Jump to content

EΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


xasapis

Recommended Posts

Γιατί δε ζητάμε πτυχιούχοι απο οποιαδήποτε χώρα να κάνουν ειδικότητα στη χώρα που σπούδασαν; Το πρόβλημα θα λυνότσαν σε μεγάλο βαθμό.

Στα έγραψαν κι άλλοι, αλλά πως ακριβώς θα το κάνεις (ως Ελλάδα) αυτό στην Ευρώπη των 27 ;

Σκέψου ότι αν χρειαστεί (εσύ ή κάποιος άλλος Έλληνας) να πάς να εργαστείς-ειδικευτείς σε μια άλλη χώρα της ΕΕ, το ίδιο χαρτί θα παίξεις, αυτό του Ευρωπαίου πολίτη, πως ζητάς τώρα να αποκλειστούν αυτοί που κατέχουν χαρτί από Πανεπιστήμια της ΕΕ ; Πως θα έστεκε νομικά αυτό ;

Δεν είναι discrimination ;

Αν διαθέτεις @@, ζητάς εξετάσεις και τους συντρίβεις (αν μπορείς) σ' αυτές, διαφορετικά πίνεις το πικρό ποτήρι των αναμονών και δεν μιλάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 786
  • Created
  • Last Reply

Χωρίς έλεγχο στο ποιός κάνει τι, ιδιαίτερα σε στον τομέα της υγείας πρόοδος δεν υφίσταται. Οι εξετάσεις θα μπορούσαν να είναι ένα τέτοιο μέτρο ελέγχου το οποίο μεν θα καθοδηγεί τα σωστά άτομα στις σωστές θέσεις αλλά και λόγω της πρόκλησης που αποτελεί θα αυξάνει το επίπεδο των υποψηφίων. Για να επιτευχθεί όμως αυτό πρέπει να διαμορφωθεί το σύστημα με σοβαρότητα, συνέπεια και επάρκεια αλλιώς, όπως υποστηρίζουν οι περισσότεροι, δε θα βοηθήσει καθόλου.

Αλλά πείτε την αλήθεια και αυτό να συνέβαινε πάλι δε θα γουστάρατε τις εξετάσεις ε; emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν με χαλάνε καθόλου οι εξετάσεις.ΑΠΑΙΤΩ όμως αξιοκρατία!Καθημερινά βλέπω το αντίθετο :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα άτομα που δεν θα πετυχαίνουν στις εξετάσεις τι θα κάνουν? Θα πρέπει να υπάρχει πρόνοια και για αυτούς. Θα ξαναδείνουν εξετάσεις μέχρι να πετύχουν? Αυτοί δεν θα είναι σε αναμονή τότε? Δημιουργείται άλλη μια λίστα αναμονής ανειδίκευτων ιατρών.Η αναμονή οπότε δεν εξαφανίζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν με χαλάνε καθόλου οι εξετάσεις.ΑΠΑΙΤΩ όμως αξιοκρατία!Καθημερινά βλέπω το αντίθετο :angry:

Να απαιτείς τότε αξιοκρατία και όχι εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοείται ότι απαιτώ

1.αξιοκρατία και 2.εξετάσεις με αυτή την σειρά.Περιμένω ήδη 3.5 χρόνια emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοείται ότι απαιτώ

1.αξιοκρατία και 2.εξετάσεις με αυτή την σειρά.Περιμένω ήδη 3.5 χρόνια emconfused

Το ίδιο μπορεί να περιμένει και κάποιος σε σύστημα με εξετάσεις. Δεν τους χωράει όλους το σύστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να επισημάνω το εξής: Με τις εξετάσεις για κάποια χρόνια θα δίνεται μόνο ένα ποσοστό θέσεων. Οι υπόλοιπες θέσεις θα δίνονται με τις λίστες αναμονής. Αν νομίζουν λοιπόν όλες οι διάνοιες ότι με το 20 ή 30 ή 40% των θέσεων θα μπουν στην ειδικότητα με την πρώτη γελιούνται. Άλλο πράγμα η αυτοπεποίθηση και άλλο η ουτοπία. Όσο για το αν θα μπουν οι καλύτεροι? Σκεφτείτε ποιοι είχαν τις μεγαλύτερες βαθμολογίες στην σχολή. Ε αυτοί θα μπουν. Αν είναι οι καλύτεροι ή όχι δεν θα το πω εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφωνώ με τις εξετάσεις...

Καταρχάς δεν θα είναι ποτέ αδιάβλητες. Αυτό χωνέψτετο. Όλο και κάποιος θα μαθαίνει τα θέματα από πριν. Και προτού μου αναφέρετε το παράδειγμα το πανελληνίων, κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου. Όποιος έχει βύσμα , μπορεί να μάθει ΚΑΙ αυτά τα θέματα από πριν. Ακούτε με , κάτι ξέρω κι εγώ.

'Επειτα θα δείτε πως ΚΑΙ με τις εξετάσεις..οι γιοι βουλευτών-καθηγητών κτλ θα πιάνουν θέσεις σε νοσοκομεία και θα τρίβετε τα μάτια σας.

Παρόλα αυτά συμφωνώ για τις εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, όχι ότι κι εκεί δεν θα πέφτουν αντιγραφές, αλλά ως έναν μοχλό να δυσκολέψουν λίγο τα πράγματα, και για τυπικούς λόγους.

Επίσης η μεταβατική περίοδος θα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ επώδυνη για τους παλιούς. Από 7 θέσεις π.χ που ΄δίνει ένα νοσοκομείο, οι 2 πάνε για εξετάσεις. Όπότε αυτοί που είναι στην λίστα αναμονής θα περιοριστούν στις 5. Καταλαβαίνετε τον χαμό που θα γίνει.

Δεν έχει καμία σχέση με τους δασκαλους. Υπάρχουν άτομ απου περιμένουν ήδη 5 και 6 χρόνια. Αν έρχεται ένα πρωτάκι και πάρει θέση με εξετάσεις , δεν θα σας την σπάσει? Εγώ προσωπικά θα αφηνιάσω.

Προτείνω να μην γίνουν ποτέ οι εξετάσεις.

Κάτι ήξεραν οι παλιοί στις αρχές του '90 και κάνανε καταλήψεις μόλις συζητηθηκε τότε λίγο το θέμα. Τώρα είναι επιμελητές και λέκτορες και σας λένε πως οι εξετάσεις είναι το δικαιότερο. Κουτόχορτο τρώτε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφωνώ με τις εξετάσεις...

Καταρχάς δεν θα είναι ποτέ αδιάβλητες. Αυτό χωνέψτετο. Όλο και κάποιος θα μαθαίνει τα θέματα από πριν. Και προτού μου αναφέρετε το παράδειγμα το πανελληνίων, κοιμάστε τον ύπνο του δικαίου. Όποιος έχει βύσμα , μπορεί να μάθει ΚΑΙ αυτά τα θέματα από πριν. Ακούτε με , κάτι ξέρω κι εγώ.

'Επειτα θα δείτε πως ΚΑΙ με τις εξετάσεις..οι γιοι βουλευτών-καθηγητών κτλ θα πιάνουν θέσεις σε νοσοκομεία και θα τρίβετε τα μάτια σας.

Παρόλα αυτά συμφωνώ για τις εξετάσεις για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, όχι ότι κι εκεί δεν θα πέφτουν αντιγραφές, αλλά ως έναν μοχλό να δυσκολέψουν λίγο τα πράγματα, και για τυπικούς λόγους.

Επίσης η μεταβατική περίοδος θα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ επώδυνη για τους παλιούς. Από 7 θέσεις π.χ που ΄δίνει ένα νοσοκομείο, οι 2 πάνε για εξετάσεις. Όπότε αυτοί που είναι στην λίστα αναμονής θα περιοριστούν στις 5. Καταλαβαίνετε τον χαμό που θα γίνει.

Δεν έχει καμία σχέση με τους δασκαλους. Υπάρχουν άτομ απου περιμένουν ήδη 5 και 6 χρόνια. Αν έρχεται ένα πρωτάκι και πάρει θέση με εξετάσεις , δεν θα σας την σπάσει? Εγώ προσωπικά θα αφηνιάσω.

Προτείνω να μην γίνουν ποτέ οι εξετάσεις.

Κάτι ήξεραν οι παλιοί στις αρχές του '90 και κάνανε καταλήψεις μόλις συζητηθηκε τότε λίγο το θέμα. Τώρα είναι επιμελητές και λέκτορες και σας λένε πως οι εξετάσεις είναι το δικαιότερο. Κουτόχορτο τρώτε?

Κάτι παραπάνω ξέρει και το τσιράκι του Λοβέρδου :) Όταν κάποιος περιμένει να μπει το 2013 και εξαιτίας των εξετάσεων πάει στο 2015 και 2016 τότε πώς θα του φανεί? Και ενώ περίμενε ήδη 4 χρόνια πχ τι θα πρέπει να κάνει? Να ξαναστρωθεί στο διάβασμα για να περάσει στις "αντικειμενικές εξετάσεις" για να κατορθώσει να μπει στην ώρα του? Η μετάβαση θα είναι το δυσκολότερο πράγμα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι Apolink. Με διασκεδάζουν αφόρητα οι δηλώσεις σε αυτό το thread που λένε πως ο καλός θα στρωθεί στο διάβασμα, θα περάσει πρώτος πρώτος, θα του δώσουν και παράσημο και θα γίνει και σημαιοφόρος. Προφανώς είναι ακόμα φοιτητές.

Καθήστε όμως , αντί να αμπελοφιλοσοφείτε, να σταθμίσετε σοβαρά τα υπέρ και τα κατά. Ακόμη και το σύστημα μοριοδότησης μπάζει, έτσι όπως το αναφέρουν μερικοί.

Εγώ προσωπικά, αν μου έλεγαν θα μπεις ειδικότητα χωρίς εξετάσεις, αλλά θα αργήσεις 3-4 χρόνια, θα έκανα κολοτούμπες..Κι εσείς που έχετε αυτό το σύστημα θέλετε να το κάνετε δυσκολότερό. Μαζόχες είστε?

Στο εξωτερικό, αν θεσπιζόταν οι λίστες αναμονής θα κάνανε πάρτυ οι ειδικευόμενοι. Κορόιδα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν γινουν εξετασεις την στιγμη που οι θεσεις ειναι λιγες σε σχεση με την ζητηση ,θα εχουμε παλι προβλημα.απλα θα μπαινουν παλι καποιοι με διαφορετικα κριτηρια.τωρα ειναι με το ποιος προλαβε να γραφτει τοτε θα ειναι με βαθμο.και παλι θα περιμενουν ολοι.και να το εξηγησω......... σε καποιες χωρες υπαρχουν εξετασεις και καποιες θεσεις.εστω οτι καποια στιγμη σε καποια ειδικοτητα υπαρχουν 15 ελευθερες θεσεις(αν υποθεσουμε σε συστημα εξετασεων 2-3 φορ το χρονο).εστω οτι θα δωσουν 150 , και εστω οτι θα βαλουν οριο οσοι γραψουν το 60%.αν γραψουν 20 ανω τουβ οριου?τι γινεται? οι 5 δεν θα περιμενουν μεχρι να ανοιξουν οι επομενες θεσεις?παλι δεν θα περιμενουν?και ας μην αναλυσω ποιοι θα ειναι αυτοι που θα περασουν! και μεχρι να γινουν εξετασεις,να βγουν αποτελεσματα,να γινουν διορισμοι θα περναει 3-4 μηνες και το καθε νοσοκομειο θα μενει απο ειδικευομενους.γιατι δεν ειναι δυνατον να γινονται εξετασεις προκαταρκτικα για οποτε ανοιγουν θεσεις σε καθε ειδικοτητα και σε καθε νοσοκομειο,ειναι αδυνατον.

Οπως καταλαβαινετε ειναι αδυνατες πρακτικα οι εξετασεις.πολλα νοσοκομεια, πολλες ειδικοτητες, πολλες θεσεις, ακομα πιο πολλοι οι ενδιαφερομενοι.δεν ειμαστε χωρα που εχει λιγα νοσοκομεια.και αν κανετε ερευνα θα δειτε τι χωρες εχουν εξετασεις.δεν ειναι λειτουργικο, ουτε μειωνει αναμονες.γιατι αν αποτυχεις και δεν μπεις με την πρωτη σε ειδικοτητα και μπεις με την 3η-5η φορα(που ετσι θα ειναι οι πιο πολλοι) ηδη θα εχεις 3-4χρ αναμονης , στην καλυτερη περιπτωση.

Ας μην πω επισης για τα βισματα και τους γνωστους που ειχαμε ολοι μας σε καθε πανεπιστημιο και τους ξεραμε και θα υπαρχουν παντα και θα τους βρισκουμε συνεχεια μπροστα μας.τωρα τουλαχιστον ετσι οπως ειναι οι λιστες και ανακοινωνονται ειναι πιο αξιοκρατικα απο καθε αλλη φορα και ας περιμενουμε.περνεις σειρα αναλογα με το ποτε δηλωσες(εμεσα αναλογα με το ποτε τελειωσες την σχολη).τι θελετε δηλαδη?τα βισματα που μας ενοχλουσαν στην καθε σχολη να μας ενοχλησουν και τωρα και να τους βρουμε παλι μπροστα μας με το συστημα των εξετασεων????τουλαχιστον τωρα ολοι αυτοι(που δεν ειναι και λιγοι καθε χρονια) εχουν παρει την σειρα τους με το υπαρχουν συστημα και θα περιμενουν και αυτοι οπως και εμεις?γιατι ετσι οπως ειναι τωρα βισμα δεν περνει.οπως ηταν παλια οι λιστες και δεν υπηρχε ανακοινωση ολο παλι κατι εκαναν τα βισματα.τωρα τιποτα.και αγαπητοι μου λιγο πολυ ξερετε οτι παντα υπαρχουν βισματα.

Επισης οσο πιο ''φρεσκια'' ειναι η σχολη τοσο πιο πολλους γνωστους εχουν.φανταζεστε να περιμενουν καποιοι 3-4 χρ, να γινει συστημα εξετασεων και να μπει μεγαλο ποσοστο αυτων που τελειωσαν τωρα?0 αναμονη αυτοι και αλλοι περιμεναν και θα περιμενουν.

Ολα αυτα γιατι το προβλημα ειναι στην αξιοκρατεια(που ας μην παρανοουμε στην Ελλαδα δεν υπαρξει ποτε αυτη) αλλα ειναι και πολυπαραγοντικο!

προσπαθοντας οσο μπορω λιγοτερο να στοιχειοθετησω την γνωμη μου, εγω λεω ΟΧΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε, εδώ σας δίνουν δουλειά μόνο με το πτυχίο και εσείς θέλετε να βάλετε εξετάσεις? Αλλοι κάνουν καταλήψεις για να καταργηθούν οι εξετάσεις!!!

ΜΑΖΟΧΕΣ ΕΙΣΤΕ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ προσωπικά, αν μου έλεγαν θα μπεις ειδικότητα χωρίς εξετάσεις, αλλά θα αργήσεις 3-4 χρόνια, θα έκανα κολοτούμπες..Κι εσείς που έχετε αυτό το σύστημα θέλετε να το κάνετε δυσκολότερό. Μαζόχες είστε?

Στο εξωτερικό, αν θεσπιζόταν οι λίστες αναμονής θα κάνανε πάρτυ οι ειδικευόμενοι. Κορόιδα....

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης θα μπαινουν απροειδοποιητα τεστ και διαγωνισματα καθε μηνα κατα τη διαρκεια της ειδικοτητας,

για οσους περασουν τις εξετασεις...οποιος δε γραφει καλα θα αποβαλεται απο το νοσοκομειο :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφωνώ κι εγώ με τις εξετάσεις και συμφωνώ με τον γλαφυρό και ρεαλιστική περιγραφή της κατάστασης του Τσιρακίου του Λοβέρδου!!!

Προσωπικά , περιμένοντας ήδη 3 χρόνια για να μπω, πραγματικά θα μου κακοφανεί να μπούνε εξετάσεις.

Θα σας αναφέρω ένα παράδειγμα.

Όταν έκανα αγροτικό σε ένα χωριό της Θράκης, είχα γνωρίσει έναν μουσουλμάνο γιατρό συνάδελφο που έκανε κι αυτός το αγροτικό του. Τον ρώτησα λοιπόν πως είναι η κατάσταση στην Τουρκία με τις ειδικότητες. Μου ανέφερε πως υπάρχουν εξετάσεις για πολύ λίγες θέσεις, η ζήτηση είναι μεγάλη, ι εξετάσεις δύσκολες, που πάρα πολλοί δεν καταφέρνουν να τις περάσουν ποτέ!!!!(μιλάμε για εξετάσεις από τούρκους καθηγητές προς τούρκους απόφοιτους Τουρκικών Παν.)

Και τον ρωτάω , και τι κάνουν αυτοί? Υπηρεσια υπαίθρου, το δικό μας αγροτικό..για 4-5, 10 χρόνια, μου αναφέρει και για όλη την καριέρα τους!!!! Δεν ειδικεύοντα ποτέ και παραμένουν αγροτικοί για όλοι τους την ζωή. Μου ανέφερε πως εδώ είμαστε πολύ τυχεροί που δεν υπάρχουν εξετάσεις. Πραγματικά το Tsiraki είχε δίκιο. Θα έκαναν πάρτυ εκεί αν καταργούνταν οι εξετάσεις.

Αναφέρω αυτό το παράδειγμα για να το ζυγιάσετε καλύτερα το πράγμα. Αν κάποιος θέλει να γίνει καλός γιατρός, θα διαβάσει. Αυτοί που έχουν ΒΥΣΜΑ, ότι και αξιολόγηση να βάλεις, θα περάσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα άτομα που δεν θα πετυχαίνουν στις εξετάσεις τι θα κάνουν? Θα πρέπει να υπάρχει πρόνοια και για αυτούς. Θα ξαναδείνουν εξετάσεις μέχρι να πετύχουν? Αυτοί δεν θα είναι σε αναμονή τότε? Δημιουργείται άλλη μια λίστα αναμονής ανειδίκευτων ιατρών.Η αναμονή οπότε δεν εξαφανίζεται.

Ε ΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑΓΗ, ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΜΕ ΟΣΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ, ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥς, ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΘΑΝΑΙ ΜΕΣΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΜΕ ΑΠΕΞΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος θέλει να γίνει καλός γιατρός, θα διαβάσει. Αυτοί που έχουν ΒΥΣΜΑ, ότι και αξιολόγηση να βάλεις, θα περάσουν.

Ν αγιασει το στομα σου.......ολοι που λενε ναι στις εξετασεις νομιζουν καναν την καλη τους και θα πιασουν τον παπα απο τα @@...οταν σαν τις πανελλαδικες θα δινουν ξανα και ξανα και θα καθεται η μανα με το ταπερακι απεξω και οι καθηγηταδες των φροντιστηριων θα μιλανε για τα θεματα θα μιλαμε παλι για αισχος που υπαρχουν πανελλαδικες..υποτιθεται θελουν να τις καταργησουν στο σχολειο για την εισαγωγη στα αει, τι για να τις βαζουν στο πτυχιο?ξεφτιλα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι άδεις ασκήσεως επαγγέλματος δίνονται από τους ιατρικούς συλλόγους. Δε γίνεται να υπάρχουν εξετάσεις ούτε και προς απόκτηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος οπότε. ΄΄Περάστε με στις εξετάσεις και θα σας ψηφίσω την επόμενη φορα΄΄.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοί που έχουν ΒΥΣΜΑ, ότι και αξιολόγηση να βάλεις, θα περάσουν.

Αυτή σου η ηττοπάθεια τους δίνει ευκαιρίες και βούληση να συνεχίσουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...οσο για τον αριθμο των εισακτεων τι να την κανεις την ελαττωση αν μπαινουν 100 και βγαινουν 600 επειδη εχουν μπει απο πορτες και παραθυρα?

θεσ/κη το 2001 μπηκαμε 140 και γιναμε 600 και βαλε...

...μπαχαλο.

Το ωραίο είναι πως όλοι αυτοί που μπήκαν με μέσον, από το παράθυρο, στο πέμπτο έτος, είναι περήφανοι που μπορούν να λέγονται "απόφοιτοι Ελληνικών Πανεπιστημίων", ιδρύουν συλλόγους υπέρ της καθαρότητας της ράτσας των Ιατρών από τους "απόφοιτους Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων", γράφουν στο greekmeds.gr υπέρ της ανωτερότητας του Πτυχίου τους, είναι κατά των εξετάσεων αξιολόγησης γιατί τις φοβούνται, είναι ψηλομύτες λες και πήραν το Νομπέλ ενώ το μοναδικό πράγμα που πέτυχαν στη ζωή τους ήταν να δώσουν τη σωστή μίζα στο σωστό άτομο, την κατάλληλη στιγμή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι Apolink. Με διασκεδάζουν αφόρητα οι δηλώσεις σε αυτό το thread που λένε πως ο καλός θα στρωθεί στο διάβασμα, θα περάσει πρώτος πρώτος, θα του δώσουν και παράσημο και θα γίνει και σημαιοφόρος. Προφανώς είναι ακόμα φοιτητές.

Καθήστε όμως , αντί να αμπελοφιλοσοφείτε, να σταθμίσετε σοβαρά τα υπέρ και τα κατά. Ακόμη και το σύστημα μοριοδότησης μπάζει, έτσι όπως το αναφέρουν μερικοί.

Εγώ προσωπικά, αν μου έλεγαν θα μπεις ειδικότητα χωρίς εξετάσεις, αλλά θα αργήσεις 3-4 χρόνια, θα έκανα κολοτούμπες..Κι εσείς που έχετε αυτό το σύστημα θέλετε να το κάνετε δυσκολότερό. Μαζόχες είστε?

Στο εξωτερικό, αν θεσπιζόταν οι λίστες αναμονής θα κάνανε πάρτυ οι ειδικευόμενοι. Κορόιδα....

προφανώς είναι ακόμη μαθητές θες να πεις καλύτερα

Τι να πω...μερικοί μπορεί όντως να πιστεύουν πως η αξία σου φαίνεται από το αν θα γράψεις 99 στις εξετάσεις αντί για 95...κάτι που σε σύστημα εξετάσεων και με συγχωνευμένα νοσοκομεία, μπορεί να σου στοιχίσει και διαπαντός την ειδικότητα που θέλεις...

Απλά να πω πως η συγκεκριμένη πεποίθηση είναι παντελώς βλακώδης

Όσο για τους υπόλοιπους...που "νοιάζονται για το καλό του ασθενή και της ιατρικής στη χώρα", ας ζητήσουν βελτιώσεις ΕΝΤΟΣ των σχολών. Το γ@μωπτυχίο έχει παρθεί σε μια διάρκεια 6 ετών με πολλές εξετάσεις κτλ κάτι που από μόνο του θα πρεπε να αρκεί ώστε να πιστοποιήσει την καταλληλότητα του νέου αποφοίτου προς είσοδο στο αγροτικό και την ειδικότητα (άλλο αυτό....για το αγροτικό δεν θέλετε εξετάσεις ε??? Εκεί, δε μας νοιάζει αν άσχετοι παίζουν το γιατρό στην ύπαιθρο? Μήπως αν οι αναμονές για το αγροτικό ήταν μεγαλύτερες, θα θέλατε εξετάσεις κι εκεί?? Για να λέμε και τα πράγματα όπως είναι!) Φυσικά πρέπει να διασφαλίζεται πως η απόκτηση του πτυχίου κάτι θα σημαίνει για τα προσόντα του κατόχου του. Αν πιστεύετε πως οι σχολές σας είναι λίγο μπουρδέλα, πρέπει να αλλάξετε ακριβώς αυτές (και όχι μόνο διαμέσου των εξετάσεων εντός τους, αλλά και μέσω της καλύτερης παροχής εκπαίδευσης) και όχι να ζητάτε εκ των υστέρων εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σπουδές έξω να σημαίνει και ειδικότητα έξω!!!

Να προσθέσω....και απαγόρευση εισόδου στη χώρα μετά τη λήψη ειδικότητας.

++ :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γω μπαινω πολύ σύντομα και περιμένω 4 χρόνια, κάνοντας αγροτικό και δουλειές σε κλινικές κλπ κλπ, κι ίσως πήγαινα ή θα πάω έξω. Αλλά εξετάσεις πρέπει να μπουν. Αν αγαπάς έστω και λίγο τον άνθρωπο-ασθενή δεν θες να πέσει στα χέρια ενός ηλιθίου. Από κει και πέρα εάν γίνουν μλκς και βυσματοκαταστάσεις, να τα κάνουμε μπάχαλο. Όσον αφορά στο θέμα ποιοι θέλουν εξετάσεις, τις θέλουν όσοι ελπίζουν ότι μπορεί να υπάρχει κάποια αξιοκρατία στο πανάθλιο σύστημα της επετηρίδας που ευνοεί άχρηστους. Είτε είναι απόφοιτοι ελληνικών (όπως ο υποφαινόμενος), είτε ξένων πανεπιστημίων. Υπάρχει πουθενά αλλού επετηρίδα;Σε δυτική χώρα; Όσο για τους Τούρκους ιατρούς μιλάμε για ανατολή, αλλά δυστυχώς δεν ξέρετε ότι έχουν πολύ καλές ιατρικές σχολές και υψηλό επίπεδο, καλύτερο σε πολλά θέματα από τα δικά μας...Μάλιστα πολλοί Τούρκοι συνάδελφοι τα καταφέρνουν στο εξωτερικό, ενώ λόγω των οικονομικών προβλημάτων, οι ξένοι που θέλουν να κάνουν ειδικότητα εκεί δεν πληρώνονται (εδώ παίρνουν τα μισά εάν είναι εκτός ΕΕ). Άς κόψουμε τις υπεκφυγές, εξετάσεις είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι πρέπει να μπουν, το θέμα είναι να παλαίψουμε για το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, ότι πρέπει να είναι ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γω μπαινω πολύ σύντομα και περιμένω 4 χρόνια, κάνοντας αγροτικό και δουλειές σε κλινικές κλπ κλπ, κι ίσως πήγαινα ή θα πάω έξω. Αλλά εξετάσεις πρέπει να μπουν. Αν αγαπάς έστω και λίγο τον άνθρωπο-ασθενή δεν θες να πέσει στα χέρια ενός ηλιθίου. Από κει και πέρα εάν γίνουν μλκς και βυσματοκαταστάσεις, να τα κάνουμε μπάχαλο. Όσον αφορά στο θέμα ποιοι θέλουν εξετάσεις, τις θέλουν όσοι ελπίζουν ότι μπορεί να υπάρχει κάποια αξιοκρατία στο πανάθλιο σύστημα της επετηρίδας που ευνοεί άχρηστους. Είτε είναι απόφοιτοι ελληνικών (όπως ο υποφαινόμενος), είτε ξένων πανεπιστημίων. Υπάρχει πουθενά αλλού επετηρίδα;Σε δυτική χώρα; Όσο για τους Τούρκους ιατρούς μιλάμε για ανατολή, αλλά δυστυχώς δεν ξέρετε ότι έχουν πολύ καλές ιατρικές σχολές και υψηλό επίπεδο, καλύτερο σε πολλά θέματα από τα δικά μας...Μάλιστα πολλοί Τούρκοι συνάδελφοι τα καταφέρνουν στο εξωτερικό, ενώ λόγω των οικονομικών προβλημάτων, οι ξένοι που θέλουν να κάνουν ειδικότητα εκεί δεν πληρώνονται (εδώ παίρνουν τα μισά εάν είναι εκτός ΕΕ). Άς κόψουμε τις υπεκφυγές, εξετάσεις είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι πρέπει να μπουν, το θέμα είναι να παλαίψουμε για το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, ότι πρέπει να είναι ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ.

Δε δέχομαι κανείς να υπονοεί πως όποιος είναι ενάντια στις εξετάσεις για εισαγωγή στην ειδικότητα δεν ενδιαφέρεται για τον άνθρωπο-ασθενή.

Με συγχωρείς πολύ, αλλά αυτό που μάλλον δεν μπορεί σε κάποιων το κεφάλι να χωρέσει (και που πραγματικά με εντυπωσιάζει, εάν είναι αυθεντική ανικανότητα και όχι λανθάνον συμφέρον λόγω της μακρόχρονης αναμονής) είναι ότι μπορεί αυτό να διασφαλισθεί με καλύτερη εκπαίδευση και καλύτερες εξετάσεις στο επίπεδο της σχολής!! Δηλαδή, τι πιο λογικό? Και δεν δέχομαι σε καμία περίπτωση κανείς να μου προσάπτει αυτήν την κατηγορία, επειδή (μάλλον) δεν μπορεί αν κατανοήσει κάποια απλά πράγματα (δε λέω πως αναφερόσουν σε μένα, απλώς απαντάω ως αντίθετος στην θέσπιση κατατακτήριων εξετάσεων. Σε προηγούμενα ποστ έχω γράψει πως εξετάσεις απαρτιωμένες τύπου finals εντός σχολής- αλλά όχι για απόκτηση άδειας επαγγέλματος, όπου ουσιαστικά λένε σχεδόν άρρητα εξαρχής πως κάποιο ποσοσστό θα κοπεί, ασχέτως αν αξίζει να περάσει ή όχι- θα με έβρισκαν σύμφωνο και μάλλον θα μου άρεσαν κιόλας, ως ένα ελάχιστο δείγμα βελτίωσης της παρεχόμενης εκπαίδευσης.)

Όσον αφορά στο τι γίνεται στις χώρες της Δύσης, πράγμα που επανειλημμένα αναφέρεται, πρέπει να τονισθεί πως αυτό δεν αποτελεί κανένα εχέγγυο του ότι οι εξετάσεις για ειδικότητα αποτελούν απαραίτητο κομμάτι στην ιατρική καριέρα για το καλό του ανθρώπου-ασθενή! Στην Δύση, και δη στην Αμερική που έχει και από τις σκληρότερες εξετάσεις, υπάρχουν και τόσα εκατομμυρια ανασφάλιστοι και τόσες ιδιωτικές ασφαλιστικές-ξεζουμιστές των ανθρώπων-ασθενών, επομένως καταλαβαίνουμε πως λίγο κάτι μπάζει ως προς το πόσο θέλουν πραγματικά το καλό του ανθρώπου-ασθενή γενικά. Δεν λέω πως αποτελεί ένδειξη πως οι εξετάσεις είναι κακές φυσικά, απλώς τονίζω το εμφανές, πως δεν γίνεται να κοτσάρουμε "τι γίνεται στη Δύση" έτσι αόριστα, ενώ στην Δύση ακόμα για την μεγάλη πλειοψηφία του πληθυσμού η περίθαλψη είναι τόσο άνιση και πολλές φορές απάνθρωπη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.