Jump to content

EΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


xasapis

Recommended Posts

ρε παιδια οι εξετασεις ειναι ο πιο φυσιολογικος θεσμος για να λειτουργει σωστα ενα συστημα, τελος παντων εχω απελπιστει εντελως με την κατασταση εδω, εχω ξεχασει ολη την ιατρικη... περιμενω 4 χρονια για να ανοιξει η παθολογια μου και θα αναγκαστω να περιμενω το 2020 για να αρχισω το ειδικο μερος σε ενα νορμαλ νοσοκομειο... ειναι πραγματα ρε παιδια αυτα?? πραγματικα σκεφτομαι να ασχοληθω με κατι αλλο περαν της ιατρικης γιατι κατι πρεπει να κανω για να ζησω πλεον, δεν εχουμε ολοι γονεις τροφοδοτες... μακαρι να γυριζα το χρονο πισω και να μην ανοιγα την πορτα του μπουρδελου που μπηκα αλλα πλεον ειναι αργα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 786
  • Created
  • Last Reply

Ας απαιτήσουμε λοιπόν εξετάσεις πριν την ειδικότητα, εξετάσεις πριν το αγροτικό, εξετάσεις κατά τη διάρκεια της ειδικότητας και εξετάσεις στο τέλος της ειδικότητας και του αγροτικού για ειδικευόμενους ιατρούς των 1000 ευρώ όταν άλλοι κλάδοι όπως οι μηχανικοί με πέντε χρόνια σπουδές διορίζονται στο δημόσιο, ναι μεν μέσω ΑΣΕΠ, αλλά χωρίς εξετάσεις και λαμβάνοντας αποδοχές μεγαλύτερες των ειδικευομένων.

Στους αποτυχόντες των εξετάσεων θα αποδίδεται ο τίτλος του ιατρού άνευ ειδικότητας οι οποίοι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα και με συγκεκριμένες διαδικασίες, όπως άλλωστε έχει γίνει στο παρελθόν, θα αποδίδεται ο τίτλος της ειδικότητας γενικής ιατρικής.

Στους αποτυχότες των εξετάσεων για αγροτικό, θα τους δίδεται η δυνατότητα να δώσουν εξετάσεις μέσω ΑΣΕΠ για πρόσληψη σε θέσεις ΠΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα μην το ψαχνεις οι μισθοι ειναι η αλλη μεγαλη πληγη....ενας ειδικευομενος παιρνει 4 ευρω την ωρα την εφημερια που μπορει να εχει δει και π.χ. 6 περιστατικα... δηλαδη ελεος παιδια

ελεος μεχρι που θα μας καταντησουν???????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα η προοπτική να αξιολογείται ο ειδικευόμενος κατά τη διάρκεια της ειδίκευσής του δε με βρίσκει αντίθετο , ούτε και η θέσπιση εξετάσεων για να πάρει κάποιος άδεια εξάσκησης επαγγέλματος.

Όμως ότι αφορά τις εξετάσεις για την ειδικότητα με τις λίστες αναμονής που έχουν δημιουργηθεί .... πως να πεις σε κάποιον 35άρη που περίμενε 6-7 χρόνια για να μπει στο ειδικό κομμάτι της δερματολογίας ή πλαστικής πως πρέπει να δώσει εξετάσεις;

Πρέπει να παρθεί μέριμνα ΤΕΛΟΣ Απολυταρχικές λύσεις δεν μπορεί να είναι βιώσιμες. Καλώς η κακώς η κατάσταση (άσχετο ποιος φταίει – στη τελική στα @@δια μου αφού δεν πρόκειται να τιμωρηθεί-) έχει φτάσει σε οριακό σημείο, όμως η όποια λύση βρεθεί πρέπει να “συμπεριφερθεί” με σεβασμό τόσο στους παλιούς όσο και νέους συναδέλφους. Και εδώ είναι που εμπλέκεται ο πολιτικός .... ο οποίος θα κριθεί για τις αποφάσεις του. Προσωπικά πιστεύω πως η απόφαση έχει ήδη παρθεί και η επιτροπή είναι για να νομιμοποιήσει τις αποφάσεις. Προσωπικά πάντα πιστεύω στο θέμα των ειδικευομένων πως κύριο μέλημα του Λοβέρδου είναι να μειώσει τις θέσεις και μετά να ανεβάσει το επίπεδο της εκπαίδευσης το οποίο και αυτό θα μειώσει τα έξοδα -όποιος κατάλαβε κατάλαβε-

Μαρία : Οι τριτοκοσμικές συνθήκες θα υπάρχουν όσο λογιστές διοικούν την υγεία. Όσο αφορά τις εξετάσεις που λες ότι μπορεί να γίνουν αξιοκρατικά ... -ίσως να έχεις και δίκιο- όμως πρώτα πρέπει να “διορθωθεί” η κουλτούρα των εξεταστών (αυτοί είναι που έχουν πάρει μίζες, φακελάκια, έχουν γιο ξαδέρφη μπατζανάκη ακόμα και τελειόφοιτο παιδαγωγικού για διδακτορικό) και η κουλτούρα των εξεταζόμενων ( παρατάξεις , βίσματα κλπ κλπ)

arhiatros : Το λέω κάθε μέρα αυτό φίλε μου... όμως το γουστάρω αυτό που κάνω όπως και εσύ φαντάζομαι.

ΑΤΙ : δε νομίζω να ισχύει ακόμα η αναγνώριση της γενικής ιατρικής ( αλλά αν του το πει κάποιος ίσως το κάνει ΔΩΡΕΑΝ ΕΙΔIΚΕΥΜΕΝΟΙ που θα κλείνουν τρύπες στη ψηλή ραχούλα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα μην το ψαχνεις οι μισθοι ειναι η αλλη μεγαλη πληγη....ενας ειδικευομενος παιρνει 4 ευρω την ωρα την εφημερια που μπορει να εχει δει και π.χ. 6 περιστατικα... δηλαδη ελεος παιδια

ελεος μεχρι που θα μας καταντησουν???????????

Θα μας καταντήσουν να δίνουμε εξετάσεις συνέχεια ώστε να έχουμε την αίσθηση της ελπίδας αντί να διεκδικήσουμε άλλα πράγματα.

Θα διεκδικούμε εξετάσεις αντί να διεκδικούμε εκπαίδευση σωστή και σωστή μισθολογική αποκατάσταση.

Αυτό λέγεται αποπροσανατολισμός και πολύ βολεύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα διεκδικούμε εξετάσεις αντί να διεκδικούμε εκπαίδευση σωστή και σωστή μισθολογική αποκατάσταση.

Μπορούμε να διεκδικούμε και το ένα και το άλλο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα μην το ψαχνεις οι μισθοι ειναι η αλλη μεγαλη πληγη....ενας ειδικευομενος παιρνει 4 ευρω την ωρα την εφημερια που μπορει να εχει δει και π.χ. 6 περιστατικα... δηλαδη ελεος παιδια

ελεος μεχρι που θα μας καταντησουν???????????

Θα μας καταντήσουν να δίνουμε εξετάσεις συνέχεια ώστε να έχουμε την αίσθηση της ελπίδας αντί να διεκδικήσουμε άλλα πράγματα.

Θα διεκδικούμε εξετάσεις αντί να διεκδικούμε εκπαίδευση σωστή και σωστή μισθολογική αποκατάσταση.

Αυτό λέγεται αποπροσανατολισμός και πολύ βολεύει.

Πες τα ρε ATI! Γιατί θα μας τρελάνει ο arhiatros. Από τη μία τα μισθολογικά και η υποτίμηση της εργασίας (πλέον συνολικά του Έλληνα εργαζόμενου) κι από την άλλη "εξετάσεις εδώ και τώρα-όσοι αποτύχουν πρόβλημά τους". Πραγματικά το συνόψισες τόσο καλά!!

εξετάσεις...χαχα...και μαζί με την εμμονή με τις Πανελλήνιες...τι να πω...

συνδυασμός βόμβα.

Εγώ δε λέω να μην διασφαλίζεται πως μπαίνουν αξιοπρεπείς νεαροί ειδικευόμενοι στην ειδικότητα...δηλαδή, δεν λέω να μην έχει κάποιο κύρος το ΠΤΥΧΙΟ του γιατρού!

Διότι, το ποιός θα γράψει ΚΑΛΥΤΕΡΑ σε ένα διαγώνισμα (πανελλήνιες είπαμε...πανελλήνιες!) δεν κρίνει και το αν είναι καταλληλότερος για ειδικότητα! Ας πείτε πως το χαρτί του πτυχιούχoυ Ιατρικής Αθήνας είναι για τα μπάζα (που δεν είναι, απ όσο μπορώ να ξέρω μέχρι το έτος που είμαι) και ζητείστε καλύτερες εξετασεις ΕΝΤΟΣ της σχολής.

Όχι να κοιτάς πώς θα φας τη θέση του άλλου arhiatros!! (μέσα στην απελπισία των τεράστιων χρόνων αναμονής)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα διεκδικούμε εξετάσεις αντί να διεκδικούμε εκπαίδευση σωστή και σωστή μισθολογική αποκατάσταση.

Μπορούμε να διεκδικούμε και το ένα και το άλλο!

Διεκδικώντας και το ένα και το άλλο, ανοίγεις πολλά μέτωπα.

Σου ικανοποιούν το ένα (τις εξετάσεις) και σου λένε ΄΄σου ικανοποιήσαμε το ένα, μην τα θες και όλα δικά σου.΄΄

Στο τέλος μας παρουσιάζουν τις εξετάσεις σα δική μας ανάγκη που εμείς το ζητούσαμε και μας έκαναν τη ΄χαρη να μας το ικανοποιήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο τέλος μας παρουσιάζουν τις εξετάσεις σα δική μας ανάγκη...

Είναι δική σου ανάγκη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν κατακλείδι

Με ή χωρίς εξετάσεις ο αριθμός των θέσεων για ειδικότητα στα νοσοκομεία είναι συγκεκριμένος.

Υπάρχει άραγε αντιστοιχία του αριθμού των θέσεων εισακτέων στις ιατρικές σχολές ή του αριθμού των αποφοίτων τους με τις θέσεις που κενώνονται για ειδικότητα κάθε χρόνο? Αυτό θα μπορούσε να γίνει με προγραμματισμό όπως στη στρατιωτική ιατρική όπου δίνουν εξετάσεις για ειδικότητα.

Χωρίς εξετάσεις και με το υπάρχων σύστημα της αναμονής, ενός είδους επετηρίδας, διασφαλίζεται ότι κάποια στιγμή ο απόφοιτος ιατρικής, που έχει κριθεί από τα πανεπιστήμια για να φερει τον τίτλο του γιατρού, κάποια στιγμή θα ειδικευτεί.

Με τις εξετάσεις δεν διασφαλίζεται η ειδίκευση για όλους και ίσως και η ειδίκευση σε ειδικότητα της επιλογής τους και μένει να δούμε τι θα γίνει με αυτούς που δεν θα εξασφαλίζουν κάποια θέση για ειδικότητα κατόπιν εξετάσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο τέλος μας παρουσιάζουν τις εξετάσεις σα δική μας ανάγκη...

Είναι δική σου ανάγκη!

Το να δίνεις εξετάσεις αποτελεί προσωπική ανάγκη??????????????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το να δίνεις εξετάσεις αποτελεί προσωπική ανάγκη??????????????????

Ναι, αν θέλεις να μπεις γρήγορα, στην Ειδικότητα που θέλεις, στο Νοσοκομείο που θέλεις, στην πόλη που θέλεις, χωρίς να περιμένεις, για δέκα χρόνια, όλες τις Ρωσοπόντιες να ειδικευτούν πριν από εσένα με τη σημερινή επετηρίδα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος είναι υπέρ του συστήματος των αναμονών είναι γελοίος, άσχετος και επικίνδυνος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος είναι υπέρ του συστήματος των αναμονών είναι γελοίος, άσχετος και επικίνδυνος.

Πολύ καλά επιχειρήματα.

Είναι μαζοχιστής,σαδιστής και αντιπρόσωπος! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος είναι υπέρ του συστήματος των αναμονών είναι γελοίος, άσχετος και επικίνδυνος.

επίσης είναι κακός, ανόητος κ μάλλον σατανιστής!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ας αναλαβουν οι ιατρικοι μας συλλογοι εκλογες για το αν πρεπει να μπουν εξετασεις για ειδικοτητα και να ψηφισουμε εμεις οι γιατροι που ειμαστε σε αναμονη. τι πιο δημοκρατικο? σωστα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος είναι υπέρ του συστήματος των αναμονών είναι γελοίος, άσχετος και επικίνδυνος.

Πολύ καλά επιχειρήματα.

Πριν από λίγα χρόνια θα σου αράδειαζα 10 σελίδες επιχειρήματα (όσο ήταν δηλαδή το κείμενο του καταστατικού του Συλλόγου Αποφοίτων Ιατρικής Ελληνικών Πανεπιστημίων).

Μεγαλώνοντας, συνειδητοποιώντας το τραγικό επίπεδο των περισσότερων νέων συναδέλφων, δουλεύοντας εκτός Ελλάδας κτλ κτλ όλα αυτά τα επιχειρήματα έγιναν τόσο, μα τόσο, αυτονόητα στο κεφάλι μου, που πλέον ναι, θα μπορούσα να συνοψίσω την άποψή μου σε τρεις λέξεις.

Γελοίος, άσχετος, επικίνδυνος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εξετασεις εδω και τωρα, η κατασταση με τις αναμονες ειναι τραγελαφος. οι επιτυχόντες προχωρουν και οι αποτυχοντες προβλημα τους

καλέ μου arhiatros ΔΙΚΟ ΣΟΥ πρόβλημα που μπήκες σε μια σχολή ενώ είναι γνωστό σε όλο τον κόσμο πως το επάγγελμα είναι υπερκορεσμένο και η αναμονή τεράστια!

Επιτέλους πάντως...να λένε και κάποιοι ότι το θέλουν για να μην περιμένουν και όχι "για το καλό του ασθενή" (το οποίο διασφαλίζεται και με εξετάσεις τύπου finals -για όσους επιμένουν πως το χαρτί της Ιατρικής σχολής είναι μπακαλόχαρτο)

Στο καλό, arhiatros, πάνε έξω

Δε με υποχρεωνει κανενας να παω εξω, περασα με πανελληνιες στη χωρα μου και απαιτω να ειδικευτω εδω

Απαιτεις; Ποιος νομιζεις οτι εισαι δηλαδη και το απαιτεις; Και ποιος ειπε οτι η χωρα μας ειναι υποχρεωμενη να μας εκπαιδευσει, περασαμε δεν περασαμε πανελληνιες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εξετασεις εδω και τωρα, η κατασταση με τις αναμονες ειναι τραγελαφος. οι επιτυχόντες προχωρουν και οι αποτυχοντες προβλημα τους

καλέ μου arhiatros ΔΙΚΟ ΣΟΥ πρόβλημα που μπήκες σε μια σχολή ενώ είναι γνωστό σε όλο τον κόσμο πως το επάγγελμα είναι υπερκορεσμένο και η αναμονή τεράστια!

Επιτέλους πάντως...να λένε και κάποιοι ότι το θέλουν για να μην περιμένουν και όχι "για το καλό του ασθενή" (το οποίο διασφαλίζεται και με εξετάσεις τύπου finals -για όσους επιμένουν πως το χαρτί της Ιατρικής σχολής είναι μπακαλόχαρτο)

Στο καλό, arhiatros, πάνε έξω

Δε με υποχρεωνει κανενας να παω εξω, περασα με πανελληνιες στη χωρα μου και απαιτω να ειδικευτω εδω

Απαιτεις; Ποιος νομιζεις οτι εισαι δηλαδη και το απαιτεις; Και ποιος ειπε οτι η χωρα μας ειναι υποχρεωμενη να μας εκπαιδευσει, περασαμε δεν περασαμε πανελληνιες;

ναι το απαιτω οταν εχω μπει και εχω τελειωσει με την αξια μου, οταν βλεπω αλλους να μπαινουν απο το παραθυρακι στη σχολη και να περνουν πτυχιο για την πλακα τους, οταν και η κουτση μαρια αναγνωριζει πτυχιο απο την ουγκαντα...οταν αρχιζει διδακτορικο ο καθε γλυψιματιας και κομματοσκυλο... απαιτω να μπουν αξιοκρατικες εξετασεις να ξεκαθαρισει ο τοπος, οι καλοι απο τους ασχετους, δεν βρισκω που ειναι το παραλογο, ουτε λεω οτι ειμαι εγω ο αινσταιν... η κοινωνια εχει αναγκη σωστους επιστημονες και αρτια εκπαιδευμενους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...οταν βλεπω αλλους να μπαινουν απο το παραθυρακι στη σχολη και να περνουν πτυχιο για την πλακα τους, οταν και η κουτση μαρια αναγνωριζει πτυχιο απο την ουγκαντα...οταν αρχιζει διδακτορικο ο καθε γλυψιματιας και κομματοσκυλο... απαιτω να μπουν αξιοκρατικες εξετασεις να ξεκαθαρισει ο τοπος, οι καλοι απο τους ασχετους, δεν βρισκω που ειναι το παραλογο, ουτε λεω οτι ειμαι εγω ο αινσταιν... η κοινωνια εχει αναγκη σωστους επιστημονες και αρτια εκπαιδευμενους.

Τώρα γράφεις πως απαιτείς αξιοκρατικές εξετάσεις, πράγμα που είναι ορθό, πρακτικό και λογικό.

Πριν έγραφες πως απαιτείς το Κράτος να σε ειδικεύσει, πράγμα που δεν είναι λογικό ούτε εφαρμόσιμο!

Από τις αξιοκρατικές εξετάσεις που ζητάς, θα περάσει μονάχα το καλύτερο 20% των αποφοίτων.

Αυτοί θα ειδικευτούν. Οι υπόλοιποι δεν θα ειδικευτούν, όσο κι αν το απαιτούν!

Κατάλαβες τη διαφορά;

Υ.Γ.

Μην πάθεις πλάκα όταν δεις χιλιάδες Ιατρούς απόφοιτους Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων να γράφουν καλύτερα από τους αντίστοιχους Ιατρούς απόφοιτους Ελληνικών Πανεπιστημίων, μάστορες της στείρας και παροδικής αποστήθισης!

Δεν θα κλαις μετά επικαλούμενος την εθνική ομοψυχία, την εθνική αλληλεγγύη, την ανώτερη ράτσα, το αίμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, σενάρια συνωμοσίας για την άδικη απαξίωση των καταπληκτικών ελληνικών Πανεπιστημίων, κτλ

Σύμφωνοι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...οταν βλεπω αλλους να μπαινουν απο το παραθυρακι στη σχολη και να περνουν πτυχιο για την πλακα τους, οταν και η κουτση μαρια αναγνωριζει πτυχιο απο την ουγκαντα...οταν αρχιζει διδακτορικο ο καθε γλυψιματιας και κομματοσκυλο... απαιτω να μπουν αξιοκρατικες εξετασεις να ξεκαθαρισει ο τοπος, οι καλοι απο τους ασχετους, δεν βρισκω που ειναι το παραλογο, ουτε λεω οτι ειμαι εγω ο αινσταιν... η κοινωνια εχει αναγκη σωστους επιστημονες και αρτια εκπαιδευμενους.

Τώρα γράφεις πως απαιτείς αξιοκρατικές εξετάσεις, πράγμα που είναι ορθό, πρακτικό και λογικό.

Πριν έγραφες πως απαιτείς το Κράτος να σε ειδικεύσει, πράγμα που δεν είναι λογικό ούτε εφαρμόσιμο!

Από τις αξιοκρατικές εξετάσεις που ζητάς, θα περάσει μονάχα το καλύτερο 20% των αποφοίτων.

Αυτοί θα ειδικευτούν. Οι υπόλοιποι δεν θα ειδικευτούν, όσο κι αν το απαιτούν!

Κατάλαβες τη διαφορά;

Υ.Γ.

Μην πάθεις πλάκα όταν δεις χιλιάδες Ιατρούς απόφοιτους Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων να γράφουν καλύτερα από τους αντίστοιχους Ιατρούς απόφοιτους Ελληνικών Πανεπιστημίων, μάστορες της στείρας και παροδικής αποστήθισης!

Δεν θα κλαις μετά επικαλούμενος την εθνική ομοψυχία, την εθνική αλληλεγγύη, την ανώτερη ράτσα, το αίμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, σενάρια συνωμοσίας για την άδικη απαξίωση των καταπληκτικών ελληνικών Πανεπιστημίων, κτλ

Σύμφωνοι;

Να μπουν εξετάσεις και να γίνουν πανευρωπαϊκές. Εδώ και τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ.

Μην πάθεις πλάκα όταν δεις χιλιάδες Ιατρούς απόφοιτους Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων να γράφουν καλύτερα από τους αντίστοιχους Ιατρούς απόφοιτους Ελληνικών Πανεπιστημίων, μάστορες της στείρας και παροδικής αποστήθισης!

έλα τώρα σοβαρέψου... που θα γράψουν καλά οι άχρηστοι. Ας μάθουν πρώτα τις ομάδες αίματος καιμετά ας γράψουν εξετάσεις :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υ.Γ.

Μην πάθεις πλάκα όταν δεις χιλιάδες Ιατρούς απόφοιτους Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων να γράφουν καλύτερα από τους αντίστοιχους Ιατρούς απόφοιτους Ελληνικών Πανεπιστημίων, μάστορες της στείρας και παροδικής αποστήθισης!

έλα τώρα σοβαρέψου... που θα γράψουν καλά οι άχρηστοι. Ας μάθουν πρώτα τις ομάδες αίματος καιμετά ας γράψουν εξετάσεις :lol: :lol:

Καλά σου λέει. Αν λέγοντας Ευρώπη εννοείς τα Βαλκάνια να είσαι σίγουρη ότι θα διαπρέψουν. Τους βλέπουμε κάθε μέρα τους άσχετους που είχαν το πτυχίο τους καταχωνιασμένο και το ξέθαψαν στις 1/1/07 και ο κάθε ανίδεος μου ξαναθυμήθηκε μετά από 10 χρόνια να γίνει γιατρός. Το έχω ξαναγράψει όσα από τα παιδιά σπούδασαν έξω και άξιζαν πέρασαν το ΔΙΚΑΤΣΑ. Ο συρφετός 1/1/07 είναι άλλη ιστορία. Το γεγονός ότι στάθηκαν τυχεροί και κατόρθωσαν να μπουκάρουν το σύστημα δεν σημαίνει ότι είναι και καλύτεροι από αυτούς που θα δώσουν εξετάσεις και δεν θα περάσουν. Με 20% των θέσεων λογικό είναι ότι θα μείνουν απέξω και άτομα που αξίζουν. Όταν το ποσοστό θα πάει στο 100% τότε θα είναι αλλιώς (αν θεωρήσουμε ότι οι εξετάσεις θα είναι αξιοκρατικές και μπλα μπλα μπλα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή δεν πρόκειται να υπάρξουν αξιοκρατικές εξετάσεις σ'αυτή τη χώρα, όσο σ'αυτές θα είναι εμπλεκόμενοι οι καθηγητές των ελληνικών πανεπιστημίων και υποψήφιοι γιοι, κόρες, ανήψια και πολλά παιδάκια των παρατάξεων (φτου!!!) μην είστε τόσο υπέρμαχοι ενός τέτοιου συστήματος γιατί αν νομίζετε οτι θα ευνοηθούν οι καλύτεροι αυταπατάσθε!!! Αντί να ζητάμε εμείς οι ίδιοι τη διαρκή μας αξιολόγηση κατά τη διάρκεια της ειδικότητας και την αξιολόγηση επιμελητών και καθηγητών ζητάμε εξετάσεις μετά από τόσες εξετάσεις που έχουμε δώσει κατά τη διάρκεια των σπουδών...Γιατί δε ζητάμε πτυχιούχοι απο οποιαδήποτε χώρα να κάνουν ειδικότητα στη χώρα που σπούδασαν; Το πρόβλημα θα λυνότσαν σε μεγάλο βαθμό. Όλοι θυμάστε τί έγινε μετά την 01/01/07.

Και εν κατακλείδι, σπούδασα στην ΕΛΛΑΔΑ περιμένω τρία χρόνια τώρα και δε δέχομαι να υποστώ ένα εξεταστικό σύστημα σάπιο. Και για όσους λέτε ότι αν διάβαζες στη σχολή κι ασχολήθηκες και μετά τη σχολή, οι γνώσεις μένουν...Τί να πω;;; Μια στείρα γνώση χωρίς εμπειρία και χωρίς πρακτική εξάσκηση δεν είναι γνώση..Σαφώς και μετά τη σχολή έχεις αποκτήσει τις βασικές γνώσεις για όλες σχεδόν τις ειδικότητες γι'αυτό και θεωρείσαι ανειδίκευτος....Αλλά το να ζητάμε εξετάσεις που να κρίνουν αυτές τις βασικές γνώσεις σε τί οφελεί...;; Τις δώσαμε όλοι και μάλιστα πολλές φορές!

Καλύτερα να βάλουν φρένο στους εισαγόμενους κάθε χρονιά στις 7 Ιατρικές σχολές και στους απέξω και το πρόβλημα λύνεται άμεσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.