Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

1) Ο Ανδρέας και ο gmits έχουν δίκιο σε αυτά που γράφουν. Εννοείται ότι όταν ο ειδικευόμενος (αλλά και ο οποιοσδήποτε επαγγελματίας κάθε άλλου κλάδου, π.χ καθηγητές που πρωτο-διορίζονται σε μεγάλη ηλικία) έχει περάσει χρόνια μη-ασχολούμενος με αυτό που σπούδασε, θα γίνει μίζερος = θα βλέπει αυτό που καλείται να κάνει σαν αγγαρεία = θα ζημιώνει και τον εαυτό του και την κλινική στην οποία βρίσκεται (κλινική = συνειδικευόμενοι, επιμελητές, ασθενείς, συγγενείς ασθενών, κλπ). Σίγουρα δεν ισχύει το ίδιο για όλους, αλλά δεν γράφτηκε κάπου ότι όλοι είναι έτσι. Μην λέμε όμως ότι τα δύο (μιζέρια με ηλικία που ξεκινάς ειδικότητα) δεν έχουν και σχέση. Αυτό το είχα σκεφτεί και εγώ όσο ήμουν ακόμα φοιτήτρια, δηλαδή μόνο εγώ και ο Ανδρέας τα βλέπαμε έτσι τα πράγματα;

2) Δεν μπορώ να καταλάβω (δεν το λέω ειρωνικά, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω) γιατί/πώς κάποια μέλη βρήκαν αφορμή στο συγκεκριμένο θέμα να την ''πουν'' σε όσους επέλεξαν να φύγουν εξωτερικό. Αυτό το topic σκοπό έχει να γίνει συζήτηση για αυτήν την πρόταση που γνωστοποιήθηκε. Πώς από αυτό το σημείο, φτάσαμε να βρίθει posts του τύπου ''εσείς που βγαίνετε έξω την έχετε δει φωστήρες/έξυπνοι/μελετηροί, κλπ'' και ''αφήστε μας τους υπόλοιπους, που επιλέγουμε να μείνουμε Ελλάδα, να γεμίζουμε τον χρόνο της αναμονής μας όπως εμείς θέλουμε'';;;; (πολύ Ξανθόπουλος ρε παιδί μου)

Τεσπά, είναι ορισμένα posts (αρκετά στο συγκεκριμένο topic, αλλά από λίγα μέλη σε σύγκριση με τον συνολικό αριθμό μελών που απάντησαν) τα οποία μεταδίδουν ένα πνεύμα τύπου ''αυτή η πρόταση είναι χάλια, τουλάχιστον με τις λίστες είχαμε την θεσούλα μας σίγουρη''. Είναι απίστευτο το γεγονός ότι η χώρα μας είναι η μόνη (ή τουλάχιστον από τις λίγες) από τις χώρες της λεγόμενης Δύσης (ΗΠΑ & Ευρώπη), όπου δεν υπήρχε κανένα απολύτως φίλτρο για την έναρξη ειδικότητας. Εννοείται πως δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι ειδικότητα θέλει και εννοείται ότι δεν μπορεί να κάνει την ειδικότητα και όπου αυτός/ή θέλει. Έπρεπε κάποια στιγμή να εισαχθεί ένα φίλτρο και στο ποια ειδικότητα θα κάνουν οι απόφοιτοι και στο πού (ανάλογα με τις ανάγκες - ένα ακόμα σημείο στο οποίο επίσης κυριολεκτικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχει σύμπνοια).

Η συζήτηση θα έπρεπε να γίνει στους τρόπους με τους οποίους θα διαφυλαχθεί η αξιοκρατία, ακεραιότητα, δικαιοσύνη ενός συστήματος φιλτραρίσματος των φρέσκων απόφοιτων, ώστε και να μην αργούν να ξεκινήσουν ειδικότητα και να καλύπτονται οι ανάγκες του συνόλου και από άποψη ειδικοτήτων και από άποψη περιοχών (αυτό προυποθέτει την προσαρμογή του αριθμού των εισακτέων εκτός των προηγούμενων βέβαια).

1. Έχω δει εγώ κάτι μίζερους και τεμπελχανάδες 30αρηδες που έπαιζαν το πουλί τους στην κλιική και χασκολογούσαν στις εφημερίες, και κάτι 40ρηδες να τρέχουνσαν τρελοί. Συγνώμη, αλλά στα 5 χρόνια αναμονής σχεδόν κανείς στην Ελλάδα δεν ξύνεται. Αλλά αν για σας , σας κάνει να αισθάνεστε καλύτερα ότι εμείς εδώ είμαστε αμόρφωτοι, άχρηστοι και χωρίς προσόντα, είστε ελεύθεροι να πιστεύετε ότι θέλετε.

2. Φίτρα ναι, αλλά για τους καινούργιους που αποφοιτούν, όχι για αυτούς που περιμένουν ήδη στην λίστα.

Όσον αφορά το 1: έγραψα ότι δεν ισχύει το ίδιο για όλους, και ούτε έχει γραφεί από κάποιον ότι όλοι είναι έτσι. Μην ''πιανόμαστε'' και μην ''μυγιαζόμαστε'' με το παραμικρό. Όσον αφορά το ''αλλά αν για εσάς σας κάνει...ό,τι (=οτιδήποτε) θέλετε'', έχω να πω το εξής: άλλη όρεξη δεν είχαν όσοι φεύγουν έξω, θα κάθονται συνεχώς να σκέφτονται ποιο είναι (ή δεν είναι) το επίπεδο εκπαίδευσης στην Ελλάδα, και ποιο είναι ή δεν είναι το (μορφωτικό) ποιόν των ειδικευόμενων. Κάναμε κλινικές σε ελληνικά νοσοκομεία και είδαμε και καλούς και κακούς ειδικευόμενους. Αλλά μέχρι εκεί, από εκεί και πέρα ουδόλως με απασχολεί τι κάνουν ή σχεδιάζουν να κάνουν ή ονειρεύονται να κάνουν οι ειδικευόμενοι και μέλλοντες ειδικευόμενοι στην Ελλάδα (εδώ αναφέρομαι στις ατομικές προσπάθειες του καθενός και όχι σε προσπάθειες αλλαγής του συστήματος έναρξης και εκπαίδευσης των ειδικευόμενων - αυτό φυσικά και θα έπρεπε να είναι κάτι που μας ενδιαφέρει και μας αφορά όλους). Αναφορικά με τους χαρακτηρισμούς ''αμόρφωτοι, άχρηστοι και χωρίς προσόντα'': συ είπας. Ούτε έγραψα ούτε υπονόησα κάτι τέτοιο, γιατί όπως είπα, δεν κάθομαι να συγκρίνω τον εαυτό μου με τον οποιονδήποτε, να δω ποιος τα έχει μεγαλύτερα: την μόρφωση, την χρησιμότητα και τα προσόντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

"Τρομακρατία" είναι το καθεστώς στο οποίο ζούμε. Να μην ξέρεις από πού θα σου έρθει. Δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει μετά από τόσα χρόνια διαβάσματος και σχεδίων. Ποτέ δεν είναι αργά σου λέει να αλλάξεις ειδικότητα, μπορεί πχ να έκανες μεταπτυχιακά στην ακτινολογία και αύριο να βρεθείς παθολόγος. Μπορεί να έκανες διδακτορικό στον αμφιβληστροειδή και μεθαύριο να είσαι ψυχίατρος! Μπορεί να έχεις κάνει ένα κομμάτι παιδιατρικής και μετά να περάσεις χειρουργός! Αν και οι περισσότεροι πιστεύω θα στραφούν στο τραγούδι, αχ και να το' ξερα πιο πριν, θα ήμουν ήδη greek idol (sorry, off topic).

@kokni, δεν αρπάζομαι έτσι εύκολα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...το νέο σύστημα θα έπρεπε να προστατεύει αυτούς που έχουν χάσει ήδη αρκετά χρόνια αναμονής και είναι 30-35 χρονών μέσο όρο και έχουν ξεχάσει τις γνώσεις τους.

Τι λέει ο ποιητής;

Να επιβραβεύονται αυτοί που τα παράτησαν και τα έχουν ξεχάσει όλα;

Ε όχι!

Έχει και η ανοησία τα όριά της.

Αν εσυ anypomone τα εχεις ξεχασει ειναι θεμα δικο σου! Εμεις που διαβαζαμε και δουλευαμε οσο καιρο περιμενουμε δεν τα ξεχασαμε! Οποτε το συστημα θα πρεπει να προστατευει γιατρους...αν νομιζεις οτι θα πρεπε να προστατευει τσαρλατανους μαλλον σε λαθος φορουμ εισαι!

Εσείς δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως αν είσαστε σε καλή θέση στην λίστα και είχατε προγραμματίσει την ζωή σας θα θέλατε σε μία νύχτα να μάθετε όσα μάθαμε. Και θέλετε να μου πείτε πως πριν κοιμηθείτε διαβάζετε την ανατομία, λιγο βιοχημεία και το ΣΚ φυσιολογία. Είστε με τα καλά σας? Να μπούν εξετάσεις και ότι άλλο θέλετε αλλά όχι να έχουμε χάσει χρόνια περιμένοντας και όταν φτάσαμε 2οι στην λίστα να μας λένε διαβάστε ο,τι διαβάζατε πριν από 5 χρόνια. Να ισχύσει για τους νεότερους. Εγώ στα 30 μου να διαβάζω ο,τι διάβασα τα πρώτα χρόνια δεν το κάνω. Μαζοχισμός λέγεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Εκτελεστική Γραμματεία της ΟΕΝΓΕ σε έκτακτη συνεδρίαση της αποφάσισε από κοινού με τον Σύλλογο Φοιτητών Ιατρικής να διοργανώσει παράσταση διαμαρτυρίας αύριο Μ. Τετάρτη στις 12 το μεσημέρι μπροστά στο υπουργείο Υγείας.
Η κατάντια μας δεν έχει όρια. Συνεδρίαση από κοινού της ΟΕΝΓΕ με τους φοιτητές για το μέλλον των ειδικευόμενων που είναι σε αναμονή οι οποίοι ούτε φοιτητές είναι ούτε μέλη της ΟΕΝΓΕ.

Να διαμαρτυρηθούμε όσοι θιγόμαστε αφού βρισκόμαστε μία ανάσα από τον διορισμό το καταλαβαίνω. Οι φοιτητές για ποιό λόγο δεν θα ήθελαν το σύστημα εξετάσεων... και πρόσφατη μνήμη από προκλινικά μαθήματα έχουν και πιο γρήγορα ενδέχεται να εισαχθούν στα ελληνικά νοσοκομεία πριν αποφασίσουν να αποδημίσουν προς το εξωτερικό - πράγμα που θα το έκαναν- και για την ειδικότητα που προτιμούν θα δώσουν και δεν θα περιμένουν χρόνια όπως εμείς! Και δεν μας εξηγούν τι σκέφτονται ως προς την χρονική προτεραιότητα που επικαλούντε?

Ίσως γιατί κάποιοι φοιτητές ξέρουν ότι ούτε θα μπορέσουν να διαγωνιστούν για την ειδικότητα που θέλουν ούτε θα έχουν μερίδα από τις λιγοστές θέσεις που έχουν σκοπό να αφήσουν οι καθηγητάδες σοφοί για τα παιδιά τους. Τώρα να θυμάται ο 5οετής την παθολογοανατομική εικόνα του αδενοκαρκινώματος του πνεύμονα ή το 9ο βήμα του κύκλου του Krebs λίγο δύσκολο το βλέπω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν εννοώ καινούργιους , εννοώ αυτούς που θα πάρουν πτυχίο μετά την ψήφιση του νόμου.

Αν το νομοσχέδιο ψηφιστεί και γίνει νόμος του κράτους από 1ης Ιουλίου 2011,όπως υπολογίζει το Υπουργείο (κατά δήλωση του Λοβέρδου) αυτοί,που θα ορκιστούν τον Αύγουστο,οι σημερινοί εκτοετέίς δηλαδή,να δώσουν εξετάσεις΄,όταν τους ενημερώνουν 1 μήνα πριν την ορκωμοσία τους δηλαδή,από το πουθενά..

Απλά ούτε αυτοί μπήκαν σ'αυτή τη σχολή με αυτές τις προϋποθέσεις και το ίδιο θα διαμαρτυρηθούν και αυτοί για τον προγραμματισμό τους,όπως και αυτοί που περιμένουν..

Αν εσύ ήσουν τώρα μέσα Απριλίου 2011 6ο έτος και σου έλεγαν 1 μήνα πριν την ορκωμοσία σου,ότι θα ορκιστείς τον Αύγουστο και μετά θα δώσεις εξετάσεις "για να ξεκαθαρίσουν οι καλοί,που μόλις ορκίστηκαν",πώς θα αντιδρούσες;

Τη δηλωση Λοβερδουυ για 1η Ιουλιου που την διαβασες? Στο Βημα ελεγε μονο για αρχη καλοκαιριου γενικα και αοριστα...

Τη δήλωση αυτή την είχα ακούσει σε μια από τις τόοοοοοοοσες συνεντεύξεις του και ίσως να μην είναι απολύτως ακριβής.

Παραθέτω το εξής,που βρήκα:

Β) Από 1η Απριλίου ξεκινάει το ουσιαστικότερο κομμάτι της δουλειάς μας και συγκριμένα :

Βάσει των διαδικασιών που έχουν ήδη ξεκινήσει, 1η Απριλίου θα αρχίσει ο κοινωνικός διάλογος για τις συγχωνεύσεις των νοσοκομείων με σκοπό την 1η Ιουνίου να έχει ολοκληρωθεί και από την 1η Ιουλίου να αρχίσει να εφαρμόζεται η συγχώνευση νοσοκομείων με τις διάφορες μορφές της. Με τις αποφάσεις αυτές συγκρατούμε δυνάμεις και εξοπλισμό, παρέχουμε καλύτερες υπηρεσίες υγείας και εξοικονομούμε πόρους.

Παρακολουθούμε την εφαρμογή του ΕΣΠΑ, ώστε να εξαλείψουμε τις βαρβαρότητες στον τομέα της ψυχικής υγείας και την αθλιότητα στις υποδομές σε ορισμένα νοσοκομεία.

Θα αλλάξουμε το σύστημα εισόδου των αποφοίτων της ιατρικής σχολής στις ειδικότητες. Σημειωτέον, σήμερα για ορισμένες ειδικότητες ένας απόφοιτος περιμένει 8 με 10 χρόνια!!!

Θα αναμορφώσουμε το ΚΕΣΥ, ώστε να φύγει από το πεδίο του συνδικαλισμού και να μπορέσει να παίξει τον ρόλο του.

από την ιστοσελίδα:

http://www.loverdos.gr/gr/content.php?mgc=6&Mid=21

Σε όσες συνεντεύξεις του έχει τύχει να παρακολουθήσω ή διαβάσω,αφήνει να εννοηθεί,ότι ο νόμος για το νέο σύστημα εισαγωγής στις ειδικότητες θα υπάρχει στο νομοσχέδιο για τις συγχωνεύσεις των νοσοκομείων,αφού άλλωστε και βάσει των συγχωνεύσεων θα προκύψουν οι προσφερόμενες για ειδικότητα θέσεις,πάντα σε συμφωνία με τις ανάγκες του συστήματος και της κοινωνίας.

Επίσης,δηλώνει,ότι ο προγραμματισμός του βάσει των χρονοδιαγραμμάτων,που έχει θέσει ο ίδιος κυλάει κανονικά.

Ας κοιτάξει κάποιος και την κοινοποίηση του ΙΣΠ,που πόσταρε κάποιος συνάδελφος πιο πάνω(δεν την βρίσκω τώρα στις τόσες σελίδες του τόπικ) και ας βγάλει τα συμπεράσματά του ο καθένας.

Ίσως η φράση "νόμος του κράτους την 1η Ιουλίου" να είναι ατυχής.

"από την 1η Ιουλίου να αρχίσει να εφαρμόζεται η συγχώνευση νοσοκομείων με τις διάφορες μορφές της"...απο τοτε οι συγχωνευσεις...και λογικα να το παρεις αν αυτο δεν ολοκληρωθει τιποτα απο τα υπολοιπα δεν μπορουν να γινουν! Ασε ποθ για την ιδρυση επιτροπων και Ε.Κ. σε αλλο δημοσιευμα λεει απο το 2012!

Το τι ισχυει και τι τελικα θα γινει και ποτε, μαλλον ουτε και μονοι τουσ δεν το ξερουν ακομα!

Ασε που τα περισσοτερα απο αυτα που αναφερει το δημοσιευμα αυτο, η δεν εχουν γινει, η γινονται με τρελες καθυστερησεις!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ fotmod

Μα γι'αυτό λέει στο προσχέδιο :άρθρο 5.1α κ β,ότι οι θέσεις καταλαμβάνονται τουλάχιστον ένα έτος μετά την ψήφιση του νόμου,μετά από πανελλαδικές εξετάσεις".

Δηλαδή,ψηφίζεται τώρα(καλοκαίρι 2011),σε ένα χρόνο μετά-Νοέμβριο 2012- γίνονται οι πρώτες εξετάσεις και σε όλο αυτό το διάστημα του ενός χρόνου,γίνεται και στην πράξη η συγχώνευση,δημιουργούνται και τα ΕΚ και ξέρω εγώ τι άλλο χρειάζεται και σου λέει και ότι ένα εξάμηνο πριν τις πρώτες εξετάσεις( αν γίνουν Νοέμβριο του 2012 βάλε ένα εξάμηνο πριν, από το Μάιο του 2012)ότι οι θέσεις που κενώνονται στο διάστημα αυτό μαζί με τις νέες,που θα καθοριστούν από τις ανάγκες των νέων νοσοκομείων,σε γενικούς γιατρούς κλπ θα δοθούν στον πλειστηριασμό των εξετάσεων!!!

Μια προσεκτική ανάγνωση του προσχεδίου και σκέψη όλων των δεδομένων,λύνει πολλές απορίες..

Όλα αυτά χωρίς να υπολογίσουμε ενδεχόμενη αλλαγή πολιτικής κατάστασης στο προσεχές διάστημα κλπ.

Αυτά καταλαβαίνω εγώ,χωρίς προσβάσεις σε Υπουργεία,ανώτερους κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας προτεινουμε ποιες πιστευουμε οτι θα ηταν οι δικαιοτερες λυσεις.. αν μη τι αλλο, το συστημα της λίστας φαίνεται να έχει τελματώσει. Απο εκεί όμως μέχρι το σημείο να αλλάζει το σύστημα εν μία νυκτί και άνθρωποι που περίμεναν χρόνια να θεωρούνται παράπλευρες απώλειες, υπάρχει μεγάλη απόσταση. Προτείνω να εστιάσουμε στην ουσία του θέματος, δηλαδή στη μεταβατική περίοδο που πρέπει να υπάρξει (η μετάβαση που προβλέπει το νομοσχέδιο είναι κοροιδία) και στο περιεχόμενο των εξετάσεων (θεωρώ δικαιότερο να δίνεται έμφαση στο γνωστικό αντικείμενο της κάθε ειδικότητας, αντί να καλούμαστε όλοι να εξεταστούμε στα πάντα, συμπεριλαμβανομένων των προκλινικών μαθημάτων).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ fotmod

Δηλαδή,ψηφίζεται τώρα(καλοκαίρι 2011),

Από τώρα το περιμένω το καλοκαίρι το ποστ "νύχτα το πέρασαν το νομοσχέδιο για τις ειδικότητες στα θερινά τμήματα της βουλής"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω την αληθεια μου και ας φανω εγωιστρια, δεν με ενδιαφερει τι θα κανουν με τους καινουργιους...μετα απο 5 χρονια αναμονης, χειμωνες ανεργη και καλοκαιρι τουριστογιατρος (υπαλληλος σε καποιου αλλου το ιατρειο)τρεξιμο απο ξενοδοχειο σε ξενοδοχειο για να βγαλω κανα φραγκο να μεινει και για το χειμωνα, απαραδεκτη συμπεριφορα απο τον εργοδοτη και ενα καρο φραγκα για τις εισφορες σε ΤΣΑΥ και Ιατρικο Συλλογο, το μονο που με νοιαζει ειναι να τακτοποιηθουμε εμεις πρωτα που περιμενουμε τοσο καιρο, και με τους νεους ας κανουν οτι θελουν! Κουραστηκα, οπως φανταζομαι κουραστηκαν και πολλοι αλλοι που ειναι στη θεση μου!

Μας βάζουν στο ίδιο καζάνι, εμάς που περιμέναμε χρόνια με αυτούς που παίρνουν πτυχίο τώρα...? Τι λέτε μωρε...

περιμένουμε 5-7 χρόνια στις λίστες, κάνουμε δουλειές άσχετες με το αντικείμενό μας για να τα βγάλουμε πέρα κ έχουμε κάνει κ τη μισή ειδικότητα. έλεος με τις φανφάρες ότι οι ικανοί θα πάνε μπροστά! πόσο βαθειά νυχτωμένοι είναι!

Η θα μοιραστουμε τις θεσεις με καθε πιτσιρικι που μολις τελειωσε και απο κει που περιμεναμε 4-5 χρονια θα περιμενουμε μια 10ετια? Ειναι σοβαροι?

6 χρόνια σχολής -και μάλιστα δύσκολης- δεν είναι και λίγα για να στα πετάξουν έτσι.

Και γω πήρα πτυχίο το 2003 -και έκανα τη μ@λ@κια να περιμένω για νευρολογία- αλλά δεν νομίζω σωστό και σε αυτούς που τελειώνουν τώρα να τους πεις δώσε εξετάσεις.

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥς ΝΕΟΥς<BR></STRONG>

Αρχίσαμε με ένα σύστημα κύριοι, και οργανώσαμε τις ζωές μας εδώ και 3 χρόνια βάση αυτού του συστήματος. Δεν φταίω εγώ για την λίστα. Αν είναι να αλλαχθεί κάτι , να είναι μόνο για τους νέους

...το νέο σύστημα θα έπρεπε να προστατεύει αυτούς που έχουν χάσει ήδη αρκετά χρόνια αναμονής και είναι 30-35 χρονών μέσο όρο και έχουν ξεχάσει τις γνώσεις τους

Κάποιοι κατηγόρησαν τους Έλληνες ιατρούς ότι είναι ρεμάλια, τεμπέληδες και δεν νοιάζονται για το καλό των ασθενών με την συμπεριφορά απέναντί τους. Αυτοί που είναι τόσο καλοί απέναντι στον ασθενή γιατί αδιαφορούν παντελώς για τον συνάδελφο που δαπάνησε τόσα χρόνια περιμένοντας και οργάνωσε τη ζωή του με βάση άλλα συστήματα?

Summary (and yes I dont have greek fonts on this)

1. Because you graduated from medical school you are entitle to finish whatever medical specialty you want.

2. All of you have to be protected. Nobody cares or wants to protect the patient.

3. All the new measures have to be applied for the "NEW" guys.

4. The specialty posts are yours and you dont want to share them with the new guys.

5. The system must protect guys that are 35 and they have forgotten their medical knowledge

6. And many more.

Panic all over from people that they never thought that they have to gain their entry to medical specialty but that they deserve it.

Shame.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

sorry αλλά αν είναι να διαβάσω ανατομία,φυσιολογία,ιστολογία,γενετική,μαιευτική(αυτή δε με πειράζει),παθολογία(οκ),χειρουργική(οκ),παιδιατρική(ΟΚ),ανοσολογία(θυμάστε απθίτες?χαχαχα),νευρολογία κ άλλα 45 μαθήματα γιατί να μη δώσω usmle?πιο πιθανό είναι να περάσω εκεί.Εδώ να δώσω usmle και να έχω εκπαίδευση burkina faso δεν λέει :P

το νομοσχέδιο θα ψηφιστεί 15 αυγούστου σίγουρα

ortho?respect emiloveyou

προκαλώ το facebook που παρακολουθεί να ποστάρει τη γνώμη του emstupid:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ andreas

Αν διάβαζες λίγο πιο προσεκτικά θα έβλεπες ότι προσωπικά δεν θέλω εξετάσεις για κανένα.. Όσο για το αν ξεχάσαμε την ιατρική ή όχι δεν μπορείς να το ξέρεις. Οι γενικεύσεις είναι τουλάχιστον άστοχες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Εργαζόμαστε για να σχολάσουμε, όπως κάνουμε πόλεμο για να εξασφαλίσουμε ειρήνη» (Αριστοτέλης, ό.π., σελ. 181).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ fotmod

Μα γι'αυτό λέει στο προσχέδιο :άρθρο 5.1α κ β,ότι οι θέσεις καταλαμβάνονται τουλάχιστον ένα έτος μετά την ψήφιση του νόμου,μετά από πανελλαδικές εξετάσεις".

Δηλαδή,ψηφίζεται τώρα(καλοκαίρι 2011),σε ένα χρόνο μετά-Νοέμβριο 2012- γίνονται οι πρώτες εξετάσεις και σε όλο αυτό το διάστημα του ενός χρόνου,γίνεται και στην πράξη η συγχώνευση,δημιουργούνται και τα ΕΚ και ξέρω εγώ τι άλλο χρειάζεται και σου λέει και ότι ένα εξάμηνο πριν τις πρώτες εξετάσεις( αν γίνουν Νοέμβριο του 2012 βάλε ένα εξάμηνο πριν, από το Μάιο του 2012)ότι οι θέσεις που κενώνονται στο διάστημα αυτό μαζί με τις νέες,που θα καθοριστούν από τις ανάγκες των νέων νοσοκομείων,σε γενικούς γιατρούς κλπ θα δοθούν στον πλειστηριασμό των εξετάσεων!!!

Μια προσεκτική ανάγνωση του προσχεδίου και σκέψη όλων των δεδομένων,λύνει πολλές απορίες..

Όλα αυτά χωρίς να υπολογίσουμε ενδεχόμενη αλλαγή πολιτικής κατάστασης στο προσεχές διάστημα κλπ.

Αυτά καταλαβαίνω εγώ,χωρίς προσβάσεις σε Υπουργεία,ανώτερους κλπ.

Δηλαδη αφου η θεση μου (Παθολογια) ανοιγει τελη Μαιου, ισα ισα που προλαβαινω να διοριστω τον Ιουλη... αν γινονται διορισμοι ακομα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα πλαίσια της Αγγλοσαξονικής σχολής σκέψης, δηλαδή της παραγωγής ανθρώπινων μονάδων, απολύτως εξειδικευμένων με στόχο την καταλληλότερη τοποθέτηση κατά τις ανάγκες του συστήματος για τη μεγιστοποίηση του λόγου απόδοση/κόστος και ελαχιστοποίηση του γινομένου σφάλματα Χ κόστος (βλέπε κυνήγι από ασφαλιστικές Χ ελάχιστες αποζημιώσεις), το οποίο εν συντομία ευφημολογείται ως δήθεν "προστασία του ασθενή", προτείνω το εξής:

Ο 18χρονος που θα επιλέγεται για ιατρός να παραμένει εσώκλειστος σε ιατρικές σχολές-απομονωτήρια, δίνοντας όρκους αγνότητας και αφοσίωσης, μελετώντας και τιμωρούμενος παραδειγματικά για τα σφάλματά του με ακρωτηριασμό και μαστιγώματα, να ταπεινώνεται καθημερινά από τους εκπαιδευτές του για να είναι πράος και ήρεμος, να αφιερώνεται ψυχή τε και σώματι στο "Σύστημα" και τις επιλογές του, αρνούμενος κάθε δικαίωμα αυτοκαθορισμού της ζωής του.

Έτσι θα προστατεύεται στο έπακρο ο ασθενής... Τι εξετάσεις και ημίμετρες μαλακίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΧΙ στις εξετάσεις σε όσους είναι ήδη στην λίστα

ΝΑΙ στις εξετάσεις σε όσους αποφοιτούν τώρα

ΝΑΙ στην συνεχή αξιολόγηση των ειδικευόμενων

ΟΧΙ στις γνώμες των έξω που μας τα έπρηξαν εδώ πέρα ...

τα ειπες ολα μπραβο....και θα παρακαλουσα αν γινεται επειδη ολοι μας εχουμε προβληματιστει εντονα...ας μη γινονται αναφορες σε ημερομηνιες που μονο πανικο σπερνουν αφου κανεις δε ξερει ποτε θα ψηφιστει και απο ποτε θα ισχυσει...χθες πχ ο Λοβερδος στο μεγκα ειπε οτι θα ψηφιστει το νομοσχεδιο για τισ συγχωνευσεις και μονο,,,δεν ανεφερε κατι αλλο.....απο εκει και περα καλο ειναι να μη γινονται προεκτασεις του στυλ οτι θα βαλει και το θεμα μας μαζι με αυτο το νομοσχεδιο.χωρις να ξερουμε κατι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α και ξέχασα! Στα πλαίσιο του Newspeak, καταργείται η λέξη γριά, επιτρέπεται προσωρινά η λέξη γιαγιά και από το 2013 επιτρέπεται μόνο η χρήση της λέξης κυρία για κάθε θηλυκό νοσηλευόμενο ον. Μεγάλε αδερφέ σε αγαπώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΧΙ στις εξετάσεις σε όσους είναι ήδη στην λίστα

ΝΑΙ στις εξετάσεις σε όσους αποφοιτούν τώρα

ΝΑΙ στην συνεχή αξιολόγηση των ειδικευόμενων

ΟΧΙ στις γνώμες των έξω που μας τα έπρηξαν εδώ πέρα ...

τα ειπες ολα μπραβο....και θα παρακαλουσα αν γινεται επειδη ολοι μας εχουμε προβληματιστει εντονα...ας μη γινονται αναφορες σε ημερομηνιες που μονο πανικο σπερνουν αφου κανεις δε ξερει ποτε θα ψηφιστει και απο ποτε θα ισχυσει...χθες πχ ο Λοβερδος στο μεγκα ειπε οτι θα ψηφιστει το νομοσχεδιο για τισ συγχωνευσεις και μονο,,,δεν ανεφερε κατι αλλο.....απο εκει και περα καλο ειναι να μη γινονται προεκτασεις του στυλ οτι θα βαλει και το θεμα μας μαζι με αυτο το νομοσχεδιο.χωρις να ξερουμε κατι....

Εχεις δικιο...ειδικα ατομα σαν και μενα που περιμενουμε διορισμο μεχρι τον Ιουλη τα εχουμε παιξει απο το αγχος... ασε που πιστευω οτι θα παει πολυ πιο μακρια η βαλιτσα... σκεψου οτι η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση θα δουλευε τελεια απο την 1-1-11 και ακομα ενα μπαχαλο ειναι! Κατσε να δουμε ποτε και αν τελικα το δωσουν στη βουλη σαν σχεδιο νομου και μετα βλεπουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ξενοσπυδαγμένοι να μην μας το παίζουν μάγκες. Γεγονός είναι πως η πλειοψηφία δεν θέλει εξετάσεις. Οι παλιοί γιατί τόσα χρόνια στην αναμονή δεν θέλουν να πάνε χαμένα κι έχουν όλα τα δίκια του κόσμου.

Δεν φταίνε αυτοί που μπήκαν σε αυτό το σύστημα, και η πολίτεια και βέβαια πρέπει να τους προστατέψει. Δεν σφάζουμε και μαχαιρώνουμε όποιον βρεθεί στο διάβα μας "για το γενικότερο καλό".

Άλλες ηλιθιότητες περι αμορφωσιάς όσων περιμένουν στην λίστα είναι για τα μπάζα...

Δεν μπορεούν όσοι περιμεναν χρόνια στην Ελλάδα, να εξισωθούν με τους νεώτερους. Δεν καταλαβαίνετε πως το συστημα της λίστας δεν ήταν επιλογή μας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΧΙ στις εξετάσεις σε όσους είναι ήδη στην λίστα

ΝΑΙ στις εξετάσεις σε όσους αποφοιτούν τώρα

ΝΑΙ στην συνεχή αξιολόγηση των ειδικευόμενων

ΟΧΙ στις γνώμες των έξω που μας τα έπρηξαν εδώ πέρα ...

Με ποιά λογική "όχι εξετάσεις για όσους είναι ήδη στη λίστα" και "ναι εεξτάσεις για όσους αποφοιτούν τώρα"??? ΧΑΧΑΧΑ. ΕΛΕΟΣ. ΕΛΕΟΣ ρε "συνάδελφοι"

Και υπάρχουν και άτομα που συμφωνούν κιόλας!! :splats: :splats: :splats: :splats:

Με συγχωρείτε κιόλας, αλλά αν πιστεύετε πως είναι ανάγκη για τους ασθενείς να "αξιολογούνται" με διαγωνισμό όσοι μπαίνουν σε ειδικότητα, τότε αυτό δεν αλλάζει από το αν κάποιος περιμένει 3 χρόνια ήδη ή όχι!

Απλά επειδή σας καίει ο κώλος σας, αλλάζετε τα "πιστεύω" σας?????

Ουστ...κάποιοι δεν ε΄χετε ούτε την αμυδρή συνειδητοποίηση ούτε της θέσης σας ως γιατρού, ούτε ως εργαζόμενου και κατοίκου της χώρας γενικά!

Εγώ δεν πιστεύω πως χρειάζονται διαγωνισμοί για εισαγωγή στην ειδικότητα, γενικά. Και ως εκ τούτου, διαφωνώ με τη θέσπισή τους, ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

Εσείς με ποιό σκεπτικό τη θέλετε για τους νέους αποφοίτους? Α ρε γλέντιααα....

Επίσης, το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ:

Αυτή η γνωμοδότηση του ΚΕΣΥ απλώς θέλει να υποστηρίξει συν τοις άλλοις την ΠΕΡΙΚΟΠΗ ΔΑΠΑΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ

Αν αυτό σας επηρεάζει μόνο επειδή σας καίει πολύ άμεσα ο κώλος σας, στο καλό!

Δεν θα έχετε και ποτέ τον εργαζόμενο/άνεργο κόσμο μαζί σας

Ελπίζω η πλειονότητα των συναδέλφων να μην σκέφτετε όπως εσείς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΧΙ στις εξετάσεις σε όσους είναι ήδη στην λίστα

ΝΑΙ στις εξετάσεις σε όσους αποφοιτούν τώρα

ΝΑΙ στην συνεχή αξιολόγηση των ειδικευόμενων

ΟΧΙ στις γνώμες των έξω που μας τα έπρηξαν εδώ πέρα ...

τα ειπες ολα μπραβο....και θα παρακαλουσα αν γινεται επειδη ολοι μας εχουμε προβληματιστει εντονα...ας μη γινονται αναφορες σε ημερομηνιες που μονο πανικο σπερνουν αφου κανεις δε ξερει ποτε θα ψηφιστει και απο ποτε θα ισχυσει...χθες πχ ο Λοβερδος στο μεγκα ειπε οτι θα ψηφιστει το νομοσχεδιο για τισ συγχωνευσεις και μονο,,,δεν ανεφερε κατι αλλο.....απο εκει και περα καλο ειναι να μη γινονται προεκτασεις του στυλ οτι θα βαλει και το θεμα μας μαζι με αυτο το νομοσχεδιο.χωρις να ξερουμε κατι....

Εχεις δικιο...ειδικα ατομα σαν και μενα που περιμενουμε διορισμο μεχρι τον Ιουλη τα εχουμε παιξει απο το αγχος... ασε που πιστευω οτι θα παει πολυ πιο μακρια η βαλιτσα... σκεψου οτι η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση θα δουλευε τελεια απο την 1-1-11 και ακομα ενα μπαχαλο ειναι! Κατσε να δουμε ποτε και αν τελικα το δωσουν στη βουλη σαν σχεδιο νομου και μετα βλεπουμε!

Ρε συνάδελφε είπαμε!Αυτοί που διορίζονται μέχρι και αρχές του 12 δεν έχουν κανένα μα κανένα λόγο να ανησυχούν εκτός και αν το κάνουν από γούρι!Ειδικευόμενοι διορίζονται κανονικά και θα διορίζονται μέχρι αλλαγής!Εξάλλου και να ψηφιστεί όπως λέμε αυτό καλοκαίρι σε ΦΕΚ κλπ θα βγει Σεπτέμβρη οπότε θα πιάνει κόσμο από μέσα του 12!!άσε εμάς λοιπόν που είμαστε για τότε να ανησυχούμε και εσύ ασχολήσου με το διορισμό σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΧΙ στις εξετάσεις σε όσους είναι ήδη στην λίστα

ΝΑΙ στις εξετάσεις σε όσους αποφοιτούν τώρα

ΝΑΙ στην συνεχή αξιολόγηση των ειδικευόμενων

ΟΧΙ στις γνώμες των έξω που μας τα έπρηξαν εδώ πέρα ...

τα ειπες ολα μπραβο....και θα παρακαλουσα αν γινεται επειδη ολοι μας εχουμε προβληματιστει εντονα...ας μη γινονται αναφορες σε ημερομηνιες που μονο πανικο σπερνουν αφου κανεις δε ξερει ποτε θα ψηφιστει και απο ποτε θα ισχυσει...χθες πχ ο Λοβερδος στο μεγκα ειπε οτι θα ψηφιστει το νομοσχεδιο για τισ συγχωνευσεις και μονο,,,δεν ανεφερε κατι αλλο.....απο εκει και περα καλο ειναι να μη γινονται προεκτασεις του στυλ οτι θα βαλει και το θεμα μας μαζι με αυτο το νομοσχεδιο.χωρις να ξερουμε κατι....

Εχεις δικιο...ειδικα ατομα σαν και μενα που περιμενουμε διορισμο μεχρι τον Ιουλη τα εχουμε παιξει απο το αγχος... ασε που πιστευω οτι θα παει πολυ πιο μακρια η βαλιτσα... σκεψου οτι η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση θα δουλευε τελεια απο την 1-1-11 και ακομα ενα μπαχαλο ειναι! Κατσε να δουμε ποτε και αν τελικα το δωσουν στη βουλη σαν σχεδιο νομου και μετα βλεπουμε!

Ρε συνάδελφε είπαμε!Αυτοί που διορίζονται μέχρι και αρχές του 12 δεν έχουν κανένα μα κανένα λόγο να ανησυχούν εκτός και αν το κάνουν από γούρι!Ειδικευόμενοι διορίζονται κανονικά και θα διορίζονται μέχρι αλλαγής!Εξάλλου και να ψηφιστεί όπως λέμε αυτό καλοκαίρι σε ΦΕΚ κλπ θα βγει Σεπτέμβρη οπότε θα πιάνει κόσμο από μέσα του 12!!άσε εμάς λοιπόν που είμαστε για τότε να ανησυχούμε και εσύ ασχολήσου με το διορισμό σου!

Και ποιος μου λεει εμενα οτι δεν θα μπλοκαρουν με δηθεν γραφειοκρατικα θεματα το διορισμο? Καταλαβαινω τη θεση σου, εγω μαζι με σας ειμαι, οπως ανυσηχεις εσυ ανυσηχω και εγω... δεν ειναι αναγκη να κανεις επιθεση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως ο δικος σου πισινος ειναι ηδη καλυμμενος και γι αυτο μιλας ετσι?

Όχι. Εγώ σπουδάζω ακόμα!

Κα το μέτρο αυτό με θίγει, αλλά δεν πιστεύω πως χρειάζονται εξετάσεις ούτως ή άλλως, και συνεπώς είμαι ενάντια ΓΕΝΙΚΑ. Ξαανδιάβασε τι έγραψα...

Οι "συνάδελφοι" θέλουν επιλεκτικά να μη δώσουν εξετάσεις (και να δώσουμε όλοι οι άλλοι!!!!) προφανώς μόνο κ μόνο γιατι καιγεται ο κώλος τους

Εγώ δε θέλω για κανεναν διαγωνισμό για εισαγωγη στην ειδικότητα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ fotmod

Μα γι'αυτό λέει στο προσχέδιο :άρθρο 5.1α κ β,ότι οι θέσεις καταλαμβάνονται τουλάχιστον ένα έτος μετά την ψήφιση του νόμου,μετά από πανελλαδικές εξετάσεις".

Δηλαδή,ψηφίζεται τώρα(καλοκαίρι 2011),σε ένα χρόνο μετά-Νοέμβριο 2012- γίνονται οι πρώτες εξετάσεις και σε όλο αυτό το διάστημα του ενός χρόνου,γίνεται και στην πράξη η συγχώνευση,δημιουργούνται και τα ΕΚ και ξέρω εγώ τι άλλο χρειάζεται και σου λέει και ότι ένα εξάμηνο πριν τις πρώτες εξετάσεις( αν γίνουν Νοέμβριο του 2012 βάλε ένα εξάμηνο πριν, από το Μάιο του 2012)ότι οι θέσεις που κενώνονται στο διάστημα αυτό μαζί με τις νέες,που θα καθοριστούν από τις ανάγκες των νέων νοσοκομείων,σε γενικούς γιατρούς κλπ θα δοθούν στον πλειστηριασμό των εξετάσεων!!!

Μια προσεκτική ανάγνωση του προσχεδίου και σκέψη όλων των δεδομένων,λύνει πολλές απορίες..

Όλα αυτά χωρίς να υπολογίσουμε ενδεχόμενη αλλαγή πολιτικής κατάστασης στο προσεχές διάστημα κλπ.

Αυτά καταλαβαίνω εγώ,χωρίς προσβάσεις σε Υπουργεία,ανώτερους κλπ.

Δηλαδη αφου η θεση μου (Παθολογια) ανοιγει τελη Μαιου, ισα ισα που προλαβαινω να διοριστω τον Ιουλη... αν γινονται διορισμοι ακομα!

ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΗΡΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΣ???ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ 10 ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΡΕΠΟ?????ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.