Jump to content

[προκήρυξη αγροτικών] Μαρτιος 2008


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

βρε κάνε όσες ερωτήσεις θέλεις....το θέμα είναι.....να μην γράφεις με κεφαλαία! :P

ΛΟΙΠΟΝ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ GM ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΜΟΥ.ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΗ!ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΙΟΥΜΟΡ!ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!

ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Last Reply
βρε κάνε όσες ερωτήσεις θέλεις....το θέμα είναι.....να μην γράφεις με κεφαλαία! :P

ΛΟΙΠΟΝ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ GM ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΜΟΥ.ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΗ!ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΙΟΥΜΟΡ!ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!

ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ!

στο λέω εκ πείρας άχνη ζάχαρη , δεν έχεις μέλλον εδώ μέσα , μόνο εγώ άντεξα με τα καπς μετρικούς μήνες , η παρέα δεν τα σηκώνει τα πολλα τα καπς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε κάνε όσες ερωτήσεις θέλεις....το θέμα είναι.....να μην γράφεις με κεφαλαία! :P

ΛΟΙΠΟΝ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ GM ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΜΟΥ.ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΗ!ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΙΟΥΜΟΡ!ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!

ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ!

στο λέω εκ πείρας άχνη ζάχαρη , δεν έχεις μέλλον εδώ μέσα , μόνο εγώ άντεξα με τα καπς μετρικούς μήνες , η παρέα δεν τα σηκώνει τα πολλα τα καπς....

ΓΙΑΤΙ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχήν αυτό το δικαίωμα το έχει μόνο ένας, ο ΑΕΛ1964.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ.....ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΟΥΡΑΖΟΥΝ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως ειναι δυνατον η υγεια να πασχει τοσο,τα νοσοκομεια να εχουν τοσες ελλειψεις,οι μισθοι των γιατρων να ειναι καθηλωμενοι στο μηδεν τοσα χρονια κ ο αβραμο να ανακοινωνει μετρα κατα του καπνισματος κ εγω ειμαι emofftopic

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχήν αυτό το δικαίωμα το έχει μόνο ένας, ο ΑΕΛ1964.

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ.....ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΟΥΡΑΖΟΥΝ!

ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ!

μην διαβαζεις αυτα που γραφω!

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΗΘΗΜΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ!ΣΑΣ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ "ΚΟΥΡΑΖΩ"!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!καληνυχτα τασο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πτυχιο το 2000 αναγνωριση 1/1/07 αναδρομικο δεν ειναι?

βρε κολοκυθάκι.....ρώτα την invitro να σου εξηγήσει την έννοια της λέξης "αναδρομικά" και μετά το συζητάμε.

αναδρομική αναγνώριση του πτυχίου του 2000 θα ήταν να αναγνωρίζουν το πτυχίο του 2000 το έτος 2007 και να έπερνε τα μόρια.

Έλα όμως ποιυ δεν τα πήραν! pleaseeeee!

Φίλε Τάσο, πιστεύω ότι έχεις λάθος στο πώς ερμηνεύεις τη λέξη «αναδρομικός»....(αν και επί της ουσίας, σε σχέση με τα μόρια του αγροτικού, δεν έχεις άδικο)....και εξηγούμαι:

Η «αναδρομική ισχύς» μιας διάταξης σημαίνει ότι ενώ ο νόμος βγήκε τώρα οι συνέπειές του ισχύουν και για παρελθόντα γεγονότα...

Η αναγνώριση του πτυχίου του ιδίου σαφώς και έγινε αναδρομικά....σε αντίθετη περίπτωση θα ίσχυε ότι όποιος από 1/1/2007 και μετά πάρει πτυχίο από τις χώρες αυτές θα έχει αυτομάτως αναγνώριση. Ενώ στην περίπτωσή μας αναγνωρίστηκαν αναδρομικά όλα τα πτυχία (καλώς ή κακώς... :rolleyes: ) από τις χώρες αυτές, όποτε και αν αποκτήθηκαν!

Τώρα το γιατί τα μόρια για το αγροτικό δεν αναγνωρίσθηκαν κι αυτά αναδρομικά είναι μια υπόθεση που προφανώς έχει να κάνει με το πολιτικό κόστος και τη διατήρηση ισορροπιών...

Για μένα, ως αποφοίτου ελληνικού Παν/μίου :P , δεν έπρεπε να ισχύσει η αναδρομικότητα ούτε για το ένα ούτε για το άλλο! Άλλα ποιος νοιάζεται για τη γνώμη μου... :rolleyes::splaaaats::withstupid::bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πτυχιο το 2000 αναγνωριση 1/1/07 αναδρομικο δεν ειναι?

βρε κολοκυθάκι.....ρώτα την invitro να σου εξηγήσει την έννοια της λέξης "αναδρομικά" και μετά το συζητάμε.

αναδρομική αναγνώριση του πτυχίου του 2000 θα ήταν να αναγνωρίζουν το πτυχίο του 2000 το έτος 2007 και να έπερνε τα μόρια.

Έλα όμως ποιυ δεν τα πήραν! pleaseeeee!

Φίλε Τάσο, πιστεύω ότι έχεις λάθος στο πώς ερμηνεύεις τη λέξη «αναδρομικός»....(αν και επί της ουσίας, σε σχέση με τα μόρια του αγροτικού, δεν έχεις άδικο)....και εξηγούμαι:

Η «αναδρομική ισχύς» μιας διάταξης σημαίνει ότι ενώ ο νόμος βγήκε τώρα οι συνέπειές του ισχύουν και για παρελθόντα γεγονότα...

Η αναγνώριση του πτυχίου του ιδίου σαφώς και έγινε αναδρομικά....σε αντίθετη περίπτωση θα ίσχυε ότι όποιος από 1/1/2007 και μετά πάρει πτυχίο από τις χώρες αυτές θα έχει αυτομάτως αναγνώριση. Ενώ στην περίπτωσή μας αναγνωρίστηκαν αναδρομικά όλα τα πτυχία (καλώς ή κακώς... :rolleyes: ) από τις χώρες αυτές, όποτε και αν αποκτήθηκαν!

Τώρα το γιατί τα μόρια για το αγροτικό δεν αναγνωρίσθηκαν κι αυτά αναδρομικά είναι μια υπόθεση που προφανώς έχει να κάνει με το πολιτικό κόστος και τη διατήρηση ισορροπιών...

Για μένα, ως αποφοίτου ελληνικού Παν/μίου :P , δεν έπρεπε να ισχύσει η αναδρομικότητα ούτε για το ένα ούτε για το άλλο! Άλλα ποιος νοιάζεται για τη γνώμη μου... :rolleyes::splaaaats::withstupid::bloodomen:

emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν το Πάσχα. Σε 15 ημερολογιακές ημέρες από την ημέρα παραλαβής από το ταχυδρομείο.

Αυτό για παραλαβή των διορισμών πριν το Πάσχα πόσο πιθανό είναι άραγε ? Προσωπικά το βλέπω αρκετά χλωμό, φίλε μου.

Σήμερα έγιναν οι κληρώσεις και εντός 10 ημερών μπορεί να υποβάλλει κανείς ένσταση για τα αποτελέσματα. Οπότε μέχρι τις 17 Απριλίου θα περιμένουν τυχόν ενστάσεις και από εκεί και πέρα, φαντάζομαι, θα δρομολογηθούν οι διορισμοί. Δεδομένου ότι Πάσχα είναι στις 27 Απριλίου, είναι δυνατόν μέσα σε 10 ημέρες να σταλούν όλοι οι διορισμοί (από την στιγμή, μάλιστα, που απ'τις 10 αυτές μέρες οι 5 είναι μεγάλη εβδομάδα και άρα ... αργία για τους δημοσίους υπαλλήλους) ?!?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ :antegeia:

Πριν το Πάσχα. Σε 15 ημερολογιακές ημέρες από την ημέρα παραλαβής από το ταχυδρομείο.

Αυτό για παραλαβή των διορισμών πριν το Πάσχα πόσο πιθανό είναι άραγε ? Προσωπικά το βλέπω αρκετά χλωμό, φίλε μου.

Σήμερα έγιναν οι κληρώσεις και εντός 10 ημερών μπορεί να υποβάλλει κανείς ένσταση για τα αποτελέσματα. Οπότε μέχρι τις 17 Απριλίου θα περιμένουν τυχόν ενστάσεις και από εκεί και πέρα, φαντάζομαι, θα δρομολογηθούν οι διορισμοί. Δεδομένου ότι Πάσχα είναι στις 27 Απριλίου, είναι δυνατόν μέσα σε 10 ημέρες να σταλούν όλοι οι διορισμοί (από την στιγμή, μάλιστα, που απ'τις 10 αυτές μέρες οι 5 είναι μεγάλη εβδομάδα και άρα ... αργία για τους δημοσίους υπαλλήλους) ?!?

Το 10 ημέρες διορία ποιος το έχει πει;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ :antegeia:

Πριν το Πάσχα. Σε 15 ημερολογιακές ημέρες από την ημέρα παραλαβής από το ταχυδρομείο.

Αυτό για παραλαβή των διορισμών πριν το Πάσχα πόσο πιθανό είναι άραγε ? Προσωπικά το βλέπω αρκετά χλωμό, φίλε μου.

Σήμερα έγιναν οι κληρώσεις και εντός 10 ημερών μπορεί να υποβάλλει κανείς ένσταση για τα αποτελέσματα. Οπότε μέχρι τις 17 Απριλίου θα περιμένουν τυχόν ενστάσεις και από εκεί και πέρα, φαντάζομαι, θα δρομολογηθούν οι διορισμοί. Δεδομένου ότι Πάσχα είναι στις 27 Απριλίου, είναι δυνατόν μέσα σε 10 ημέρες να σταλούν όλοι οι διορισμοί (από την στιγμή, μάλιστα, που απ'τις 10 αυτές μέρες οι 5 είναι μεγάλη εβδομάδα και άρα ... αργία για τους δημοσίους υπαλλήλους) ?!?

Το 10 ημέρες διορία ποιος το έχει πει;

Προς στιγμήν ψάρωσα όταν αμφέβαλλες γιατί, ενώ ήμουν σίγουρος ότι το είχα διαβάσει κάπου, απ'τη στιγμή που αμφέβαλλες εσύ, νόμιζα ότι ήμουν εγώ λάθος και ότι το έβγαλα από το μυαλό μου (πράγμα που βεβαίως, κατόπιν ωρίμου σκέψεως, μου φάνηκε απιθανό γιατί το ποτό το έχω μειώσει σημαντικά...)

Anyway, here it is

http://www.mohaw.gr/gr/ygeia/prokhrykseis/...ki_20080221.pdf --- Παράγραφος 12.

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, η παράγραφος 11 του παραπάνω κειμένου είναι λίγο συγκεχυμένη

11. Σε περίπτωση μη αποδοχής της τοποθέτησης από τον επικρατέστερο για τη συγκεκριμένη θέση γιατρό, εντός δέκα (10) ημερών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, η Υπηρεσία προχωρά στην τοποθέτηση του αμέσως επόμενου υποψήφιου γιατρού για την ίδια θέση.

Πρέπει δηλαδή, μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, ο επιλαχών να βεβαιώσει με κάποιο τρόπο ότι αποδέχεται τη θέση ? Γιατί το feel που είχα διαβάζοντας το forum είναι ότι, αν πήρες αγροτικό, απλώς περιμένεις να σου έρθει ο διορισμός... Έπαιρνα όλο το πρωι σήμερα στο υπουργείο να ρωτήσω αλλά δεν έβγαζα γραμμή !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πτυχιο το 2000 αναγνωριση 1/1/07 αναδρομικο δεν ειναι?

Η λαμογιά έγινε το 2004 με τις νομαρχίες.Το έγκλημα ολοκληρώθηκε το καλοκαίρι του 2007 όπου βγήκε το φεκ 181 που κατοχύρωσε την αναδρομική αναγνώριση των πτυχίων που αποκτήθηκαν προ 1-1-2007 και ενώ τα ίδια πτυχία πήραν μόρια μετα την 1-1-2007!!Αρα οι νομαρχίες ανγνωρίζουν σα νόμιμα και χωρίς περασμένες εξετάσεις δικατσά και χωρίς κανένα έλεγχο σχολών του εξωτερικού και χωρίς τριετία όλα τα πτυχία του 1821 ενω το υπουργείο δε δίνει αναδρομικά μόρια επειδη το θεωρεί παράνομο!!!!!Το υπουργείο έχει ζητήσει 100 φορές ανάκληση αδειών και οι νομαρχίες κάνουν τους κινέζους.Οι σύλλογοι μιλάνε για παρανομία και όλο το ξεχνάνε.Τελικά αφου το σωστό για το υπουργείο είναι η αναγνώριση των πτυχίων που αποκτήθηκαν μετα την 1-1-2007 και μιλάει έντονα για παρανομία αδειών και θέλει ανάκληση αδειών και το αποδεικνύει με τα μόρια αφου τα δίνει μετα την 1-1-2007,τότε γιατί δεν ζητάει επίσημα ανάκληση αυτόματων αδειών που αποκτήθηκαν το 1860 σε χώρες πρώην ανατολικού μπλόκ χωρίς δικατσά? ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ? ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΣΗ ΕΠΙΣΗΜΑ? :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΕΣΗ...

ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΘΕΣΗ-ΚΑΡΕΚΛΑ ΤΗΣ ΣΑΤΟ ΚΑΤΣΕ ΚΑΛΑ , ΜΕ 3 ΑΜΟΡΤΙΣΕΡΙΑ , ΘΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΡΩ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΜΙΑ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ευρωπαϊκή νομοθεσία διασφαλίζει τη δυνατότητα αναγνώρισης δικαιώματος άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος σε κατόχους τίτλων σπουδών οι οποίοι έχουν χορηγηθεί από εκπαιδευτικά ιδρύματα άλλων κρατών. Η δυνατότητα αυτή θεωρείται ως ένα βασικό μέσο υλοποίησης της αρχής της ελεύθερης κυκλοφορίας και εγκατάστασης προσώπων εντός της Ε.Ε.

Μετά την προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στην Ε.Ε., εκδόθηκε η οδηγία 2006/100/ΕΚ, οι διατάξεις της οποίας εντάσσουν, μεταξύ άλλων, τα πτυχία ιατρικής των ανωτέρω κρατών στο υφιστάμενο σύστημα αναγνώρισης και χορήγησης άδειας άσκησης του επαγγέλματος του ιατρού. Το εν λόγω σύστημα έχει θεσπιστεί με τις διατάξεις της οδηγίας 93/16/ΕΟΚ, η οποία έχει ενσωματωθεί στην ελληνική έννομη τάξη με το Π.Δ. 84/86 και το Π.Δ. 38/04.

Σύμφωνα με το υπάρχον σύστημα αναγνώρισης, η χορήγηση άδειας άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος είναι δυνατή, ακόμα και στις περιπτώσεις που ο τίτλος σπουδών χορηγήθηκε πριν από την ένταξη του οικείου Κράτους μέλους στην Ε.Ε. Στην περίπτωση αυτή, ο απαιτούμενος τίτλος σπουδών πρέπει να συνοδεύεται από πιστοποιητικό αρμόδιας αρχής του κράτους προέλευσης που να βεβαιώνει ότι αυτός χορηγήθηκε κατόπιν εκπαίδευσης σύμφωνης προς το άρθρο 23 της οδηγίας 93/16/ΕΟΚ και ότι θεωρείται ισότιμος με τους αναγραφόμενους στο παράρτημα της οδηγίας 2006/100/ΕΟΚ, εφόσον ο υπό κρίση τίτλος δεν περιλαμβάνεται σε αυτό.

Στην περίπτωση που η προσκόμιση του προαναφερόμενου πιστοποιητικού δεν είναι εφικτή, η αναγνώριση του δικαιώματος άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος είναι δυνατή, εφόσον προσκομισθεί βεβαίωση αρμόδιας αρχής του κράτους προέλευσης ότι ο κάτοχος του τίτλου σπουδών έχει ασκήσει στη χώρα προέλευσης πραγματικώς και νομίμως το ιατρικό επάγγελμα επί τρία τουλάχιστον συνεχή έτη, εντός των πέντε προηγούμενων ετών από την έκδοση της βεβαίωσης.

Τέλος, σε περίπτωση δικαιολογημένων αμφιβολιών, το κράτος-μέλος υποδοχής, μπορεί να απαιτήσει από τις αρμόδιες αρχές του κράτους προέλευσης την έκδοση βεβαίωσης ως προς τη γνησιότητα του πτυχίου και τη συμφωνία της παρασχεθείσας εκπαίδευσης με τις απαιτήσεις του αρ.23 της οδηγίας 93/16/ΕΟΚ.

Επομένως,

η οποιαδήποτε άδεια άσκησης επαγγέλματος εκδόθηκε σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία βασιζόμενη στην ευρωπαϊκή οδηγία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ευρωπαϊκή νομοθεσία διασφαλίζει τη δυνατότητα αναγνώρισης δικαιώματος άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος σε κατόχους τίτλων σπουδών οι οποίοι έχουν χορηγηθεί από εκπαιδευτικά ιδρύματα άλλων κρατών. Η δυνατότητα αυτή θεωρείται ως ένα βασικό μέσο υλοποίησης της αρχής της ελεύθερης κυκλοφορίας και εγκατάστασης προσώπων εντός της Ε.Ε.

Μετά την προσχώρηση της Βουλγαρίας και της Ρουμανίας στην Ε.Ε., εκδόθηκε η οδηγία 2006/100/ΕΚ, οι διατάξεις της οποίας εντάσσουν, μεταξύ άλλων, τα πτυχία ιατρικής των ανωτέρω κρατών στο υφιστάμενο σύστημα αναγνώρισης και χορήγησης άδειας άσκησης του επαγγέλματος του ιατρού. Το εν λόγω σύστημα έχει θεσπιστεί με τις διατάξεις της οδηγίας 93/16/ΕΟΚ, η οποία έχει ενσωματωθεί στην ελληνική έννομη τάξη με το Π.Δ. 84/86 και το Π.Δ. 38/04.

Σύμφωνα με το υπάρχον σύστημα αναγνώρισης, η χορήγηση άδειας άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος είναι δυνατή, ακόμα και στις περιπτώσεις που ο τίτλος σπουδών χορηγήθηκε πριν από την ένταξη του οικείου Κράτους μέλους στην Ε.Ε. Στην περίπτωση αυτή, ο απαιτούμενος τίτλος σπουδών πρέπει να συνοδεύεται από πιστοποιητικό αρμόδιας αρχής του κράτους προέλευσης που να βεβαιώνει ότι αυτός χορηγήθηκε κατόπιν εκπαίδευσης σύμφωνης προς το άρθρο 23 της οδηγίας 93/16/ΕΟΚ και ότι θεωρείται ισότιμος με τους αναγραφόμενους στο παράρτημα της οδηγίας 2006/100/ΕΟΚ, εφόσον ο υπό κρίση τίτλος δεν περιλαμβάνεται σε αυτό.

Στην περίπτωση που η προσκόμιση του προαναφερόμενου πιστοποιητικού δεν είναι εφικτή, η αναγνώριση του δικαιώματος άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος είναι δυνατή, εφόσον προσκομισθεί βεβαίωση αρμόδιας αρχής του κράτους προέλευσης ότι ο κάτοχος του τίτλου σπουδών έχει ασκήσει στη χώρα προέλευσης πραγματικώς και νομίμως το ιατρικό επάγγελμα επί τρία τουλάχιστον συνεχή έτη, εντός των πέντε προηγούμενων ετών από την έκδοση της βεβαίωσης.

Τέλος, σε περίπτωση δικαιολογημένων αμφιβολιών, το κράτος-μέλος υποδοχής, μπορεί να απαιτήσει από τις αρμόδιες αρχές του κράτους προέλευσης την έκδοση βεβαίωσης ως προς τη γνησιότητα του πτυχίου και τη συμφωνία της παρασχεθείσας εκπαίδευσης με τις απαιτήσεις του αρ.23 της οδηγίας 93/16/ΕΟΚ.

Επομένως,

η οποιαδήποτε άδεια άσκησης επαγγέλματος εκδόθηκε σύμφωνα με την ελληνική νομοθεσία βασιζόμενη στην ευρωπαϊκή οδηγία.

Αυτό που λές είναι δικιά σου ελλήνική πατέντα και των νομαρχιών.Κανονικά ο νόμος λέει οτι ακόμα και να φέρει ενα πτυχίο την οδηγία 93/16 το κάθε ευρ.κράτος έχει τη δυνατότητα να ζητήσει επιπλέον και ΤΡΙΕΤΙΑ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟΚΤΗΘΗΚΕ ΠΡΟ ΕΝΤΑΞΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ.Αλλα το υπουργείο και οι νομαρχίες το ξέχασαν και άλλαξαν τους νόμους όπως ήθελαν.Και τελικά για να στο αποδείξω γιατί τα μόρια αγροτικών δε δίνονται αναδρομικά όπως τα πτυχία?Γιατί οι σύλλογοι ακόμα μιλάνε για ανακλήσεις αδειών?Γιατί το υπουργείο ακόμα μιλάει για παρανομία έκδοσης αυτόματων αδειών ΚΑΙ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΑΔΕΙΩΝ?Γιατί πουθενά στο φεκ 181 δεν αναφέρεται η αναδρομική αναγνώριση των πτυχίων αυτών?ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΨΕ ΛΑΜΠΑΔΑ ΣΤΗ Ν.Δ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ σου παρέθεσα νόμους του ελληνικού κράτους και του ευρωπαϊκού κοινοβουλίου. Όταν βρεις όλα όσα ισχυρίζεσαι τότε θα κάτσω να συζητήσω μαζί σου. Μέχρι τότε....δεν θα χάνω τα λόγια μου. Αμφιβάλλω αν έχεις διαβάσει την ευρωπαϊκή οδηγία, παρά μόνο μέσα από post. Λυπάμαι που θα στο πω αλλά δεν ζητάει τριετία. Η ευρωπαϊκή οδηγία έχει 44 άρθρα, μπορείς εφόσον την έχεις διαβάσει να μου πεις σε ποιο ακριβώς άρθρο το αναφέρει αυτό;

Άσε το θέμα των μορίων, όσο δεν γνωρίζεις καλά θα είναι να σιωπάς. Όταν θα μάθεις για ποιο λόγο δεν μοριοδοτήθηκαν τα πτυχία από Ρουμανία και Βουλγαρία τότε έλα να μου απαντήσεις. Με την ίδια λογική θα σου πω " πως μοριοδοτήθηκαν τα πτυχία από Τσεχία, Ουγγαρία και υπολοίπων χωρών με την αρχική ένταξη;"

Mπορείς να μου αναφέρεις ποιος στο υπουργείο μιλάει για ανάκληση αδειών; Κανείς!

Η άγνοιά σου επί του θέματος φανερώνεται στο ότι δεν γνωρίζεις τις διατάξεις που αναφέρεται το Φ.Ε.Κ. 181 και βάσει των οποίων αναγνωρίζονται όλα τα πτυχία που είναι βάσει του άρθρου 23 της ευρωπαϊκής οδηγίας.

Κάνε τον κόπο και διάβασε και το Φ.Ε.Κ. 182 της ίδιας ημέρας και αναφέρεται στους οδοντιάτρους και στους φαρμακοποιούς. Εκεί πράγματι στην σελίδα 3842 ζητά τριετή προϋπηρεσία κατά το τελευταίο διάστημα της πενταετίας πριν την έκδοση άδειας.

Όταν θες να έρθεις σε αντιπαράθεση σε κάποιο ζήτημα καλά θα ήταν να γνωρίσεις και να μπορείς να παραθέσεις στοιχεία και όχι λόγια.

Θα σου ξανααπαντήσω μόνο όταν καταφέρεις να μου αποδείξεις βάσει στοιχείων-εγγράφων πως κάνω λάθος.

Και εφόσον θεωρείς πως έχει γίνει μια τόσο μεγάλη παρανομία γιατί δεν έχεις τα κότσια να την καταγγείλεις επώνυμα;

Ξέρω, ξέρω.....έμαθες στην ανωνυμία και λασπολογία.....

Ξέχασα.....δεν είναι πλέον ψέμματα τα όσα λέω για τα αποτελέσματα των αγροτικών σε ένα μήνα; Κάτι για ιούνιο έλεγες. Μην παραπληροφορείς εφόσον δεν γνωρίζεις.

Και μην καταστροφολογείς. Δικαίωμά σου να μην πιστεύεις σε τίποτα θετικό που συμβαίνει, αλλά κανείς δεν σου δίνει το δικαίωμα να κατηγορείς ανώνυμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ σου παρέθεσα νόμους του ελληνικού κράτους και του ευρωπαϊκού κοινοβουλίου. Όταν βρεις όλα όσα ισχυρίζεσαι τότε θα κάτσω να συζητήσω μαζί σου. Μέχρι τότε....δεν θα χάνω τα λόγια μου. Αμφιβάλλω αν έχεις διαβάσει την ευρωπαϊκή οδηγία, παρά μόνο μέσα από post. Λυπάμαι που θα στο πω αλλά δεν ζητάει τριετία. Η ευρωπαϊκή οδηγία έχει 44 άρθρα, μπορείς εφόσον την έχεις διαβάσει να μου πεις σε ποιο ακριβώς άρθρο το αναφέρει αυτό;

Άσε το θέμα των μορίων, όσο δεν γνωρίζεις καλά θα είναι να σιωπάς. Όταν θα μάθεις για ποιο λόγο δεν μοριοδοτήθηκαν τα πτυχία από Ρουμανία και Βουλγαρία τότε έλα να μου απαντήσεις. Με την ίδια λογική θα σου πω " πως μοριοδοτήθηκαν τα πτυχία από Τσεχία, Ουγγαρία και υπολοίπων χωρών με την αρχική ένταξη;"

Mπορείς να μου αναφέρεις ποιος στο υπουργείο μιλάει για ανάκληση αδειών; Κανείς!

Η άγνοιά σου επί του θέματος φανερώνεται στο ότι δεν γνωρίζεις τις διατάξεις που αναφέρεται το Φ.Ε.Κ. 181 και βάσει των οποίων αναγνωρίζονται όλα τα πτυχία που είναι βάσει του άρθρου 23 της ευρωπαϊκής οδηγίας.

Κάνε τον κόπο και διάβασε και το Φ.Ε.Κ. 182 της ίδιας ημέρας και αναφέρεται στους οδοντιάτρους και στους φαρμακοποιούς. Εκεί πράγματι στην σελίδα 3842 ζητά τριετή προϋπηρεσία κατά το τελευταίο διάστημα της πενταετίας πριν την έκδοση άδειας.

Όταν θες να έρθεις σε αντιπαράθεση σε κάποιο ζήτημα καλά θα ήταν να γνωρίσεις και να μπορείς να παραθέσεις στοιχεία και όχι λόγια.

Θα σου ξανααπαντήσω μόνο όταν καταφέρεις να μου αποδείξεις βάσει στοιχείων-εγγράφων πως κάνω λάθος.

Και εφόσον θεωρείς πως έχει γίνει μια τόσο μεγάλη παρανομία γιατί δεν έχεις τα κότσια να την καταγγείλεις επώνυμα;

Ξέρω, ξέρω.....έμαθες στην ανωνυμία και λασπολογία.....

Ξέχασα.....δεν είναι πλέον ψέμματα τα όσα λέω για τα αποτελέσματα των αγροτικών σε ένα μήνα; Κάτι για ιούνιο έλεγες. Μην παραπληροφορείς εφόσον δεν γνωρίζεις.

Και μην καταστροφολογείς. Δικαίωμά σου να μην πιστεύεις σε τίποτα θετικό που συμβαίνει, αλλά κανείς δεν σου δίνει το δικαίωμα να κατηγορείς ανώνυμα.

Μπλα μπλα μπλα που λες και εσύ.Σου ξανα απαντώ.Για πτυχία που αποκτήθηκαν προ ένταξης απαιτείται η οδηγία 93/16 ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΤΡΙΕΤΙΑ.Η τριετια έγινε γαργάρα στην ελλάδα.Οσο για τους νόμους ξέρω καλά τι λέω αλλά δε σε συμφέρει και λές τα δικά σου σενάρια.Τα αγροτικά πρώτη φορά βγήκαν τόσο γρήγορα.Τι με αυτό?Τι σχέση έχει αυτό με τους νόμους της ευρώπης που δε γνωρίζεις και κάνεις τον έξυπνο?Τι θα έλεγες δηλαδή απο τη στιγμή που πήρες αυτόματη αναγνώριση στη ζούλα?Θα στο πώ πάλι.Για πτυχία προ ένταξης θέλουν όλα τα ευρ.κράτη και την 93/16 και ΤΡΙΕΤΙΑ.ΚΑΙ ΤΑ 2 ΔΗΛΑΔΗ.ΚΑΙ ΤΑ 2 ΔΗΛΑΔΗ.ΚΑΙ ΤΑ 2 ΔΗΛΑΔΗ.ΚΑΙ ΤΑ 2 ΔΗΛΑΔΗ. embored ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΝΟΜΟΥΣ ΔΕΣ ΤΙ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΓΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΛΥΞΕΡΟ-ΚΙΝΕΖΟ!!!!!!!!!!!!! :splats:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα δεν βλέπω να απαντάς. Σε ποια σελίδα της ευρωπαϊκής οδηγίας αναγράφει τριετία. Απλό είναι. Το έχεις διαβάσει. Πες και τον πολύξερο Κινέζο να μάθει και μην κάνεις την κινέζα.

Γιατί μέχρι τώρα λες ότι άκουσες. Όχι ότι διάβασες.Γιατί αν το είχες διαβάσει θα μας έλεγες σε ποιο άρθρο το διάβασες.

Αν δεν απαντήσεις σε ποιο άρθρο το έχεις διαβάσει θα πιστέψω πως απλά.......μπλα μπλα μπλα μπλα..... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα τι γινεται τελικα? :splaaaats:

Κανονικά ο νόμος ο ευρωπαικός δίνει την δυνατότητα σε μια χώρα αν θα επιβάλλει και τριετία μαζι με την οδηγία 93/16 για τα πτυχία που έχουν δωθεί πολυ πριν της ένταξης της χώρας στην ευρώπη.Το 2004 μετά την 'ασυνεννοησία' υπουργείου -νομαρχιών δώσανε αυτόματες άδειες σε 700 άτομα χωρίς κανένα έλεγχο και μετά το υπουργείο για να μπαλώσει τα πράγματα είπε οτι δε χρειάζεται η τριετία αλλά μόνο η βεβαίωση 93/16 και στην περίπτωση που η βεβαίωση δε δίνεται απο τη κάθε χώρα τότε μόνο να απαιτείται τριετία και καλά.Ελα όμως που βεβαίωση 93/16 δίνουν και οι 12 νέες χώρες!!!!! Αρα η προυπόθεση 'τριετία' δεν μπορεί να ισχύσει για καμιά νέα χώρα και την αχρηστεύσανε σα προυπόθεση για πτυχία που αποκτήθηκαν προ ένταξης και ενώ σε άλλες ευρ.χώρες την ζητάνε!!!! Ελληνική πατέντα στην 'ασυνεννοησία' υπουργείου-νομαρχιών!!!!!!!! Οταν 93/16 χορήγησαν όλα τα νέα κράτη,ποιος θα φέρει τριετία τελικά?ΚΑΝΕΙΣ!Γιατί αχρήστευσαν το μισό νόμο περι τριετίας με το κόλπο της 93/16 που έτσι και αλλιώς η 93/16 δίνεται ΑΠΟ ΌΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΚΡΑΤΗ? ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΦΡΑΣΗ 'ΦΕΡΕ 93/16 ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ 93/16 ΤΟΤΕ ΤΡΙΕΤΙΑ'.ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΛΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ 93/16 ΚΑΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΣΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ Η ΤΡΙΕΤΙΑ. Μετά καταλάβανε το λάθος τους και έλεγαν για ανακλήσεις αλλά είπαν αντε πάρτε όλοι αυτόματα άδεια μόνο με την 93/16 που τη δίνουν όλα τα κράτη.Μετά φώναζαν οι σύλλογοι αλλά δεν υπήρχε ανταπόκριση.Τελικά σήμερα υπάρχουν 2000 περίπου αυτόματα ανγνωρισμένοι απο τις 12 συνολικά νέες χώρες απο το 2004 ως και σήμερα που δε πέρασαν ποτέ εξετάσεις δικατσά,δε πέρασαν απο κανένα άλλο έλεγχο εξετάσεων και που διεκδικούν τα πάντα χωρίς να το αξίζουν πραγματικά επειδή έφεραν μια βεβαίωση 93/16 απο τις ξένες χώρες!!!!Απο την ελλάδα κανένας έλεγχος και καμία εξέταση.Αυτοί οι 2000 μιλάνε και με θράσος για νόμους και θέλουν και να μη μιλάει κανείς γαι το πώς πήραν άδειες και διεκδικούν!!!!!!! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΕΣ...

σε μας που σε διαβαζουμε απ'το σπιτι...τιποτα? :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα τι γινεται τελικα? :splaaaats:

Κανονικά ο νόμος ο ευρωπαικός δίνει την δυνατότητα σε μια χώρα αν θα επιβάλλει και τριετία μαζι με την οδηγία 93/16 για τα πτυχία που έχουν δωθεί πολυ πριν της ένταξης της χώρας στην ευρώπη.Το 2004 μετά την 'ασυνεννοησία' υπουργείου -νομαρχιών δώσανε αυτόματες άδειες σε 700 άτομα χωρίς κανένα έλεγχο και μετά το υπουργείο για να μπαλώσει τα πράγματα είπε οτι δε χρειάζεται η τριετία αλλά μόνο η βεβαίωση 93/16 και στην περίπτωση που η βεβαίωση δε δίνεται απο τη κάθε χώρα τότε μόνο να απαιτείται τριετία και καλά.Ελα όμως που βεβαίωση 93/16 δίνουν και οι 12 νέες χώρες!!!!! Αρα η προυπόθεση 'τριετία' δεν μπορεί να ισχύσει για καμιά νέα χώρα και την αχρηστεύσανε σα προυπόθεση για πτυχία που αποκτήθηκαν προ ένταξης και ενώ σε άλλες ευρ.χώρες την ζητάνε!!!! Ελληνική πατέντα στην 'ασυνεννοησία' υπουργείου-νομαρχιών!!!!!!!! Οταν 93/16 χορήγησαν όλα τα νέα κράτη,ποιος θα φέρει τριετία τελικά?ΚΑΝΕΙΣ!Γιατί αχρήστευσαν το μισό νόμο περι τριετίας με το κόλπο της 93/16 που έτσι και αλλιώς η 93/16 δίνεται ΑΠΟ ΌΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΚΡΑΤΗ? ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΦΡΑΣΗ 'ΦΕΡΕ 93/16 ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ 93/16 ΤΟΤΕ ΤΡΙΕΤΙΑ'.ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΛΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ 93/16 ΚΑΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΣΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ Η ΤΡΙΕΤΙΑ. Μετά καταλάβανε το λάθος τους και έλεγαν για ανακλήσεις αλλά είπαν αντε πάρτε όλοι αυτόματα άδεια μόνο με την 93/16 που τη δίνουν όλα τα κράτη.Μετά φώναζαν οι σύλλογοι αλλά δεν υπήρχε ανταπόκριση.Τελικά σήμερα υπάρχουν 2000 περίπου αυτόματα ανγνωρισμένοι απο τις 12 συνολικά νέες χώρες απο το 2004 ως και σήμερα που δε πέρασαν ποτέ εξετάσεις δικατσά,δε πέρασαν απο κανένα άλλο έλεγχο εξετάσεων και που διεκδικούν τα πάντα χωρίς να το αξίζουν πραγματικά επειδή έφεραν μια βεβαίωση 93/16 απο τις ξένες χώρες!!!!Απο την ελλάδα κανένας έλεγχος και καμία εξέταση.Αυτοί οι 2000 μιλάνε και με θράσος για νόμους και θέλουν και να μη μιλάει κανείς γαι το πώς πήραν άδειες και διεκδικούν!!!!!!! :splats:

Υπάρχει μία διαφορά. Σε κάποιες από αυτές τις χώρες για να πάρουν την άδεια άσκησης δίνουν εξετάσεις κάτι σαν πανελλήνιες ταυτόχρονα σε όλες τις σχολές από το υπουργείο υγείας. Εδώ δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο δηλαδή εκτός από τις εξετάσεις του πτυχίου δεν υπάρχουν εξετάσεις για την άδεια. Σε κάποιες άλλες χώρες δεν δίνουν κ γιαυτό σε κάποιες από τις νέες χώρες της ΕΕ χρειάζονται από ένα έως 3 χρόνια άσκηση στην χώρα κ αυτό διότι κ οι ντόπιοι για να πάρουν την άδει άσκησης επαγγέλματος πρέπει να κάνουν πρακτική άσκση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα τι γινεται τελικα? :splaaaats:

Κανονικά ο νόμος ο ευρωπαικός δίνει την δυνατότητα σε μια χώρα αν θα επιβάλλει και τριετία μαζι με την οδηγία 93/16 για τα πτυχία που έχουν δωθεί πολυ πριν της ένταξης της χώρας στην ευρώπη.Το 2004 μετά την 'ασυνεννοησία' υπουργείου -νομαρχιών δώσανε αυτόματες άδειες σε 700 άτομα χωρίς κανένα έλεγχο και μετά το υπουργείο για να μπαλώσει τα πράγματα είπε οτι δε χρειάζεται η τριετία αλλά μόνο η βεβαίωση 93/16 και στην περίπτωση που η βεβαίωση δε δίνεται απο τη κάθε χώρα τότε μόνο να απαιτείται τριετία και καλά.Ελα όμως που βεβαίωση 93/16 δίνουν και οι 12 νέες χώρες!!!!! Αρα η προυπόθεση 'τριετία' δεν μπορεί να ισχύσει για καμιά νέα χώρα και την αχρηστεύσανε σα προυπόθεση για πτυχία που αποκτήθηκαν προ ένταξης και ενώ σε άλλες ευρ.χώρες την ζητάνε!!!! Ελληνική πατέντα στην 'ασυνεννοησία' υπουργείου-νομαρχιών!!!!!!!! Οταν 93/16 χορήγησαν όλα τα νέα κράτη,ποιος θα φέρει τριετία τελικά?ΚΑΝΕΙΣ!Γιατί αχρήστευσαν το μισό νόμο περι τριετίας με το κόλπο της 93/16 που έτσι και αλλιώς η 93/16 δίνεται ΑΠΟ ΌΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΚΡΑΤΗ? ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΦΡΑΣΗ 'ΦΕΡΕ 93/16 ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ 93/16 ΤΟΤΕ ΤΡΙΕΤΙΑ'.ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΛΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ 93/16 ΚΑΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝ ΣΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ Η ΤΡΙΕΤΙΑ. Μετά καταλάβανε το λάθος τους και έλεγαν για ανακλήσεις αλλά είπαν αντε πάρτε όλοι αυτόματα άδεια μόνο με την 93/16 που τη δίνουν όλα τα κράτη.Μετά φώναζαν οι σύλλογοι αλλά δεν υπήρχε ανταπόκριση.Τελικά σήμερα υπάρχουν 2000 περίπου αυτόματα ανγνωρισμένοι απο τις 12 συνολικά νέες χώρες απο το 2004 ως και σήμερα που δε πέρασαν ποτέ εξετάσεις δικατσά,δε πέρασαν απο κανένα άλλο έλεγχο εξετάσεων και που διεκδικούν τα πάντα χωρίς να το αξίζουν πραγματικά επειδή έφεραν μια βεβαίωση 93/16 απο τις ξένες χώρες!!!!Απο την ελλάδα κανένας έλεγχος και καμία εξέταση.Αυτοί οι 2000 μιλάνε και με θράσος για νόμους και θέλουν και να μη μιλάει κανείς γαι το πώς πήραν άδειες και διεκδικούν!!!!!!! :splats:

Υπάρχει μία διαφορά. Σε κάποιες από αυτές τις χώρες για να πάρουν την άδεια άσκησης δίνουν εξετάσεις κάτι σαν πανελλήνιες ταυτόχρονα σε όλες τις σχολές από το υπουργείο υγείας. Εδώ δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο δηλαδή εκτός από τις εξετάσεις του πτυχίου δεν υπάρχουν εξετάσεις για την άδεια. Σε κάποιες άλλες χώρες δεν δίνουν κ γιαυτό σε κάποιες από τις νέες χώρες της ΕΕ χρειάζονται από ένα έως 3 χρόνια άσκηση στην χώρα κ αυτό διότι κ οι ντόπιοι για να πάρουν την άδει άσκησης επαγγέλματος πρέπει να κάνουν πρακτική άσκση.

Ελεγχος στην ελλάδα έγινε απο κανέναν για τους 2000 αυτόματα αναγνωρισμένους ΑΠΟ ΤΟ 2004 ΩΣ ΣΗΜΕΡΑ?ΟΧΙ.

ΤΡΙΕΤΙΑ ΕΦΕΡΕ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 12 ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ?ΟΧΙ.ΕΦΕΡΑΝ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ 93/16 ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ?

ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΤΕΛΙΩΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ 12 ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΝ ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΑ? ΟΣΟΙ ΤΕΛΙΩΣΑΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΑ?

ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΤΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΔΩ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ?

*ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.