Jump to content

EΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


xasapis

Recommended Posts

Και γω μπαινω πολύ σύντομα και περιμένω 4 χρόνια, κάνοντας αγροτικό και δουλειές σε κλινικές κλπ κλπ, κι ίσως πήγαινα ή θα πάω έξω. Αλλά εξετάσεις πρέπει να μπουν. Αν αγαπάς έστω και λίγο τον άνθρωπο-ασθενή δεν θες να πέσει στα χέρια ενός ηλιθίου. Από κει και πέρα εάν γίνουν μλκς και βυσματοκαταστάσεις, να τα κάνουμε μπάχαλο. Όσον αφορά στο θέμα ποιοι θέλουν εξετάσεις, τις θέλουν όσοι ελπίζουν ότι μπορεί να υπάρχει κάποια αξιοκρατία στο πανάθλιο σύστημα της επετηρίδας που ευνοεί άχρηστους. Είτε είναι απόφοιτοι ελληνικών (όπως ο υποφαινόμενος), είτε ξένων πανεπιστημίων. Υπάρχει πουθενά αλλού επετηρίδα;Σε δυτική χώρα; Όσο για τους Τούρκους ιατρούς μιλάμε για ανατολή, αλλά δυστυχώς δεν ξέρετε ότι έχουν πολύ καλές ιατρικές σχολές και υψηλό επίπεδο, καλύτερο σε πολλά θέματα από τα δικά μας...Μάλιστα πολλοί Τούρκοι συνάδελφοι τα καταφέρνουν στο εξωτερικό, ενώ λόγω των οικονομικών προβλημάτων, οι ξένοι που θέλουν να κάνουν ειδικότητα εκεί δεν πληρώνονται (εδώ παίρνουν τα μισά εάν είναι εκτός ΕΕ). Άς κόψουμε τις υπεκφυγές, εξετάσεις είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι πρέπει να μπουν, το θέμα είναι να παλαίψουμε για το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, ότι πρέπει να είναι ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ.

Αν όπως λες δεν έμπαινες σύντομα στην ειδικότητα δεν θα ήθελες εξετάσεις. Όλοι όσοι έχουν μπει ή μπαίνουν σε πολύ λίγο μου έγιναν ξαφνικά υπέρμαχοι των εξετάσεων, ενώ μέχρι τώρα έτρεμαν στο άκουσμά τους. Η λογική ας μπω εγώ έτσι και άσε τα κορόιδα να δίνουν εξετάσεις. Σταματήστε μόνο να πιπιλάτε το καλό των ασθενών...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 786
  • Created
  • Last Reply

εξετάσεις είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι πρέπει να μπουν, το θέμα είναι να παλαίψουμε για το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, ότι πρέπει να είναι ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ.

Δεν είναι αυτονόητο, τόσα χρόνια δεν υπήρχαν, αν ήταν αυτονόητο θα θεσπιζόταν από την αρχή.

Πως θα παλέψεις εσύ δηλαδή...Για να δούμε, ρίξε καμιά ιδέα...Καταλαβαίνεις πως ποτέ δεν προκείται να είναι αδιάβλητες?

Ακόμα και στο εξωτερικό οι εξετάσεις δεν ειναι αδιάβλητες. Βλέπε Ιταλία και Ισπανία που γνωρίζω. Αλλά και κάτι που ακούω για Αγγλία με συστατικές επιστολές και ένα σωρό , πόσο αδιάβλητο είναι να γλύφεις έναν καθηγητή για να σου δώσει συστατική επιστολή για να πάρεις θέση?

Άσε θα σου απαντήσω εγώ τι θα γίνει. Τα μέλη ΠΑΣΠ/ΔΑΠ θα ξέρουν τα θεματα κανά 2-3 μέρες πριν (και λίγο βάζω), οι γιοι καθηγητών θα έχουν σούπερ-ντούπερ συστατικές επιστολές με δεκάδες εργασίες και εσύ κανα πόστερ με χίλια ζόρια, και οι θέσεις πάλι θα πάνε σε προσεγμένους πελάτες. Και το χειρότερο? Εσένα δεν θα σε εξασφαλίζει κανένας.

Για πες μου, με ποιον τρόπο θα παλέψεις να μην διαρέυσουν τα θέματα/? Γιατί θα διαρέυσουν , σε αυτό να είσαι σίγουρος.

Μάλλον δεν ΄΄εχεις φοιτήσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο για να δεις την σαπίλα..Έχεις ιδέα το τί γίνεταί? Ή ονειρεύεσαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι φοιτητής και θέλω να μπουν οι εξετάσεις (όχι με στόχο να μπουν οι εξετάσεις αλλά με στόχο να υπάρχει ένα cutoff γνώσεων για την έναρξη της ειδικότητας το οποίο ο μόνος τρόπος να προσεγγιστεί είναι οι εξετάσεις), πρέπει κάτι να γίνει, δε μπορεί οι ειδικευόμενοι να μην ξέρουν βασικές αρχές ιατρικής και να αντιμετωπίζουν ασθενείς...

Φυσικά δε θα λύσει τα προβλήματα της ιατρικής στην χώρα μας, αλλά θα συμβάλει. Εαν δε μειώσουν τους εισακτέους οι ιατρικές σχολές στο 1/3-1/4 το πρόβλημα δε θα λυθεί. Δε χρειάζεται η Ελλάδα τόσους πτυχιούχους ιατρικής. Πέραν του ότι οι ιατρικές σχολές δεν έχουν τις υποδομές να έχουν τόσους φοιτητές (πχ η Ιατρική Σχολή Κρήτης πρέπει αντί για 100/έτος θα έπρεπε να έχει 25/έτος αλλιώς οι υποδομές δεν είναι αρκετές, αλλά παρ'όλα αυτά συνεχίζεται να αυξάνει ο αριθμός των εισακτέων...)

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι φοιτητής και θέλω να μπουν οι εξετάσεις (όχι με στόχο να μπουν οι εξετάσεις αλλά με στόχο να υπάρχει ένα cutoff γνώσεων για την έναρξη της ειδικότητας το οποίο ο μόνος τρόπος να προσεγγιστεί είναι οι εξετάσεις), πρέπει κάτι να γίνει, δε μπορεί οι ειδικευόμενοι να μην ξέρουν βασικές αρχές ιατρικής και να αντιμετωπίζουν ασθενείς...

Εντάξει, στο τοίχο μιλάμε :bloodomen:

Δες πιο πάνω...cutoff δεν γίνεται με κατατακτήριες εξετάσεις, γίνεται απλώς...με εξετάσεις! Με βάση. Έλεος πια!!!!!!!!!

Ξαναλέω! Αν οι σχολές σας είναι μπουρδέλα, αλλάξτε ακριβώς αυτές!

ΥΓ. κι εγώ φοιτητής είμαι...αλλά εγώ καταλαβαίνω πως οι κατατακτήριες εξετάσεις (γνωρίζουμε ελπίζω όλοι τον ορισμό του "κατατακτήριες"...καταλαβαίνετε πως οι εξετάσεις στη σχολή μέσα, ή για απόκτηση άδειας επαγγέλματος -όπου είμαι αντίθετος για άλλον λόγο που προανέφερα- δεν είναι κατατακτήριες. Αν, πάλι, δεν γνωρίζετε, κοιτάξτε το στο λεξικό) δεν είναι το μοναδικό πράγμα που μπορεί να πιστοποιήσει πως ο νεαρός ειδικευόμενος δεν θα ναι άσχετος. Βασικά, οι κατατακτήριες (γιατί αυτό θα σημαίνει εξετάσεις για ειδικότητα) έμμεσα πιστοποιούν πως κάποιος δεν είναι άσχετος. Θα υπάρχουν και πολλοί μη-άσχετοι οι οποίοι θα μένουν απ'έξω γιατί έγραψαν 95 αντί για 99, πράγμα που δεν πιστοποιεί ούτως ή άλλως την υπεροχή του 99άρη από εκείνον του 95 (ελπίζω να συμφωνούμε και σ'αυτό, αλλιώς άντε πηγαίνετε πάλι σχολείο!)

Αν από την άλλη σταματήσει να μπορεί κάποιος άσχετος να βγαίνει από τις ιατρικές σχολές (με ακλύτερη εκπαίδευση και αυστηρότερες εξετάσεις ίσως), αυτό αρκεί.

Άντε μπράβο

για την μείωση των εισακτέων συμφωνώ

Α, και πολλοί που θέλετε (όχι όλοι) εξετάσεις για ειδικότητα για "το καλό του ασθενή" και ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ, γιατί δε ζητάτε εξετάσεις για άδεια άσκησης επαγγέλματος? (που θα είναι τρισχειρότερο για άλλους λόγους, δείτε τι γίνεται στους μηχανικούς πχ. Κόβεται το 10% ασχέτως αν αξίζει να περάσει ή όχι). Μήπως γιατί τότε πάλι η ΑΝΑΜΟΝΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΙΔΙΑ? Παντως, ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ.

Χα χα! Έλεος....

Ή για το ΑΓΡΟΤΙΚΟ....ξαναλέω...εκεί δεν μας πειράζει που "άσχετοι παίζουν το γιατρό"? Αν οι αναμονές για αγροτικό ήταν μεγαλύτερες, κάτι μου λέει πως η πλειονότητα όσων θέλουν εξετάσεις για ειδικότητα, ξαφνικά θα θέλαν και εξετάσεις για το αγροτικό (πριν ΧΕΣΜΕΝΟΥΣ έχετε δηλαδή τους ανθρώπους στην περιφέρεια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί είπα εγώ για κατατακτήριες; Το θέμα είναι όλοι όσοι θέλουν να κάνουν αίτηση για ειδικότητα να περνάνε από ένα κόσκινο (σε αυτό συμφωνούμε τουλάχιστον; )...

Και άσχετοι να σταματήσουν να βγαίνουν από τις σχολές (που λέει ο λόγος :rolleyes: ) τι γίνεται με τους άλλους που έρχονται από χώρες που ανγκάζεται το σύστημα να αναγνωρίσει (ή θα πρέπει να κοιτάξουμε να αναβαθμίσουμε και τα εκεί πανεπιστήμια;:P )...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί είπα εγώ για κατατακτήριες; Το θέμα είναι όλοι όσοι θέλουν να κάνουν αίτηση για ειδικότητα να περνάνε από ένα κόσκινο (σε αυτό συμφωνούμε τουλάχιστον; )...

Και άσχετοι να σταματήσουν να βγαίνουν από τις σχολές (που λέει ο λόγος :rolleyes: ) τι γίνεται με τους άλλους που έρχονται από χώρες που ανγκάζεται το σύστημα να αναγνωρίσει (ή θα πρέπει να κοιτάξουμε να αναβαθμίσουμε και τα εκεί πανεπιστήμια;:P )...

ρε aplafoithths, όταν λέμε "εξετάσεις για ειδικότητα" κατατακτήριες εννοούμε. Δηλαδή, δεν θα είναι απλά "εξετάσεις" (ενν. "σχετικός-άσχετος"), θα είναι διαγωνισμός. Δεν το καταλαβαίνεις αυτό? Δηλαδή κάποιος μη άσχετος που έγραψε 90 μπορεί να μην μπει ποτέ στην ειδικότητα που θέλει. Πρώτα θα μπαίνει ο 99 μετά ο 98 κοκ. (και ΟΧΙ, το ότι κάποιος έγραψε 99 δε σημαίνει πως είναι και πιο άξιος από αυτόν που έγραψε 95)

ΟΧΙ, δεν διαφωνούμε πως πρέπει να διασφαλίζεται πως κανείς άσχετος δεν θα κάνει ειδικότητα. Εγώ λέω πως αυτό μπορεί να διασφαλιστεί απλώς κάνοντας την αποφοίτηση από τη σχολή την πιστοποίηση ότι κάποιος δεν είναι άσχετος!

Γιατί λέτε πως σήμερα αποφοιτούν από τις σχολές και άσχετοι. Ε, λέω, ας γίνουν οι εξετάσεις ΕΝΤΟΣ σχολής (και η εκπαιδεύση) καλύτερες!

Απλώς η πλειονότητα όσων κόπτονται για τις εξετάσεις για ειδικότητα, βασικά ψάχνουν μια διέξοδο μπροστά στην τεράστια αναμονή!

Γι'αυτό δε βγάζουν λαλιά για το αγροτικό, γι αυτό δεν θέλουν απλώς εξετάσεςι τύπου finals, γιατί έτσι δεν θα μπορέσουν να παρακάμψουν άλλους μη άσχετους συναδέλφους τους, απλώς και μόνο γιατί έγραψαν 90 αντί για 95.

Τώρα για τους άλλους, ας υπάρχουν εξετάσεις, όχι κατατακτήσιες, αλλά εξετάσεις αναγνώρισης πτυχίου...τι να πω..

υγ. ξαναλέω (κι εσύ ρε aplafoithths, δε διαβάζεις απ ότι φαίνεται τα προηγούμενα ποστ) είμαι υπέρ σε εξετάσεις τύπου finals, ακριβώς για να διασφαλίζεται πως δεν θα βγει κάποιος επικίνδυνος νεος ειδικευόμενος. Άλλο όμως οι εξετάσεις-διαγωνισμός για ειδικότητα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατάλαβα ότι οι περισσότεροι εννοούν κατατακτήριες, εγώ δεν εννοώ αυτό γι'αυτό είπα cutoff. Τέλος πάντων μην κολλήσουμε εκεί.

Αυτό που λες έχει νόημα αλλά θα σου πω και εγώ κάτι άλλο: Η χρονική στιγμή της αποφοίτησης διαφέρει από τη χρονική στιγμή της αίτησης για ειδικότητα. Αυτή η διαφορά μπορεί να κυμαίνεται από μήνες έως χρόνια - πολλά χρόνια και εκεί χάνονται οι ικανότητες ή οι γνώσεις. Για παράδειγμα, εγώ μετά το πτυχίο θέλω να ασχοληθώ με την έρευνα για να κάνω ένα διδακτορικό το οποίο θέλει 3 χρόνια... και αυτή είναι και μια καλή δικαιολογία, θα υπάρχουν και άλλοι που θα χάνουν πλήρη επαφή για τους εκάστοτε λόγους...

επίσης στα πλαίσια της νομοθεσίας είναι πιο εφικτό διότι είσαι αναγκασμένος να αναγνωρίζεις τα πτυχία των άλλων χωρων όπως τα εγχώρια πτυχία, οπότε δε μπορείς να πεις εξετάσεις οι μεν όχι οι δε...

δηλαδή με λίγα λόγια: θες να ξεκινήσεις ειδικότητα (δηλαδή να πάρεις μια έμμισθη θέση με ευθύνες απέναντι σε ασθενείς; ), τότε θα πρέπει να κατέχεις αυτό το ελάχιστο των γνώσεων και ικανοτήτων αλλιώς δεν είσαι ικανός να αιτηθείς...

Το πρόβλημα με τις αναμονές θα λυθεί μόνο με τη μείωση των εισακτέων και την αύξηση των θέσεων (1+1=2).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατάλαβα ότι οι περισσότεροι εννοούν κατατακτήριες, εγώ δεν εννοώ αυτό γι'αυτό είπα cutoff. Τέλος πάντων μην κολλήσουμε εκεί.

Αυτό που λες έχει νόημα αλλά θα σου πω και εγώ κάτι άλλο: Η χρονική στιγμή της αποφοίτησης διαφέρει από τη χρονική στιγμή της αίτησης για ειδικότητα. Αυτή η διαφορά μπορεί να κυμαίνεται από μήνες έως χρόνια - πολλά χρόνια και εκεί χάνονται οι ικανότητες ή οι γνώσεις. Για παράδειγμα, εγώ μετά το πτυχίο θέλω να ασχοληθώ με την έρευνα για να κάνω ένα διδακτορικό το οποίο θέλει 3 χρόνια... και αυτή είναι και μια καλή δικαιολογία, θα υπάρχουν και άλλοι που θα χάνουν πλήρη επαφή για τους εκάστοτε λόγους...

επίσης στα πλαίσια της νομοθεσίας είναι πιο εφικτό διότι είσαι αναγκασμένος να αναγνωρίζεις τα πτυχία των άλλων χωρων όπως τα εγχώρια πτυχία, οπότε δε μπορείς να πεις εξετάσεις οι μεν όχι οι δε...

δηλαδή με λίγα λόγια: θες να ξεκινήσεις ειδικότητα (δηλαδή να πάρεις μια έμμισθη θέση με ευθύνες απέναντι σε ασθενείς; ), τότε θα πρέπει να κατέχεις αυτό το ελάχιστο των γνώσεων και ικανοτήτων αλλιώς δεν είσαι ικανός να αιτηθείς...

Το πρόβλημα με τις αναμονές θα λυθεί μόνο με τη μείωση των εισακτέων και την αύξηση των θέσεων (1+1=2).

Aplafoititi: Αγόρι μου καλό νομίζεις πως όσοι θέλουν να κάνουν διδακτορικό δεν υποβάλλουν αίτηση για ειδικότητα μόλις πάρουν το πτυχίο?

Επίσης:

1)βελτίωση του επιπέδου και αύξηση της δυσκολίας εντός της σχολής. Δεν μιλάμε για τραγικά πράγματα αλλά για αποκλεισμό της αντιγραφής, κάποια προαπαιτούμενη ελάχιστη επίδοση για να συνεχίσεις στο επόμενο έτος κτλ. Γιατί μιλάμε για τους απόφοιτους Βουλγαρίας αλλά και κει μπορείς να χάσεις έτος. Δεν βαρεθήκατε να βλέπετε τον φοιτητή που πάει να εξεταστεί στην παθολογία ή την χειρουργική χωρίς να έχει περάσει ανατομία ή φυσιολογία?

2)Μείωση των εισακτέων

3)Κατάργηση του φακελακίου, των προμηθειών από υλικά και φάρμακα και έλεγχος της παροχής εργασίας στα νοσοκομέία (όχι φεύγω στις 12 γιατί έτσι γουστάρω ή εφημερεύω σε ενεργό εφημερία και είμαι στο σπίτι)

Θα δεις ότι πολύ λιγότεροι θα ενδιαφέρονται ξαφνικά για την ιατρική και θα αυξηθούν όσοι θέλουν να σπουδάσουν από αγάπη για την επιστήμη και όχι για τον εύκολο και παράνομο πλουτισμό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aplafoititi: Αγόρι μου καλό νομίζεις πως όσοι θέλουν να κάνουν διδακτορικό δεν υποβάλλουν αίτηση για ειδικότητα μόλις πάρουν το πτυχίο?

Δεν ανέφερα κάτι τέτοιο. Πρότεινα τι θα θεωρούσα εγώ καταλληλότερο.

Και το πρόβλημα της αντιγραφής να λυθεί, οι σχολές έχουν χαμηλή ποιότητα προπτυχιακών σπουδών ανεξαρτήτως των χρηματικών πόρων που διαθέτουν. Λείπει το μεράκι και η αγάπη για την επιστήμη (όπως αναφέρεις και εσύ) από το 95% φοιτητών και διδασκόντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aplafoititi: Αγόρι μου καλό νομίζεις πως όσοι θέλουν να κάνουν διδακτορικό δεν υποβάλλουν αίτηση για ειδικότητα μόλις πάρουν το πτυχίο?

Δεν ανέφερα κάτι τέτοιο. Πρότεινα τι θα θεωρούσα εγώ καταλληλότερο.

Και το πρόβλημα της αντιγραφής να λυθεί, οι σχολές έχουν χαμηλή ποιότητα προπτυχιακών σπουδών ανεξαρτήτως των χρηματικών πόρων που διαθέτουν. Λείπει το μεράκι και η αγάπη για την επιστήμη (όπως αναφέρεις και εσύ) από το 95% φοιτητών και διδασκόντων.

Αν λείπει αυτό το μεράκι ήδη από τους φοιτητές καμία παραπάνω εξέταση δεν θα βελτιώσει την κατάσταση.

Καταλαβαίνετε ότι ψάχνουμε για έναν τρόπο να αποσυμφορηθούν οι αναμονές στην ειδικότητα και χρησιμοποιούμε το επικάλλυμα της βελτίωσης του επιπέδου...Κανείς από τους κρατούντες δεν νοιάζεται για το επίπεδο αυτών που εισέρχονται στην ειδικότητα και όσων ειδικεύονται. Αν δεν βελτιωθούν πολλά άλλα πράγματα όποιοι και να μπουν στην ειδικότητα πάλι χάλια θα βγουν. Με τις πανελλήνιες υποτίθεται ότι εισέρχονται στην ιατρική οι καλύτεροι και πιο διαβασμένοι μαθητές. Αυτοί δεν είναι που μετά όπως λέμε όλοι μας τα φορτώνουν όλα στον κόκορα, αντιγράφουν, διαβάζουν μόνο επιλεκτικά, βάζουν βύσματα για να περάσουν? Αυτοί δεν είναι που ξαφνικά θεωρούνται άχρηστοι για να ειδικευτούν και ζητάνε πολλοί εξετάσεις για να διακριθούν οι ικανοί? Ζητάμε ακόμη ένα κόσκινο όταν περνάμε από δεκάδες. Γιατί η εξέταση για κάθε μάθημα αυτό υποτίθεται πως είναι. Αν ο ηθμός είναι τεράστιος ας στενέψει. Εκεί που πρέπει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδή με λίγα λόγια: θες να ξεκινήσεις ειδικότητα (δηλαδή να πάρεις μια έμμισθη θέση με ευθύνες απέναντι σε ασθενείς; ), τότε θα πρέπει να κατέχεις αυτό το ελάχιστο των γνώσεων και ικανοτήτων αλλιώς δεν είσαι ικανός να αιτηθείς...

Αυτό το ελάχιστο των γνώσεων υποτίθεται ότι το παρέχει το πτυχίο. Αν θεωρείτε ότι δεν το παρέχει, είναι θέμα του υπουργείου παιδείας.Του ελληνικού υπουργείου παιδείας.....Γιατί κάποιοι, ακ΄μα δε λύθηκε το θέμα της ποιοτικής εκπαίδευσης στα ελληνικά ΑΕΙ, σκέφτονται να δώσουν οδηγίες βελτίωσης της εκπαίδευσης και στα αλλοδαπά ΑΕΙ..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τις πανελλήνιες υποτίθεται ότι εισέρχονται στην ιατρική οι καλύτεροι και πιο διαβασμένοι μαθητές. Αυτοί δεν είναι που μετά όπως λέμε όλοι μας τα φορτώνουν όλα στον κόκορα, αντιγράφουν, διαβάζουν μόνο επιλεκτικά, βάζουν βύσματα για να περάσουν? Αυτοί δεν είναι που ξαφνικά θεωρούνται άχρηστοι για να ειδικευτούν και ζητάνε πολλοί εξετάσεις για να διακριθούν οι ικανοί? Ζητάμε ακόμη ένα κόσκινο όταν περνάμε από δεκάδες. Γιατί η εξέταση για κάθε μάθημα αυτό υποτίθεται πως είναι. Αν ο ηθμός είναι τεράστιος ας στενέψει. Εκεί που πρέπει

Εισέρχονται οι πιο διαβασμένοι για τις Πανελλήνιες, όχι οι καλύτεροι.

Οι εξετάσεις δεν έχουν σκοπό ούτε να μειώσουν τις αναμονές, ούτε να αλλάξουν την κοσμοθεώρηση των νέων γιατρών. Σκοπός τους είναι η ύπαρξη ενός φίλτρου ελαχίστων γνώσεων και ικανοτήτων.

Είπαμε για τις αναμονές α)μείωση εισακτέων, β)άνοιγμα περισσότερων θέσεων (άλλος τρόπος δεν υπάρχει)

Το ότι πρέπει να βελτιωθούν πολλά άλλα ακόμα είναι ξεκάθαρο, αλλά συζητάμε επί των εξετάσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το ελάχιστο των γνώσεων υποτίθεται ότι το παρέχει το πτυχίο. Αν θεωρείτε ότι δεν το παρέχει, είναι θέμα του υπουργείου παιδείας.Του ελληνικού υπουργείου παιδείας.....Γιατί κάποιοι, ακ΄μα δε λύθηκε το θέμα της ποιοτικής εκπαίδευσης στα ελληνικά ΑΕΙ, σκέφτονται να δώσουν οδηγίες βελτίωσης της εκπαίδευσης και στα αλλοδαπά ΑΕΙ..........

Εξήγησα γιατί πρέπει να γίνεται ξανά αξιολόγηση μετά το πτυχίο (με την έννοια του αμέσως πριν την ειδικότητα) 2-3 ποστ παραπάνω.

Για την ειδικότητα στις ΗΠΑ οι φοιτητές πχ του Harvard δίνουν τις ίδιες εξετάσεις με τους απόφοιτους από οποιαδήποτε σχολή του υπόλοιπου κόσμου. Αλλά εδώ πάντα τα ξέρουμε όλα και τα μπορούμε όλα όποτε καλύτερα αυτο που προτείνεις:

τα πανεπιστήμια αποκτούν ποιότητα (από το πουθενά) τέτοια που όσα χρόνια και αν περάσουν από την αποφοίτηση οι απόφοιτοι είναι "έτοιμοι" για ειδικότητα, επίσης δια μαγείας βάζουμε εξετάσεις σε όλους τους απόφοιτους εκτός Ελλάδος (επειδη εμείς έτσι το θέμε) και λύσαμε το πρόβλημα της "ελαχίστης ποιότητας" μια για πάντα...

σόρρυ δεν το σκέφτηκα, έχεις απόλυτο δίκιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι τι νόημα μπορεί να έχουν οι εξετάσεις για ειδικότητα στη χώρα που οι περισσότεροι απόφοιτοι της ιατρικής έχουν παρακάμψει ακόμα και τις πανελλήνιες... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετάσεις πρέπει να καθορίζουν ποιος είναι ο καλύτερος για να μπει στην πιο περιζήτητη ειδικότητα και στο πιο καλό νοσοκομείο. Στην περίπτωσή μας, δυστυχώς, οι εξετάσεις δεν μπορούν όμως παρά να αφήσουν και πάλι τη μεγαλύτερη μερίδα απ΄έξω. Γιατί είμαστε πάρα πολλοί. Και όσοι μπουν δε θα μιλάνε και πάλι για τα ουσιώδη προβλήματα, την ελλιπή εκπαίδευση, τον σύντομα ευτελή μισθό, την ανάλωση σε γραφειοκρατίες και καθηγητοκρατίες αλλά θα λένε "πάλι καλά". Τη βγάλαμε και φέτος. Αλλά μετά την ειδικότητα, πάλι δεν θα είναι καλά και θα κοιτάνε όλοι να βολευτούν όπως όπως.

Αν οι εξετάσεις λοιπόν δεν επιφέρουν λύση στα προβλήματά μας, τότε γιατί δε λαμβάνονται κάποια άλλα μέτρα για τα ουσιώδη μας προβλήματα? Γιατί κοιτάμε συνέχεια την αναμονή και όχι το τι μας οδήγησε εκεί και τι συνέπειες θα έχει και αφού μπούμε, και αφού βγούμε? Ακόμα κι αν κάποιοι δεν "αξίζουν" όπως λέτε, γιατί πρέπει να μπουν εξετάσεις? Έτσι θα διορθωθούν οι παρελθούσες αβέρτα λαμογιές στις σχολές, στις μεταγραφές και στους φοιτητές εξ εξωτερικού ή ακόμα και οι άφθονοι εισακτέοι στις ιατρικές σχολές μας για να μπούμε όλοι και να είναι περήφανοι η μαμά και ο μπαμπάς? Γιατί πρέπει να καλύπτουμε μια ζωή το πρόβλημα με μπαλώματα (τα οποία εμείς πληρώνουμε ακριβά) και οι τρύπες από κάτω να μεγαλώνουν?

Έτσι έγινε και με τα δάνεια ώσπου μια μέρα ήρθε το ΔΝΤ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...κοτσάρουμε "τι γίνεται στη Δύση" έτσι αόριστα, ενώ στην Δύση ακόμα για την μεγάλη πλειοψηφία του πληθυσμού η περίθαλψη είναι τόσο άνιση και πολλές φορές απάνθρωπη.

Δυτική Ευρώπη είπαμε.

Οι Η.Π.Α. είναι άλλο φρούτο, άστο καλύτερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι ότι κάποιος έχει την ωριμότητα να κρίνει τι καλό παίρνει από ποιο σύστημα...ας πάρουμε τα καλά από όλους. Φυσικά έχετε κάποιες ελλείψεις στις κοινωνιολογικές γνώσεις για ποιο λόγο η βαρβαρότητα της δύσης επικράτησε της βαρβαρότητας της ανατολής...κοινωνική ισορροπία λέγεται,γιατί ο βάρβαρος γάλλος και άγγλος θα τα σπάσει στ΄αλήθεια,αν δεν έχει υγεία,αντίθευα με τους επαναστάτες της φακης που κρύβονται και δεν ξεσηκώνονται για την γνώση αλλά για να μην διαβάσουν. Όσο για πιπίλες για το καλό του ασθενούς απλά δεν μπορείς να αντικρόυσεις το επιχείρημα.Φίλε σε 9 μήνες αρχίζω ειδικότητα...και δεν έγινα ιατρός για να περνώ ζωή και κότα. Έχω άλλα κίνητρα απ΄ τα δικά σου...πες ότι δεν γουστάρεις πια να διαβάζει κ θα σε πιστέψω. Ας μου πει τώρα ένας εδώ ότι το υπάρχον σύστημα εξυπηρετεί τον ασθενή. Τα ζώα που σκοτώνουν στις κλινικές η επετηρίδα τα θρέφει.Κομμένες οι αηδίες πια. Ναι,σε 9 μήνες αρχίζω παθολογία πλήρη. Οκ;Αγανάκτηση έχει ο ασθενής και όχι η συντεχνία. Είναι κάτι το απόλυτο. Αξιοκρατία=λαοκρατία στην περίπτωσή μας. Θες τον πατέρα σου να τον περιθάλπτει ζώο; Γιατί ζώα μπαίνουν τώρα. Και ζώα. Με εξετάσεις θα μπουν λιγότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...επαναστάτες της φακης που κρύβονται, και δεν ξεσηκώνονται για την γνώση αλλά για να μην διαβάσουν.

emgoal

...πες ότι δεν γουστάρεις πια να διαβάζεις κ θα σε πιστέψω.

emgoal emgoal

Τα ζώα που σκοτώνουν στις κλινικές η επετηρίδα τα θρέφει.

emgoal emgoal emgoal

Θες τον πατέρα σου να τον περιθάλπτει ζώο;

emgoal emgoal emgoal emgoal

Τους τσάκισες μιλάμε!

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν οι εξετασεις ειναι αξιοκρατικες-αδιαβλητες, οι πρωτοι που θα αντιδρασουν θα ειναι οι πανεπιστημιακοι καθηγητες.

Αν οι εξετασεις αφεθουν στα χερια των καθηγητων, τοτε θα πρεπει να αντιδρασουμε ολοι οι υπολοιποι -φοιτητες,εν αναμονη ειδικευομενοι, ειδικοι γιατροι.

Συμφωνώ απόλυτα!

Σε δύο αράδες περιέγραψες πλήρως το διεφθαρμένο σύστημα της Χώρας μας, στον Τομέα της Υγείας!

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....Ο υπουργός Υγείας έθεσε τρεις ημερομηνίες – ορόσημα για την πορεία υλοποίησης των αλλαγών που προωθεί:

Η πρώτη είναι η σημερινή με την ψήφιση του πολυνομοσχεδίου. Η δεύτερη είναι η 31η Μαρτίου με την ηλεκτρονική παρακολούθηση όλου του συστήματος υγείας μέσω της δημοσιοποίησης δαπανών και εσόδων και η τρίτη είναι η 30ή Ιουνίου όταν «θα έχουμε συνενώσει τα νοσοκομεία και θα έχουμε αλλάξει την διαδικασία ένταξης των γιατρών στην ειδικότητα», όπως είπε.

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΩΝΗ ΘΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ....ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΛΟΙΠΟΝ:-)) :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά, το πρώτο που πρέπει να γίνει είναι σοβαρές Εξετάσεις για τον τίτλο Ειδικότητας, ώστε να μην παίρνει τον τίτλο του ειδικού ο κάθε πικραμένος που ψωλ@ρει τα χρόνια της Ειδικότητας και εντατικοποίηση της εκπαίδευσης εκεί.

Όλοι γνωρίζουμε ότι μπορείς να γίνει ειδικός στην Ελλάδα και να μην έχεις αγγίξει (ειδικά σε κάτι χειρουργικές Ειδικότητες)... :splaaaats:

ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ,ΔΗΛΑΔΗ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ.ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο, ώστε να μαλώνουμε μεταξύ μας, για το πόσο θα βοηθήσουν οι εξετάσεις στη βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών υγείας, ενώ αυτό, δυστυχώς, δεν ισχύει. Έστω ότι με τις εξετάσεις θα ξεκινήσουν οι καλύτεροι. Για να εκπαιδευτούν από ποιους??? από ειδικευμένους που εφημερεύουν από το σπίτι? που χειρουργούνε τους πελάτες τους, και οι ειδικευόμενοι λένε ευχαριστώ όταν κρατάνε τα άγκιστρα? σε τμήματα που δεν έχουν φιλμ για να τυπώσουν ακτινογραφίες? με χαλασμένους αξονικούς? στα χειρουργεία που ακυρώνονται λόγω έλλειψης υλικών? Τουλάχιστον ας είμαστε ειλικρινείς... Δέχομαι την ελπίδα που εκφράζουν αρκετοί, ότι με τις εξετάσεις θα ξεκινήσουν νωρίτερα, αλλά να το θέτουμε και σε σωστή βάση. Ας μην εθελοτυφλούμε. Έτσι όπως πάει, αλοίμονο σε όποιον αρρωστήσει!

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΙ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...τα λαμογια θα επιζησουν για μια ακομη φορα!!!

Στο χέρι μας είναι να μην επιζήσουν!

Αρκεί οι εξετάσεις να γίνουν πλήρως αυτοματοποιημένες κι αδιάβλητες, χωρίς την παρουσία ανθρώπινου παράγοντα.

Έγραψα πως γίνεται αυτό, εδώ και δεκαετίες, στην Ευρώπη, σε προηγούμενη δημοσίευσή μου...

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ Ο Κος ΛΟΒΕΡΔΟΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ;;;

ΥΓ:ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΙ & ΙΑΤΡΟΙ Ε.Σ.Υ. ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ(ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΠΙΤΡΟΠΗ...).Τυχαίο;Δεν νομίζω... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...τα λαμογια θα επιζησουν για μια ακομη φορα!!!

Στο χέρι μας είναι να μην επιζήσουν!

Αρκεί οι εξετάσεις να γίνουν πλήρως αυτοματοποιημένες κι αδιάβλητες, χωρίς την παρουσία ανθρώπινου παράγοντα.

Έγραψα πως γίνεται αυτό, εδώ και δεκαετίες, στην Ευρώπη, σε προηγούμενη δημοσίευσή μου...

αφου εγγυαται η karanti maria οτι θα διαφυλαξει να ειναι αδιαβλητες,τοτε ας μπουν..

πληρως αυτοποοημενες πως?πολλαπλλης με τραπεζα ερωτησεων που να διορθωνονται αυτοματα απο υπολογιστη?

βλεπω να πετυχαινει το 98 τις 100 κ επειδη οι θεσεις θα ειναι κατα πολυ λιγοτερες θα δημιουργειται μια νεα λιστα αναμονης των επιτυχοντων κ λογικα αφου θα λιγοστευσουν τις θεσεις θα ειναι πολυ μεγαλυτερη(μεγαλυτερος χρονος αναμονης απο τις σημερινες λιστες).

ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ .ΑΛΛΙΩΣ ΑΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΡΕΣΚΕΙΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ 50-50 'Η ΚΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ(70-30)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.