Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

ΟΧΙ στις εξετάσεις σε όσους είναι ήδη στην λίστα

ΝΑΙ στις εξετάσεις σε όσους αποφοιτούν τώρα

ΝΑΙ στην συνεχή αξιολόγηση των ειδικευόμενων

ΟΧΙ στις γνώμες των έξω που μας τα έπρηξαν εδώ πέρα ...

τα ειπες ολα μπραβο....και θα παρακαλουσα αν γινεται επειδη ολοι μας εχουμε προβληματιστει εντονα...ας μη γινονται αναφορες σε ημερομηνιες που μονο πανικο σπερνουν αφου κανεις δε ξερει ποτε θα ψηφιστει και απο ποτε θα ισχυσει...χθες πχ ο Λοβερδος στο μεγκα ειπε οτι θα ψηφιστει το νομοσχεδιο για τισ συγχωνευσεις και μονο,,,δεν ανεφερε κατι αλλο.....απο εκει και περα καλο ειναι να μη γινονται προεκτασεις του στυλ οτι θα βαλει και το θεμα μας μαζι με αυτο το νομοσχεδιο.χωρις να ξερουμε κατι....

Εχεις δικιο...ειδικα ατομα σαν και μενα που περιμενουμε διορισμο μεχρι τον Ιουλη τα εχουμε παιξει απο το αγχος... ασε που πιστευω οτι θα παει πολυ πιο μακρια η βαλιτσα... σκεψου οτι η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση θα δουλευε τελεια απο την 1-1-11 και ακομα ενα μπαχαλο ειναι! Κατσε να δουμε ποτε και αν τελικα το δωσουν στη βουλη σαν σχεδιο νομου και μετα βλεπουμε!

Ρε συνάδελφε είπαμε!Αυτοί που διορίζονται μέχρι και αρχές του 12 δεν έχουν κανένα μα κανένα λόγο να ανησυχούν εκτός και αν το κάνουν από γούρι!Ειδικευόμενοι διορίζονται κανονικά και θα διορίζονται μέχρι αλλαγής!Εξάλλου και να ψηφιστεί όπως λέμε αυτό καλοκαίρι σε ΦΕΚ κλπ θα βγει Σεπτέμβρη οπότε θα πιάνει κόσμο από μέσα του 12!!άσε εμάς λοιπόν που είμαστε για τότε να ανησυχούμε και εσύ ασχολήσου με το διορισμό σου!

Και ποιος μου λεει εμενα οτι δεν θα μπλοκαρουν με δηθεν γραφειοκρατικα θεματα το διορισμο? Καταλαβαινω τη θεση σου, εγω μαζι με σας ειμαι, οπως ανυσηχεις εσυ ανυσηχω και εγω... δεν ειναι αναγκη να κανεις επιθεση...

Καθόλου επίθεση δεν κάνω φίλε μου!Δυστυχώς με το γραπτό λόγω χάνεται το ύφος!ίσα ίσα προσπαθώ να σου πω να μην ανησυχείς!ξέρω παιδιά που διορίστηκαν αυτές τις μέρες και επειδή πέρασα και από νομαρχία οι διορισμοί περπατάνε κανονικά!εσύ θα διοριστείς στάνταρ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Μηπως ο δικος σου πισινος ειναι ηδη καλυμμενος και γι αυτο μιλας ετσι?

Όχι. Εγώ σπουδάζω ακόμα!

Κα το μέτρο αυτό με θίγει, αλλά δεν πιστεύω πως χρειάζονται εξετάσεις ούτως ή άλλως, και συνεπώς είμαι ενάντια ΓΕΝΙΚΑ. Ξαανδιάβασε τι έγραψα...

Οι "συνάδελφοι" θέλουν επιλεκτικά να μη δώσουν εξετάσεις (και να δώσουμε όλοι οι άλλοι!!!!) προφανώς μόνο κ μόνο γιατι καιγεται ο κώλος τους

Εγώ δε θέλω για κανεναν διαγωνισμό για εισαγωγη στην ειδικότητα!

ΑΝ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΝΩΣΕΩΝ ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΓΑΜΕ!ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ,ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΧΑΝΕΣ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ ΓΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ....!!! :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω πως κανείς δεν αμφισβητεί πως η πλειοψηφία ΔΕΝ θέλει εξετάσεις..

ΑΥΡΙΟ ΣΤΙΣ 12 ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΒΡΟΝΤΕΡΟ ΟΧΙ ΣΤΑ ΤΡΙΣΑΘΛΙΑ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥΣ!!! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΝΩΣΕΩΝ ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΣΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΓΑΜΕ!ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ,ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΧΑΝΕΣ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ ΓΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΧΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ....!!! :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Ακριβώς γι αυτό γράφω "διαγωνισμός"

Αλλά ακόμα και εξετάσεις τύπου pass fail θα ήταν (πέρα από διαβλητές και λογικά με μεθόδευση ώστε ένα πσοσοστό σταθερά να μην περνάει-όπως γίνεται με άδειες άσκησης επαγγέλματος στους μηχανικούς πχ) και εντελώς παράλογες, από τη στιγμή που χεις πάρει πτυχίο. Δηλαδή, σα να λέμε, το πτυχίο σου δε σημαίνει κιόλας πως είσαι κατάλληλος

Ας βελτιώσουν τις σπουδές και τις εξετάσεις εντός των σχολών λοιπόν, οι καθηγητάδες της επιτροπής Βλακών, και να σταματήσουν να συμβάλλουν με τον τρόπο τους στη διάλυση της παροχής ιατρικής περίθαλψης στη χώρα, μετατοπίζοντας έμμεσα την αιτία του προβήματος του ΕΣΥ κτλ της χώρας από τα πραγματικά αίτια στην "ανικανότητα των γιατρών"!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστά κάποιοι λένε ότι τα έχουν παίξει από το άγχος. Με βάση αυτά που υπάρχουν, όλοι όσοι διορίζονται το 2011 αναμένεται να διοριστούν κανονικά, έαν δεν αλλάξει κάτι στη χώρα.

Οι κρατήσεις θέσεων για το pool των εξετάσεων δεν θα αρχίσουν μέσα στο 2011. Το προσχέδιο έχει τουλάχιστον 3 μήνες που συζητείται στο προφορικό και αυτό που διέρρευσε είναι για διαπραγμάτευση (για να μοιραστούν κερασάκια). Θα πάρει μήνες ακόμη. Και είναι όλοι ενήμεροι και είναι κατάπτυστοι αυτοί που κάνουν τους ανήξερους.

ΣΤΟ ΥΥΚΑ, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ/ΠΟΤΕ ΘΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. Και όταν λέμε ΥΥΚΑ, μιλάμε για ένα παρεάκι πολύ γνωστό και όχι τον λοβέρδο, ο οποίος έχει άλλους στόχους.

Η συζήτηση να δίνουν οι παλιοί ή οι νέοι, να δίνουν εξετάσεις όλοι ή κανένας είναι για τα μπάζα.

Το ΥΥΚΑ θέλει να μειωθεί η παραγωγή ιατρών και να μειωθούν τελικά οι ειδικευμένοι. Με ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ. Αν εμείς μεταξύ μας συμφωνήσουμε να πάρουν ειδικότητα οι άνω του 1.75 ύψος και οι υπόλοιποι να πάνε επιμ.Γ στην επαρχία με 680ευρώ, τότε το θέμα κλείνει εδώ.

ΔΕΝ τους έχει πιάσει πρεμούρα να περάσουνε για ειδικότητα οι "καλοί" και "άριστοι", αυτό είναι το στήσιμο για τα κανάλια για να ξεδοντιάζουν τις αντιδράσεις όσων αντιταχθούν την αλλαγή στην εκπαίδευση, ότι και καλά είναι εναντίον της αξιολόγησης/προόδου/διαβάσματος κλπ. Τους ενδιαφέρει να υπάρχει επάρκεια ιατρών για τις ανάγκες του συστήματος (ΕΣΥ, ΕΟΠΥΥ) αλλά όχι ειδικοί - που κοστίζουν σε αμοιβές και σε παραγωγή ιατρογενούς δαπάνης.

Είναι τραγικό λάθος να πέσετε στην παγίδα και να πάτε κόντρα στις εξετάσεις, γιατί είναι στημένο και συμμετέχουν και ανθρωπάρια-συνάδελφοι που διαμαρτύρονται έκπληκτοι για αυτά που γράφουν οι κολλητοί τους στο προσχέδιο.

Η μαγκία, ίσως, λέω ίσως, είναι να ταχθείτε ΥΠΕΡ των εξετάσεων με τον όρο το ΥΥΚΑ να ΕΓΓΥΗΘΕΙ ότι όλοι θα έχουν δικαίωμα στην ειδικότητα της επιλογής τους, αργά ή γρήγορα και να ΒΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ, ζητώντας την πιστοποίηση μέσω εξετάσεων και ΟΛΩΝ των ειδικευμένων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΧΙ στις εξετάσεις σε όσους είναι ήδη στην λίστα

ΝΑΙ στις εξετάσεις σε όσους αποφοιτούν τώρα

ΝΑΙ στην συνεχή αξιολόγηση των ειδικευόμενων

ΟΧΙ στις γνώμες των έξω που μας τα έπρηξαν εδώ πέρα ...

τα ειπες ολα μπραβο....και θα παρακαλουσα αν γινεται επειδη ολοι μας εχουμε προβληματιστει εντονα...ας μη γινονται αναφορες σε ημερομηνιες που μονο πανικο σπερνουν αφου κανεις δε ξερει ποτε θα ψηφιστει και απο ποτε θα ισχυσει...χθες πχ ο Λοβερδος στο μεγκα ειπε οτι θα ψηφιστει το νομοσχεδιο για τισ συγχωνευσεις και μονο,,,δεν ανεφερε κατι αλλο.....απο εκει και περα καλο ειναι να μη γινονται προεκτασεις του στυλ οτι θα βαλει και το θεμα μας μαζι με αυτο το νομοσχεδιο.χωρις να ξερουμε κατι....

Εχεις δικιο...ειδικα ατομα σαν και μενα που περιμενουμε διορισμο μεχρι τον Ιουλη τα εχουμε παιξει απο το αγχος... ασε που πιστευω οτι θα παει πολυ πιο μακρια η βαλιτσα... σκεψου οτι η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση θα δουλευε τελεια απο την 1-1-11 και ακομα ενα μπαχαλο ειναι! Κατσε να δουμε ποτε και αν τελικα το δωσουν στη βουλη σαν σχεδιο νομου και μετα βλεπουμε!

Ρε συνάδελφε είπαμε!Αυτοί που διορίζονται μέχρι και αρχές του 12 δεν έχουν κανένα μα κανένα λόγο να ανησυχούν εκτός και αν το κάνουν από γούρι!Ειδικευόμενοι διορίζονται κανονικά και θα διορίζονται μέχρι αλλαγής!Εξάλλου και να ψηφιστεί όπως λέμε αυτό καλοκαίρι σε ΦΕΚ κλπ θα βγει Σεπτέμβρη οπότε θα πιάνει κόσμο από μέσα του 12!!άσε εμάς λοιπόν που είμαστε για τότε να ανησυχούμε και εσύ ασχολήσου με το διορισμό σου!

Και ποιος μου λεει εμενα οτι δεν θα μπλοκαρουν με δηθεν γραφειοκρατικα θεματα το διορισμο? Καταλαβαινω τη θεση σου, εγω μαζι με σας ειμαι, οπως ανυσηχεις εσυ ανυσηχω και εγω... δεν ειναι αναγκη να κανεις επιθεση...

Καθόλου επίθεση δεν κάνω φίλε μου!Δυστυχώς με το γραπτό λόγω χάνεται το ύφος!ίσα ίσα προσπαθώ να σου πω να μην ανησυχείς!ξέρω παιδιά που διορίστηκαν αυτές τις μέρες και επειδή πέρασα και από νομαρχία οι διορισμοί περπατάνε κανονικά!εσύ θα διοριστείς στάνταρ!

Και απο Νοσοκομειο Ροδου (απο Ροδο ειμαι) το ιδιο μου ειπαν..μακαρι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ τους έχει πιάσει πρεμούρα να περάσουνε για ειδικότητα οι "καλοί" και "άριστοι", αυτό είναι το στήσιμο για τα κανάλια για να ξεδοντιάζουν τις αντιδράσεις όσον αντιταχθούν την αλλαγή στην εκπαίδευση, ότι και καλά είναι εναντίον της αξιολόγησης/προόδου/διαβάσματος κλπ. Τους ενδιαφέρει να υπάρχει επάρκεια ιατρών για τις ανάγκες του συστήματος (ΕΣΥ, ΕΟΠΥΥ) αλλά όχι ειδικοί - που κοστίζουν σε αμοιβές και σε παραγωγή ιατρογενούς δαπάνης.

Τα 'πες όλα φίλε μου σε δύο αράδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας προτεινουμε ποιες πιστευουμε οτι θα ηταν οι δικαιοτερες λυσεις.. αν μη τι αλλο, το συστημα της λίστας φαίνεται να έχει τελματώσει. Απο εκεί όμως μέχρι το σημείο να αλλάζει το σύστημα εν μία νυκτί και άνθρωποι που περίμεναν χρόνια να θεωρούνται παράπλευρες απώλειες, υπάρχει μεγάλη απόσταση. Προτείνω να εστιάσουμε στην ουσία του θέματος, δηλαδή στη μεταβατική περίοδο που πρέπει να υπάρξει (η μετάβαση που προβλέπει το νομοσχέδιο είναι κοροιδία) και στο περιεχόμενο των εξετάσεων (θεωρώ δικαιότερο να δίνεται έμφαση στο γνωστικό αντικείμενο της κάθε ειδικότητας, αντί να καλούμαστε όλοι να εξεταστούμε στα πάντα, συμπεριλαμβανομένων των προκλινικών μαθημάτων).

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΛΙΣΤΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΙΚΤΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ-ΛΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ(ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΥΥΚΑ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 1000 ΙΑΤΡΟΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ 9000 ΙΑΤΡΟΙ),ΠΧ α' χρονιά 10%-90%,β' χρονιά 20-80%,γ΄ χρονιά 30-90% κ.ο.κ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΑΔΙΚΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΤΟΝ ΠΛΗΘΥΣΜΟ.ΟΣΟΙ ΔΩΣΑΝΕ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΝ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΜΟΝΟ ΜΟΡΙΑ ΕΧΑΝΑΝ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ....ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ Ή ΘΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ Η' ΕΑΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΒΟΥΛΩΝΟΥΝ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΑΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μαγκία, ίσως, λέω ίσως, είναι να ταχθείτε ΥΠΕΡ των εξετάσεων με τον όρο το ΥΥΚΑ να ΕΓΓΥΗΘΕΙ ότι όλοι θα έχουν δικαίωμα στην ειδικότητα της επιλογής τους, αργά ή γρήγορα και να ΒΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ, ζητώντας την πιστοποίηση μέσω εξετάσεων και ΟΛΩΝ των ειδικευμένων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι είναι ολοφάνερο ότι το ρίξαν για να δουν αντιδράσεις. Και ότι δεν θα είναι το τελικό νομοσχέδιο. Προς το παρόν η αλλαγή συστήματος ΚΟΣΤΙΖΕΙ στον υπουργό-λογιστή. Γι'άυτό ρίξαν το τερατούργημα τώρα που προκάλεσε αντιδράσεις ως και στους ιατρικούς συλλόγους. Κινείται προς σχετικά σωστή κατεύθυνση για τους περισσότερους που θέλουμε εξετάσεις, αλλά στην πράξη και γω που είμαι υπέρμαχος το θεωρώ αστειότητα. Είναι δυνατό να έχει νομιμοποίηση ένα σχέδιο χωρίς διάλογο; Με ποια κριτήρια αλλάξαν τόσο πολύ τον τρόπο εκπαίδευσης (με εξαίρεση το logbook, τα άλλα είναι άσχετα...6 χρόνια ψυχιατρική...5 χρόνια παιδιατρική, παθολόγοι-παιδίατροι;;;lol-ωραία ρίχνουν τις αναμονές). Σίγουρα θα αλλάξει και όπως λέει και ο Αντρίκος, μάλλον μετά το καλοκαίρι θα αρχίσει διάλογος, εφόσον φυσικά υπάρχει η Ελλάδα ως κράτος, χεχεχεχεχεε.Αύριο πάμε υπουργείο είπαμε;Πάντως το προσχέδιο δεν είναι προσχέδιο, αλλά εισήγηση την οποία είχε φτιάξει η επιτροπή προτού καν διοριστεί...(μην βαράτε τους συναδέλφους, μια χαρά χαρτζηλίκι θα πάρουν για την επιτροπή, αν δεν κάνω λάθος, θα πάρουν νόμιμα κάποια χρήματα, αν κάνω σόρρυ, συνάδελφοι). Πώς κατάφεραν οι μπαγάσες να μειώσουν τις θέσεις εργασίας όμως, ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ fotmod

Δηλαδή,ψηφίζεται τώρα(καλοκαίρι 2011),

Από τώρα το περιμένω το καλοκαίρι το ποστ "νύχτα το πέρασαν το νομοσχέδιο για τις ειδικότητες στα θερινά τμήματα της βουλής"

13,14,15 Αυγούστου είναι και τριήμερο ΠΣΚ βολεύει άνετα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και όχι ρε μεγαλέ, εγώ που μπήκα με άλλο συτημα θέλω να τελειώσω με αυτό.

Φαντάζομαι πως ανάλογες αντιδράσεις θα υπήρξαν πριν μερικά χρόνια στο greekmeds που συνάδελφοί τους οι οποίοι σπούδασαν σε χώρες εκτός Ε.Ε. ενώ ξεκίνησαν με το δεδομένο να εξετασθούν για αναγνώριση του πτυχίου τους σε 2 μαθήματα έφτασαν να δίνουν 7 μαθήματα. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό που είναι σημαντικό να γίνει, είναι να εξασφαλιστεί ότι όλοι θα έχουμε εντέλει πρόσβαση στην ειδικότητα της επιλογής μας. Το οποίο δεν θα γίνει αν κάθε χρόνο προκηρύσσονται όλο και λιγότερες θέσεις. Άρα κύριο αίτημα πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι η κατοχύρωση των υπαρχουσών θέσεων ειδικότητας. Τα νοσοκομεία έχουν περισσότερους διοικητικό από επιστημονικό προσωπικό κι επίσης όσον αφορά τους ειδικευμένους, διορθώστε με αν είναι εντύπωσή μου, αλλά μια μεγάλη μερίδα έχει το βαθμό του διευθυντή, με βάση τα έτη υπηρεσίας. Δεν καταλαβαίνω σε τι χρειάζονται 4 διευθυντές σε ένα τμήμα, εκ των οποίων προφανώς μόνο ο ένας είναι συντονιστής και διευθυντεύει. Δεν αυξάνουμε εμείς λοιπόν το ιατρογενές κόστος, που συν τοις άλλοις εφημερεύουμε και απλήρωτοι. Όσον αφορά την αναλογία εξετάσεις-λίστες κατά τη μεταβατική περίοδο, συμφωνώ ότι οι νέοι συνάδελφοι δεν πρέπει να αδικηθούν-ένα κύριο πεδίο προς σκέψη είναι ο τρόπος της μετάβασης. Και το περιεχόμενο των εξετάσεων επίσης.

Συγγνώμη βατραχε για το λαθος στο ποστ, το διορθωνω για να είναι ξεκάθαρο ότι δεν πρόκειται για δικό σου σχόλιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 19/4/2011 at 6:10 PM, anastasiostheodoridis said:

Tον Λοβέρδο δε τον ενδιαφέρει αν θα περάσουν με εξετάσεις οι καλύτεροι, είναι το μόνο που δεν τον απασχολεί.

1. Η λίστα δε μπορεί να εξυπηρετήσει ρουσφετολογικούς διορισμούς, οι εξετάσεις πολύ εύκολα.

2. Με τον σημερινό νόμο που ισχύει από το 1998 αν καταργηθεί κάποια κλινική οι θέσεις ειδικευομένων μεταφέρονται στο νέο νοσοκομείο όπου μεταφέρεται η κλινική. Οπότε ο στόχος της μείωσης θέσεων δεν είναι εφικτός. Με το νέο νόμο που θα ψηφιστεί το καλοκαίρι θα δημιουργηθούν Ε.Μ. οι οποίες θα καθορίσουν τις νέες θέσεις ειδικότητας που θα δίνουν και οι οποίες θα είναι πολύ λιγότερες.

Άρα στόχος του νέου νόμου δεν είναι να εισέρχονται οι καλύτεροι στο ΕΣΥ αλλά λιγότεροι.

Ακριβώς. Και όλα τα άλλα είναι για να χρυσώσουν το χάπι της ντεμεκ εξυγίανσης του συστήματος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μηπως να ηρεμήσουμε λιγο πρωτα λεω εγω , και ας μην αναλωθουμε σε ασκοπες συζητήσεις εδω μεσα.

πολυ απο εμας ακουμε γ αυτες τις αλλαγες εδω και χρονια δεν νομιζω οτι ετσι απλα και τοσο προχειρα θα γινουν τοσο μεγαλες αλλαγες στην χωρα μας , εδω τωρα βουλιαζουμε και ακομα δεν εχουν γινει αυτες οι διαθρωτικες αλλαγες για το καλο της χωρας οι ειδικευομενοι είναι το θεμα τους?

Εδώ ακουμε μεχρι το καλοκαιρι ότι θα εχουμε εκλογες και αναδιάρθρωση του χρεους αν τωρα προλαβει να το φερει ο lover-rdos στην βουλη το νέο νομοσχεδιο θα το πολεμησουμε , για την ωρα προτεινω ηρεμια και συμμετοχη αυριο στην συγκεντρωση μπας και μαθουμε κατι περισσοτερο .

Φτανουν ποια τα μίση και ο αλληλοσπαραγμός , σιγουρα αυτην η βίαιη αλλαγη από το ένα σύστημα στο ολοι μπορουν να καταλαβουν ότι δεν είναι για το καλο κανενος , ουτε για οσους είναι χρονια σε αναμονες ουτε και για οσους τωρα τελειωνουν την σχολη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όποιος πιστεύει ότι μια εξέταση multiple choice είναι αρκετή για να ελέγξει γνώσεις που χρειάστηκαν 6 χρόνια σπουδών για να αποκτηθούν και δεκάδες εξετάσεων για να επιβεβαιωθεί η απόκτησή τους υποτιμάει κατευθείαν την ίδια την ιατρική και τις σπουδές του. όσο για το θέμα του αν αυτή η εξέταση θα επιτρέπει μόνο στους ηθικούς να μπαίνουν στα νοσοκομεία, απλά θεωρώ ότι αυτά που ειπώθηκαν ήταν στα πλαίσια παραληρήματος και είναι τουλάχιστον αστείο. Ή μήπως θα υπάρχουν και ερωτήσεις του στιλ γιαγιά έρχεται στο νοσοκομείο με τα τάδε συμπτώματα. Εσύ ως καλός και τίμιος γιατρός α) τη βρίζεις και τη στέλνεις από εκεί που ήρθε ή β) της φέρεσαι όμορφα και ευγενικά???

Το θέμα είναι απλό, δεν υπάρχουν λεφτά, θέλουν να μειώσουν τις θέσεις και με το υπάρχον σύστημα θα γίνει πολύ εμφανές το φρακάρισμα στις λίστες αναμονής, οπότε θα υπάρξουν αντιδράσεις. Ενώ αν περάσουν τις εξετάσεις δε θα μπορεί κανείς να τους πει τίποτα, γιατί το επιχείρημά τους θα είναι "επιλέγουμε τους καλύτερους γιατρούς-οι υπόλοιποι απλά δεν είναι άξιοι" και θα είναι όλοι χαρούμενοι και ευτυχισμένοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι απλό, δεν υπάρχουν λεφτά, θέλουν να μειώσουν τις θέσεις και με το υπάρχον σύστημα θα γίνει πολύ εμφανές το φρακάρισμα στις λίστες αναμονής, οπότε θα υπάρξουν αντιδράσεις. Ενώ αν περάσουν τις εξετάσεις δε θα μπορεί κανείς να τους πει τίποτα, γιατί το επιχείρημά τους θα είναι "επιλέγουμε τους καλύτερους γιατρούς-οι υπόλοιποι απλά δεν είναι άξιοι" και θα είναι όλοι χαρούμενοι και ευτυχισμένοι

νομιζω εδω ειναι ολο το νοημα του νομου αυτου , η μειωση του αριθμου μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι απλό, δεν υπάρχουν λεφτά, θέλουν να μειώσουν τις θέσεις και με το υπάρχον σύστημα θα γίνει πολύ εμφανές το φρακάρισμα στις λίστες αναμονής, οπότε θα υπάρξουν αντιδράσεις. Ενώ αν περάσουν τις εξετάσεις δε θα μπορεί κανείς να τους πει τίποτα, γιατί το επιχείρημά τους θα είναι "επιλέγουμε τους καλύτερους γιατρούς-οι υπόλοιποι απλά δεν είναι άξιοι" και θα είναι όλοι χαρούμενοι και ευτυχισμένοι

νομιζω εδω ειναι ολο το νοημα του νομου αυτου , η μειωση του αριθμου μας.

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ!ΤΑ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΧΕΡΙΑ ΗΤΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ...ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΣΘΟ ΕΧΟΥΝ!

ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕΙ...ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ Η΄ ΠΑΝΙΚΟ.ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΝΑ ΑΠΟΛΥΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΖΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ...ΠΡΩΤΑ ΘΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΕΜΠΕΛΧΑΝΑΔΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπόψιν ότι ορισμένοι overseas υπέρμαχοι των εξετάσεων έχουν καπαρωμένες και τις θεσούλες τους στις λίστες σε περίπτωση που το residency fail... :P

Συμφωνία λόγων και πράξεων ή αλλιώς ο ορισμός της συνέπειας !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βατραχος αυτο λεω κι εγω παραπανω, ολοι μαζι και θα δουμε τι θα γινει το θεμα ειναι να μην μας χωρισουν να μην δουλευψει το divide and conquer απο την πλευρα τους ετσι ωστε απο την δικη μας πλευρα να εχουμε ισχύς εν τη ενώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όποιος πιστεύει ότι μια εξέταση multiple choice είναι αρκετή για να ελέγξει γνώσεις που χρειάστηκαν 6 χρόνια σπουδών για να αποκτηθούν και δεκάδες εξετάσεων για να επιβεβαιωθεί η απόκτησή τους υποτιμάει κατευθείαν την ίδια την ιατρική και τις σπουδές του. όσο για το θέμα του αν αυτή η εξέταση θα επιτρέπει μόνο στους ηθικούς να μπαίνουν στα νοσοκομεία, απλά θεωρώ ότι αυτά που ειπώθηκαν ήταν στα πλαίσια παραληρήματος και είναι τουλάχιστον αστείο. Ή μήπως θα υπάρχουν και ερωτήσεις του στιλ γιαγιά έρχεται στο νοσοκομείο με τα τάδε συμπτώματα. Εσύ ως καλός και τίμιος γιατρός α) τη βρίζεις και τη στέλνεις από εκεί που ήρθε ή β) της φέρεσαι όμορφα και ευγενικά???

Το θέμα είναι απλό, δεν υπάρχουν λεφτά, θέλουν να μειώσουν τις θέσεις και με το υπάρχον σύστημα θα γίνει πολύ εμφανές το φρακάρισμα στις λίστες αναμονής, οπότε θα υπάρξουν αντιδράσεις. Ενώ αν περάσουν τις εξετάσεις δε θα μπορεί κανείς να τους πει τίποτα, γιατί το επιχείρημά τους θα είναι "επιλέγουμε τους καλύτερους γιατρούς-οι υπόλοιποι απλά δεν είναι άξιοι" και θα είναι όλοι χαρούμενοι και ευτυχισμένοι

Έτσι ακριβώς. Δεν καταλαβαίνουν ότι με αυτό το τερατούργημα που οναμάζουν προσχέδιο, ουσιαστικά απαξιώνουν όλες τις ιατρικές της χώρας?!? (δηλ. το απαύγασμα, η αφρόκρεμα και άλλες τέτοιες...παπ...ες που ακούγαμε κατά καιρούς). Είναι σα να σου λένε σκίστηκες να μπεις, σκίστηκες να βγεις αλλά...μπορεί και να μη μας κάνεις παρόλ'αυτά!!! Συγνώμη ρε παιδιά και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανέναν αλλά το πτυχίο ενός ανθυπο-ΤΕΙ της κωλοπετινίτσας τότε έχει μεγαλύτερη αξία...και σαφώς λιγότερο κόπο απαιτεί για την απόκτησή του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως ειλικρινα δε το καταλαβαινω αυτο...αντι να ειμαστε ολοι εναντιον του εκτρωματος συνεχιζουν καποιοι να κατηγορουν αλλους οτι δε θελουν να διαβασουν....ελεος...δηλαδη αν διαφωνει καποιος με αυτο που δημοσιευσαν σημαινει αυτοματα οτι δε του αρεσει το διαβασμα...???????τι λογικη ειναι αυτη??????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντιδράσεις προκάλεσε προσχέδιο νόμου που προβλέπει ριζικές αλλαγές στη διαδικασία απόκτησης ιατρικής ειδικότητας, με την καθιέρωση ειδικών πανελλαδικών εξετάσεων των πτυχιούχων, το οποίο αποκάλυψε το «Βήμα της Κυριακής».

Το σχέδιο βασίζεται σε εισήγηση της Επιτροπής Εκπαίδευσης και Συνεχιζόμενης Εκπαίδευσης του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕΣΥ) προς τον υπουργό κ. Α. Λοβέρδο, η οποία υιοθετήθηκε από την Ολομέλεια του Συμβουλίου την 28η Μαρτίου 2011.

Παρά ταύτα η ηγεσία του υπουργείου Υγείας, με ανακοίνωσή της, σήμερα, Δευτέρα, το πρωί, «άδειασε» ουσιαστικά το ΚΕΣΥ, χαρακτηρίζοντας «απολύτως ατυχή» τον χαρακτηρισμό της γνώμης του ως σχεδίου νόμου.

«Την νομοθετική πρωτοβουλία να συντάσσει σχέδια ή προσχέδια νόμου την έχει μόνο η κυβέρνηση. Το Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας ( ΚΕΣΥ ) είναι από το νόμο υποχρεωμένο να συμβουλεύει την κυβέρνηση», τονίζεται στην ανακοίνωση.

Σε συνάντηση που είχε ο υπουργός Υγείας με τους προέδρους των Ιατρικών Σχολών, τους έθεσε μάλιστα το ερώτημα - στο πλαίσιο μιας προκαταρκτικής γενικής συζήτησης, όπως είπε - πως αξιολογούν την εκδοχή η ειδικότητα να αποκτάται μέσα στο πλαίσιο των βασικών σπουδών.

Το ίδιο ερώτημα ο υπουργός θα απευθύνει και στο ΚΕΣΥ. «Και αυτό, διότι το θέμα της ένταξης των γιατρών στις ειδικότητες πρέπει κάποια στιγμή να αντιμετωπιστεί για να πάψει ο χρόνος αναμονής να είναι από 4 έως 11 χρόνια. Δυστυχώς, και γι αυτή την αθλιότητα του σύγχρονου κράτους, το βάρος της εξάλειψης της πέφτει στις πλάτες της κυβέρνησης», σημειώνεται στην ανακοίνωση που εκδόθηκε από το υπουργείο.

Ο κ. Λοβέρδος προσθέτει, πάντως, ότι στην ημερήσια διάταξη των επόμενων μηνών δεν προβλέπεται να προχωρήσει στην έναρξη διαλόγου επ’ αυτού.

Εν τω μεταξύ την αντίθεσή τους με το σχέδιο που δημοσιοποιήθηκε εξέφρασαν ήδη οι εκπρόσωποι των νοσοκομειακών γιατρών.

Ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος (ΟΕΝΓΕ) κ. Δ. Βαρνάβας, δήλωσε μιλώντας στο «Βήμα on line» ότι διαφωνεί κατηγορηματικά διότι «... εισάγουν διαδικασίες πέρα από κάθε λογική και πρακτική που ίσχυε μέχρι στιγμής και φθάνουν στο εκπληκτικό σημείο να ζητούν παράβολο από τους ειδκευόμενους για να εξεταστούν και να ξεκινήσουν ειδικότητα».

Ο κ. Βαρνάβας θεωρεί μάλιστα ότι «... δεν διασφαλίζεται καμία αξιοκρατία. Και μόνο το γεγονός ότι τους "άδειασε" ο υπουργός Υγείας δείχνει την αξιοπιστία του εγχειρήματος».

ΠΑΛΙΟ ΤΟ ΚΟΛΠΟ... ΠΡΩΤΑ ΤΕΣΤΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΗΣ ΓΝΩΜΗΣ, ΜΕΤΑ ΚΟΒΟΥΜΕ - ΡΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ... ΟΛΟΙ? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως ειλικρινα δε το καταλαβαινω αυτο...αντι να ειμαστε ολοι εναντιον του εκτρωματος συνεχιζουν καποιοι να κατηγορουν αλλους οτι δε θελουν να διαβασουν....ελεος...δηλαδη αν διαφωνει καποιος με αυτο που δημοσιευσαν σημαινει αυτοματα οτι δε του αρεσει το διαβασμα...???????τι λογικη ειναι αυτη??????

Προσωπικά ούτε το διάβασμα με φοβίζει (διαβάζω σε επίπεδο τσάμπιονς λιγκ από 15 ετών και τελείωσα σε ελληνικό πανεπιστήμιο με 7,86), ούτε ο ανταγωνισμός. Αυτό που μου προκαλεί οργή είναι ότι κάποιοι αχυράνθρωποι που στρογγυλοκάθονται σε κάτι καρέκλες αποφάσισαν να κάνουν λάστιχο τη ζωή μου 1,5 χρόνο πριν μπω για ειδικότητα.

Όποιος δεν αντιλαμβάνεται ότι με το νομοσχεδιο θέλουν να μειώσουν τις θέσεις ειδικευομένων (εδώ κολλάει και η συγχώνευση των νοσοκομείων που έχει προαναγγελθεί), να υποβαθμίσουν την αξία των πτυχίων μας (ακόμα περισσότερο για αυτούς που τελείωσαν ελληνικό πανεπιστήμιο, αλλά όχι μόνο) και μειώσουν τις αποδοχές μας (ειδικά αν μπουν και τα ιδιωτικά νοσοκομεία στο κόλπο με τις ειδικότητες) ας μην πάει στις προσεχείς εξετάσεις για την εισαγωγή σε ειδικότητα... Εκτός αν έχει μπάρμπα στην Κορώνη...

Τυριά ξυπνάτε, θα σας φάνε οι βλάχοι (Ζορζ Πιλαλί)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο κ. Λοβέρδος προσθέτει, πάντως, ότι στην ημερήσια διάταξη των επόμενων μηνών δεν προβλέπεται να προχωρήσει στην έναρξη διαλόγου επ’ αυτού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.