Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Καταρχήν, ορίστε το 1ο Συμπέρασμα (παρεπιπτόντως):

Τρέμω στην ιδέα ότι ως ασθενής μπορεί να έπεφτα σε καποιον από εσάς!

Και δε θα πω ποιόν από τα 500+ παραπάνω μηνύματα, αλλά όποιος έχει τη μύγα ας μυγιαστεί!

Η ιατρική είναι πολλά παραπάνω από γνωσεις και έχω δει πολλούς γιατρούς που ξέρουν στα βιβλία τα ΠΑΝΤΑ αλλά τα ΠΑΝΤΑ,να είναι τελείως σκράπες πάνω στον ασθενή!Η ιατρική είναι φιλοσοφία,σκέψη,εξάσκηση κυρίως!Και δεν πάει μπροστά με διάβασμα μόνο κανείς!Επίσης είναι φύση και θέση αδύνατο, ανοργασμικές γυναίκες και αδικημένοι μανιακοί εγωιστές(πιθανά με μικρό μόριο) άντρες, να είναι καλοί ιατροί όσο και αν το επιθυμούν! Αν δεν βρεις εσωτερική ηρεμία και δεν χαλιναγωγήσεις τα προσωπικά σου πάθη δεν μπορείς να λειτουργείς ως ιατρός σωστά!

Σκεφτείτε λοιπόν άνθρωποι που ζουν εδώ μέσα, σε ένα ηλεκτρονικό περιβάλλον,και βγάζουν τόση κακία και τόση προβληματική,πόσο καλοί γιατροί μπορεί να γίνουν?πόσο πραγματική αγάπη και ενδιαφέρον μπορούν να δείξουν για τον ασθενή όταν σφάζονται με το συνάδελφο έτσι?πόση ισορροπία μπορούν να έχουν?

Ήμαρτον παιδιά!Τόσα χρόνια σιχάθηκα του μονομερείς,μανιακούς,μονόχνωτους και φαντασμένους γιατρούς!Τι νομίζετε ρε παιδιά?Η ιατρική είναι επάγγελμα με πολύ χαμηλή δημιουργικότητα και δυστυχώς δεν είναι για έξυπνους!Και αυτό έχουμε βαλθεί να το αποδεικνύουμε συστηματικά σε αυτά τα fora!

Ας συνεχίσουμε έτσι λοιπόν,

ας φάμε τις σάρκες μας!

Υ.Γ.1 ναι είμαι γιατρός

Υ.Γ.2 επειδή φαντάζομαι ποιοί θα μυγιαστούν,ναι μπήκα με πανελλήνιες Αθήνα,ναι τελείωσα με 8+,ναι έχω κάνει εργασίες κλπ μαλακίες που νομίζουμε ότι είναι και κάτι σημαντικό

Υ.Γ.3 μπράβο αγάπη για το post

Απλά να προσθέσω το ότι ο ένας προσπαθεί να βγάλει το μάτι του διπλανού του είναι ένα από τα μεγαλύτερα εμπόδια της ανάπτυξής μας σα Λαό, γενικότερα. Αλλά, δεν είναι όλοι έτσι, και υπάρχουν και οάσεις ανθρώπων.

Συμπέρασμα 2ο:

1. Η ρίζα του προβλήματος βρίσκεται αρκετά στον ανεξέλεγκτο αριθμό παραγωγής ιατρών με συνέπεια την απίστευτη υπερπροσφορά. Αυτό άρχισε την δεκαετία του 1990 στις αρχές και συνεχίζεται αδιάκοπα μέχρι σήμερα, γιατί ο 'Ελληνας θέλει το παιδί του να γίνει "γιατρός", "δικηγόρος", άντε κάποιοι "μηχανικός", ή "αρχιτέκτων", κλπ... Ο Έλληνας, με βάση την κομπίνα πάντα, καταφέρνει να κάνει το παιδί του γιατρό, είτε το παιδί του "παίρνει τα γράμματα", είτε όχι.

2. Έπρεπε να υπάρχουν πολύ λιγότεροι γιατροί. Ό,τι και να κάνουμε ή να λέμε σήμερα, δεν έχει νόημα. Το πρόβλημα αυτό δεν θα λυθεί (προφανώς με λίστα), αλλά ούτε και με εξετάσεις, ούτε με τίποτα. Θα παραμείνει μπάχαλο.

3. Ένα σωστό σύστημα θα έπρεπε να έχει συγκεκριμένο αριθμό ατόμων ανά πάσα στιγμή ανά στάδιο: συγκεκριμένος αριθμός εισακτέων, συγκεκριμένος αριθμός ατόμων που θα τελειώνουν κάθε χρόνο, συγκεκριμένος αριθμός ειδικευομένων σε κάθε ειδικότητα. Αυτά θα έπρεπε να είχαν μελετηθεί με βάση τον πληθυσμό, τις ανάγκες, κλπ.. Και να υπήρχε μηχανισμός σωστός φιλτραρίσματος όπως π.χ. υπάρχει σε άλλες χώρες πολιτισμένες (π.χ. Ευρωπη, ΗΠΑ). ΤΕΛΟΣ. Εάν υπήρχαν αυτά, δεν θα υπήρχε συζήτηση.

4.Δεν υπάρχει φιλτράρισμα πουθενά, εδώ και χρόνια και είμαστε ένα μπάχαλο. Και τάξη δεν θα μπορέσει ποτέ να μπει. Όπως και στα υπόλοιπα πράγματα σε αυτή τη Χώρα. Τόσα Χρόνια στην Κοσμάρα μας, σε μία ψευδαίσθηση, έχοντας χάσει την αίσθηση του τι είναι σωστό και τι είναι λάθος. Σαν κοινωνία, γενικώς. Τα ίδια ισχύουν παντού. Μηδέν προγραμματισμός, μηδέν πρόβλεψη. Όλα αφήνονται στην τύχη τους. Και όταν συμβαίνει αυτό, προφανώς και τα αποτελέσματα είναι εν δυνάμει ολέθρια. Και δεν διορθώνονται με μια βεβιασμένη "μονοκοντυλιά" ενός νομοσχεδίου περί εξετάσεων.

5. Για να επέλθει ισορροπία στους αριθμούς παλι, θα πρέπει να ξεκινήσει σοβαρό planning από τώρα με ορίζοντα δεκαετιών. Εξετάσεις, λίστα, ή ό,τι άλλο θέλουμε να κάνουμε ως διορθωτική κίνηση, είναι δυστυχώς καταδικασμένο στην αποτυχία.

6. Τα υπόλοιπα είναι κατά τη γνώμη μου irrelevant.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Αν θελουν να μειωσουν τις αναμονες ας τσακιστουν να δωσουν καμια θεση παραπανω! Τα ιδια φραγκα θα ξοδεψουν (μη πω και λιγοτερα) απο το να ιδρυσουν επιτροπες και δεν ξερω τι αλλα σκ****!!!!! Ασε που μεχρι να ψηφοστει ο νομος, να παρει τελικη μορφη, να ιδρυθουν οι επιτροπες και τα Ε.Κ., να δουν τι φραγκα θα δωσουν και που (αν δεν εχουμε παει σε πτωχευση μεχρι τοτε κ αν δεν εχουμε παει σε εκλογες),καποιοι απο μας θα εχουμε ηδη διοριστει! Πιστευω πως θα παει μακρια η βαλιτσα...εξαλλου αν δεν ολοκληρωθουν οι συγχωνευσεις των νοσοκομειων πως θα ξερουν ποια θα ειναι τα Ε.Κ? Και λογαριαζουν και χωρις τον ξενοδοχο! Τις αντιδρασεις μας δεν τις υπολογισαν! Και οσοι λενε οτι ο λογος μας δεν περναει: αμα κανουμε το Υπουργειο Υγειας Κερατεα τι θα κανουν? Εγω ανετα σπαω στο ξυλο το Λοβερδο και ας με πανε και μεσα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω πρωινές ενημερωτικές εκπομπές και εξακολουθώ να έχω την ιδια απορία: Τυχαίο που τα κλασσικά ΜΜΕ έχουν κάνει το θέμα μας μούγκα στη στρούγκα? Δε νομιζω.

Όλα είναι προαποφασιμένα. Πρέπει να περικόψουν δαπάνες και εμείς είμαστε μέσα σε αυτές.

Αυτοί που φαντασιώνονται ότι με τις εξετάσεις θα βγαίνουν οι θέσεις που θέλουν και θα είναι οι πρώτοι των πρώτων είναι οικτρά γελασμένοι. Όλοι γιατροί είμαστε όλοι ξέρουμε να διαβάζουμε και αν μπας μπει το αυγό στον κώλο όλοι θα σκιστούμε και οι ελάχιστες θέσεις που θα μείνουν θα παίζονται σε λεπτομέρειες. Άσε που κάθε φορά θα ανοίγουν μια ή δυο θέσεις από αυτές που θέλεις οπότε πρακτικά πάλι θα έχεις αναμονή μέχρι να ανοίξει λίγο μεγαλύτερος αριθμός και να έχεις καμιά ελπίδα.

Αν είμαστε τα κλασσικά ο καθείς τον εαυτούλη του και να πνιγούν οι άλλοι θα είμαστε πάντα αναλώσιμοι.. Πραγματικά απορώ πως νοήμοντα όντα είμαστε τόσο θύματα. Άλλες επαγγελματικές ομάδες έχουν συνοχή, μόνο εμείς κοιτάμε πως θα βγάλουμε ο ένας το μάτι του άλλου.. γκρρρ..

Μάλλον πρέπει να γίνει της Κερατέας αλλιώς είμαστε όλοι τελειωμένοι..

Και για να πούμε και κανά αστείο -που ποτέ δεν ξέρεις μπορεί και να ισχύσει- όσοι αποτυγχάνουν στις εξετάσεις κανα 2-3 φορές θα γίνονται επίτιμες προϊσταμένες? emcolgate αλλά και αυτές τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα έχουν βαρέα και ανθυγιεινά emcolgate

ΥΓ: το σύστημα έτσι όπως το προτείνουν μπάζει από παντού. Δεν θα έπρεπε καν να είναι θέμα διαπραγμάτευσης οι εξετάσεις για όσους έχουν είναι ήδη στην αναμονή ή φοιτούν. Ας το βάλουν για τους καινούριους πρωτοετείς. Τουλάχιστον θα μπορούν να πάρουν μια ενημερωμένη απόφαση. Αλλά είπαμε τα λεφτά πρέπει να βρεθούν τώρα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω πρωινές ενημερωτικές εκπομπές και εξακολουθώ να έχω την ιδια απορία: Τυχαίο που τα κλασσικά ΜΜΕ έχουν κάνει το θέμα μας μούγκα στη στρούγκα? Δε νομιζω.

Όλα είναι προαποφασιμένα. Πρέπει να περικόψουν δαπάνες και εμείς είμαστε μέσα σε αυτές.

Αυτοί που φαντασιώνονται ότι με τις εξετάσεις θα βγαίνουν οι θέσεις που θέλουν και θα είναι οι πρώτοι των πρώτων είναι οικτρά γελασμένοι. Όλοι γιατροί είμαστε όλοι ξέρουμε να διαβάζουμε και αν μπας μπει το αυγό στον κώλο όλοι θα σκιστούμε και οι ελάχιστες θέσεις που θα μείνουν θα παίζονται σε λεπτομέρειες. Άσε που κάθε φορά θα ανοίγουν μια ή δυο θέσεις από αυτές που θέλεις οπότε πρακτικά πάλι θα έχεις αναμονή μέχρι να ανοίξει λίγο μεγαλύτερος αριθμός και να έχεις καμιά ελπίδα.

Αν είμαστε τα κλασσικά ο καθείς τον εαυτούλη του και να πνιγούν οι άλλοι θα είμαστε πάντα αναλώσιμοι.. Πραγματικά απορώ πως νοήμοντα όντα είμαστε τόσο θύματα. Άλλες επαγγελματικές ομάδες έχουν συνοχή, μόνο εμείς κοιτάμε πως θα βγάλουμε ο ένας το μάτι του άλλου.. γκρρρ..

Μάλλον πρέπει να γίνει της Κερατέας αλλιώς είμαστε όλοι τελειωμένοι..

Και για να πούμε και κανά αστείο -που ποτέ δεν ξέρεις μπορεί και να ισχύσει- όσοι αποτυγχάνουν στις εξετάσεις κανα 2-3 φορές θα γίνονται επίτιμες προϊσταμένες? emcolgate αλλά και αυτές τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα έχουν βαρέα και ανθυγιεινά emcolgate

ΥΓ: το σύστημα έτσι όπως το προτείνουν μπάζει από παντού. Δεν θα έπρεπε καν να είναι θέμα διαπραγμάτευσης οι εξετάσεις για όσους έχουν είναι ήδη στην αναμονή ή φοιτούν. Ας το βάλουν για τους καινούριους πρωτοετείς. Τουλάχιστον θα μπορούν να πάρουν μια ενημερωμένη απόφαση. Αλλά είπαμε τα λεφτά πρέπει να βρεθούν τώρα..

Μα στο τελος της Κερατεας θα γινει... ποιος απο μας που περιμενουμε τοσα χρονια θα δεχτει αυτο το αισχος? Μας βλεπω και εμας απο επαρχια (Ροδο) να ανεβαινουμε Αθηνα και να γινεται ο χαμος! Δεν Θα περασει ετσι...11.000 κοσμος περιμενει! Μονοι τους το ειπαν στο Βημα!

Και για τους καινουριους εχεις δικιο...μεχρι να παρουν αυτοι πτυχιο, οι περισσοτεροι απο μας θα τελειωνουμε και θεσεις θα υπαρχουν! Αν ξεκινησει απο εμας αυτο το αισχος οχι τις Κερατεας...τις Λιβυης θα γινει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βλέπω πρωινές ενημερωτικές εκπομπές και εξακολουθώ να έχω την ιδια απορία: Τυχαίο που τα κλασσικά ΜΜΕ έχουν κάνει το θέμα μας μούγκα στη στρούγκα? Δε νομιζω.

Όλα είναι προαποφασιμένα. Πρέπει να περικόψουν δαπάνες και εμείς είμαστε μέσα σε αυτές.

Αυτοί που φαντασιώνονται ότι με τις εξετάσεις θα βγαίνουν οι θέσεις που θέλουν και θα είναι οι πρώτοι των πρώτων είναι οικτρά γελασμένοι. Όλοι γιατροί είμαστε όλοι ξέρουμε να διαβάζουμε και αν μπας μπει το αυγό στον κώλο όλοι θα σκιστούμε και οι ελάχιστες θέσεις που θα μείνουν θα παίζονται σε λεπτομέρειες. Άσε που κάθε φορά θα ανοίγουν μια ή δυο θέσεις από αυτές που θέλεις οπότε πρακτικά πάλι θα έχεις αναμονή μέχρι να ανοίξει λίγο μεγαλύτερος αριθμός και να έχεις καμιά ελπίδα.

Αν είμαστε τα κλασσικά ο καθείς τον εαυτούλη του και να πνιγούν οι άλλοι θα είμαστε πάντα αναλώσιμοι.. Πραγματικά απορώ πως νοήμοντα όντα είμαστε τόσο θύματα. Άλλες επαγγελματικές ομάδες έχουν συνοχή, μόνο εμείς κοιτάμε πως θα βγάλουμε ο ένας το μάτι του άλλου.. γκρρρ..

Μάλλον πρέπει να γίνει της Κερατέας αλλιώς είμαστε όλοι τελειωμένοι..

Και για να πούμε και κανά αστείο -που ποτέ δεν ξέρεις μπορεί και να ισχύσει- όσοι αποτυγχάνουν στις εξετάσεις κανα 2-3 φορές θα γίνονται επίτιμες προϊσταμένες? emcolgate αλλά και αυτές τουλάχιστον στον ιδιωτικό τομέα έχουν βαρέα και ανθυγιεινά emcolgate

ΥΓ: το σύστημα έτσι όπως το προτείνουν μπάζει από παντού. Δεν θα έπρεπε καν να είναι θέμα διαπραγμάτευσης οι εξετάσεις για όσους έχουν είναι ήδη στην αναμονή ή φοιτούν. Ας το βάλουν για τους καινούριους πρωτοετείς. Τουλάχιστον θα μπορούν να πάρουν μια ενημερωμένη απόφαση. Αλλά είπαμε τα λεφτά πρέπει να βρεθούν τώρα..

Ακριβώς συνάδελφε!Άριστα το λες!

Αλλά δυστυχώς ούτε αυτό δεν καταλαβαίνουν!Νομίζουν ότι θα κλειστούν και πάλι στο γραφείο και θα διαβάσουν και θα είναι όλα καλά!Δεν καταλαβαίνουν ότι ακόμα και να πάρουν αυτή τη θεσούλα,το αύριο που τους περιμένει όταν ως κλάδος είμαστε τόσο διασπασμένοι είναι μαύρο!

Επίσης δεν καταλαβαίνουν ούτε το πιο απλό που λέμε!ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ στις εξετάσεις και στις αλλαγές αλλά δίκαια και μεταβατικά!Αυτή η ελληνική λογική της θυσίας ανθρώπων είναι τριτοκοσμική!Εμείς όμως πρέπει να ζητήσουμε τη μετάβαση!Κοινώς και η πρόταση είναι πάρα πολύ απλή:

α) Για τα ειδικά μέρη εξετάσεων μένουν στη λίστα όσοι έχουν ξεκινήσει ή ολοκληρώσει γενικό μέρος!ΟΥΤΩΣ ή ΆΛΛΩΣ δεν γίνεται και αλλιώς για έναν πολύ απλό λόγο!Πες πχ ότι δίνουμε εξετάσεις και τη θέση την παίρνει για καρδιολογία ένας αστεράτος φοιτητής που έγραψε 100/100!Η θέση θα μείνει κενή γιατί αυτός θα πρέπει να πάει να κάνει παθολογία!!!άρα αυτό δεν έχει καμία λογική!

β)Για όσους περιμένουν στα γενικά μέρη να γίνει σταδιακή μετάβαση με μεγαλύτερη αναλογία από αυτή που προτάθηκε και για όσους δίνουν εξετάσεις με καλύτερη μοριοδότηση!

γ)Η επιλογή θέσης να γίνεται όπως στην Ισπανία. Δηλ γράφουμε όλοι εξετάσεις,εγώ πήρα 100,εσύ 99 ο τρίτος 98 κοκ.Μας δείχνουν τις θέσεις και πάει ο πρώτος και λέει εγώ θέλω αυτην.Μετά ο δεύτερος κοκ.Όχι μηχανογραφικά κλπ όπως το λένε τώρα που μπορεί να αφήνει και θέσεις κενές!Για ευνόητους λόγους!

Αυτά είναι μόνο μερικά από τα προφανή που θα μπορούσαν να επιφέρουν λίγη δικαιοσύνη!Και φυσικά αν είχαμε την ωριμότητα να συζητήσουμε και να αποφασίσουμε κάτι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ και όχι να σκοτωνόμαστε θα είχαμε και πιο σοβαρό λόγο!Γιατί τώρα τι να υποστηρίξουμε?Να πάμε να τα σπάσουμε?Να πάμε και να λέμε ένα ξερό όχι??Αλλά αν πάμε μια επιτροπή που έχει να προτείνει κάτι συγκροτημένο,τότε έχουμε ελπίδα να περάσουμε και κάτι!

Τες πα δεν νομίζω ότι μπορεί ποτέ κάτι να αλλάξει με τα μυαλά που έχουμε ως κλάδος!

Θα βγουν πάλι οι γνωστοί να ασχολούνται με το ΕΓΩ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νεραιδο-γιαγια τα Μ.Μ.Παραπληροφόρησης κανουν καλα την δουλεια τους , δυστηχως η ελλαδα που γνωριζαμε οταν το 2005 πολυ απο εμας μπηκανε σε καποια λιστα δεν υπαρχει ποια , τωρα πραγματι θα μας σκισουν ειτε σε εξετασεις ειτε σε οτι αλλο σκεπτουν , αν και ακομα επίσημα νομιζω δεν εχει πει κατι το υπουργειο , αλλα θα μου πεις γιατι εχουμε καποιον δικο μας μεσα στο υπουργειο να μας ενημερωσει?

εδω δεν λαμβανουν υποψιν τους ιατρικους συλλογους μ εμας θ ασχοληθουν?

κριμα τα χαμενα χρονια της αναμονης μου κριμα , πάλι στα θρανία ή στα δικαστήρια θα με/μας σπρώξουν.

άντε να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Ο Ανδρέας και ο gmits έχουν δίκιο σε αυτά που γράφουν. Εννοείται ότι όταν ο ειδικευόμενος (αλλά και ο οποιοσδήποτε επαγγελματίας κάθε άλλου κλάδου, π.χ καθηγητές που πρωτο-διορίζονται σε μεγάλη ηλικία) έχει περάσει χρόνια μη-ασχολούμενος με αυτό που σπούδασε, θα γίνει μίζερος = θα βλέπει αυτό που καλείται να κάνει σαν αγγαρεία = θα ζημιώνει και τον εαυτό του και την κλινική στην οποία βρίσκεται (κλινική = συνειδικευόμενοι, επιμελητές, ασθενείς, συγγενείς ασθενών, κλπ). Σίγουρα δεν ισχύει το ίδιο για όλους, αλλά δεν γράφτηκε κάπου ότι όλοι είναι έτσι. Μην λέμε όμως ότι τα δύο (μιζέρια με ηλικία που ξεκινάς ειδικότητα) δεν έχουν και σχέση. Αυτό το είχα σκεφτεί και εγώ όσο ήμουν ακόμα φοιτήτρια, δηλαδή μόνο εγώ και ο Ανδρέας τα βλέπαμε έτσι τα πράγματα;

2) Δεν μπορώ να καταλάβω (δεν το λέω ειρωνικά, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω) γιατί/πώς κάποια μέλη βρήκαν αφορμή στο συγκεκριμένο θέμα να την ''πουν'' σε όσους επέλεξαν να φύγουν εξωτερικό. Αυτό το topic σκοπό έχει να γίνει συζήτηση για αυτήν την πρόταση που γνωστοποιήθηκε. Πώς από αυτό το σημείο, φτάσαμε να βρίθει posts του τύπου ''εσείς που βγαίνετε έξω την έχετε δει φωστήρες/έξυπνοι/μελετηροί, κλπ'' και ''αφήστε μας τους υπόλοιπους, που επιλέγουμε να μείνουμε Ελλάδα, να γεμίζουμε τον χρόνο της αναμονής μας όπως εμείς θέλουμε'';;;; (πολύ Ξανθόπουλος ρε παιδί μου)

Τεσπά, είναι ορισμένα posts (αρκετά στο συγκεκριμένο topic, αλλά από λίγα μέλη σε σύγκριση με τον συνολικό αριθμό μελών που απάντησαν) τα οποία μεταδίδουν ένα πνεύμα τύπου ''αυτή η πρόταση είναι χάλια, τουλάχιστον με τις λίστες είχαμε την θεσούλα μας σίγουρη''. Είναι απίστευτο το γεγονός ότι η χώρα μας είναι η μόνη (ή τουλάχιστον από τις λίγες) από τις χώρες της λεγόμενης Δύσης (ΗΠΑ & Ευρώπη), όπου δεν υπήρχε κανένα απολύτως φίλτρο για την έναρξη ειδικότητας. Εννοείται πως δεν μπορεί ο καθένας να κάνει ό,τι ειδικότητα θέλει και εννοείται ότι δεν μπορεί να κάνει την ειδικότητα και όπου αυτός/ή θέλει. Έπρεπε κάποια στιγμή να εισαχθεί ένα φίλτρο και στο ποια ειδικότητα θα κάνουν οι απόφοιτοι και στο πού (ανάλογα με τις ανάγκες - ένα ακόμα σημείο στο οποίο επίσης κυριολεκτικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχει σύμπνοια).

Η συζήτηση θα έπρεπε να γίνει στους τρόπους με τους οποίους θα διαφυλαχθεί η αξιοκρατία, ακεραιότητα, δικαιοσύνη ενός συστήματος φιλτραρίσματος των φρέσκων απόφοιτων, ώστε και να μην αργούν να ξεκινήσουν ειδικότητα και να καλύπτονται οι ανάγκες του συνόλου και από άποψη ειδικοτήτων και από άποψη περιοχών (αυτό προυποθέτει την προσαρμογή του αριθμού των εισακτέων εκτός των προηγούμενων βέβαια).

1. Έχω δει εγώ κάτι μίζερους και τεμπελχανάδες 30αρηδες που έπαιζαν το πουλί τους στην κλιική και χασκολογούσαν στις εφημερίες, και κάτι 40ρηδες να τρέχουνσαν τρελοί. Συγνώμη, αλλά στα 5 χρόνια αναμονής σχεδόν κανείς στην Ελλάδα δεν ξύνεται. Αλλά αν για σας , σας κάνει να αισθάνεστε καλύτερα ότι εμείς εδώ είμαστε αμόρφωτοι, άχρηστοι και χωρίς προσόντα, είστε ελεύθεροι να πιστεύετε ότι θέλετε.

2. Φίτρα ναι, αλλά για τους καινούργιους που αποφοιτούν, όχι για αυτούς που περιμένουν ήδη στην λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίωρη στάση εργασίας των ειδικευομένων Αθήνας- Πειραιά

Η δημοσιοποίηση μέσω των εφημερίδων του άθλιου πονήματος περί

ιατρικής εκπαίδευσης έχει προκαλέσει μεγάλη αναστάτωση στους νέους

γιατρούς. Είναι ενδεικτικό ότι οι Ιατρικοί Σύλλογοι, η ΟΕΝΓΕ και οι άλλοι

ιατρικοί φορείς είχαν πλήρη άγνοια του υποτιθέμενου «προσχεδίου νόμου»,

το οποίο ακόμη και ο υπουργός Υγείας αποκήρυξε χλιαρά.

Η Εκτελεστική Γραμματεία της ΟΕΝΓΕ σε έκτακτη συνεδρίαση της αποφάσισε

από κοινού με τον Σύλλογο Φοιτητών Ιατρικής να διοργανώσει παράσταση

διαμαρτυρίας αύριο Μ. Τετάρτη στις 12 το μεσημέρι μπροστά στο υπουργείο

Υγείας.

Για να διευκολυνθούν οι ειδικευόμενοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη

παράσταση διαμαρτυρίας, η ΟΕΝΓΕ προκηρύσσει στάση εργασίας για τους

ειδικευόμενους Αθήνας- Πειραιά από τις 11.30πμ μέχρι το τέλος της

εργασίας.

Καλούμε όλες και όλους τους νέους συναδέλφους να συμμετάσχουν στην

αυριανή συγκέντρωση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΑΡΝΑΒΑΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΟΕΝΓΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Εκτελεστική Γραμματεία της ΟΕΝΓΕ σε έκτακτη συνεδρίαση της αποφάσισε από κοινού με τον Σύλλογο Φοιτητών Ιατρικής να διοργανώσει παράσταση διαμαρτυρίας αύριο Μ. Τετάρτη στις 12 το μεσημέρι μπροστά στο υπουργείο Υγείας.
Η κατάντια μας δεν έχει όρια. Συνεδρίαση από κοινού της ΟΕΝΓΕ με τους φοιτητές για το μέλλον των ειδικευόμενων που είναι σε αναμονή οι οποίοι ούτε φοιτητές είναι ούτε μέλη της ΟΕΝΓΕ.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παράκληση προς τους moderators

Μήπως μπορείτε να στήσετε μια ψηφοφορία (υπέρ-κατά των εξετάσεων κλπ) , για να ποσοτικοποιήσουμε λίγο τις αντιδράσεις για τις εξετάσεις;

Μπορεί το σύστημα για εισαγωγή στην ειδικότητα να διαφοροποιηθεί στην πράξη , αλλά ο βασικός άξονας φαίνεται να περιλαμβάνει τις εξετάσεις.Είναι φανερό ότι η πρόθεση της κυβέρνησης είναι να τελειώνει με το θέμα της Υγείας στο σύνολό της (ή να "τελειώσει" την Υγεία - δεν ξέρω) , οπότε μάλλον οι ειδικότητες δεν θα εξαιρεθούν.

Επίσης είναι αναγκαίο να στηθεί μια κάλπη , γιατί γράφονται πολλά για μειοψηφίες και πλειοψηφίες που στηρίζουν τις εξετάσεις και κάποιοι που στηρίζουν τη μια ή την άλλη άποψη μπορεί να στοχοποιούνται και να δέχονται επίθεση άδικα.

Να δούμε τι μας γίνεται στο κάτω κάτω της γραφής κι ας μην είναι καν προσχέδιο νόμου αυτό που διέρρευσαν.Αν στο ΥΥΚΑ το έκαναν , για να μετρήσουν αντιδράσεις , ας τους δώσουμε την ευκαιρία.

Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω καν την όρεξη να σας δουλεύω και να πω, αμ σας τα έλεγε η βιτριολίτσα αλλά ποιός την άκουγε;

(όπως την Κασσάνδρα).

Τα πέρασα βέβαια τουλάχιστον δις, το 1993 και το 1998 που είχαμε τους ίδιους πανικούς ακριβώς. Αυτή τη φορά φαίνεται πως θα το περάσουν

οριστικά, αλλά βέβαια όχι σε μια μέρα.

Θα ήθελα επίσης να ρίξω λίγο λαδάκι ακόμα στη φωτιά, με το να σας ρωτήσω αν έχετε υπόψιν ότι σύμφωνα με διάταγμα του 1939 που είναι ακόμα σε ισχύ (αν δεν απατώμαι), αν κάποιος δεν ασκήσει την ιατρική επί μια πενταετία του αφαιρείται η άδεια άσκησης επαγγέλματος. Βέβαια απ' όσο ξέρω ποτέ ως τώρα δεν έχει εφαρμοστεί αυτό, αλλά ποτέ δεν είναι αργά για τους φωστήρες του υπουργείου ε;

ΥΓ: Σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον να τα βροντήξω από το ΕΣΥ και να ανοίξω φροντιστήριο με την επωνυμία in vitro, εξαργυρώνοντας έτσι τη μακρά μου πλέον "θητεία" στο τζι μι.

Το μόνο κακό είναι ότι τότε θα πρέπει να τα λέω ανάποδα, δηλ να λέω στα 18χρονα να πάνε ιατρική κλπ κλπ.

Κατά τ' άλλα... έχετε τη συμπάθειά μου. Που δεν με ακούσατε όταν ήσασταν 18. Τα έλεγα κι από τότε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω καν την όρεξη να σας δουλεύω και να πω, αμ σας τα έλεγε η βιτριολίτσα αλλά ποιός την άκουγε;

(όπως την Κασσάνδρα).

Τα πέρασα βέβαια τουλάχιστον δις, το 1993 και το 1998 που είχαμε τους ίδιους πανικούς ακριβώς. Αυτή τη φορά φαίνεται πως θα το περάσουν

οριστικά, αλλά βέβαια όχι σε μια μέρα.

Θα ήθελα επίσης να ρίξω λίγο λαδάκι ακόμα στη φωτιά, με το να σας ρωτήσω αν έχετε υπόψιν ότι σύμφωνα με διάταγμα του 1939 που είναι ακόμα σε ισχύ (αν δεν απατώμαι), αν κάποιος δεν ασκήσει την ιατρική επί μια πενταετία του αφαιρείται η άδεια άσκησης επαγγέλματος. Βέβαια απ' όσο ξέρω ποτέ ως τώρα δεν έχει εφαρμοστεί αυτό, αλλά ποτέ δεν είναι αργά για τους φωστήρες του υπουργείου ε;

ΥΓ: Σκέφτομαι πολύ σοβαρά πλέον να τα βροντήξω από το ΕΣΥ και να ανοίξω φροντιστήριο με την επωνυμία in vitro, εξαργυρώνοντας έτσι τη μακρά μου πλέον "θητεία" στο τζι μι.

Το μόνο κακό είναι ότι τότε θα πρέπει να τα λέω ανάποδα, δηλ να λέω στα 18χρονα να πάνε ιατρική κλπ κλπ.

Κατά τ' άλλα... έχετε τη συμπάθειά μου. Που δεν με ακούσατε όταν ήσασταν 18. Τα έλεγα κι από τότε.

Απο που φαινεται οτι θα το περασουν οριστικα? Εχεις καμια πληροφορια εγκυρη? Η απλα υποθετεις επειδη ο Λοβερδος την εχει δει Χουντα και Στρατιωτικοι Νομοι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα επίσης να ρίξω λίγο λαδάκι ακόμα στη φωτιά, με το να σας ρωτήσω αν έχετε υπόψιν ότι σύμφωνα με διάταγμα του 1939 που είναι ακόμα σε ισχύ (αν δεν απατώμαι), αν κάποιος δεν ασκήσει την ιατρική επί μια πενταετία του αφαιρείται η άδεια άσκησης επαγγέλματος. Βέβαια απ' όσο ξέρω ποτέ ως τώρα δεν έχει εφαρμοστεί αυτό, αλλά ποτέ δεν είναι αργά για τους φωστήρες του υπουργείου ε;

Ισχύει κανονικότατα, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ 1565/1939 επί Γεωργίου Β' Βασιλιά των Ελλήνων emcolgate

Αλλά η λέξη "ενασχόληση" έχει πολλά παραθυράκια. Μπόντι λάιν, συμμετοχή σε συνέδρια, συμμετοχή σε εξετάσεις για αναγνώριση του πτυχίου κ.α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίωρη στάση εργασίας των ειδικευομένων Αθήνας- Πειραιά

Η δημοσιοποίηση μέσω των εφημερίδων του άθλιου πονήματος περί

ιατρικής εκπαίδευσης έχει προκαλέσει μεγάλη αναστάτωση στους νέους

γιατρούς. Είναι ενδεικτικό ότι οι Ιατρικοί Σύλλογοι, η ΟΕΝΓΕ και οι άλλοι

ιατρικοί φορείς είχαν πλήρη άγνοια του υποτιθέμενου «προσχεδίου νόμου»,

το οποίο ακόμη και ο υπουργός Υγείας αποκήρυξε χλιαρά.

Η Εκτελεστική Γραμματεία της ΟΕΝΓΕ σε έκτακτη συνεδρίαση της αποφάσισε

από κοινού με τον Σύλλογο Φοιτητών Ιατρικής να διοργανώσει παράσταση

διαμαρτυρίας αύριο Μ. Τετάρτη στις 12 το μεσημέρι μπροστά στο υπουργείο

Υγείας.

Για να διευκολυνθούν οι ειδικευόμενοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στη

παράσταση διαμαρτυρίας, η ΟΕΝΓΕ προκηρύσσει στάση εργασίας για τους

ειδικευόμενους Αθήνας- Πειραιά από τις 11.30πμ μέχρι το τέλος της

εργασίας.

Καλούμε όλες και όλους τους νέους συναδέλφους να συμμετάσχουν στην

αυριανή συγκέντρωση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΒΑΡΝΑΒΑΣ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΟΕΝΓΕ

εγω θα ενημερώσω οσους συναδέλφους γνωρίζω αλλα δεν βλεπω και μεγαλη προθυμία μάλλον αδιαφορία , αντε να δουμε αύριο πόσοι θα μαζευτούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετασεις για την εναρξη ειδικοτητας θα πρεπει καποια στιγμη να μπουν. Οπως πολυ σωστα ακουστηκε πως δεν μπορει η εκπαιδευση στις ειδικοτητες το 2011 να στηριζεται σε ενα συστημα εκπαιδευσης που δημιουργηθηκε τη δεκαετια του 80, το ιδιο ομως συμβαινει και με τις λιστες, οταν δημιουργηθηκαν εξυπηρετουσαν τις αναγκες του τοτε, και οχι την υπερπληθωρα γιατρων που υπαρχει σημερα.

Κανεις δεν ανεφερε πως εκτος απο 11000 εν αναμονη γιατρους εχουμε και 10750 θεσεις ειδικευομενων συμφωνα με το δημοσιευμα του βηματος. Για να απορροφηθουν λοιπον ολοι οι εν αναμονη γιατροι ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ θα πρεπει να διπλασιαστουν οι θεσεις ειδικοτητας, πραγμα αδυνατο τοσο απο οικονομικης πλευρας οσο και απο πλευρας αναγκων (δεν χρειαζονται τοσοι γιατροι). Το προβλημα στην Ελλαδα ειναι η κατανομη των γιατρων γεωγραφικα, ετσι στην περιφερεια και τις ακριτικες περιοχες υπαρχει ελλειψη, ενω στα μεγαλα αστικα κεντρα υπαρχει ενας γιατρος για καθε περιπτερο.

ΟΜΩΣ

η μεταβαση απο τις λιστες στις εξετασεις ειναι τουλαχιστον απαραδεκτη. Δεν ειναι δυνατον καποιος που περιμενε 5 χρονια (αλλα ακομα και 2-3) και δεν ειναι μεσα στους 3-5 πρωτους της λιστας του να μπαινει στη διαδικασια των εξετασεων. Και δεν το λεω γιατι "που να διαβαζει τωρα" αλλα γιατι απο οταν πηρε το πτυχιο του εχει κανει το γενικο μερος, εχει δουλεψει οπουδηποτε (δεν μπορουν ολοι να συντηρουνται απο τους γονεις τους), εχει χασει χρονια απο τη ζωη του. Σκοπος ειναι να μπουν εξετασεις λαμβανοντας υποψη και ολα αυτα, με μια μεταβατικη περιοδο που να ειναι ουσιαστικη και οχι "τσατρα πατρα" που λεμε στο χωριο μου.

Επισης για τους "ρουμανοβουλγαρομαχους", ο μονος τροπος να μπει ενα φρενο στην αθροα εισοδο των γιατρων της αλλοδαπης στις θεσεις ειδικοτητας ειναι οι εξετασεις. Το "δεν θα ειχαμε αυτες τις αναμονες αν δεν ερχονταν αυτοι απεξω" και "να μπουν εξετασεις για αυτους", ευτυχως η δυστυχως ειναι ανεφαρμοστα, λογω ΕΕ της οποιας ειμαστε μελος (καλως η κακως). Αν δεν εχουν βασικες γνωσεις θα μενουν απεξω. Εχω γνωρισει παιδια απο Ρουμανια (λιγα βεβαια) που εχουν γνωσεις περισσοτερες απο τον μεσο αποφοιτο Ελληνικου Πανεπιστημιου, καθως και "ημεδαπους" που δεν ξερουν που παν τα τεσσερα.

Για τη διαβλητοτητα του συστηματος: Αυτη τη στιγμη το πιο αδιοβλητο συστημα στην Ελλαδα ειναι οι παλελληνιες της 3ης Λυκειου, που εχει αποδειχθει πως και αυτες "χασκουν" (μην μιλησω για τις εξετασεις της Σχολης Δικαστων). Το προτεινομενο συστημα, με μια προσθηκη για τυχαια επιλογη των θεματων απο τραπεζα χιλιαδων η μυριαδων ερωτησεων απο Η/Υ την ημερα των εξετασεων, ειναι πιστευω το καλυτερο που μπορει να προταθει (αρκει να αφαιρεθει και η παραγραφος για την αλλαγη ειδικοτητας μετα απο ομοφωνη αποφαση της Επιτροπης βλ. διοριστηκα κοινωνικη ιατρικη και επειδη εχω ΜΠΑΜΠΑ αλλαξα σε γυναικολογια). Αν καποιος πιστευει πως υπαρχει πιο διαφανες συστημα εξετασεων ας το παραθεσει. Δεν νομιζω πως οι αμερικανοι που το εφαρμοζουν να αντιμετωπισαν ποτε προβλημα.

Οι επιτροπες εκπαιδευσης ειδικοτητων, οι συντονιστες εκπαιδευσης, τα βιβλιαρια ειδικευομενου κλπ ειναι προς τη σωστη κατευθυνση, αλλα ΠΟΙΟΙ θα ειναι αυτοι που θα συμμετεχουν σε ολα αυτα; Μηπως οι ιδιοι που εχουν καταντησει το ΕΣΥ ετσι οπως ειναι σημερα;

ΥΓ. ελπιζω να μην κουρασα πολυ

ΥΓ2. για τον συναδελφο που ανεφερε νωριτερα το συστημα της Ισπανιας, το παρον σχεδιο οριζει ακριβως το ιδιο: προκηρυσσονται οι θεσεις, δινουμε εξετασεις, βγαινουν τα αποτελεσματα, σε 5 μερες δηλωνουμε τις θεσεις και ειδικοτητες προτιμησης.

ΥΓ3. για να μην παρεξηγηθω: εχω τελειωσει Αθηνα, δεν κανω ειδικοτητα στο εξωτερικο, ειμαι σε αναμονη, συμφωνω με τις εξετασεις, ΔΙΑΦΩΝΩ με τον τροπο που γινεται η μεταβαση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν μην υποτιμάτε τον Λοβέρδο. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα μέχρι τον Ιούλιο. Το ΥΥΚΑ τρέχει πολύ με τον ΕΟΠΠΥ και ήδη μετέθεσαν την ημ/νια λειτουργίας του νέου φορέα για την 1η Σεπτ. Επίσης, έχουν καθυστερήσει οι ενοποιήσεις. Πρώτα θα γίνουν οι ενοποιήσεις και μετά το ν/σ για την εκπαίδευση, το οποίο γενικότερα θα στοχεύει στον περιορισμό του ιατρικού πληθυσμού, όπως διακαώς επιθυμεί ο πολύζος και ο μόσιαλος και όπως συμφωνήθηκε μεταξύ ΥΥΚΑ, ΥΠΕΠΘ και Σχολής.

Το προσχέδιο λοιπόν είναι πράγματι προσχέδιο, ακόμη και αν διαψεύδευται. Θα υπάρξουν βέβαια πολλές αλλαγές αλλά πιθανότατα θα το περάσουν το καλοκαίρι που κλείνουν οι σχολές (προσωπική εκτίμηση ο χρόνος αυτός). Το ΥΥΚΑ έχει την υποστήριξη των καθηγητών, στήριξη που συμφωνήθηκε να είναι "σιωπηλή" (δλδ μη-αντίδραση) και το αντάλλαγμα που δώθηκε είναι γνωστό στους παροικούντες.

Όπως είχα γράψει και παλαιότερα, όσοι είναι κοντά στο πτυχίο καλά θα κάνουν να το πάρουν για να προλάβουν να μπουν στην "επετηρίδα". Μετά κλείνει η "επετηρίδα" και επίτηδες χρησιμοποιώ αυτόν το όρο για να θυμηθήτε (όσοι είχατε προλάβει) την ανάλογη κατάσταση με άλλες σχολές. Πάλι προσωπική γνώμη όμως, όπως φαίνονται τα πράγματα και αν δεν γίνει ανασχηματισμός, δεν πτωχεύσει η χώρα, δεν γίνουν εκλογές κλπ, τότε δεν είμαι σίγουρος ότι η ορκωμοσία του Νοε-Δεκ θα δίνει δικαίωμα για εγγραφή σε λίστα.

Σχετικώς με τη διαδικασία και το αδιάβλητο, υπάρχει μεν η πρόθεση να είναι έτσι αλλά η εμπειρία δείχνει ότι οι πιέσεις πάντα καταλήγουν σε παραθυράκια - αυτά θα περάσουν μέσα στην αναταραχή με δεδομένο ότι ο ΣΦΙΑ, οι άλλες σχολές και το κύριο σώμα των ειδικευόμενων που είναι σε αναμονή θα κινητοποιηθούν με την λογική "όχι-σε-όλα-έξω-από-ΝΑΤΟ" αντί του να πιέσουν για σωστές και αδιάβλητες εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοκνι εχεις καποια ενημέρωση εκ των έσω για οσα γράφεις ή είναι προσωπικές σου απόψεις?

Έχω μήνες - σχεδόν 1 χρόνο - που σας τα λέω αυτά και προφανώς δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. "Προσωπικές εκτιμήσεις" απλά βαφτίζω τους χρόνους υλοποίησης και τα χρονοδιαγράμματα για να μην εκτεθώ γιατί παρότι τα λένε, κανείς δεν τους πιστεύει ότι θα τηρήσουν χρονοδιάγραμμα ακόμη και για πόση ώρα θα κάτσουν στην τουαλέτα.

BTW, υπάρχουν άνθρωποι που λένε ότι κακώς στήνουμε νέες εταιρείες και εξετάσεις, πράγματα που κοστίζουν λεφτά, και κακώς ανοίγουμε μέτωπα που άλλοι παλαιότερα τα πλήρωσαν πολύ. Λένε λοιπόν, γιατί να προσθέσουμε άλλη μια περιπλοκή και πολύ ΑΠΛΑ να μην εντάξουμε τις θέσεις των ειδικευόμενων στους συμβασιούχους, όπου ούτως ή άλλως ανήκουν, δλδ 10% μείωση κάθε χρόνο.

Ευτυχώς, φαίνεται ότι δεν γίνεται έτσι όχι γιατί μας λυπούντε (φανταστείτε μείωση 10% κάθε χρόνο) αλλά γιατί το παρεάκι του πασοκ (μόσιαλος, πολύζος) θέλει να φέρει στην Ελλάδα το σύστημα της Αγγλίας, εξ'ού και η έμπνευση για νέες εταιρείες (βλ. royal colleges) και εκπαίδευση μερικούς μήνες σε κάθε νοσοκομείο με rotations κλπ.

Θα φανεί αστείο, αλλά παρότι είχε χαλάσει ο κόσμος δύο φορές με τις εξετάσεις, πιο πολύ φοβούνται το παράδειγμα του ΥΠΕΠΘ και της μαριέττας. Πράγματι, η ανούλα λοιπόν είπε κάντε ότι θέλετε, αλλά πρώτα εσείς (υυκα) και μετά εγώ (υπεπθ). Γιατί μετά το ν/σ του υυκα πράπει να υπάρξει και ένα ν/σ του υπεπθ για τις σχολές, με σκοπό να περιορίσει τους αποφοιτούντες (!!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι καλημέρα! Μετά το αρχικό σοκ από την διαρροή του προσχεδίου τα πράγματα φαίνεται να μπαίνουν σε μία σειρά. Καιρός να βγούμε όλοι από τα καβούκια μας και να ξεκινήσει η δράση! Αν και φαινομενικά θιγόμαστε περισσότερο οι επί σειρά ετών σε λίστες αναμονής, πιστεύω ότι σύντομα θα καταλάβουν την κοροϊδία και οι νεότεροι συνάδελφοι, με την ελπίδα να μην είναι πλέον αργά.

Δεν ανήκω σε καμία παράταξη και δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα συνδικαλιστικά, στη μικρή μου πορεία μέχρι τώρα λειτουργώ μόνο με το αίσθημα περί δικαίου. Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι ο ενεργός πολίτης όταν έχει δίκαιο πρέπει να το διεκδικεί, τίποτα δεν θα μας χαριστεί.

Έχουμε βιώσει και άλλες αδικίες, όπως το 2007 με την αλλαγή τρόπου δήλωσης ειδικότητας, με αποτέλεσμα να βρίσκονται σήμερα πρώτοι στις λίστες όσοι δήλωσαν Μεγάλη Δευτέρα 2007 επειδή τους αποκαλύφθηκε το νομοσχέδιο στον ύπνο τους! Οι υπόλοιποι που δεν είδαν το ανάλογο "όραμα" είμαστε στη μέση της λίστας έτσι ούτε η λίστα, ούτε οι εξετάσεις να μπορούν να λύσουν το πρόβλημά μας.

Αρνούμαι να μπω σε αντιπαράθεση με τον οποιονδήποτε γιατί θα κάνω την χάρη σ' αυτούς που υπονομεύουν το μέλλον μας να μας διαιρέσουν και να μας κουμαντάρουν σαν κοπάδι προβάτων.

Κανένας δεν φοβάται τις εξετάσεις αλλά την αναξιοκρατία και την αδικία. Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε κανέναν υπουργό που λειτουργεί υπέρ του μνημονίου και όχι για να λύσει τα προβλήματα των ιατρών και των γ' κατηγορίας ασθενών στα νοσοκομεία μας. Όποιος έχει δουλέψει στα ελληνικά νοσοκομεία το γνωρίζει αυτό καλά.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ψυχραιμία, καθαρό μυαλό και ενωμένοι κάτι θα καταφέρουμε. Εξάλλου ο εξαθλιωμένος και πεινασμένος μπορεί να γίνει μαχητικός και επικίνδυνος, αυτό έχει δείξει η ιστορία και μάλιστα η πολύ πρόσφατη.

Για αρχή, όλοι αύριο στην συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το Υπουργείο και έπεται συνέχεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Εκτελεστική Γραμματεία της ΟΕΝΓΕ σε έκτακτη συνεδρίαση της αποφάσισε από κοινού με τον Σύλλογο Φοιτητών Ιατρικής να διοργανώσει παράσταση διαμαρτυρίας αύριο Μ. Τετάρτη στις 12 το μεσημέρι μπροστά στο υπουργείο Υγείας.
Η κατάντια μας δεν έχει όρια. Συνεδρίαση από κοινού της ΟΕΝΓΕ με τους φοιτητές για το μέλλον των ειδικευόμενων που είναι σε αναμονή οι οποίοι ούτε φοιτητές είναι ούτε μέλη της ΟΕΝΓΕ.

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω (εν μερει). Το θεμα αυτο αφορα τοσο τους εν αναμονη ιατρους οσο και τους φοιτητες. Σιγουρα δεν αφορα αμεσα τους νοσοκομειακους γιατρους περα απο τη "γενικη κατασταση στο ΕΣΥ, τον εμπαιγμο των γιατρων απο τον Υπουργο, την αλληλεγγυη στους νεους συναδελφους". Βεβαια το πως λειτουργει ο ΣΦΙΑ ειναι αλλου παπα ευαγγελιο..., περαν του γεγονοτος πως ειναι συλλογος φοιτητων ιατρικης ΑΘΗΝΩΝ και οχι πανελληνιος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν μην υποτιμάτε τον Λοβέρδο. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα μέχρι τον Ιούλιο. Το ΥΥΚΑ τρέχει πολύ με τον ΕΟΠΠΥ και ήδη μετέθεσαν την ημ/νια λειτουργίας του νέου φορέα για την 1η Σεπτ. Επίσης, έχουν καθυστερήσει οι ενοποιήσεις. Πρώτα θα γίνουν οι ενοποιήσεις και μετά το ν/σ για την εκπαίδευση, το οποίο γενικότερα θα στοχεύει στον περιορισμό του ιατρικού πληθυσμού, όπως διακαώς επιθυμεί ο πολύζος και ο μόσιαλος και όπως συμφωνήθηκε μεταξύ ΥΥΚΑ, ΥΠΕΠΘ και Σχολής.

Το προσχέδιο λοιπόν είναι πράγματι προσχέδιο, ακόμη και αν διαψεύδευται. Θα υπάρξουν βέβαια πολλές αλλαγές αλλά πιθανότατα θα το περάσουν το καλοκαίρι που κλείνουν οι σχολές (προσωπική εκτίμηση ο χρόνος αυτός). Το ΥΥΚΑ έχει την υποστήριξη των καθηγητών, στήριξη που συμφωνήθηκε να είναι "σιωπηλή" (δλδ μη-αντίδραση) και το αντάλλαγμα που δώθηκε είναι γνωστό στους παροικούντες.

Όπως είχα γράψει και παλαιότερα, όσοι είναι κοντά στο πτυχίο καλά θα κάνουν να το πάρουν για να προλάβουν να μπουν στην "επετηρίδα". Μετά κλείνει η "επετηρίδα" και επίτηδες χρησιμοποιώ αυτόν το όρο για να θυμηθήτε (όσοι είχατε προλάβει) την ανάλογη κατάσταση με άλλες σχολές. Πάλι προσωπική γνώμη όμως, όπως φαίνονται τα πράγματα και αν δεν γίνει ανασχηματισμός, δεν πτωχεύσει η χώρα, δεν γίνουν εκλογές κλπ, τότε δεν είμαι σίγουρος ότι η ορκωμοσία του Νοε-Δεκ θα δίνει δικαίωμα για εγγραφή σε λίστα.

Σχετικώς με τη διαδικασία και το αδιάβλητο, υπάρχει μεν η πρόθεση να είναι έτσι αλλά η εμπειρία δείχνει ότι οι πιέσεις πάντα καταλήγουν σε παραθυράκια - αυτά θα περάσουν μέσα στην αναταραχή με δεδομένο ότι ο ΣΦΙΑ, οι άλλες σχολές και το κύριο σώμα των ειδικευόμενων που είναι σε αναμονή θα κινητοποιηθούν με την λογική "όχι-σε-όλα-έξω-από-ΝΑΤΟ" αντί του να πιέσουν για σωστές και αδιάβλητες εξετάσεις.

΄

Μα η λίστα δεν έχει νόημα,έτσι και περάσει αυτό το σύστημα,όχι μόνο για όσους γραφτούν μέχρι τον Αύγουστο,αλλά και για τους άλλους πολύ νωρίτερα.

Αφού λέει:"Σε κάθε Ε.Κ. το σύστημα της λίστας παύει με την πρώτη συμπλήρωση όλων των θέσεών του."

Δηλαδή,έστω,ότι ένα νοσοκομείο δίνει 10 θέσεις ειδικότητας και στην αναμονή αυτή τη στιγμή είναι 20 άτομα.

Από τη στιγμή,που θα ΄γίνουν οι πρώτες εξετάσεις μπαίνουν

ο 1ος από λιστα

ο 2ος από εξετάσεις

ο 3ος από λιστα

ο 4ος κ ο 5ος από εξετάσεις

ο 6ος από λίστα

ο 7ος,8ος,9ος από εξετάσεις

ο 10ος από λίστα.

Συμπληρώνεται η πρώτη πλήρωση των θέσεων-παύει η λίστα και από αυτή έχουν μπει οι πρώτοι 4 από τους 20,που ήδη περιμένουν.

Οι άλλοι 16 συν αυτοί,που θα προστεθούν μέχρι τον Αύγουστο δεν μπαίνουν από λίστα,τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας το προσχέδιο.Οπότε ακόμα και άτομα,που έχουν τελειώσει και το 2009,πιθανόν να είναι μονόδρομος και γι'αυτούς οι εξετάσεις.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

ΥΓ:Άσε που με τις συγχωνεύσεις και τις δημιουργίες των ΕΚ θα αλλάξει και ο αριθμός των θέσεων,δηλ μπορεί να έδινε 20 θέσεις Παθολογίας και να βρεθεί να δίνει πλέον 15 και οι άλλες 5 να γίνουν Γενική Ιατρική ή άλλη ειδικότητα,για την οποία θα υπάρχει περισσότερη ανάγκη..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν μην υποτιμάτε τον Λοβέρδο. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα μέχρι τον Ιούλιο. Το ΥΥΚΑ τρέχει πολύ με τον ΕΟΠΠΥ και ήδη μετέθεσαν την ημ/νια λειτουργίας του νέου φορέα για την 1η Σεπτ. Επίσης, έχουν καθυστερήσει οι ενοποιήσεις. Πρώτα θα γίνουν οι ενοποιήσεις και μετά το ν/σ για την εκπαίδευση, το οποίο γενικότερα θα στοχεύει στον περιορισμό του ιατρικού πληθυσμού, όπως διακαώς επιθυμεί ο πολύζος και ο μόσιαλος και όπως συμφωνήθηκε μεταξύ ΥΥΚΑ, ΥΠΕΠΘ και Σχολής.

Το προσχέδιο λοιπόν είναι πράγματι προσχέδιο, ακόμη και αν διαψεύδευται. Θα υπάρξουν βέβαια πολλές αλλαγές αλλά πιθανότατα θα το περάσουν το καλοκαίρι που κλείνουν οι σχολές (προσωπική εκτίμηση ο χρόνος αυτός). Το ΥΥΚΑ έχει την υποστήριξη των καθηγητών, στήριξη που συμφωνήθηκε να είναι "σιωπηλή" (δλδ μη-αντίδραση) και το αντάλλαγμα που δώθηκε είναι γνωστό στους παροικούντες.

Όπως είχα γράψει και παλαιότερα, όσοι είναι κοντά στο πτυχίο καλά θα κάνουν να το πάρουν για να προλάβουν να μπουν στην "επετηρίδα". Μετά κλείνει η "επετηρίδα" και επίτηδες χρησιμοποιώ αυτόν το όρο για να θυμηθήτε (όσοι είχατε προλάβει) την ανάλογη κατάσταση με άλλες σχολές. Πάλι προσωπική γνώμη όμως, όπως φαίνονται τα πράγματα και αν δεν γίνει ανασχηματισμός, δεν πτωχεύσει η χώρα, δεν γίνουν εκλογές κλπ, τότε δεν είμαι σίγουρος ότι η ορκωμοσία του Νοε-Δεκ θα δίνει δικαίωμα για εγγραφή σε λίστα.

Σχετικώς με τη διαδικασία και το αδιάβλητο, υπάρχει μεν η πρόθεση να είναι έτσι αλλά η εμπειρία δείχνει ότι οι πιέσεις πάντα καταλήγουν σε παραθυράκια - αυτά θα περάσουν μέσα στην αναταραχή με δεδομένο ότι ο ΣΦΙΑ, οι άλλες σχολές και το κύριο σώμα των ειδικευόμενων που είναι σε αναμονή θα κινητοποιηθούν με την λογική "όχι-σε-όλα-έξω-από-ΝΑΤΟ" αντί του να πιέσουν για σωστές και αδιάβλητες εξετάσεις.

΄

Μα η λίστα δεν έχει νόημα,έτσι και περάσει αυτό το σύστημα,όχι μόνο για όσους γραφτούν μέχρι τον Αύγουστο,αλλά και για τους άλλους πολύ νωρίτερα.

Αφού λέει:"Σε κάθε Ε.Κ. το σύστημα της λίστας παύει με την πρώτη συμπλήρωση όλων των θέσεών του."

Δηλαδή,έστω,ότι ένα νοσοκομείο δίνει 10 θέσεις ειδικότητας και στην αναμονή αυτή τη στιγμή είναι 20 άτομα.

Από τη στιγμή,που θα ΄γίνουν οι πρώτες εξετάσεις μπαίνουν

ο 1ος από λιστα

ο 2ος από εξετάσεις

ο 3ος από λιστα

ο 4ος κ ο 5ος από εξετάσεις

ο 6ος από λίστα

ο 7ος,8ος,9ος από εξετάσεις

ο 10ος από λίστα.

Συμπληρώνεται η πρώτη πλήρωση των θέσεων-παύει η λίστα και από αυτή έχουν μπει οι πρώτοι 4 από τους 20,που ήδη περιμένουν.

Οι άλλοι 16 συν αυτοί,που θα προστεθούν μέχρι τον Αύγουστο δεν μπαίνουν από λίστα,τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ διαβάζοντας το προσχέδιο.Οπότε ακόμα και άτομα,που έχουν τελειώσει και το 2009,πιθανόν να είναι μονόδρομος και γι'αυτούς οι εξετάσεις.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

ΥΓ:Άσε που με τις συγχωνεύσεις και τις δημιουργίες των ΕΚ θα αλλάξει και ο αριθμός των θέσεων,δηλ μπορεί να έδινε 20 θέσεις Παθολογίας και να βρεθεί να δίνει πλέον 15 και οι άλλες 5 να γίνουν Γενική Ιατρική ή άλλη ειδικότητα,για την οποία θα υπάρχει περισσότερη ανάγκη..

Λάθος το καταλαβαίνεις!Η λίστα θα υπάρχει και παύει όταν μπουν ολοι όσοι είναι στη λίστα!Απλά η αναμονή εκτινάσσεται σε δεκαετίες αφού η αναλογία πάει 4:1 και συνεπώς σε στέλνει έμμεσα στις εξετάσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετάσεις δεν θα κάνουν τους γιατρούς να είναι πιο ηθικοί και ευσυνείδητοι. Τα κουλά που ακούω από ορισμένους , ότι δηλαδή η λίστα αναμονής ευθύνεται για την κατάνταια και τη συμπεριφορά κάποιων συναδέλφων είναι πολύ αστεία. Θα μπορούσα κάλλιστα να ειρωνευτώ, αλλά δεν αξίζει.

royal colleges κτλ και συνεχής επιμόρρφωση και αξιολόγηση των ειδικευόμενων είναι πολύ καλό μέτρο. Βέβαια, ποιος θα μας επιμορφώνει είναι άλλο θέμα...

Εξετάσεις μόνο για τους τωρινούς απόφοιτους, δηλαδή σε βάθος χρόνου. Οι λίστες να κλειδώσουν και αυτοί που είναι σε αναμονή να μην δώσουν εξετάσεις. Δεν περιμέναμε 4 χρόνια για να μας πούνε στο τέλος δώσε εξετάσεις. Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβετε? Ας μου το έλεγαν μόλις έπαιρνα το πτυχίο μου, τότε δεν θα αντιδρούσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι καλημέρα! Μετά το αρχικό σοκ από την διαρροή του προσχεδίου τα πράγματα φαίνεται να μπαίνουν σε μία σειρά. Καιρός να βγούμε όλοι από τα καβούκια μας και να ξεκινήσει η δράση! Αν και φαινομενικά θιγόμαστε περισσότερο οι επί σειρά ετών σε λίστες αναμονής, πιστεύω ότι σύντομα θα καταλάβουν την κοροϊδία και οι νεότεροι συνάδελφοι, με την ελπίδα να μην είναι πλέον αργά.

Δεν ανήκω σε καμία παράταξη και δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα συνδικαλιστικά, στη μικρή μου πορεία μέχρι τώρα λειτουργώ μόνο με το αίσθημα περί δικαίου. Αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι ο ενεργός πολίτης όταν έχει δίκαιο πρέπει να το διεκδικεί, τίποτα δεν θα μας χαριστεί.

Έχουμε βιώσει και άλλες αδικίες, όπως το 2007 με την αλλαγή τρόπου δήλωσης ειδικότητας, με αποτέλεσμα να βρίσκονται σήμερα πρώτοι στις λίστες όσοι δήλωσαν Μεγάλη Δευτέρα 2007 επειδή τους αποκαλύφθηκε το νομοσχέδιο στον ύπνο τους! Οι υπόλοιποι που δεν είδαν το ανάλογο "όραμα" είμαστε στη μέση της λίστας έτσι ούτε η λίστα, ούτε οι εξετάσεις να μπορούν να λύσουν το πρόβλημά μας.

Αρνούμαι να μπω σε αντιπαράθεση με τον οποιονδήποτε γιατί θα κάνω την χάρη σ' αυτούς που υπονομεύουν το μέλλον μας να μας διαιρέσουν και να μας κουμαντάρουν σαν κοπάδι προβάτων.

Κανένας δεν φοβάται τις εξετάσεις αλλά την αναξιοκρατία και την αδικία. Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε κανέναν υπουργό που λειτουργεί υπέρ του μνημονίου και όχι για να λύσει τα προβλήματα των ιατρών και των γ' κατηγορίας ασθενών στα νοσοκομεία μας. Όποιος έχει δουλέψει στα ελληνικά νοσοκομεία το γνωρίζει αυτό καλά.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ψυχραιμία, καθαρό μυαλό και ενωμένοι κάτι θα καταφέρουμε. Εξάλλου ο εξαθλιωμένος και πεινασμένος μπορεί να γίνει μαχητικός και επικίνδυνος, αυτό έχει δείξει η ιστορία και μάλιστα η πολύ πρόσφατη.

Για αρχή, όλοι αύριο στην συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από το Υπουργείο και έπεται συνέχεια...

Δυστυχώς δεν μένω Αθήνα για να προλάβω να ρθω.

Θα το κάνω ανάρτηση στο status του facebook. Κάντε και όσοι διαφωνείτε με αυτό το έκτρωμα. Πιστεύω πιο πολλοί θα το μάθουν για να ρθουν έτσι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.