Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

"Μαρία", αγαπητή μου φιλολοβερδικιά, φιλολάος και φιλελεύθερη, εγώ το έχω ξαναπεί και στο ξαναλέω.

Ένας είναι ο τρόπος για να απελευθερώσουμε πραγματικά την αγορά των γιατρών, την κλειστή κάστα αυτή των βυσμάτων και των γιών, των ανίκανων και των ξένων.

Να επιτρέψουμε να δίνουν εξετάσεις όλοι οι απόφοιτοι συναφών σχολών (νοσηλευτική ΑΕΙ, φαρμακευτική κλπ). Να δεις που εάν θελήσουν να συναγωνιστούμε όλοι αυτοί μαζί, θα εκτοξευτεί το επίπεδο και των γιατρών και των υπολοίπων.

Να μπαίνει πραγματικά ο πιό άξιος και ικανός, και αφού ευτυχώς οι εξετάσεις όπως φαίνεται θα είναι πανελλαδικές και αδιάβλητες και μηχανοργανωμένες δεν βλέπω το λόγο να διαφωνήσει κανείς.

Εξάλλου, όπως είπε και ένας χρήστης πιο πάνω, αλλά πέρασε στα ψιλά, σε επίμαχες ειδικότητες στην Αθήνα ανά εξαμηνιαίο κύκλο θα δίνονται πόσες; 3; 4; Άντε 5 θέσεις, με 300, 400 και 500 αναμένοντες. 1 στα 100 πιθανότητες επιτυχίας.

Δεν αλλάζουν και πολλά λοιπόν εάν προστεθούν στη βάση των διαγωνιζόμενων και μερικοί ακόμη, που όμως θα είναι ένα ισχυρό σοκ για τους βολεμένους γιατρούς και θα τους αναγκάσουν να διαβάσουν περισσότερο, να γίνουν καλύτεροι, να ανταγωνιστούν καλύτερα για αυτή τη 1 θέση στους 100.

ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ. ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΕΣΥ. ΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑΙΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΟΠΟ;

Και ξαναλέω: Να δίνουν τις ίδιες εξετάσεις (που θα αντικατοπτρίζουν την ικανότητα να ανταποκριθούμε σε ένα κλινικό περιβάλλον, έτσι δεν είναι;)

Ούτως ή άλλως είναι αυξημένες οι πιθανότητες να περάσει κάποιος (με τόσες θέσεις) και μπορεί κατά λάθος ή "λάθος" να μπει και κάποιος άσχετος. ΑΣ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΑΣΧΕΤΟΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Περα απο το θεμα των εξετάσεων...κατι επρεπε να γινει με το υπαρχον συστημα υγειας σε οτι αφορα

1)την αποδοτικοτητα σε σχεση με το κοστος λειτουργειας των μοναδων υγειας

2)την καλυτερη κατανομη των θεσεων εκπαιδευσης ανα ειδικοτητα και κλινες/κλινικη σε σχεση με τις αναγκες του πλη8υσμου και οχι του εκαστοτε καθηγητη που θεωρει την κλινικη τσιφλικι του.

Δεν μπορει πχ Ο Τσαμπος στην Πατρα να θελει να εχει 25 κρεβατια στην κλινικη του και προκειμενου να τα διατηρησει κανει εισαγωγες τις μυρμηκιες και βαφτισια νοσων(και απο την αλλη οι ασθενεις των παθολογικων ειδικοτητων να υποφερουν στο ρατζο)παρουσιαζοντας εικονικη πληροτητα....ζημειωνοντας το δημοσιο με χιλιαδες ευρω το μηνα μονο και μονο για να ικανοποιει την ματαοδοξια και ποιος ξερει τι αλλο!

3)το προγραμμα/οργανωση της εκπαιδευσης των ειδικευομενων....τι νοημα 8α εχει να μπουν οι εξετάσεις αν η εκπαιδευση εξακολουθει να εχει τα χαλια που έχει...δλδ να ειναι ανυπαρκτη! Αγκιστρο για τους χειρουργους μεχρι το 6 ετος ειδικευσης ....ασε ρε!!!Δλδ θα μπαινουν οι καλυτεροι και θα βγαινουν οπως γινεται σημερα επιεικως ανεκπαιδευτοι?

4)πρεπει να ελέγχονται οι εκπαιδευτες σε οτι αφορα το εκπαιδευτικο εργο τους περισσοτερο....τι μας νοιαζουν εμας οι μελετες του καθηγητη αν δεν ασχολειται με την εκπαιδευση του ειδικευομενου

Το συστημα πρεπει να αλλαξει......απλα η απαιτηση να μεινει ως έχει μου θυμιζει τις φωνες των συνδικαλιστων των χρεοκοπημενων ΔΕΚΟ(πχ.ΟΣΕ)που αμυνονται του δικαιωματος τους να πληρωνονται και να καθονται σε βαρος ολης της κοινωνιας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Μαρία", αγαπητή μου φιλολοβερδικιά, φιλολάος και φιλελεύθερη, εγώ το έχω ξαναπεί και στο ξαναλέω.

Ένας είναι ο τρόπος για να απελευθερώσουμε πραγματικά την αγορά των γιατρών, την κλειστή κάστα αυτή των βυσμάτων και των γιών, των ανίκανων και των ξένων.

Να επιτρέψουμε να δίνουν εξετάσεις όλοι οι απόφοιτοι συναφών σχολών (νοσηλευτική ΑΕΙ, φαρμακευτική κλπ). Να δεις που εάν θελήσουν να συναγωνιστούμε όλοι αυτοί μαζί, θα εκτοξευτεί το επίπεδο και των γιατρών και των υπολοίπων.

Να μπαίνει πραγματικά ο πιό άξιος και ικανός, και αφού ευτυχώς οι εξετάσεις όπως φαίνεται θα είναι πανελλαδικές και αδιάβλητες και μηχανοργανωμένες δεν βλέπω το λόγο να διαφωνήσει κανείς.

Εξάλλου, όπως είπε και ένας χρήστης πιο πάνω, αλλά πέρασε στα ψιλά, σε επίμαχες ειδικότητες στην Αθήνα ανά εξαμηνιαίο κύκλο θα δίνονται πόσες; 3; 4; Άντε 5 θέσεις, με 300, 400 και 500 αναμένοντες. 1 στα 100 πιθανότητες επιτυχίας.

Δεν αλλάζουν και πολλά λοιπόν εάν προστεθούν στη βάση των διαγωνιζόμενων και μερικοί ακόμη, που όμως θα είναι ένα ισχυρό σοκ για τους βολεμένους γιατρούς και θα τους αναγκάσουν να διαβάσουν περισσότερο, να γίνουν καλύτεροι, να ανταγωνιστούν καλύτερα για αυτή τη 1 θέση στους 100.

ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ. ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΕΣΥ. ΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑΙΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΟΠΟ;

Και ξαναλέω: Να δίνουν τις ίδιες εξετάσεις (που θα αντικατοπτρίζουν την ικανότητα να ανταποκριθούμε σε ένα κλινικό περιβάλλον, έτσι δεν είναι;)

Ούτως ή άλλως είναι αυξημένες οι πιθανότητες να περάσει κάποιος (με τόσες θέσεις) και μπορεί κατά λάθος ή "λάθος" να μπει και κάποιος άσχετος. ΑΣ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΑΣΧΕΤΟΙ.

Αυτό που λες (και έχεις ξαναπεί) απλά δεν γίνεται. Μην νοιάζεσαι οι γιατροί στη χώρα είναι υπεραρκετοί και δεν χρειάζεται κανένας άλλος για να αυξήσει το επίπεδο του ανταγωνισμού στις εξετάσεις. Είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι είσαι κατά των εξετάσεων. Τώρα σε έπιασε ο πόνος να δώσεις την ευκαιρία σε κάθε κλάδο να μετατραπεί σε γιατρό και να κάνει και ειδικότητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Μαρία", αγαπητή μου φιλολοβερδικιά, φιλολάος και φιλελεύθερη, εγώ το έχω ξαναπεί και στο ξαναλέω.

Ένας είναι ο τρόπος για να απελευθερώσουμε πραγματικά την αγορά των γιατρών, την κλειστή κάστα αυτή των βυσμάτων και των γιών, των ανίκανων και των ξένων.

Να επιτρέψουμε να δίνουν εξετάσεις όλοι οι απόφοιτοι συναφών σχολών (νοσηλευτική ΑΕΙ, φαρμακευτική κλπ). Να δεις που εάν θελήσουν να συναγωνιστούμε όλοι αυτοί μαζί, θα εκτοξευτεί το επίπεδο και των γιατρών και των υπολοίπων.

Να μπαίνει πραγματικά ο πιό άξιος και ικανός, και αφού ευτυχώς οι εξετάσεις όπως φαίνεται θα είναι πανελλαδικές και αδιάβλητες και μηχανοργανωμένες δεν βλέπω το λόγο να διαφωνήσει κανείς.

Εξάλλου, όπως είπε και ένας χρήστης πιο πάνω, αλλά πέρασε στα ψιλά, σε επίμαχες ειδικότητες στην Αθήνα ανά εξαμηνιαίο κύκλο θα δίνονται πόσες; 3; 4; Άντε 5 θέσεις, με 300, 400 και 500 αναμένοντες. 1 στα 100 πιθανότητες επιτυχίας.

Δεν αλλάζουν και πολλά λοιπόν εάν προστεθούν στη βάση των διαγωνιζόμενων και μερικοί ακόμη, που όμως θα είναι ένα ισχυρό σοκ για τους βολεμένους γιατρούς και θα τους αναγκάσουν να διαβάσουν περισσότερο, να γίνουν καλύτεροι, να ανταγωνιστούν καλύτερα για αυτή τη 1 θέση στους 100.

ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΜΑΣ. ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΕΣΥ. ΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑΙΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ Σ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΤΟΠΟ;

Και ξαναλέω: Να δίνουν τις ίδιες εξετάσεις (που θα αντικατοπτρίζουν την ικανότητα να ανταποκριθούμε σε ένα κλινικό περιβάλλον, έτσι δεν είναι;)

Ούτως ή άλλως είναι αυξημένες οι πιθανότητες να περάσει κάποιος (με τόσες θέσεις) και μπορεί κατά λάθος ή "λάθος" να μπει και κάποιος άσχετος. ΑΣ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΑΣΧΕΤΟΙ.

Συμφωνώ απόλυτα,

Επίσης να μπούνε εξετάσεις για την άδεια φαρμακοποιού, για θέση νοσηλευτή ή βιολόγου στο δημόσιο και να δίνουν ιατροί, νοσηλευτές κτλ όλοι δηλ. οι επαγγελμτίες υγείας. Πολύ λογική σκέψη...

http://www.healthview.gr/insider/%CF%84%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1-%CE%BB%CE%BF%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%85

Επίσης πιστεύω ότι ένας πολιτικός σαν τον κο Λοβέρδο που δεν ξέρει πως γίνεται μια σύνδεση είναι ο πλέον αρμόδιος να κανονίσει τα θέματα των εξετάσεων για τους ιατρούς και όλους τους άλλους που είπαμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θέλω να επαναλάβω το ίδιο τρολάρισμα. Το έκανα τη προηγούμενη φορά για να δείξω το εξής: Αν θέλουμε να αποσυνδέσουμε το πτυχίο Ιατρικής από την Ειδικότητα, γιατί ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ; Ούτε ένα πράγμα ολοκληρωμένο δεν μπορεί να κάνει ο Έλληνας.

Σοβαρα τώρα. Λέω αυτό που είχα πει και την προηγούμενη φορά: Από τη στιγμή που το κράτος αναλαμβάνει να σε κάνει γιατρό (γιατί το ΚΡΑΤΟΣ αναλαμβάνει έτσι δεν είναι), οφείλει και να σε ΒΓΑΛΕΙ γιατρό. Αν δε μπορεί,ας ψάξουμε να βρούμε αλλού την αιτία. Όχι σα τούβλα φοιτητές. Αν δε μπορεί ένα πανεπιστήμιο να κάνει έναν απόφοιτο του 19+ γιατρό, τότε γιατί να υπάρχει στη τελική;

Όσον αφορά τους ξένους γιατρούς, από τη στιγμή που είμαστε ισότιμο μέλος της ΕΕ (τρομάρα μας), αναγνωρίζουμε και τις υποχρεώσεις μας (δυο φορές τρομάρα μας, μόνο υποχρεώσεις έχουμε μάλλον). Είναι πιο λογικό να φύγουμε από την ΕΕ (και σκέψη με μεγαλύτερη λογική συνέχεια) παρά να αντιταχθούμε σε ένα μόνο πράγμα που δε μας αρέσει από τις ευρωπαϊκές συνθήκες. Με άλλα λόγια, όσο είμαστε στην ΕΕ δε μπορούμε να προγραμματίσουμε εθνική παραγωγή γιατρών.

Και επανέρχομαι. Ένα πράγμα με προβληματίζει μόνο, για να σταθώ στην ουσία και να μη μπω σε λεπτομέρειες. Είναι ή δεν είναι παραδοχή αποτυχίας ενός ολόκληρου εκπαιδευτικού συστήματος αυτές οι εξετάσεις; Σας έβαλα, σας μόρφωσα, αλλά κάτι πήγε στραβά στη πορεία. Βγάλτε τώρα τα μάτια σας αναμεταξύ σας. Εγώ νίπτω τας χείρας μου (για να είμαι και επίκαιρη).

Τώρα είμαστε και περίεργη φάρα. Όλοι μας, και εγώ μέσα, δεν αναρωτηθήκαμε πρώτα από όλα: Που με πιάνει αυτό; Με πιάνει; Και μετά ο χαμός. Το διαίρει και βασίλευε σε όλο του το μεγαλείο. Ο μαθητής που θέλει να γίνει γιατρός. Ο φοιτητής. Ο άρτι αποφοιτήσας. Ο άγονος. Ο με λίγα χρόνια αναμονή. Ο με πολλά. Ο με γενικό κομμάτι. Ο στο γενικό κομμάτι. Ο "παπαγάλος". Ο με οικογένεια. Ο χωρίς οικογένεια. Και πάει λέγοντας.

ΡΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ; Ποια ειδικότητα πλέον; Έχει κανείς την εντύπωση, ότι και 99 να γράψει, θα μπει; Εδώ τα άτομα κόβουν και ράβουν νοσοκομεία! Και ας πούμε ότι δε μειώνονται οι θέσεις. Καταλαβαίνει κανείς για τι ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ μιλάμε; Η δεν έχει μπει στον κόπο να κοιτάξει τίποτα. Δείτε πόσες θέσεις θα είναι διαθέσιμες στην Αθήνα για Καρδιολογία, Ενδοκρινολογία και Δερματολογία το Νοέμβρη του 12. Και μιλάμε για ειδικά μέρη, με παιδιά με πόσα χρόνια αναμονή ήδη!

Δεν έχουμε καταλάβει σε τι εποχή ζούμε μου φαίνεται. Όλοι νομίζουν ότι θα τη βολέψουν. Κανείς δε καταλαβαίνει τα απλά μαθηματικά. Προσφορά/ζήτηση. Και ενώ οι άνθρωποι θέλουν να κλείσουν τα 2/3 των νοσοκομείων. Αλλά όχι. Εγώ θα τη βολέψω. Καλά! Ας βαυκαλιστούμε λίγο ακόμη στον ψεύτικο κόσμο του greekmeds.

Αντί να συνεννοούμαστε για το πώς θα φύγουν, αν θα έιναι με ελικόπτερο ή θα τους αφήσουμε να πανε με τα πόδια, καθόμαστε και σφαζόμαστε. Άτιμη φάρα. Έχουν πιάσει όλοι τον πάπα απ'τα @@. Παιδιά, ή τους διώχνουμε ή μας διώχνουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα,

Για αυτούς που λένε ότι οι εξετάσεις έστω και με πολλαπλής επιλογής είναι αξιόπιστες, ας ρωτήσουν δεκάδες φιλόλογους με ΑΣΕΠ που έχουν παράπονα από την αξιολόγηση των πολλαπλής επιλογής και οι ενστάσεις εκκρεμούν ακόμα...

Το ανά έξι μήνες εξετάσεις ακούγεται ωραίο...σου λέει έχω ελπίδες..αν όχι σε άλλους έξι μήνες ξαναδίνω...όλα καλά λοιπόν...αν είχε @@@ το κράτος θα έλεγε εξετάσεις κάθε 1,5 με 2 χρόνια....αλλά τα πρόβατα θέλουν το σανό τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακαλείται το μέλος mpimpimpo, minlesantio και όλα τα υπόλοιπα nicks που χρησιμοποιεί να αποφασίσει με ποιο θα μας εκθέτει τις εκπληκτικά εμπεριστατωμένες απόψεις του, όπως το ότι είναι εκπρόσωπος της πλειοψηφίας. Αυτό λέγεται επίσημα σχιζοειδής διαταραχή και ευτυχώς γράφουν Ψυχίατροι εδώ μέσα. Ξέρεις... ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ Ψυχίατροι.

Lol!

Πως το ανακάλυψες ρε θηρίο?! :-p

Θες να πεις ότι όλα αυτά τα account με παρόμοιες ημερομηνίες εγγραφής που λένε τις ίδιες παπαριές με ροή λόγου δεκάχρονου με μαθησιακές δυσκολίες είναι το ίδιο άτομο?

Λες να διαβάσει ο υπουργός το ποστ σου κ καταλάβει το masterplan που είχε σκαρφιστεί η τελειωμένη? Δεν θα μείνει με την εντύπωση ότι υπάρχει τρομερή αντίδραση στους κύκλους των γιατρών? Άδικα τόσος κόπος? emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιοι θα πληρώσουν ακριβά τον έρωτα με τον καναπέ τους. Δικαιολογίες του τύπου είμαι μακριά, είμαι κουρασμένος από τις εφημερίες ή δεν μπορώ να αφήσω την οικογενειά μου δεν στέκουν. Είσαι κουρασμένος από τις εφημερίες? Εφημέρευσε τώρα που προλαβαίνεις γιατί δεν σε βλέπω να μπαίνεις και στο ειδικό κομμάτι. Έχεις οικογένεια? Να δούμε τι θα γίνει όταν θα πρέπει ή να κάνεις μια ζωή δουλειές του ποδαριού ή να διαβάζεις 24/7 μπας και περάσεις από σπόντα τις εξετάσεις. Όλοι ετοιμάζονται για μάχη, όλοι είναι με το γιαούρτι στο χέρι. Λόγια και μόνο λόγια.

Πόσοι κάθισαν να σκεφτούν σοβαρά και να δουν τι γίνεται γύρω τους? Τι έρχεται? 'Ολοι κάθονται και βλέπουν τι θέση έχουν στη λίστα ή τι μπάρμα στην κορώνη. Πόσοι έκαναν βιώσιμες προτάσεις για βελτίωση του "προσχεδίου"? Ένα άτομο.

'Ολοι συμφωνούν για την βελτίωση της εκπαίδευσης των ειδικευομένων, το βιβλιάριο εκπαίδευσης κτλ. Η λογική του ας μπω στην ειδικότητα και μετά θα ξεσκιστώ, σοβαρά. Με τι εκπαιδευτές? Ποιο βιβλιάριο? Βιβλιάριο έχουν και σήμερα οι ειδικευόμενοι γενικής ιατρικής και δεν περνάνε καν από τα μισά τμήματα διότι βουλώνουν τρύπες εδώ και κει. Παρόλα αυτά τις παίρνουν τις υπογραφές για κάθε τμήμα.Πήρε κανένας πόδι από το ΕΣΥ? Πόσες άδειες άσκησης εχουν αφαιρεθεί σε τόσους κλέφτες, εγκληματίες, ανήθικους γιατρούς? Όλοι όμως όταν είναι σε μια κλινική δεν τολμάνε να έρθουν σε ρήξη με κανέναν διευθυντή ή ειδικό για να "μη τους βάλει στο μάτι". Η ιατρική μου φαίνεται για τους νέους ιατρούς είναι ταυτόσημη με την δουλικότητα και έτσι θα γίνει ότι αποφασίσει ο Λοβέρδος ή ο κάθε Λοβέρδος, δίκαιο ή άδικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προτεινω να φτιαχτει μια δημοσκοπηση εδω στο GM ...να μεινει ή να φυγει- αντικατασταθει ο LOVE στον επικειμενο ανασχηματισμο.ε???τι λετε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιατρική μου φαίνεται για τους νέους ιατρούς είναι ταυτόσημη με την δουλικότητα και έτσι θα γίνει ότι αποφασίσει ο Λοβέρδος ή ο κάθε Λοβέρδος, δίκαιο ή άδικο.

Πάντα έτσι ήταν και έτσι θα είναι. Γιατί κατά ένα μεγάλο μέρος της η ιατρική είναι ακόμα τέχνη, που θα πει δεν διδάσκεται από τα βιβλία, αλλά πρέπει να βρεις έναν πιο παλιό πρόθυμο να στη διδάξει.

Και ως γνωστόν οι καθηγητές μόνο πρόθυμοι δεν είναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ su25

Αν έχεις τη δυνατότητα γράφε ελληνικά και με μικρά δεν είναι ανάγκη να "γκαρίζεις" όταν γράφεις στο διαδίκτυο.

Δε σου αφαίρεσα κανένα δικαίωμα, μπορείς κάλλιστα να απαντήσεις, άλλο τόσο δικαιούμαι να μην απαντήσω εγώ σε σένα.

Να σου υπενθυμίσω, αν και το έχω γράψει και παλιότερα, το 1992 πέτυχα στις πανελλήνιες εξετάσεις αλλά δεν κατάφερα να μπω στην ιατρική με αποτέλεσμα να δώσω ξανά την έκθεση την επόμενη χρονιά. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα να γράψω τόσο όσο να πετύχω την εισαγωγή μου στην ιατρική. Αποφάσισα και πήγα Ρουμανία, χωρίς να ρωτήσω εσένα και οποιονδήποτε άλλο αν θα πρέπει να σπουδάσω εκεί.

Μετά από τόσα χρόνια λοιπόν....γελάω εγώ με "τύπους" όπως εσύ που θεωρούν την επιτυχία των πανελληνίων εξετάσεων ως μοναδικό κριτήριο επιτυχίας.

Απάντησα ......έτσι...για να σου φύγει η περιέργεια και για να γελάσεις. Άσε εμένα λοιπόν να τιμώ το πτυχίο μου κι εσένα να το χλευάζεις. Δικαίωμά μου και δικαίωμά σου....αλλά ήρθε η ώρα εσύ ο πανελληνιονίκης να δώσεις ξανά εξετάσεις ώστε να ειδικευτείς κι εγώ ο αγράμματος να κοιτάω από μακρυά και να γελάω emconfused

KΑΤ ΑΡΧΗΝ ΕΧΩ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΣΤΑ ΚΕΦΑΛΑΑΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΜΟΥ ΔΕ ΓΚΑΡΙΖΩ

ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΥΡΙΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΤΟ 92 ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΜΙΚΡΟΣ

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΔΕΝ ΠΗΓΕΣ ΙΤΑΛΙΑ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ?ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΕΤΥΧΑΝ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ.ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ ΔΙΑΛΕΞΕΣ.ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΔΩΣΩ Η ΟΧΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕ ΣΕ ΑΦΟΡΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ Η ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΓΕΛΑΣΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΦΙΛΕ ΑΣΤΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικά απλά μαθηματικά νομίζω βοηθούν στην κατανόηση του γιατί οι εξετάσεις πρέπει να θεσμοθετηθούν με πιό σωστό και οργανωμένο τρόπο!Και ίσως η πιο σωστή διαδικασία είναι αυτή του κ.Θεοδωρίδη πιο πάνω!

Δεν λέω ποιά ειδικότητα είναι αλλά έκανα ένα ψαξιματάκι!Έστω λοιπόν να την πούμε ειδικότητα Χ!Και έστω ότι το νομοσχέδιο ψηφίζεται ως έχει μέσα στο καλοκαίρι και γίνονται οι πρώτες εξετάσεις το Νοεμβρη του 2012!

Σε όλη την Αθήνα ανοίγουν 17 θέσεις μέσα στο 2012 για την ειδικότητα Χ !

Από αυτές με βάση το σοφό προσχέδιο οι 13 θα διατεθούν στη λίστα,καθώς οι 11 είναι οι πρώτες και οι άλλες δύο θα ανοίξουν πριν τον 4ο του 2012!!

¨Αρα για τις εξετάσεις θα διαγωνιστούμε όλοι οι συνάδελφοι για 4 θέσεις!!!

Φυσικά είναι ειδικότητα καλή και με αναμονή από τις μεγάλες!

Συνεπώς ποιό το νόημα???Δε θα τη ζητάνε ως ειδικότητα και 300(τουλάχιστον)??Ε από τους 300 οι 20 δε θα είναι καλοί??Και όμως μόνο 4 θα πάρουν!

Είναι προφανές με απλά μαθηματικά ότι δεν στέκει αυτό το νομοσχέδιο με αυτό τον τρόπο!Όχι βέβαια ότι τους απασχολεί!

Πρέπει λοιπόν να βάλουν τις εξετάσεις αλλά με τρόπο ορθολογικό, σταδιακό και οργανωμένο!

Τι λέμε τώρα βέβαια,τι γίνεται οργανωμένα σε αυτό τον τόπο για να γίνει αυτό!!

Τες πα!

Αυτά

Υ.Γ.1 Είναι γνωστή η ατάκα του Einstein : "Δύο πράγματα είναι άπειρα,το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία.Και για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος." Όποιος θέλει πάλι ας μυγιαστεί!!

Υ.Γ.2 Συνάδελφοι υπάρχουν αυτοί που κάνουν κάποιου είδους συζήτηση και οι υπόλοιποι που απλά βγάζουν το πρόβλημά τους εδώ μέσα - φαντάζομαι θα το κάνουν και στη δουλειά τους αλλά εδώ βολεύει το απρόσωπο και το απόμακρο. Να ξέρετε λοιπόν όσοι απλά θέλετε συζήτηση, το καλύτερο μέτρο για να φύγουν οι υπόλοιποι γνωστοί-άγνωστοι είναι η αδιαφορία!Μια-δυο τρεις,αν δουν ότι και εδώ δεν υπάρχει ανταπόκριση θα γυρίσουν στη μοναξιά τους και θα ψάξουν άλλη διέξοδο!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο η προταση σου ειναι σωστη(για την κοινη λογικη και τους ανθρωπους που τη διαθετουν).

Αλλα δυστυχως η πολιτικη ηγεσια, οχι μονο στην υγεια, γενικοτερα, στερειται αυτου που λεμε κοινη λογικη.

Ετσι ενω ειναι διατεθειμενοι να αποφασισουν να ψηφισουν τις απιστευτες μαλακιες, για να ικανοποιησουν το α η β κολλημα τους

(οπως ειναι η πρεμουρα του λοβερδου να κλεισει τα μισα νοσοκομεια και να μειωσει τις θεσεις των γιατρων στο δημοσιο),

δεν ειναι σε θεση ουτε αυτο να κανουν χρησιμοποιωντας την κοινη λογικη..για αυτο ειναι και επικινδυνοι και επιζημιοι για

την κοινωνια..

Υ.Γ. η ατακα της καραντη για την γιαγια στην Αγγλια (που την ειπε στα σοβαρα) ειναι νομιζω το κλου του τοπικ..

Μονο και μονο για αυτο αξιζε να ξεκινησουμε τη συζητηση...ακομα και το νεο χιτ της αννιτας ωχρια μπροστα σου..Καληνυχτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θέλω να επαναλάβω το ίδιο τρολάρισμα. Το έκανα τη προηγούμενη φορά για να δείξω το εξής: Αν θέλουμε να αποσυνδέσουμε το πτυχίο Ιατρικής από την Ειδικότητα, γιατί ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ; Ούτε ένα πράγμα ολοκληρωμένο δεν μπορεί να κάνει ο Έλληνας.

Σοβαρα τώρα. Λέω αυτό που είχα πει και την προηγούμενη φορά: Από τη στιγμή που το κράτος αναλαμβάνει να σε κάνει γιατρό (γιατί το ΚΡΑΤΟΣ αναλαμβάνει έτσι δεν είναι), οφείλει και να σε ΒΓΑΛΕΙ γιατρό. Αν δε μπορεί,ας ψάξουμε να βρούμε αλλού την αιτία. Όχι σα τούβλα φοιτητές. Αν δε μπορεί ένα πανεπιστήμιο να κάνει έναν απόφοιτο του 19+ γιατρό, τότε γιατί να υπάρχει στη τελική;

Όσον αφορά τους ξένους γιατρούς, από τη στιγμή που είμαστε ισότιμο μέλος της ΕΕ (τρομάρα μας), αναγνωρίζουμε και τις υποχρεώσεις μας (δυο φορές τρομάρα μας, μόνο υποχρεώσεις έχουμε μάλλον). Είναι πιο λογικό να φύγουμε από την ΕΕ (και σκέψη με μεγαλύτερη λογική συνέχεια) παρά να αντιταχθούμε σε ένα μόνο πράγμα που δε μας αρέσει από τις ευρωπαϊκές συνθήκες. Με άλλα λόγια, όσο είμαστε στην ΕΕ δε μπορούμε να προγραμματίσουμε εθνική παραγωγή γιατρών.

Και επανέρχομαι. Ένα πράγμα με προβληματίζει μόνο, για να σταθώ στην ουσία και να μη μπω σε λεπτομέρειες. Είναι ή δεν είναι παραδοχή αποτυχίας ενός ολόκληρου εκπαιδευτικού συστήματος αυτές οι εξετάσεις; Σας έβαλα, σας μόρφωσα, αλλά κάτι πήγε στραβά στη πορεία. Βγάλτε τώρα τα μάτια σας αναμεταξύ σας. Εγώ νίπτω τας χείρας μου (για να είμαι και επίκαιρη).

Τώρα είμαστε και περίεργη φάρα. Όλοι μας, και εγώ μέσα, δεν αναρωτηθήκαμε πρώτα από όλα: Που με πιάνει αυτό; Με πιάνει; Και μετά ο χαμός. Το διαίρει και βασίλευε σε όλο του το μεγαλείο. Ο μαθητής που θέλει να γίνει γιατρός. Ο φοιτητής. Ο άρτι αποφοιτήσας. Ο άγονος. Ο με λίγα χρόνια αναμονή. Ο με πολλά. Ο με γενικό κομμάτι. Ο στο γενικό κομμάτι. Ο "παπαγάλος". Ο με οικογένεια. Ο χωρίς οικογένεια. Και πάει λέγοντας.

ΡΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ; Ποια ειδικότητα πλέον; Έχει κανείς την εντύπωση, ότι και 99 να γράψει, θα μπει; Εδώ τα άτομα κόβουν και ράβουν νοσοκομεία! Και ας πούμε ότι δε μειώνονται οι θέσεις. Καταλαβαίνει κανείς για τι ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ μιλάμε; Η δεν έχει μπει στον κόπο να κοιτάξει τίποτα. Δείτε πόσες θέσεις θα είναι διαθέσιμες στην Αθήνα για Καρδιολογία, Ενδοκρινολογία και Δερματολογία το Νοέμβρη του 12. Και μιλάμε για ειδικά μέρη, με παιδιά με πόσα χρόνια αναμονή ήδη!

Δεν έχουμε καταλάβει σε τι εποχή ζούμε μου φαίνεται. Όλοι νομίζουν ότι θα τη βολέψουν. Κανείς δε καταλαβαίνει τα απλά μαθηματικά. Προσφορά/ζήτηση. Και ενώ οι άνθρωποι θέλουν να κλείσουν τα 2/3 των νοσοκομείων. Αλλά όχι. Εγώ θα τη βολέψω. Καλά! Ας βαυκαλιστούμε λίγο ακόμη στον ψεύτικο κόσμο του greekmeds.

Αντί να συνεννοούμαστε για το πώς θα φύγουν, αν θα έιναι με ελικόπτερο ή θα τους αφήσουμε να πανε με τα πόδια, καθόμαστε και σφαζόμαστε. Άτιμη φάρα. Έχουν πιάσει όλοι τον πάπα απ'τα @@. Παιδιά, ή τους διώχνουμε ή μας διώχνουν!

Πολλά like! πες τα ρε συ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θέλω να επαναλάβω το ίδιο τρολάρισμα. Το έκανα τη προηγούμενη φορά για να δείξω το εξής: Αν θέλουμε να αποσυνδέσουμε το πτυχίο Ιατρικής από την Ειδικότητα, γιατί ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ; Ούτε ένα πράγμα ολοκληρωμένο δεν μπορεί να κάνει ο Έλληνας.

Σοβαρα τώρα. Λέω αυτό που είχα πει και την προηγούμενη φορά: Από τη στιγμή που το κράτος αναλαμβάνει να σε κάνει γιατρό (γιατί το ΚΡΑΤΟΣ αναλαμβάνει έτσι δεν είναι), οφείλει και να σε ΒΓΑΛΕΙ γιατρό. Αν δε μπορεί,ας ψάξουμε να βρούμε αλλού την αιτία. Όχι σα τούβλα φοιτητές. Αν δε μπορεί ένα πανεπιστήμιο να κάνει έναν απόφοιτο του 19+ γιατρό, τότε γιατί να υπάρχει στη τελική;

Όσον αφορά τους ξένους γιατρούς, από τη στιγμή που είμαστε ισότιμο μέλος της ΕΕ (τρομάρα μας), αναγνωρίζουμε και τις υποχρεώσεις μας (δυο φορές τρομάρα μας, μόνο υποχρεώσεις έχουμε μάλλον). Είναι πιο λογικό να φύγουμε από την ΕΕ (και σκέψη με μεγαλύτερη λογική συνέχεια) παρά να αντιταχθούμε σε ένα μόνο πράγμα που δε μας αρέσει από τις ευρωπαϊκές συνθήκες. Με άλλα λόγια, όσο είμαστε στην ΕΕ δε μπορούμε να προγραμματίσουμε εθνική παραγωγή γιατρών.

Και επανέρχομαι. Ένα πράγμα με προβληματίζει μόνο, για να σταθώ στην ουσία και να μη μπω σε λεπτομέρειες. Είναι ή δεν είναι παραδοχή αποτυχίας ενός ολόκληρου εκπαιδευτικού συστήματος αυτές οι εξετάσεις; Σας έβαλα, σας μόρφωσα, αλλά κάτι πήγε στραβά στη πορεία. Βγάλτε τώρα τα μάτια σας αναμεταξύ σας. Εγώ νίπτω τας χείρας μου (για να είμαι και επίκαιρη).

Τώρα είμαστε και περίεργη φάρα. Όλοι μας, και εγώ μέσα, δεν αναρωτηθήκαμε πρώτα από όλα: Που με πιάνει αυτό; Με πιάνει; Και μετά ο χαμός. Το διαίρει και βασίλευε σε όλο του το μεγαλείο. Ο μαθητής που θέλει να γίνει γιατρός. Ο φοιτητής. Ο άρτι αποφοιτήσας. Ο άγονος. Ο με λίγα χρόνια αναμονή. Ο με πολλά. Ο με γενικό κομμάτι. Ο στο γενικό κομμάτι. Ο "παπαγάλος". Ο με οικογένεια. Ο χωρίς οικογένεια. Και πάει λέγοντας.

ΡΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ; Ποια ειδικότητα πλέον; Έχει κανείς την εντύπωση, ότι και 99 να γράψει, θα μπει; Εδώ τα άτομα κόβουν και ράβουν νοσοκομεία! Και ας πούμε ότι δε μειώνονται οι θέσεις. Καταλαβαίνει κανείς για τι ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ μιλάμε; Η δεν έχει μπει στον κόπο να κοιτάξει τίποτα. Δείτε πόσες θέσεις θα είναι διαθέσιμες στην Αθήνα για Καρδιολογία, Ενδοκρινολογία και Δερματολογία το Νοέμβρη του 12. Και μιλάμε για ειδικά μέρη, με παιδιά με πόσα χρόνια αναμονή ήδη!

Δεν έχουμε καταλάβει σε τι εποχή ζούμε μου φαίνεται. Όλοι νομίζουν ότι θα τη βολέψουν. Κανείς δε καταλαβαίνει τα απλά μαθηματικά. Προσφορά/ζήτηση. Και ενώ οι άνθρωποι θέλουν να κλείσουν τα 2/3 των νοσοκομείων. Αλλά όχι. Εγώ θα τη βολέψω. Καλά! Ας βαυκαλιστούμε λίγο ακόμη στον ψεύτικο κόσμο του greekmeds.

Αντί να συνεννοούμαστε για το πώς θα φύγουν, αν θα έιναι με ελικόπτερο ή θα τους αφήσουμε να πανε με τα πόδια, καθόμαστε και σφαζόμαστε. Άτιμη φάρα. Έχουν πιάσει όλοι τον πάπα απ'τα @@. Παιδιά, ή τους διώχνουμε ή μας διώχνουν!

Πολλά like! πες τα ρε συ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατι τετοιο...αλλα ποιος θα δεχτει να σκιζεται στη δουλεια για τη ψυχη της μανας του?

O γιος του διευθυντή που δεν θα τον νοιάζει να πληρώνεται αλλά να τελειώσει γρήγορα, λέω εγώ τώρα..;

Σε αλλο ποστ μου το ειπα και μονη μου... οσοι εχουν βγει απο πλουσια @@ θα το δεχτουν...οι υπολοιποι παλευουμε και δεν θα το δεχτουμε... η κανω λαθος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ su25

Αν έχεις τη δυνατότητα γράφε ελληνικά και με μικρά δεν είναι ανάγκη να "γκαρίζεις" όταν γράφεις στο διαδίκτυο.

Δε σου αφαίρεσα κανένα δικαίωμα, μπορείς κάλλιστα να απαντήσεις, άλλο τόσο δικαιούμαι να μην απαντήσω εγώ σε σένα.

Να σου υπενθυμίσω, αν και το έχω γράψει και παλιότερα, το 1992 πέτυχα στις πανελλήνιες εξετάσεις αλλά δεν κατάφερα να μπω στην ιατρική με αποτέλεσμα να δώσω ξανά την έκθεση την επόμενη χρονιά. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα να γράψω τόσο όσο να πετύχω την εισαγωγή μου στην ιατρική. Αποφάσισα και πήγα Ρουμανία, χωρίς να ρωτήσω εσένα και οποιονδήποτε άλλο αν θα πρέπει να σπουδάσω εκεί.

Μετά από τόσα χρόνια λοιπόν....γελάω εγώ με "τύπους" όπως εσύ που θεωρούν την επιτυχία των πανελληνίων εξετάσεων ως μοναδικό κριτήριο επιτυχίας.

Απάντησα ......έτσι...για να σου φύγει η περιέργεια και για να γελάσεις. Άσε εμένα λοιπόν να τιμώ το πτυχίο μου κι εσένα να το χλευάζεις. Δικαίωμά μου και δικαίωμά σου....αλλά ήρθε η ώρα εσύ ο πανελληνιονίκης να δώσεις ξανά εξετάσεις ώστε να ειδικευτείς κι εγώ ο αγράμματος να κοιτάω από μακρυά και να γελάω emconfused

Οι περισσοτεροι που φυγαμε εξω, (εγω Ιταλια) ετσι την ειχαμε πατησει..τοτε με τις δεσμες αν δεν εγραφες 18,5-19 και πανω σε ολα, την Ιατρικη την εβλεπες με το κυαλι...και εγω 19+ σε ολα και εκθεση πατο! Και μετα το αλλαξαν και ενας φιλος μου με γενικο 17 μπηκε... τι θα επρεπε? Να πω μπηκε με πιο χαμηλο βαθμο, αρα ειναι αχρηστος?

Δεν χρειαζεται να απολογηθει κανεις μας...αυτα ειναι παλια και οτι εγινε εγινε... τωρα ειμαστε ολοι στα σκατα με αυτο που πα να κανουν και αντι να παλευουμε ολοι μαζι, παμε να βγαλουμε ο ενας το ματι του αλλου! Ντροπη ρε παιδια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να γελασουμε και λιγο...

Τι πληρώνει το υπουργείο για το κινητό του Α. Λοβέρδου

19/12/2010

Το ποσό των 1.442 ευρώ πληρώθηκε από τον προυπολογισμό του υπουργείου Υγείας για τις κλήσεις που έκανε από το κινητό του ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Λοβέρδος για το μήνα Νοέμβριο.

Την έγκριση του ποσού την «αλιεύσαμε» από τη Διαύγεια στις 16 Δεκεμβρίου 2010 και σας την παραθέτουμε: "….την έγκριση ποσού χιλίων τετρακοσίων σαράντα δύο ΕΥΡΩ και δέκα πέντε λεπτών ( 1.442,15 ) από την πίστωση που αναλήφθηκε με τη σχετ. (3) απόφαση σε βάρος του Φ. 110 Κ.Α.Ε. 0826 του προϋπολογισμού του Υπουργείου Υγείας και Κοιν. Αλληλεγγύης οικον. έτους 2010 .

Επίσης εγκρίνουμε την έκδοση ισόποσου χρηματικού εντάλματος πληρωμής στο όνομα του δικαιούχου COSMOTE -ΚΙΝΗΤΕΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ Α.Ε., με Α.Φ. Μ. 094493766 και στη Δ.Ο.Υ. ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ , για έξοδα κινητής τηλεφωνίας της πολιτικής ηγεσίας ( Υπουργός), για το χρονικό διάστημα από 27/10 έως 26/11/10... απο http://www.healthview.gr

Οσο δηλαδη ο μισθος ενος ειδικευομενου με τις εφημεριες μαζι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.ygeianet.gr/box/cal/22266.pdf

ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ ! Ο ΜΕΣΑΙΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ !

ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΑΙ Η ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΣΤΟΝ ΚΑΙΑΔΑ !

Έκτακτη Ανακοίνωση Α.Ρ.Σ.Ι. 17-4-11

Πιο απερίγραπτο απ’ ό,τι μπορούσαν να φανταστούν και οι πιο απαισιόδοξοι είναι το

«προσχέδιο νόμου» για την εκπαίδευση που εισηγείται η «επιτροπή» του υπουργείου

υγείας.

Σημειώνεται ότι η «ανακοίνωση» γίνεται μέσω πρωτοσέλιδου του «Βήματος», της

ναυαρχίδας του ΔΟΛ, ενώ η κυβέρνηση και η «επιτροπή» της δεν είχε το στοιχειώδες

πολιτικό φιλότιμο να ενημερώσει η ίδια τους ιατρικούς φορείς ...

Τι να πρωτοαναφέρει κανένας …

- Το «πόρισμα» κάνει μπάμ ότι ήταν από πολύ καιρό προκατασκευασμένο

(«νομοθετική» ορολογία, δεκάδες φωτογραφικές διατάξεις κλπ) και η

σύσταση της «επιτροπής» ήταν απλώς επίφαση.

- Καταργούνται οι λίστες αναμονής για ειδικότητα και στο σύστημα των …

«πανελληνίων εξετάσεων» μπαίνουν όλοι, ακόμα και όσοι έχουν τελειώσει

την προκατακτική ειδικότητα και περιμένουν για κύρια.

- Περιορίζονται δραστικά οι θέσεις ειδικευομένων σε όλες τις ειδικότητες.

Αυξάνονται μόνο στην γενική ιατρική, την ιατροδικαστική, την φυσική

ιατρική, την ιατρική εργασίας και την ογκολογία.

- Καθιερώνεται συνεχής αξιολόγηση των ειδικευόμενων ενώ φυσικά δεν γίνεται

καμία αναφορά για αξιολόγηση των εκπαιδευτών τους.

- «Σκληραίνουν» οι εξετάσεις για τίτλο ειδικότητας, στον οποίο θα μπαίνουν

και βαθμοί («άριστα», «λίαν καλώς», «καλώς»).

- Όλοι οι ειδικευμένοι γιατροί υποχρεώνονται να συμμετέχουν στο αισχρό και

καταγέλαστο εμπόριο διδακτικών μονάδων άν θέλουν να εξελιχθούν, να

συμμβληθούν με ασφαλιστικά ταμεία κλπ.

- Όλο το σύστημα παραδίνεται ολοκληρωτικά στο μεγαλοκαθηγητικό

κατεστημένο της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, με διορισμένα όργανα σε

όλη την ιεραρχία και κατάργηση κάθε έννοιας επιστημονικής δημοκρατίας.

- Ακόμα και το άρθρο 3 (περί γνωστικού αντικειμένου κάθε ειδικότητας) είναι

γραμμένο με καταγέλαστο και κουτοπόνηρα φωτογραφικό τρόπο (π.χ. η

ανατομία και η φυσιολογία του νευρικού συστήματος δεν αποτελεί γνωστικό

αντικείμενο της Νευρολογίας, αλλά μόνο της … Νευροχειρουργικής, κλπ)

«ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΡΑΜΜΕΝΟ» ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΤΟΣΟ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΕΕ – ΔΝΤ

– ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟΥ «ΗΜΕΤΕΡΟΥ»

ΜΕΓΑΛΟΚΑΘΗΓΗΤΙΚΟΥ – ΜΕΓΑΛΟΔΙΕΥΘΥΝΤΙΚΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ,

ΤΟ ΚΑΤΑΠΤΥΣΤΟ ΑΥΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ

ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ κ. ΛΟΒΕΡΔΟ.

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΜΕ : ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ !

Έκτακτη ολομέλεια Α.Ρ.Σ.Ι., Μ. Δευτέρα 18-4, 8.30 μμ, στα γραφεία ΟΕΝΓΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με οργανωτική δύναμη που κατεβάζει 40 γιατρούς στους δρόμους ήδη η δυνατότητα αντίδρασης σας/μας έχει καταγραφεί απ΄το υπουργείο!

κάντε την αυτοκριτική σας και οργανωθείτε αν θέλετε να γίνει κάτι. τώρα όμως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με οργανωτική δύναμη που κατεβάζει 40 γιατρούς στους δρόμους ήδη η δυνατότητα αντίδρασης σας/μας έχει καταγραφεί απ΄το υπουργείο!

κάντε την αυτοκριτική σας και οργανωθείτε αν θέλετε να γίνει κάτι. τώρα όμως.

Πιστευω οτι ολοι περιμενουμε να δουμε αν και ποτε θα κατατεθει επισημα...δεν θα μεινουμε με σταυρωμενα χερια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το συστημα πρεπει να αλλαξει...η απαιτηση να μεινει ως έχει μου θυμιζει τις φωνες των συνδικαλιστων των χρεοκοπημενων ΔΕΚΟ (πχ.ΟΣΕ) που αμυνονται του δικαιωματος τους να πληρωνονται και να καθονται σε βαρος ολης της κοινωνιας!

emgoal emgoal emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.