Jump to content

EΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ


xasapis

Recommended Posts

Δεν πιστεύω να θεωρεί κανείς ότι ο διαγωνισμός για θέση στην ειδικότητα έχει σχέση με τη μείωση των πόρων για την υγεία.

(Και όχι εξετάσεις, όπως έχει σωστά ειπωθεί, αφού στις εξετάσεις υπάρχει επιτυχία και αποτυχία, όπως στο Λόουερ για παράδειγμα, αφού θέλουν να μας βάλουν να φαγωνόμαστε για λίγες και λιγότερες δεδομένες θέσεις)

Μόνο η Εθνική Τράπεζα πήρε τον προηγούμενο χρόνο σε μετρητά, κάς ρε παιδί μου, δωρεάν, τζάμπα, χωρίς καμία υποχρέωση, όσα παίρνουν όλοι οι νοσοκομειακοί γιατροί για ένα χρόνο. Και 5 φορές τόσα, χωρίς υπερβολή, σε εγγυήσεις του δημοσίου. Γιατί ήταν σε τόσο κακή οικονομική κατάσταση που τώρα θέλει να αγοράσει την Αλφα.

Και βέβαια αντίστοιχες ή μικρότερες επιχορηγήσεις πήραν άλλες 8 τράπεζες, μαντέψτε, ιδιωτικές, μαντέψτε χωρίς καμία υποχρέωση ή αντάλλαγμα.

Μη σας πω πόσο πάνε τα δάνεια στην τρόικα, θα μας πέσουν και οι τρίχες στα δάχτυλα των ποδιών.

Τόσα φράγκα αλλάζουν χέρια και χαρίζονται, και είναι τόσο τζαμπατζήδες και ψιλικατζήδες οι "υπάλληλοι" που θέλουν να γλυτώσουν τα λίγα ευρώ του ειδικευόμενου.

Ας παραδεχτούν ότι δεν τους νοιάζουν οι εξετάσεις και το ΕΣΥ (εδώ γελάμε), αφού αν ήθελαν θα έφτιαχναν τις εξετάσεις και την εκπαίδευση που υπάρχει και είναι καθήκον της Ελλάδας να παρέχει. Τους νοιάζουν τα λίγα ψωροευρώ.

Εδώ δε μας κυνηγάνε για 1.40 αν δε πληρώσει κανείς στο λεωφορείο; Ή το 3 ευρώ στην Αττική που σύμφωνα με την σύμβαση δε θα έπρεπε να έχει διόδια; (και πάνε όλα στον Μπόμπολα ιδιοκτήτη του Mega, που έχει βγάλει 800 εκ μόνο από τα διόδια της Αττικής, ενώ έχει βάλει 80εκ ο ίδιος και το υπόλοιπο 90% η Ελλάδα και η ΕΕ)

Σε έναν ολόκληρο μισθό ενός ειδικευόμενου θα κολλήσουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 786
  • Created
  • Last Reply

θα ήθελα να πω την άποψη μου

ακούγεται εδώ στην Κύπρο ότι προωθείται συστημα εξετάσεων στην Ελλάδα παρόμοιο με το σύστημα της Κύπρου

υπάρχουν εξετάσεις 80% και 20% συνέντευξη

οι υποψήφιοι δηλώνουν από πριν 1 ειδικότητα που τους ενδιαφέρει,οι επιτυχόντες ανάλογα με την ειδικότητα που τους ενδιαφέει διορίζονται σε νοσοσκομεία του νησιού εώς ότου πληρωθούν οι κενές θεσεις

οι υπόλοιπιο επιτυχόντες και μη ,έχουν το δικαιωμα να ξαναδοκιμάσουν στις επόμενες εξετάσεις(ετσι δεν δημιουργείατι λιστα αναμονής)

τώρα το κατά πόσον είναι αδιάβλητες οι εξετάσεις τι να πω?καλή επιτυχία σε όλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία ακόμα ισχυρή ένδειξη για τις εξετάσεις, αν και προς "μικτό" σύστημα αρχικά (στο τέλος του κειμένου).

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=28664&pid=395864&st=0&#entry395864

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ επανέρχομαι και θέλω να πω ότι συμφωνώ με τη Μαρία και τον ΜακΓκάιβερ:

Εξετάσεις για την εξυγίανση του ΕΣΥ, για να γλυτώσουμε από τα λαμόγια. Τα νοσοκομεία να γίνουν αποτελεσματικά, το κράτος να εξοικονομήσει χρήματα.

Εξετάσεις ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ. Τέλος στα λαμόγια και τους ψευτοαριστερούς.

Εξετάσεις ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ. Να τελειώσει το παραμύθι της πολυετούς αναμονής με το πρόσχημα της παλαιότητας και των λίγων θέσεων.

Εξετάσεις Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΑΞΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ ΕΣΥ. Οι άξιοι που θα το αποδεικνύουν αξιοκρατικά, αδιάβλητα και ολοκληρωμένα να μπαίνουν για ειδικότητα.

Εξετάσεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Αφού θα είναι το μόνο κριτήριο, το μοναδικό προαπαιτούμενο, η λύση για τους αξιότερους υπαλλήλους του ΕΣΥ και θα έχουν προκύψει από έναν διαγωνισμό που θα ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ οτι είναι ΙΚΑΝΟΙ, ΙΚΑΝΟΤΕΡΟΙ από όλους τους άλλους για έναρξη ειδικότητας, προαπαιτούμενο να είναι ο ολοκληρωμένος κύκλος τριτοβάθμιων σπουδών σε αντικειμενο συναφές με τις επιστήμες υγείας.

Εξετάσεις ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ που όποιος προκριθεί θα μπορεί να υπεερασπισθεί με βάση την επίδοσή του την γνώση και την ικανότητά του, να αποδείξει ότι ΞΕΠΕΡΑΣΕ τους συνδιαγωνιζόμενους σε γνώσεις, ικανότητες και ανταγωνιστικότητα όλους τους υπόλοιπους, ανεξάρτητα από το αντικείμενο του κύκλου σπουδών του, αρκεί να είναι συναφές. Αυτό σε ότι έχει να κάνει την κλινική πράξη. Να εξετάζεται ότι αφορά την κλινική πράξη για να εξασφαλιστεί η ολοκληρωμένη γνώση.

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΒΛΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ. ΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΝΙΚΟ SETTING, ΑΝ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ/ΚΟΡΗ ΠΟΙΟΥ ΚΤΛ. ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΙ ΟΠΩΣ ΜΠΗΚΕ ΒΓΗΚΕ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΗΣΙΜΑ.

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ, ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΡΟΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΒΛΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ. ΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΝΙΚΟ SETTING, ΑΝ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ/ΚΟΡΗ ΠΟΙΟΥ ΚΤΛ. ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΙ ΟΠΩΣ ΜΠΗΚΕ ΒΓΗΚΕ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΗΣΙΜΑ.

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ, ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΡΟΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ

Οταν λοιπον ημουν στην Ιατρικη Θεσσαλονικης στο 4ο ετος, γνωρισα τη Μαρια.

Η Μαρια ηταν περιπου 40 χρονων και μας συστηθηκε στο κυλικειο σας πρωτοετης φοιτητρια.

Εμεις ειμασταν παντα πολυ φιλικοι κ τη βοηθουσαμε παντα συμβουλευτικα, αν και το ματι της ψιλογυαλιζε!

Η Μαρια ειχε παντα πολυ ασχημη αποψη για την ικανοτητα των γιατρων του ΕΣΥ, το ΕΣΥ κτλ

Τελικα αποδειχθηκε μετα απο αρκετο καιρο οτι η Μαρια μας ηταν αποφοιτος νοσηλευτικης, υπαλληλος κηροποιειου,

πρωην τροφημος ψυχιατρικης κλινικης αλλα ΠΟΤΕ φοιτητρια ΙΑΤΡΙΚΗΣ.

Παρεμπιπτοντως, στον ευρυτερο χωρο της σχολης κοινουνταν αλλοι 2 τουλαχιστον.

Ενας ακομη στο κυλικειο, αυτος ομως ηταν "φοιτητης οδοντιατρικης" καμμια 60 χρονων κ αλλος ενας για 6 χρονια

παντα με κουστουμι κ τσαντα "ιατρικη", κατω απο τη γραμματεια της σχολης, ορθιος απο τις 8μιση μεχρι τις 2!

Ο τελευταιος υπαρχει ακομη υποθετω...

...ποιος ξερει ισως γραφει κ στο greekmeds...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΒΛΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ. ΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΝΙΚΟ SETTING, ΑΝ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ/ΚΟΡΗ ΠΟΙΟΥ ΚΤΛ. ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΙ ΟΠΩΣ ΜΠΗΚΕ ΒΓΗΚΕ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΗΣΙΜΑ.

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ, ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΡΟΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ

Οταν λοιπον ημουν στην Ιατρικη Θεσσαλονικης στο 4ο ετος, γνωρισα τη Μαρια.

Η Μαρια ηταν περιπου 40 χρονων και μας συστηθηκε στο κυλικειο σας πρωτοετης φοιτητρια.

Εμεις ειμασταν παντα πολυ φιλικοι κ τη βοηθουσαμε παντα συμβουλευτικα, αν και το ματι της ψιλογυαλιζε!

Η Μαρια ειχε παντα πολυ ασχημη αποψη για την ικανοτητα των γιατρων του ΕΣΥ, το ΕΣΥ κτλ

Τελικα αποδειχθηκε μετα απο αρκετο καιρο οτι η Μαρια μας ηταν αποφοιτος νοσηλευτικης, υπαλληλος κηροποιειου,

πρωην τροφημος ψυχιατρικης κλινικης αλλα ΠΟΤΕ φοιτητρια ΙΑΤΡΙΚΗΣ.

Παρεμπιπτοντως, στον ευρυτερο χωρο της σχολης κοινουνταν αλλοι 2 τουλαχιστον.

Ενας ακομη στο κυλικειο, αυτος ομως ηταν "φοιτητης οδοντιατρικης" καμμια 60 χρονων κ αλλος ενας για 6 χρονια

παντα με κουστουμι κ τσαντα "ιατρικη", κατω απο τη γραμματεια της σχολης, ορθιος απο τις 8μιση μεχρι τις 2!

Ο τελευταιος υπαρχει ακομη υποθετω...

...ποιος ξερει ισως γραφει κ στο greekmeds...

Μα έλεος τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα? Είπαμε μπορεί να χωλαίνουν σε πολλά οι ιατρικές σχολές, αλλά όχι ότι ένας απόφοιτος βιολογίας είναι το ίδιο με 1 ιατρό αν περάσει στις οποιεσδήποτε εξετάσεις. 6 χρόνια σπουδών είναι αυτά. Ούτε εμείς απαιτήσαμε ποτέ να γίνουμε μηχανολόγοι, δικηγόροι, αρχιτέκτονες ή οτιδήποτε άλλο. Η ιατρική είναι πολύ περισσότερα πό μια εξέταση 2 ή 3 ωρών και οι όποιες εξετάσεςι θα έχουν ως μοναδικό σκοπό από τους υπάρχοντες ιατρούς να ξεχωρίσουν οι καλύτεροι-πιο διαβασμένοι. Τα ανεκπλήρωτα όνειρα του καθενός δεν θα ικανοποιηθούν με αυτές τις εξετάσεις ( και αυτό ενδεχομένως προς όφελός τους)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΒΛΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ. ΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΝΙΚΟ SETTING, ΑΝ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ/ΚΟΡΗ ΠΟΙΟΥ ΚΤΛ. ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΙ ΟΠΩΣ ΜΠΗΚΕ ΒΓΗΚΕ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΗΣΙΜΑ.

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ, ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΡΟΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ

Ευσεβείς πόθοι...

Ξέρεις που είναι η Ιατρική , πήγαινε δώσε κατατακτήριες , πέρασε πρώτα αυτές , κάτσε και σκίσου 6+ χρόνια και μετά διεκδίκησε ίσα δικαιώματα στην πρόσβαση στην ειδικότητα.

"Αφεντικά και δούλοι , σκατά γινήκαμ' ούλοι"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΒΛΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ. ΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΝΙΚΟ SETTING, ΑΝ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ/ΚΟΡΗ ΠΟΙΟΥ ΚΤΛ. ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΙ ΟΠΩΣ ΜΠΗΚΕ ΒΓΗΚΕ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΗΣΙΜΑ.

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ, ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΡΟΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ

Χαχα, ό,τι να 'ναι... emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξετάσεις ΑΔΙΑΒΛΗΤΕΣ που όποιος προκριθεί θα μπορεί να υπεερασπισθεί με βάση την επίδοσή του την γνώση και την ικανότητά του, να αποδείξει ότι ΞΕΠΕΡΑΣΕ τους συνδιαγωνιζόμενους σε γνώσεις, ικανότητες και ανταγωνιστικότητα όλους τους υπόλοιπους, ανεξάρτητα από το αντικείμενο του κύκλου σπουδών του, αρκεί να είναι συναφές. Αυτό σε ότι έχει να κάνει την κλινική πράξη. Να εξετάζεται ότι αφορά την κλινική πράξη για να εξασφαλιστεί η ολοκληρωμένη γνώση.

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΒΛΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ. ΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΝΙΚΟ SETTING, ΑΝ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ/ΚΟΡΗ ΠΟΙΟΥ ΚΤΛ. ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΙ ΟΠΩΣ ΜΠΗΚΕ ΒΓΗΚΕ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΗΣΙΜΑ.

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ, ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΡΟΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και θα είχε ενδιαφέρον να κάνουμε εξετάσεις ανοιχτές για όλους. Είμαι σίγουρος οι ένας μέσος απόφοιτος ΕΜΠ θα σκόραρε ψηλότερα από μερικά νουμεράκια που κυκλοφορούν με πτυχίο Ιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΒΛΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ. ΑΝ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΙΝΙΚΟ SETTING, ΑΝ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΑ, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ/ΚΟΡΗ ΠΟΙΟΥ ΚΤΛ. ΑΝ ΠΕΡΑΣΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΤΟΥΡΝΑΡΙ ΟΠΩΣ ΜΠΗΚΕ ΒΓΗΚΕ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕ, ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΗΣΙΜΑ.

Βλέπετε τώρα τι τραβάμε καθημερινά εμείς στα εργαστήρια από σαχλαμαράκια που νομίζουν ότι κάτι έμαθαν στη Βιολογία ή στα ΤΕΙ; (γι' αυτό σας έλεγα να γίνει ξεχωριστή Εργαστηριακή Ιατρική, αλλά ως συνήθως το παρερμηνεύσατε).

Δεεεεν μου λες, καλό μου. Που θες και κλινικό setting, τρομάρα σου. Τι κλινικό έχεις κάνει εσύ πάνω στον ασθενή; (έχεις δει ασθενή ποτέ σου, εκτός από πλακάκι; )

Οι ασθενείς ξέρεις, είναι εκείνα τα πλάσματα που μοιάζουν με εμάς σε διαστάσεις και που είναι άρρωστα και είναι πάνω στα νοσοκομειακά κρεβάτια, και όχι εκείνα τα πολύ μικρά που βλέπεις στο μικροσκόπιο.

Οι ασθενείς (αυτοί που μοιάζουν σε μας) είναι οι καλοί και προσπαθούμε να τους σώσουμε. Εκείνα τα πολύ μικρά (που βλέπεις στο μικροσκόπιο) είναι οι κακοί και προσπαθούμε να τα σκοτώσουμε.

Στην επόμενη τάξη ίσως μάθουμε και άλλα πράγματα. Αλλά για να πάει κάνεις στη τρίτη δημοτικού, πρέπει πρώτα να κάνει τη δευτέρα, το έπιασες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προαπαιτούμενο να είναι ο ολοκληρωμένος κύκλος τριτοβάθμιων σπουδών σε αντικειμενο συναφές με τις επιστήμες υγείας.

Αχαχα, τώρα το είδα αυτό. Μάλιστα, να βάλουμε βιολόγους, ΤΕΙ ιατρικών εργαστηρίων, νοσοκόμες, μήπως θες και ΙΕΚ; και να τους βάζουμε όλους μαζί να δίνουν εξετάσεις για... έναρξη ιατρικών ειδικοτήτων. Μάλιστα.

Ξέρω ότι η ανεργία των βιολόγων είναι ίσως χειρότερη και από τη δική μας και προφανώς σε έχει βαρέσει στο κεφάλι, αλλά εδώ μέσα συζητάμε και λέμε σοβαρά πράγματα, καλύτερα να πας να παίξεις έξω με τα άλλα παιδάκια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ασθενείς ξέρεις, είναι εκείνα τα πλάσματα που μοιάζουν με εμάς σε διαστάσεις και που είναι άρρωστα και είναι πάνω στα νοσοκομειακά κρεβάτια, και όχι εκείνα τα πολύ μικρά που βλέπεις στο μικροσκόπιο.

Οι ασθενείς (αυτοί που μοιάζουν σε μας) είναι οι καλοί και προσπαθούμε να τους σώσουμε. Εκείνα τα πολύ μικρά (που βλέπεις στο μικροσκόπιο) είναι οι κακοί και προσπαθούμε να τα σκοτώσουμε.

Χωρίς πλάκα το έχω ξανακούσει το παραπάνω σε άλλη ήπερο από επιμελητή λοιμωξιολόγο προς φοιτητή ιατρικής που έκανε clinical clerkship και ήθελε να δώσει 6 γραμμάρια αμοξυκιλλίνης βάσει του MIC που είχε δώσει το εργαστήριο για ένα γκραμ αρνητικό. smile_basic_goal.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...η ανεργία των βιολόγων είναι ίσως χειρότερη και από τη δική μας και προφανώς σε έχει βαρέσει στο κεφάλι, αλλά εδώ μέσα συζητάμε και λέμε σοβαρά πράγματα, καλύτερα να πας να παίξεις έξω με τα άλλα παιδάκια.

emgoal emgoal emgoal emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως δεν προσέξατε τι λέω. Αφού θα είναι συνολικές, αν πιστεύω ότι ο ασθενής είναι μονοκύτταρος μικροοργανισμός, δεν θα κοπώ;

Και είμαι σίγουρη, επειδή η βιολογία δεν είναι ξέφραγκο αμπέλι σαν την Ιατρική, θα έχω περισσότερες γνώσεις ακόμη και σε ΙΑΤΡΙΚΑ ζητήματα. Το τι έχω ακούσει εδώ μέσα για την Ιατρική Αθηνών και γενικά για τον απόφοιτο Ιατρικής σε αυτό το θρεντ, εάν τα γράψει κανείς όλα μαζί, θα σας πάρουν πίσω τα πτυχία αν έχουν στοιχειώδη τσίπα.

Εσωτερική ενημέρωση από το γραφείο του υπουργού λέει ότι αποδεσμεύεται η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ιατρικής από το πτυχίο, και καθιερώνονται εξετάσεις και για αυτήν. Σωστό μέτρο.

Θα υπάρχουν και για αυτήν εξετάσεις λοιπόν. Τέλεια. Και ρωτώ: Εάν περάσω τις εξετάσεις για άδεια ασκήσεως Ιατρού, και τις εξετάσεις για ειδικότητα, γιατί να μη μπορώ να ασκηθώ αφού θα έχω αποδείξει την αξία μου ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΚΟΠΗΚΑΤΕ ΚΑΙ ΚΡΙΘΗΚΑΤΕ ΑΝΑΞΙΟΙ;

Να μη πω τα ξέρετε, ότι αυτό που ισχύει στην Αμερική δεν είναι πολύ μακριά από αυτό που προτείνω εδώ.

ΝΑ ΚΡΙΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ. ΜΗ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ ΠΙΑ. ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥ ΑΣΘΕΝΗ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναρκισσισμός

Ο ναρκισσισμός ως όρος μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε από επιστήμονες ψυχολόγους για να περιγραφθεί ένας τύπος διαταραχής προσωπικότητας (της ναρκισσιστικής διαταραχής) είτε από απλούς ανθρώπους χωρίς γνώσεις στον τομέα της ψυχολογίας που θέλουν να περιγράψουν ένα άτομο του κοινωνικού περίγυρου, και όχι μόνο, όπου όμως παίρνει την έννοια του υπέρμετρα εγωκεντρικού.

Αυτοί οι δύο τρόποι χρήσης πολλές φορές ταυτίζονται, όμως είναι λάθος, γιατί δεν είναι απαραίτητο ένας υπέρμετρα εγωκεντρικός να κρύβει ναρκισσιστική διαταραχή, σε αντίθεση που το -ίσως και κυριότερο- χαρακτηριστικό κάθε νάρκισσου είναι ο εγωκεντρισμός του.

Στην καθομιλουμένη

Ο τρόπος χρήσης στην καθομιλουμένη προκύπτει παίρνοντας στοιχεία της επιστημονικής χρήσης, όχι όμως περιγράφοντας τον σωστά. Για παράδειγμα άλλο χαρακτηριστικό είναι η καταβάθως χαμηλή αυτοεκτίμησή του, που όμως δεν εννοείται στον τρόπο χρήσης στην καθομιλουμένη. Ο εγωκεντρικός λοιπόν είναι ο άνθρωπος ο οποίος θέλει να έχει όλα τα "φώτα" πάνω του, δηλαδή να αποτελεί το κύριο αντικείμενο απασχόλησης από τους υπόλοιπους ανθρώπους.

Σε επιστημονικό επίπεδο

Ο ναρκισσισμός αποτελεί μεταξύ άλλων διαταραχή προσωπικότητας. Με την έννοια αυτή εννοείται να εμφανίζονται στην καθημερινή ζωή καταστάσεις λόγω ναρκισσιστικής συμπεριφοράς επανειλημμένα και όχι μιά - δυό φορές, δηλαδή να δυσκολεύει τη ζωή του ατόμου, είτε στην έκδηλη είτε στην άδηλη συμπεριφορά του και στον εσωτερικό του κόσμο.

Σχέση με τον εαυτό του: Ο ναρκισσισμός είναι η διαταραχή προσωπικότητας στην οποία το άτομο ασχολείται υπερβολικά με τον εαυτό του, την εμφάνιση του, τον τρόπο ομιλίας του, ακόμα και την γλώσσα του σώματος του και γενικότερα την εικόνα που δημιουργεί στους άλλους. Περνάει έτσι πολύ χρόνο της ημέρας του μόνος. Σκοπός του βέβαια από όλη αυτή την ασχολία του είναι να δημιουργεί θετική εκτίμηση στους γύρω του και έτσι να τους ασκεί και ένα είδος εξουσίας. Το υπερβολικό ενδιαφέρον για τον εαυτό του οδηγεί στην κατάσταση όπου ερωτεύεται τον εαυτό του, θαυμάζεται από τον εαυτό του. Αυτό είναι και ουσιαστικά ο ναρκισσισμός΄, η ψυχολογία ενός νάρκισσου (το άτομο που πάσχει από ναρκισσισμό).

Σχέση με τον κοινωνικό περίγυρο: Βέβαια το ότι ερωτεύεται από τον εαυτό του έχει τις δυσμενείς συνέπειες στο άτομο να αδυνατεί να δημιουργήσει μια σχέση αληθινή με κανέναν. Έτσι κυριαρχεί πολύ μοναξιά και είναι ο κυριότερος παράγοντας για κατάθλιψη. Στις ερωτικές σχέσεις δυσκολεύεται να αγαπήσει και χρησιμοποιεί τον σύντροφο ως μέσο για να αναδεικνύεται. Επιδιώκει ανθρώπους υψηλής κοινωνικής τάξης και αλλάζει συνήθως γρήγορα σύντροφο επιλέγοντας ,όπως πάντα με κριτήριο να κερδίσει την γνώμη των άλλων, κάποιον εξίσου σημαντικό άνθρωπο. Αρχικά μπορεί ο σύντροφος του νάρκισσου να τον θαυμάζει και η σχέση να εξελίσσεται μια χαρά αφού αυτός είναι και ο σκοπός του νάρκισσου. Στη συνέχεια όμως που θα τεθεί στη σχέση και το θέμα της αγάπης συνήθως εκεί η σχέση αρχίζει και παίρνει την κατηφόρα και μετά από λίγο καιρό διαλύεται ώσπου να βρεθεί άλλος για αυτή την περίοδο. Και εξίσου στις φιλικές σχέσεις επιλέγει άτομα υψηλής κοινωνικής τάξης για να νιώθει και ο ίδιος σημαντικός που συνήθως θα τον θαυμάζουν και θα έχουν δηλαδή θετική εκτίμηση για αυτόν ώστε για να έχει και αυτός για τον εαυτό του.

Αίτια ναρκισσισμού και η αντίδραση τους σε αυτά

Ηθική μείωση, κακοποίηση στην παιδική (ή και εφηβική) ηλικία

Έλλειψη αγάπης από τους γύρω ανθρώπους και κυρίως από γονείς

Τα παραπάνω δημιουργούν αρχικά έναν αδύναμο χαρακτήρα, που θεωρείται το θύμα. Έτσι ως αντίδραση στα παραπάνω που του συνέβησαν για να αποδείξει ότι αξίζει επιδιώκει με κάθε τρόπο να κατατάσσεται στους μη 'κοινούς' θνητούς αλλά στους ανώτερης κοινωνικής τάξης άτομα. Το αίτιο του ναρκισσισμού αποτελεί ψυχολογικό τραύμα, για αυτό και επιδιώκει να γίνει 'κάποιος' ως εκδίκηση για αυτά που του συνέβησαν στη ζωή του. Έχει αρνητική εικόνα για τον κόσμο γύρω του στο ασυνείδητο επεξηγείται ως κατώτερος που μεταφράζεται ως χαμηλή αυτοεκτίμηση. Ενώ στη συμπεριφορά του, και στα σκεπτόμενα που ελέγχει ο ίδιος, το ανόμοιος το επεξηγεί ως ανώτερος καταφεύγοντας σε ιδέες μεγαλομανίας και συχνά παρανοϊκές π.χ. μπορεί να νομίζει ότι είναι απόστολος του Θεού και κατέβηκε στη Γη για μια ειδική αποστολή ή γενικά σκέψεις που τον κάνουν να θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο, διαφορετικό και μοναδικό. Έτσι εκτοξεύεται λόγω του εγωκεντρισμού και της μανίας του για δόξα σε υψηλές θέσεις. Εννοείται βέβαια πως αυτός ο τρόπος αντιμετώπισης δεν είναι ο σωστός αλλά με κατάλληλη ψυχοθεραπεία να διορθωθεί η προσωπικότητα εμβαθύνοντας. Παραδείγματα γνωστών ναρκίσσων στην ιστορία είναι η Κλεοπάτρα και ο Αδόλφος Χίτλερ ενώ πιο σύγχρονα ο Έλτον Τζον και ο Μάικλ Τζάκσον.

Αδύναμα σημεία: α) από εξωγενείς παράγοντες:

Όταν ο άλλος δεν τον αντιμετωπίζει με τον συνήθης τρόπο που θέλει (να τον θαυμάζουν και να του κάνουν συνεχώς κοπλιμέντα) τότε θυμώνει και μπορεί ακόμη να αλλάξει η εκτίμηση για τον εαυτό του

Όταν ανακαλύπτει ότι οι ιδέες μεγαλομανίας δεν ισχύουν, για παράδειγμα αν χάσει κάπου και έτσι δει ότι δεν είναι καλύτερος από όλους οι συνέπειες θα είναι εξίσου άσχημες

Όταν δέχεται κριτική από άλλα άτομα, γιατί φοβάται ότι θα ανακαλύψουν τον πραγματικό εαυτό του που κρύβει (ότι δηλαδή θα τον καταλάβουν) και θα χάσει όλη τη θετική εκτίμηση του κόσμου που κέρδισε μέσα από το θέατρο.

β) από ενδογενείς παράγοντες: Μπορεί χωρίς τη μεσολάβηση κάποιου συμβάντος να συνειδητοποιήσει τα παραπάνω, τότε το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο Η μοναξιά που τον πνίγει μπορεί να τον οδηγήσει σε κατάθλιψη

Επαγγελματική εξέλιξη΄ Όπως είπαμε και παραπάνω ενδιαφέρονται κυρίως οι νάρκισσοι για δουλειές που θα τους δώσουν την δυνατότητα να είναι στο επίκεντρο, να είναι διάσημοι και θα τους εντάξουν στην ανώτερη κοινωνική τάξη. Δηλαδή δε θα λέγονται 'κοινοί θνητοί'. Τέτοιες δουλειές είναι οι ταγουδιστές, τα μοντέλα, οι ηθοποιοί, οι μάνατζερ, οι επιχειρηματίες, οι παρουσιαστές κ.α. Έχει αποδειχθεί μάλιστα ότι οι διάσημοι είναι 13% πιο νάρκισσοι από τους υπόλοιπους ανθρώπους.

Θεραπεία Άμα αυτός που διαβάζει αυτό το κείμενο συνειδητοποιήσει ή ήδη γνωρίζει ότι πάσχει από αυτή την διαταραχή το καλύτερο είναι να απευθυνθεί σε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή. Η θεραπεία πραγματοποιείται με ψυχοθεραπεία και αν το άτομο αντιμετωπίζει και κατάθλιψη τα φάρμακα ίσως να είναι απαραίτητα.

↑ Πίσω στην αρχή της ενότητας

Απόκρυψη Επίλογος

Η ψυχολογία ενός νάρκισσου όπως φάνηκε και παραπάνω από την περιγραφή είναι αρκετά πολύπλοκη και τίθεται ένα μεγάλο θέμα στο είναι και φαίνεσθαι. Ένας νάρκισσος είναι ένας καλός ηθοποιός γιατί τα προβλήματα που τον βαραίνουν και διαμόρφωσαν αρχικά ένα χαρακτήρα αδύναμο δεν τα έχει ξεφορτωθεί απλά τα έχει κρύψει καλά. Για αυτό και συχνά νάρκισσοι λένε εκφράσεις όπως: 'δεν με ξέρει κανείς πραγματικά'. Σε μια εποχή όπου τα κακά πρότυπα και η έλλειψη αγάπης υπερισχύουν στις σχέσεις των ανθρώπων ο ναρκισσισμός είναι γνωστή αρρώστια που μαστίζει ολοένα και περισσότερο στα μυαλά των ανθρώπων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσωτερική ενημέρωση από το γραφείο του υπουργού λέει ότι αποδεσμεύεται η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ιατρικής από το πτυχίο, και καθιερώνονται εξετάσεις και για αυτήν. Σωστό μέτρο.

Αποδέσμευση του πτυχίου από την κτήση αδείας λέει, δηλαδή δε θα σου δίνουν την άδεια με την απόκτηση του πτυχίου, αυτό όμως δε σημαίνει πως δε θα είναι προαπαιτούμενο για τη συμμετοχή στις εξετάσεις.

Και εν πάση περιπτώσει αν έχεις την ευγενή καλοσύνη σταμάτα να συμμετέχεις στο συγκεκριμένο θέμα, υπάρχουν τόσα θέματα στο "περί ανέμων και υδάτων". Το θέμα αφορά νέους και παλαιούς ιατρούς, όχι βιολόγους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...αν πιστεύω ότι ο ασθενής είναι μονοκύτταρος μικροοργανισμός, δεν θα κοπώ;

Αν ξέρεις να κάνεις εγχείρηση ανοιχτής κινούμενης καρδιάς, να αφαιρείς ινομυώματα μήτρας λαπαροσκοπικά, να αφαιρείς καρκίνο μαστού σε 45 λεπτά, να χειρίζεσαι σύστημα ρομποτικής μικροχειρουργικής, να κάνεις διαγνωστική βυθοσκόπηση σε 3 λεπτά, να διαβάζεις μαγνητικές τομογραφίες σε 2 λεπτά, να τοποθετείς καθετήρες στον εγκέφαλο σε 5 λεπτά, να διασωληνώνεις πολυτραυματία σε 1 λεπτό, όχι, δεν θα κοπείς!

...η βιολογία δεν είναι ξέφραγκο αμπέλι σαν την Ιατρική...

Είναι χειρότερο! Χωρίς πολλά πρακτικά εργαστήρια και χωρίς υποχρεωτική παρακολούθηση!

...έχω περισσότερες γνώσεις ακόμη και σε ΙΑΤΡΙΚΑ ζητήματα.

Και σε οικονομικά, πολιτικά, ηλεκτρολογικά, υδραυλικά, μηχανολογικά, λογιστικά, νομικά ζητήματα!

Βέβαια, βέβαια.

Ποιος είπε το αντίθετο;

Τον ψυχίατρο γρήγορα παρακαλώ για οξεία ναρκισσιστική υστερία!

Το τι έχω ακούσει εδώ μέσα για την Ιατρική Αθηνών και γενικά για τον απόφοιτο Ιατρικής σε αυτό το θρεντ, εάν τα γράψει κανείς όλα μαζί, θα σας πάρουν πίσω τα πτυχία...

Και για τον Πρόεδρο των Η.Π.Α. γράφονται πολλά αρνητικά σχόλια, σε δισεκατομμύρια θρεντς ανά τον Κόσμο, σε δεκάδες γλώσσες, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι του παίρνουν πίσω τα Πτυχία και τα αξιώματα!

Τι ανώριμο κριτήριο είναι αυτό;

Εσωτερική ενημέρωση από το γραφείο του υπουργού λέει ότι αποδεσμεύεται η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ιατρικής από το πτυχίο, και καθιερώνονται εξετάσεις και για αυτήν. Σωστό μέτρο.

Όντως.

Εάν περάσω τις εξετάσεις για άδεια ασκήσεως Ιατρού...

Προυπόθεση για συμμετοχή στις εξετάσεις είναι η συμπληρωθείσα επίσημα αναγνωρισμένη και πιστοποιημένη Ιατρική Εκπαίδευση!

...στην Αμερική δεν είναι πολύ μακριά από αυτό που προτείνω εδώ.

Δηλαδή στην Αμερική ο κάθε τυχάρπαστος κτηνοτρόφος, χασάπης, βοσκός και νοσοκόμος μπορεί να πάει να δώσει εξετάσεις Ειδικότητας και Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος στις Ιατρικές Σχολές;

Χα χα χα χα

Μας κούφανες πρωϊνιάτικα.

Ακόμη ο Ψυχίατρος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυρία Βιολόγε συγγνώμη για το ύφος μου αλλά αν τύχον μάθατε και κομμωτική εκτός από ιατρική στην σχολή πήγαινε κουρέψου καλύτερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος πάντων για να τελειώνει η πλακίτσα.

Είναι ένα παλιό κόλπο που το λένε προβοκάτσια (περιπεπλεγμένο με ναρκισσισμό, δεν έχω κανένα πρόβλημα)

karanti_maria, bender, blackdog, nnn, invitro, aplafoithths, Apolink και barney, δυστυχώς σας έβαλα σε ένα παιχνίδι.

(το καπέλο στον Sovereign που έπιασε το νόημα)

Κάνατε αυτό που απεχθάνεστε περισσότερο. ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΚΑΤΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΣΑΣ. Υπερασπιστήκατε ότι έχει αξία. Και μάλιστα μεγαλύτερη από αυτή των εξετάσεων.

Υπερασπιστήκατε τη σημασία του απέναντι σε όποιες άλλες εξετάσεις, δοκιμασίες, τεστ, κάστρα του Τακέσι πριν ή μετά από αυτό.

Όπως έγραψε η Μαρία με κόκκινα, μπλε, κανονικά και bold γράμματα.

Δεν είμαι βιολόγα. Λέω το απλό που μπροστά στον κίνδυνο να σας φάνε αναγκαστήκατε να πείτε και εσείς: Έχω πτυχίο, είμαι γιατρός, κάτι σημαίνει πανάθεμά το, ΠΡΕΠΕΙ να σημαίνει ότι κάπως καλύτερα μπορώ να κάνω ειδικότητα από έναν βιολόγο, μηχανικό που μπορούν να κάνουν άλλα πράγματα που εγώ δεν μπορώ, αν δεν κάνω τελικά ειδικότητα δεν μου φταίνε οι άλλοι συνάδελφοι γιατροί μου.

(Ακόμη και αν αντέγραψαν σε ένα επιλογής ή έχασαν μιάμιση παράδοση παθολογίας στο τέταρτο έτος. Τελικά δεν είπε κανείς σε αυτό το διάλογο ότι η Ιατρική είναι αχούρι. Το αντίθετο μάλλον.)

Αν δε κάνω ειδικότητα, μου φταίνε αυτοί που μου λένε: παρότι έχεις πτυχίο πρέπει να ξαναδώσεις. Όχι, δεν φταίω εγώ που δεν έχω μια Ιατρική Σχολή που να σε μορφώνει όπως ΕΓΩ σε θέλω, λένε. ΕΣΥ φταις! Κάτσε διάβαζε και σουτ. Τι; Τα έχεις ξαναδιαβάσει; Και ξαναδώσει; Και ξαναπεράσει; Σε μένα, στο πανεπιστήμιό μου; Α, πολύ απαιτητικό το νιάνιαρο!

Εν τέλει όμως, επιτέλους, ΚΑΠΟΙΟΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥΣ! ΤΗ ΒΑΣΙΚΗ ΤΟΥ ΣΗΜΑΣΙΑ! ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΡΟ, ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ! Κι ας είναι από κει που δεν το περίμενα.

Τέλος πάντων, πιστεύω έγινα αρκετά γλαφυρή.

ΥΓ1: Ήταν λίγο τραβηγμένο, αλλά άξιζε ο κόπος. Είχα σκοπό να ζητήσω και συγνώμη για τη πλακίτσα αλλά από κάτι τύπους που είπαν χοντράδες δε ζητάω.

ΥΓ2: Ελπίζω να μην έχετε το θράσος εσείς που μπήκατε στον κόπο να με βρίσετε να πείτε ξανά ότι θέλετε εξετάσεις. Θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος. Μπορεί να θέλετε να μου κάνετε ρελάνς, αλλά μειώθηκε η βαρύτητα της άποψης σας. Scripta manent..

ΥΓ3: Φιλάκια Λοβέρδο. Ανάξιοι οι υπερασπιστές σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι είναι υπέρ των εξετάσεων είναι:

1)Άτομα που έχουν ξεκινήσει ήδη την ειδικότητα οπότε μιλάνε εκ του ασφαλούς

2)Φοιτητές οι οποίοι θεωρούν ότι με την στείρα παπαγαλία θα περάσουν σε μια ακόμη εξέταση( αυτό πολύ πιθανόν να γίνει)

3)Άσχετοι διαπλεκόμενοι που πιστέυουν ότι τα βύσματά τους θα τους εξασφαλίσουν την επιτυχία ΚΑΙ σε αυτές τις εξετάσεις

4)Άτομα τα οποία τελείωσαν πρόσφατα, είναι στις τελευταίες θέσεις στις λίστες και με το παλιό σύστημα θα πρέπει αναγκαστικά να περιμένουν χρόνια

Φυσικά θα υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις. Από τις παραπάνω κατηγορίες μόνο την τελευταία μπορώ να συμμεριστώ.

Εννοείται πως πιστεύω ότι το πτυχίο μας αξίζει κάτι (μιλάω για τους απόφοιτους των ελληνικών σχολών αλλά και τους επιτυχόντες στο παλιό ΔΙΚΑΤΣΑ). Το να βλέπω υπέρμαχους των εξετάσεων τους απόφοιτους της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας που περίμεναν χρόνια μέχρι να έρθει η 1/1/07 και να μπουν από την πίσω πόρτα και πολλοί από αυτούς να έχουν ξεκινήσει ειδικότητα και να έχουν εξασφαλιστεί είναι τραγικό. Όμως είναι η πραγματικότητα.

Ο καθένας έχει την άποψή τού και αυτή είναι η δική μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΚΑΤΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΣΑΣ. Υπερασπιστήκατε ότι έχει αξία. Και μάλιστα μεγαλύτερη από αυτή των εξετάσεων.

Σωστά πράξαμε. Παραμένει ορθό οτι οι εξετάσεις για Ειδικότητα πρέπει να μπουν.

Δεν αναιρεί το ένα το άλλο.

Δεν είμαι βιολόγα.

Σχιζοειδής προσωπικότητα με αυτοκαταστροφικές τάσεις είσαι!

ΚΑΠΟΙΟΙ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥΣ! ΤΗ ΒΑΣΙΚΗ ΤΟΥ ΣΗΜΑΣΙΑ! ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΡΟ, ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ!

Όντως. Παραμένει ορθό οτι οι εξετάσεις για Ειδικότητα πρέπει να μπουν.

...Λοβέρδο, ανάξιοι οι υπερασπιστές σου.

Σε παρακαλώ, μη με προσβάλλεις έτσι! Έλεος.

Βαριέσαι να διαβάζεις μου φαίνεται.

Μπούχτισες, και θέλεις κάποιον να σου εγγυηθεί μια θέση Ειδικότητας χωρίς αναμονή, με ενιαία τοποθέτηση, σε Νοσοκομείο που βρίσκεται κοντά στο σπίτι σου, χωρίς εισαγωγικές ή τελικές εξετάσεις, στον Τομέα που σε ενδιαφέρει, με υψηλό μισθό, λίγες εφημερίες, άμεσο μετέπειτα διορισμό στο ίδιο Νοσοκομείο ως Ειδικού, χωρίς ΑΣΕΠ, με υψηλότερο μισθό, καθόλου εφημερίες, δωρεάν μετακινήσεις, έξοδα κινητού τηλεφώνου, έξοδα ετήσιων αγορών ηλεκτρονικού υπολογιστή, ποτέ αξιολόγηση, καμία πίεση αποδοτικότητας, γρήγορη ανέλιξη σε θέση Διευθύντριας, γρήγορη συνταξιοδότηση και παχυλότατο εφάπαξ.

Ξύπνα!

Δεν πρόκειται να γίνουν.

Στρώσου καλύτερα γρήγορα στη μελέτη, αφού πρώτα επισκεφτείς, για πολύμηνες συνεδρίες, έναν καλό Ψυχίατρο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω μια ερώτηση κι εγώ:

Αναφέρεται συχνά,ότι στις προθέσεις του Υπουργείου είναι η αποσύνδεση του πτυχίου από την άδεια άσκησης επαγγέλματος και (απ'ότι κατάλαβα) η διενέργεια εξετάσεων για απόκτηση άδειας ασκήσεως και έναρξη ειδικότητας,δηλαδή συνδέεται η άδεια άσκησης επαγγέλματος με είσοδο στην ειδικότητα.

Για κάποιον,όμως,που ενδιαφέρεται να συνεχίσει στο εξωτερικό μετά τη λήψη πτυχίου,πώς θα μπορέσει να ξεκινήσει ειδικότητα σε άλλη χώρα,όταν προαπαιτούμενη είναι η άδεια άσκησης επαγγέλματος εκεί;

Απ'όσο γνωρίζω από παιδιά,που έχουν ήδη φύγει,έχουν χρησιμοποιήσει την άδεια άσκησης επαγγέλματος-την οποία έχουν μεταφράσει-και την έχουν στείλει με τα υπόλοιπα απαραίτητα χαρτιά,για να ξεκινήσουν ειδικότητα έξω.

Αν δεν δίνουν εδώ την άδεια ασκήσεως με το πτυχίο-όπως γίνεται τώρα-,στην ουσία δεν κλείνουν την οποιαδήποτε οδό διαφυγής στο εξωτερικό,ακόμα και για όποιον εξαρχής το ήθελε;

Αν κάνω κάποιο λάθος,παρακαλώ διορθώστε με,αλλά είναι μια απορία,που έχω,απ'όταν πρωτοδιάβασα τα σχετικά άρθρα με τις προθέσεις του Υπουργείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...στις προθέσεις του Υπουργείου είναι η αποσύνδεση του πτυχίου από την άδεια άσκησης επαγγέλματος και (απ'ότι κατάλαβα) η διενέργεια εξετάσεων για απόκτηση άδειας ασκήσεως και έναρξη ειδικότητας.

Σωστά. 2 διαφορετικές εξετάσεις είναι.

Αν περάσεις την πρώτη, λαμβάνεις την Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος σε όλη την Ελληνική Επικράτεια, ή τις Χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αν θέλεις.

Είναι επιταγή της Ευρωπαϊκής Ένωσης, μια και μείναμε η μοναδική Χώρα-μέλος που εξακολουθεί να τις μοιράζει αδιάκριτα, σε όλους, χωρίς εξετάσεις.

Αν περάσεις τη δεύτερη, λαμβάνεις θέση για την έναρξη της Ειδικότητας που επιθυμείς σε Νοσοκομείο της Ελληνικής Επικράτειας.

Είναι αίτημα όλων των Ιατρικών Συλλόγων της Χώρας, της Ένωσης Νοσοκομειακών Ιατρών, πολλών Επαγγελματικών Ενώσεων, συνδέσμων νέων Ιατρών, Ενώσεων ασθενών, του Συλλόγου Νεφροπαθών, του Συλλόγου Καρκινοπαθών, της Επιτροπής Σοφών του Υπουργείου Υγείας, αρκετών Ασφαλιστικών Ταμείων, όλων των Κομμάτων της Βουλής πλην των μαρξιστο/κομμουνιστο/σταλινικών και μεγάλου μέρους της Ελληνικής Κοινωνίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.