπουν εξετασεις με βαση το προσχεδιο αυτο??το μεταβατικο σταδιο που προτεινεται ειναι ανυπαρκτο,ουτε μια ξενη γλωσσα δεν προλαβαινεις να μαθεις...ποσοι θα χρειαστει να αλλαξουν επαγγελμα ασχετως αν ειναι καλοι ή κακοι γιατροι ή να μεταναστευσουν σε αλλη χωρα ,αν μπορουν βεβαια,για να κανουν ειδικοτητα .

πανω απο 20 ατομα δεν εχουν πει την αποψη τους. οι υπολοιποι που ειναι????ξυπνατε ....

Εχεις απολυτο δικιο! Πολλοι κανουν αλλες δουλειες εν αναμονη...μετα να δεις τι εχει να γινει! Ελπιζω να αλλαξει κατι απο αυτη την βλακεια, γιατι μετα μας βλεπω ολους κομμωτες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά το θέμα είναι μόνο με τις ειδικότητες? Δεν έχετε καταλάβει ότι σαν τάξη είμαστε οι ΠΙΟ ΘΙΓΜΕΝΟΙ επαγγελματίες από όλους τους άλλους? π.χ. ποιά θα είναι η ζημιά του ελεύθερου επαγγελματία ιατρού που θα τον υποχρεώνει να εξετάζει 20 άτομα την ημέρα με 1000 ευρώ και ποιά των υπολοίπων μισθωτών ή ελεύθερων επαγγελματιών που απλά ψαλιδίζεις το μισθό κατά ένα ποσό σεβαστό μεν, μη καταδικαστικό δεν. Υποτίθεται η υγεία και η παιδεία θα ήταν οι τελευταίες που θα άγγιζε η κυβέρνηση...αλλά είπαμε λεφτά υπάρχουν...Καθίστε λοιπόν και δεχτείτε το σχέδιο νόμου για την ειδικότητα και όσα άλλα έρχονται..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άντεξα να διαβάσω τις πρώτες 21 σελίδες. Δεν παίρνω κατηγορηματική θέση υπέρ ή κατά, αλλά κάνω τις ακόλουθες σκέψεις:

1.Πιστεύω αξίζει να επαναληφθεί η παρακάτω θέση του συναδέλφου για να μη χαθεί στον ωκεανό των σχολίων:

Πάντως δεν μπορείς να πας να φτιάξεις τον 5ο όροφο του κτιρίου όταν οι βάσεις είναι σαθρές.

Για τη λίστα αναμονής (που όλοι συμφωνούμε οτι είναι απαράδεκτη) δε φταίει το οτι δεν υπάρχουν εξετάσεις, αλλά οτι υπάρχουν περισσότεροι απόφοιτοι+εισερχόμενοι από τις διαθέσιμες θέσεις.

Οι εξετάσεις χρειάζονται, και η συνεχής εκπαίδευση και αξιολόγηση χρειάζεται στην Ιατρική, αλλά για άλλους λόγους, και σε διαφορετικό επίπεδο, και αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα.

Αν θέλεις να διορθώσεις το σύστημα

ΠΡΩΤΑ, θα καθορίσεις τις ανάγκες σου ως σύστημα υγείας, θα ορίσεις τις αντίστοιχες θέσεις και θα πεις, θέλω 1000 νέους γιατρούς το χρόνο.

ΜΕΤΑ, θα φροντίσεις να σου βγαίνουν 800-900 απόφοιτοι ιατρικής, και θα δέχεσαι και 100-200 γιατρούς από το εξωτερικό.

Και μετά θα βάλεις και τις εξετάσεις σου, με μια βάση πες 60-70%, ωστε 1. να τους κατανείμεις 2. όσοι είναι όντως άσχετοι να διαβάσουν καλύτερα. Και να συνδέσεις τις εξετάσεις με τη γνώση, και με την ιδιότητα της θέσης, αλλά όχι με την ΥΠΑΡΞΗ θέσης.

Όλο αυτό θέλει μια δεκαετία υπομονή. Να πεις οτι θα ισχύσει για τα 18χρονα που τώρα θα μπουν Ιατρική.

Δε μπορείς να έρθεις τώρα και να πεις βάζω εξετάσεις σε ένα χρόνο για να αποσυμφορηθεί η λίστα.

Τι στο διάλο θα κάνουν αυτή τη στιγμή αν περάσουν 1000, οι υπόλοιποι 9000 ??

2. Ναι, χρειάζεται μια αξιοκρατία στην επιλογή των ειδικευομένων - όπως υπάρχει σ' όλον τον κόσμο. Όμως εδώ είμαι απαισιόδοξος, γιατί βλέπω ότι σ' αυτή τη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας πάει να δημιουργηθεί ένα υδροκέφαλο σύστημα μαζικών εξετάσεων, που θα καταλήξει σε φροντιστηριακή βιομηχανία ανάλογη με των εισαγωγικών ή του ΔΙΚΑΤΣΑ. Έλα όμως που οτιδήποτε άλλο θα οδηγούσε μόνο στην ευνοιοκρατία... Φαντάζεστε να δίναμε προσωπική συνέντευξη στον διευθυντή της κλινικής όπως στη Γερμανία; Εδώ γελάνε.

3. Από την άλλη, ας μην ξεχνάμε ότι είναι το κράτος που με σπούδασε και μέσω των πανεπιστημίων που ελέγχεται από αυτό με έκρινε άξιο του τίτλου της ιατρικής. Δεν έχει δικαίωμα το ίδιο κράτος, τόσα χρόνια μετά, να αμφισβητεί την επάρκειά μου στην επιστήμη αυτή και να τη θέτει υπό διαγωνιστική αξιολόγηση για να μ' αφήσει να κάνω ειδικότητα. Δεν είμαι φυσικός που πάει να διδάξει σε σχολείο και πρέπει να αποδείξει ότι ξέρει όχι φυσική αλλά διδακτική της φυσικής μέσω του ΑΣΕΠ. Είμαι γιατρός και η ειδίκευση είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ μου, γιατί χωρίς ειδικότητα είμαι ένα ΤΙΠΟΤΑ. Αν οι γιατροί είναι ανεπαρκείς το πρόβλημα πρέπει να λυθεί με βελτίωση και αυστηροποίηση των πανεπιστημίων και όχι με το να τους τσεκουρώνει αφού έχουν φάει τα νιάτα τους για το πτυχίο.

4. Με σοκάρει το επιχείρημα των συναδέλφων κατά των εξετάσεων ότι "δεν μπορούν τόσα χρόνια μετά να ξαναδιαβάσουν φυσιολογία και ανατομία". Γιατροί είμαστε κι αυτές είναι οι βασικές επιστήμες του αντικειμένου μας. Το ότι μια φορά πέρασες τα μαθήματα αυτά δεν σημαίνει ότι απαλλάχθηκες εφ' όρου ζωής από την υποχρέωση να επαναξιολογηθείς για το αν τα κατέχεις πραγματικά. Ακόμα περισσότερο με σοκάρει η προτροπή σε καταλήψεις (τι υπέροχη ελληνική πρωτοτυπία) και σε καταστάσεις τύπου Κερατέας, έτσι, με το καλημέρα. Ο φοιτητής ιατρικής ως συνδικαλιστής της ΔΕΗ...

ΥΓ: Πλιζ, το τόπικ είναι ήδη τεράστιο, μη σπαμάρετε. Αν ο καθένας πριν πατήσει το "post" ξανασκεφτόταν αν λέει κάτι ουσιαστικό η συζήτηση θα ήταν πιο εύκολη και εποικοδομητική. Και πλιζ, "add reply", όχι "reply" χωρίς λόγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά το θέμα είναι μόνο με τις ειδικότητες? Δεν έχετε καταλάβει ότι σαν τάξη είμαστε οι ΠΙΟ ΘΙΓΜΕΝΟΙ επαγγελματίες από όλους τους άλλους? π.χ. ποιά θα είναι η ζημιά του ελεύθερου επαγγελματία ιατρού που θα τον υποχρεώνει να εξετάζει 20 άτομα την ημέρα με 1000 ευρώ και ποιά των υπολοίπων μισθωτών ή ελεύθερων επαγγελματιών που απλά ψαλιδίζεις το μισθό κατά ένα ποσό σεβαστό μεν, μη καταδικαστικό δεν. Υποτίθεται η υγεία και η παιδεία θα ήταν οι τελευταίες που θα άγγιζε η κυβέρνηση...αλλά είπαμε λεφτά υπάρχουν...Καθίστε λοιπόν και δεχτείτε το σχέδιο νόμου για την ειδικότητα και όσα άλλα έρχονται..

Ηδη αντιδρασεις εξω υπαρχουν και μεγαλες μαλστα! Μην κοιτατε μονο εδω! Οποτε δεν θα περασει ετσι! Ποσοι αλλοι νομοι πηγαν να τους περασουν στο ντουκου και τελικα δεν περασε τιποτα?! Θα βγουμε στους δρομους με το που παν να κουνηθουν και βέποντας και κανοντας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτοι που κατεβασαν το προσχεδιο και οι υπερμαχοι τους, τα επιχειρηματα περι υγειας των "πολιτων" (ακομη και η φρασεολογια παιζει ρολο, δε λεμε ασθενεις αλλα πολιτες ή λαος) να τα πουνε στους ειδικους.

αυτοι ειναι υπευθυνοι για τη λειτουργια των τμηματων (διευθυντες) και για τις εφημεριες.

οι ειδικευομενοι οπως σωστα ειπωθηκε ειναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΜΕΝΟΙ.

ο καθενας που καταλαβε απο φοιτητης ή ειδικευομενος (κυριως) πώς λειτουργουν τα πραγματα εχει να πει ενα σωρο ιστοριες για το μαρμαρο που πληρωνει ο ασθενης και για το ποιος ειναι ΚΥΡΙΩΣ υπευθυνος.

τα επιχειρηματα περι του να περνανε οι καλυτεροι θα τα βρουνε μπροστα τους αυτοι οι καλυτεροι, οταν θα εχουν περασει 10 στους 2000 (μη το παρετε τοις μετρητοις, λεω ενα τυχαιο ΜΙΚΡΟ ποσοστο που θα ζηταει μια ειδικοτητα με περαση ή και χωρις) και αν ειναι για παθολογια θα τους λενε ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΚΥ ΤΑΔΕ ΓΙΑ 6 μηνες, τρεχα στο ταδε μικρο νοσοκομειο να βγαλεις τη λαντζα γιατι βαριουνται εκει οι μονιμοι, μιας και αυτα τα 2 ανηκουν στο ΚΕ ταδε που εβαλες τα χαρτια σου.

και να σας πω και κατι? οι υπολοιποι απο τους 2000 ειναι ΓΙΑΤΡΟΙ. δεν ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ. ειτε τελειωσαν εδω ειτε εξω ειτε οπουδηποτε. ΔΕΝ εχει καμια σημασια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το χειρότερο από όλα είναι ότι μες στην απελπισία όλων μας κι στα φούμαρα που μας έχουνε ποτίσει, είμαστε διατιθιμένοι όλοι μας να τζογάρουμε τις ζωές μας με τις χειρότερες πιθανότητες. Ούτε ο πιο τρελός παθολογικός τζογαδόρος δε θα έπαιζε με τέτοιες πιθανότητες.

Πήραμε όλοι μας ένα χαρτί που μας έλεγε ότι είμαστε γιατροί. Ψέμματα. Μας το παίρνουν πίσω, δεν είμαστε όλοι μας γιατροί. Αποτύχαμε, μας λένε. Ξαναδώστε. Πήραμε ένα χαρτί που μας έλεγε μπορείς να δουλέψεις κάπου-κάπως-κάποτε. Ψέμματα. Δεν μπορούμε να δουλέψουμε, τουλάχιστον η πλειοψηφία. Αποτύχαμε να έχει κάποια, οποιαδήποτε αξία. Ποιός ο λόγος τότε να υπάρχει, ξαναρωτάω;

Και κυρίως, μετά από 2 χρόνια στις πανελλήνιες για τους περισσότερους και 6 χρόνια στο πανεπιστήμιο στους περισσότερους, δεν υπάρχει καμία πρόνοια για τις ζωές μας. Πότε θα την προγραμματίσω, αν όχι μετά από 8 χρόνια τζογαρίσματος; Τζόγαρα 2 χρόνια από τη ζωή για να περάσω Ιατρική. Πέρασα. Τζόγαρα 6 χρόνια για να τελείωσω. Τέλειωσα. ΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΖΟΓΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ; Δεν είναι σιγουριά. Δε θέλω σιγουριά ή εξασφάλιση. Θέλω να μη τζογάρω τη ζωή μου, αλλά να τη προγραμματίζω. Είναι τόσο παράλογο; Όποιος δηλαδή το θέλει αυτό είναι βολεμένος, μικρόψυχος ή χωρίς όνειρα; Εμένα μου φαίνεται πολύ μεγάλο όνειρο, μεγαλύτερο από όσων θέλουν να παίξουν με τη δικιά μου.

Λοιπόν, για να μην είμαι μελοδραματική, έχω να κάνω μια πρόταση.

Αν μειωθούν οι θέσεις κατά 50% (όπως μυριζόμαστε όλοι,μπορεί να λέω και λίγο) η πιθανότητα να περάσει κάποιος τις εξετάσεις στα πρώτα πέντε έτη είναι γύρω στο 20%. Αυτό αν συνοπολογίσει κανείς τη σταθερή εισρροή γιατρών του εξωτερικού, τις νέες φουρνιές που θα έρχονται και θα είναι καλύτερες και πιο "φρέσκιες" από εμάς, τις θέσεις που θα υπάρχουν σε "φυσιολογικές" ειδικότητες και όχι στη γενετική ιατρική και στην ιατρική εργασίας. Οποιαδήποτε παρατήρηση και αυξομείωση πάνω σε αυτό το ποσοστό δεκτή, αλλά νομίζω είναι κοντά στη πραγματικότητα.

Άρα σε πέντε χρόνια, ένας στους πέντε από εμάς θα μπει στην ειδικότητα που θέλει. 1 στους 5! Και είμαστε τόσο σίγουροι ότι οι 4 στους 5 θα είναι χειρότεροι, πιο τεμπέληδες; Όχι, άντε από αυτούς το 1/5 να είναι όντως τεμπέληδες. Οι υπόλοιποι θα είναι καλοί! Και διαβαστεροί! Και θα σκιστούν, όπως ο καθένας μας! Άρα μέσα σε πέντε χρόνια, ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΜΠΕΙ ΗΔΗ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑΝ, αντίθετα θα μπει το ένα πέμπτο.

Οπότε έχουμε μπροστά μας μια κατάσταση με πολύ λίγες πιθανότητες για εμάς. Πείτε μου τώρα. Εάν θελήσουμε να τους κάνουμε να φύγουν, να πάρουν πίσω το νομοσχέδιο και να ανοίξουν θέσεις (ή τουλάχιστον να μη κλείσουν), από καθαρά τζογαδόρικη άποψη, γιατί να είμαστε χαμένοι; Ψυχρά υπολογιστικά, ούτε με το δίκιο, ούτε με το σωστό, Αλλά ψυχρά υπολογιστικά. Κερδισμένοι θα είμαστε. Τι πιθανότητα δίνετε σ' αυτή την εκδοχή;

Ή αντίστοιχα τι πιθανότητες δίνετε στο να ακούσουν μια "ψύχραιμη" άποψη, μια "συνεισφορά" στο διάλογο όπως αυτή που έκανε ο Θεοδωρίδης;

Αυτά τα λέω για να δείξω ότι πράγματα που μας πλασάρονται ως βιώσιμα, μονόδρομοι και τα λοιπά μπορεί να είναι και τα πιο αδιέξοδα και ανεφάρμοστα για το ΣΤΥΓΝΟ, ΜΗΧΑΝΙΣΤΙΚΟ ΣΥΜΦΈΡΟΝ ΜΑΣ.

Μας ρίχνουν συνεχώς καπνό για να μη δούμε αυτό το απλό, το συμφέρον μας. Και κάτι ακόμη, τελευταίο. Εμείς οι εν αναμονή δεν εκπροσωπούμαστε, δεν ανήκουμε πουθενά, δεν έχουμε μια κοινή συλλογικότητα. Είμαστε το πιο εύκολο θύμα. Δεν ξέρω σε ποιόν να απευθυνθώ, αλλά νομίζω ότι το πρώτο βήμα είναι τώρα, άμεσα, να φτιαχτεί μια συλλογικότητα όπου θα ανήκουμε όλοι οι εν αναμονή. Χωρίς ταμπέλες και τα λοιπά. Για να βρεθούμε όλοι (ή οι περισσότεροι) και να δούμε τι θα κάνουμε όλοι μαζί, όχι σκορποχώρι. Είναι το πιο αναγκαίο απ όλα, η πιο βιώσιμη λύση. Και εγώ μέσα σ' αυτό μεόλες μου τις δυνάμεις.

Απλώς οι δικές μου προτάσεις δεν απευθύνονται προς τον αξιότιμο κ. Υπουργό, αλλά προς όλους εμάς. Αυτός το κάνει το καθήκον του προς την Τρόικα. Εμείς θα κάνουμε το καθήκον μας προς τον εαυτό μας; Για να δούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να ακούσουν προτάσεις, αρκεί να μην συνεπάγονται δαπάνη χρημάτων. Προτάσεις όπως άνοιγμα νέων θέσεων δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να τελεσφορήσουν. Το θέμα είναι η μείωση των θέσεων να είναι όσο μικρότερη γίνεται.

Μια πρόταση θα μπορούσε να είναι η δυνατότητα σε κάποια ιδιωτικά νοσοκομεία να δίνουν ειδικότητα. Με αυτό τον τρόπο θα αποσυμφορούνταν οι λίστες και το κράτος θα έπρεπε να δώσει λιγότερα χρήματα για μισθούς ειδικευομένων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί να ακούσουν προτάσεις, αρκεί να μην συνεπάγονται δαπάνη χρημάτων. Προτάσεις όπως άνοιγμα νέων θέσεων δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να τελεσφορήσουν. Το θέμα είναι η μείωση των θέσεων να είναι όσο μικρότερη γίνεται.

Μια πρόταση θα μπορούσε να είναι η δυνατότητα σε κάποια ιδιωτικά νοσοκομεία να δίνουν ειδικότητα. Με αυτό τον τρόπο θα αποσυμφορούνταν οι λίστες και το κράτος θα έπρεπε να δώσει λιγότερα χρήματα για μισθούς ειδικευομένων.

Η καλυτερη λυση για να μειωθοθν οι λιστες αναμονης ειναι να κοπει το "κανε 2 χρονια παθολογια πριν κανεις την ταδε ειδικοτητα¨" ...οπως το εξωτερικο... θες ΩΡΛ? Πας κατευθειαν ΩΡΛ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Apolink:

Ναι βρε, έτσι όπως έχουν τα πράγματα βασικός άξονας του νομοσχεδίου (και όλων των νόμων που περνάνε και των αποφάσεων που παίρνουν), είναι η εξοικονόμηση χρημάτων για να τα δώσουν σε κάτι καλούς κύριους που τα έχουν ανάγκη και μας βοηθάνε.

Αλλά το επιχείρημά μου είναι το εξής: μπορούμε να δούμε κάποια ΘΕΤΙΚΗ αλλαγή χωρίς να αμφισβητήσουμε αυτόν το βασικό άξονα;

Πιστεύω πως όχι. Δύσκολο; Ναι. Αλλά όχι πιο δύσκολο από το να μπούμε κάποια στιγμή (έστω και σε πέντε χρόνια) στην ειδικότητα που διαλέξαμε. Δε νομίζω ότι λέμε κάτι διαφορετικό. Ούτε το βασικό μου επιχείρημα ήταν να ανοίξουν θέσεις. Μη πιάνεστε σε αυτά. Αυτά είναι λεπτομέρειες. Άλλα είναι τα σοβαρά διλλήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι κανεις απο σας φοιτητης? Για να δουμε και απο 1ο χερι τι λεγεται στους φοιτητικους κυκλους!

Ειδα στο internet οτι και ΠΑΣΠ και ΔΑΠ διαφωνουν με το προσχεδιο, αλλα ηθελα να δω πιο αμεσα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@fotmd:

Δεν νομίζω ότι στο εξωτερικό δεν υπάρχει γενικό μέρος στις ειδικότητες, απλά η τοποθέτηση είναι ενιαία. Με το προσχέδιο αυτό προβλέπεται να γίνει με όλες τις ειδικότητες. Το κακό όμως είναι ότι θα ανήκουν σε κάθε Ε.Μ. περισσότερα από ένα νοσοκομεία, οπότε θα μπορούν να σε κάνουν μπαλάκι ακόμη και σε διαφορετικές πόλεις για τα διάφορα τμήματα της ειδικότητας.

Επαναλαμβάνω το επιχείρημά μου να μπορούν να δίνουν ειδικότητα τα ιδιωτικά νοσοκομεία. Επίσης επαναφορά των προσωποπαγών θέσεων, μείωση του απαράδεκτου χρόνου που μεσολαβεί από την εισήγηση μέχρι την αποστολή του διορισμού, μείωση του αριθμού των εισακτέων στις ιατρικές σχολές είναι μερικά από τα μέτρα που θα μπορούσαν να συμβάλλουν στη μείωση της αναμονής. Η αύξηση πάντως του χρόνου ειδίκευσης σε ορισμένες ειδικότητες το αντίθετο αποτέλεσμα θα φέρει. Εφόσον θέλουμε να το παίξουμε Ευρωπαίοι, γιατί πχ η ψυχιατρική να είναι 6 χρόνια? Οι Γερμανοί τόσο βλάκες είναι και την κάνουν σε 5? Αν θέλουν ας αυξήσουν το επίπεδο της εκπαίδευσης εντός της ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@fotmd:

Δεν νομίζω ότι στο εξωτερικό δεν υπάρχει γενικό μέρος στις ειδικότητες, απλά η τοποθέτηση είναι ενιαία. Με το προσχέδιο αυτό προβλέπεται να γίνει με όλες τις ειδικότητες. Το κακό όμως είναι ότι θα ανήκουν σε κάθε Ε.Μ. περισσότερα από ένα νοσοκομεία, οπότε θα μπορούν να σε κάνουν μπαλάκι ακόμη και σε διαφορετικές πόλεις για τα διάφορα τμήματα της ειδικότητας.

Επαναλαμβάνω το επιχείρημά μου να μπορούν να δίνουν ειδικότητα τα ιδιωτικά νοσοκομεία. Επίσης επαναφορά των προσωποπαγών θέσεων, μείωση του απαράδεκτου χρόνου που μεσολαβεί από την εισήγηση μέχρι την αποστολή του διορισμού, μείωση του αριθμού των εισακτέων στις ιατρικές σχολές είναι μερικά από τα μέτρα που θα μπορούσαν να συμβάλλουν στη μείωση της αναμονής. Η αύξηση πάντως του χρόνου ειδίκευσης σε ορισμένες ειδικότητες το αντίθετο αποτέλεσμα θα φέρει. Εφόσον θέλουμε να το παίξουμε Ευρωπαίοι, γιατί πχ η ψυχιατρική να είναι 6 χρόνια? Οι Γερμανοί τόσο βλάκες είναι και την κάνουν σε 5? Αν θέλουν ας αυξήσουν το επίπεδο της εκπαίδευσης εντός της ειδικότητας.

Στην Ιταλια ετσι ειναι! Αν θες Παθο, κανεις Παθο, αν θες Γαστρο κανεις Γαστρο...δεν εχουν το κομματι της παθο πριν απο το ειδικο κομματι!

Σε ολα τα υπολοιπα εχεις δικιο, αλλα ο ιδιωτης για να δωσει θεση ειδικευομενου δεν θα το κανει για τη ψυχη της μανας του, θα περιμενει ανταλλαγμα απο το Κρατος... το κρατος δεν θα δινει... οποτε εξ ορισμου δεν γινεται αυτο που λες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να προτεινω και γω κατι.

να κανουν απο δω κ μπρος 4 εφημεριες οι ειδικευομενοι. (τις εκπαιδευτικες).

με τα χρηματα που θα εξοικονομηθουν απο τις 4 μεχρι τις 9 και 10 για τον καθενα, ας φροντισουν να πετυχουν ενα πιο ομαλο μεταβατικο σταδιο (τα χρηματα αυτα μπορουν δηλ να "εξαγορασουν" λιγο χρονο).

ετσι θα συνηθιζουν και οι ειδικοι σιγα σιγα στο πώς θα ανταποκρινονται στην εφημερια χωρις ειδικευομενο (πραγμα που θα γινει ουτως ή αλλως κυριως στην επαρχια, σε νοσοκομεια που τωρα δινουν ειδικοτητα και μετα θα περναει ενα τουρ ενα 6μηνο ο μελλοντικος ειδικευομενος απο κει γιατι θα χει να παει και αλλου και θα ειναι λιγοτερες οι θεσεις).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να προτεινω και γω κατι.

να κανουν απο δω κ μπρος 4 εφημεριες οι ειδικευομενοι. (τις εκπαιδευτικες).

με τα χρηματα που θα εξοικονομηθουν απο τις 4 μεχρι τις 9 και 10 για τον καθενα, ας φροντισουν να πετυχουν ενα πιο ομαλο μεταβατικο σταδιο (τα χρηματα αυτα μπορουν δηλ να "εξαγορασουν" λιγο χρονο).

ετσι θα συνηθιζουν και οι ειδικοι σιγα σιγα στο πώς θα ανταποκρινονται στην εφημερια χωρις ειδικευομενο (πραγμα που θα γινει ουτως ή αλλως κυριως στην επαρχια, σε νοσοκομεια που τωρα δινουν ειδικοτητα και μετα θα περναει ενα τουρ ενα 6μηνο ο μελλοντικος ειδικευομενος απο κει γιατι θα χει να παει και αλλου και θα ειναι λιγοτερες οι θεσεις).

Το οτι δεν θα κανεις ποτε την ειδικοτητα που θες το χεις καταλαβει? Με το νεο συστημα ολοι στη απ'εξω θα ειμαστε! Οι γιοι και οι ανηψιοι τουσ θα βολευονται και μερικοι αλλοι με οσες θεσεις μενουν...αν μεινουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.