Jump to content

[προκήρυξη αγροτικών] Μαρτιος 2008


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

ρε greg33 αφού έχεις τόσο άγχος πάρε αύριο ένα τηλεφωνάκι και ενημέρωσε μας αν έχεις την καλοσύνη μπας και έχουμε κανένα νεότερο.αν και δεν το πιστεύω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Last Reply

Από τον χρήστη Yannis78

καλησπερα παιδια,ειμαι νεος στο forum γι'αυτο συγχωρηστε μου τυχων λαθη,αυτο ποθ ηθελα να πω ειναι οτι καταφερα την Παρασκευη το πρωι να μιλησω με μια απο τις τυπισσες του Υπουργειου και μου ειπε οτι "εκτιμαει οτι θα βγουν πριν το Πασχα αλλα με καθε επιφυλαξη",ευχομαι να βγει αληθινη η εκτιμηση της

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια εγω πηρα τηλ προηγουμενη τεταρτη και μου ειπαν αμεσως μετα το πασχα....τωρα ποιος ξερει !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια εγω πηρα τηλ προηγουμενη τεταρτη και μου ειπαν αμεσως μετα το πασχα....τωρα ποιος ξερει !!!

Μάιο δηλαδή.Βάλε και 1 μήνα που είναι υπερ του δημοσίου.Ιούνιο και λίγο είναι!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια εγω πηρα τηλ προηγουμενη τεταρτη και μου ειπαν αμεσως μετα το πασχα....τωρα ποιος ξερει !!!

Μάιο δηλαδή.Βάλε και 1 μήνα που είναι υπερ του δημοσίου.Ιούνιο και λίγο είναι!!!

οποτε οπως σωστα προειπες ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!! αληθεια κατι που ειχαν πει οτι οσες θεσεις μεινουν κενες θα τις ανακοινωσουν θα γινει η μπααααααα?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια εγω πηρα τηλ προηγουμενη τεταρτη και μου ειπαν αμεσως μετα το πασχα....τωρα ποιος ξερει !!!

Μάιο δηλαδή.Βάλε και 1 μήνα που είναι υπερ του δημοσίου.Ιούνιο και λίγο είναι!!!

οποτε οπως σωστα προειπες ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!! αληθεια κατι που ειχαν πει οτι οσες θεσεις μεινουν κενες θα τις ανακοινωσουν θα γινει η μπααααααα?

Θα γίνει.Αλλά μιλάμε για ελάχιστες θέσεις που θα μείνουν.2500-3000 αιτήσεις για 1100 θέσεις.Αντε να μείνει κάτι απο τους παραιτούντες και κάτι απο αυτούς που δεν επέλεξαν μερικές θέσεις ποτέ.Και μέχρι να βγούν πάλι αυτές οι θέσεις μέχρι να ξαναβγούν αποτελέσματα καταλαβαίνεις οτι θα πάει ακόμα πιο πολύ πίσω η επόμενη προκήρυξη και οι διορισμοί της παρούσας κανα μήνα αφού όσοι πάρουν αποτελέσματα π.χ Ιούνιο θα περιμένουν τα αποτελέσματα των εναπομεινόντων θέσεων όσο αυτές κάνουν!!!!Βάλε κληρώσεις στο τέλος αρκετές με τα ίδια μόρια και διορισμοί που αργούν.Καλό σεπτέμβριο να υπολογίζεις αν είσαι τυχερός που στο εύχομαι να το πάρεις το αγροτικό σου. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τον χρήστη Yannis78

καλησπερα παιδια,ειμαι νεος στο forum γι'αυτο συγχωρηστε μου τυχων λαθη,αυτο ποθ ηθελα να πω ειναι οτι καταφερα την Παρασκευη το πρωι να μιλησω με μια απο τις τυπισσες του Υπουργειου και μου ειπε οτι "εκτιμαει οτι θα βγουν πριν το Πασχα αλλα με καθε επιφυλαξη",ευχομαι να βγει αληθινη η εκτιμηση της

αλήθεια είπε η τύπισσα του υπουργείου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τον χρήστη Yannis78

καλησπερα παιδια,ειμαι νεος στο forum γι'αυτο συγχωρηστε μου τυχων λαθη,αυτο ποθ ηθελα να πω ειναι οτι καταφερα την Παρασκευη το πρωι να μιλησω με μια απο τις τυπισσες του Υπουργειου και μου ειπε οτι "εκτιμαει οτι θα βγουν πριν το Πασχα αλλα με καθε επιφυλαξη",ευχομαι να βγει αληθινη η εκτιμηση της

αλήθεια είπε η τύπισσα του υπουργείου!

Τώρα σώθηκες.Εκεί μέσα λέει ψέματα μέχρι και ο θυρωρός.Δε θυμάμαι ποτέ να έχω ακούσει αλήθειες απο εκεί μέσα.Και για τις νέες θέσεις θα δείτε θα υπάρξουν εκπληξούλες στο φεκ σε σχέση με όσα λένε στα τηλέφωνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού το λες εσύ κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις!

Δεν είμαι σίγουρη.Απλά να θυμήσω οτι στις 12 μαρτίου είχανε πει για 7 μέρες τα αποτελέσματα σύμφωνα με τη νέα μηχανογράφηση.

Αγροτικά: ο υφυπουργός μας είπε τα εξής

-την Τετάρτη 12.03.08 λήγη η προθεσμία για την προκήρυξη που έχει βγει. Το σύστημα μηχανοργάνωσης είναι ήδη έτοιμο και τα αποτελέσματα θα βγουν σε μία εβδομάδα.

-Αν τυχόν υπάρχουν κενές θέσεις θα γίνει ειδική προκήρυξη την επόμενη μέρα μόνο για αυτές τις θέσεις.

-Αν όλα λειτουργήσουν κανονικά προκήρυξη αγροτικών θα γίνεται κάθε τρίτη εβδομάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια εγω πηρα τηλ προηγουμενη τεταρτη και μου ειπαν αμεσως μετα το πασχα....τωρα ποιος ξερει !!!

Μάιο δηλαδή.Βάλε και 1 μήνα που είναι υπερ του δημοσίου.Ιούνιο και λίγο είναι!!!

οποτε οπως σωστα προειπες ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!! αληθεια κατι που ειχαν πει οτι οσες θεσεις μεινουν κενες θα τις ανακοινωσουν θα γινει η μπααααααα?

Θα γίνει.Αλλά μιλάμε για ελάχιστες θέσεις που θα μείνουν.2500-3000 αιτήσεις για 1100 θέσεις.Αντε να μείνει κάτι απο τους παραιτούντες και κάτι απο αυτούς που δεν επέλεξαν μερικές θέσεις ποτέ.Και μέχρι να βγούν πάλι αυτές οι θέσεις μέχρι να ξαναβγούν αποτελέσματα καταλαβαίνεις οτι θα πάει ακόμα πιο πολύ πίσω η επόμενη προκήρυξη και οι διορισμοί της παρούσας κανα μήνα αφού όσοι πάρουν αποτελέσματα π.χ Ιούνιο θα περιμένουν τα αποτελέσματα των εναπομεινόντων θέσεων όσο αυτές κάνουν!!!!Βάλε κληρώσεις στο τέλος αρκετές με τα ίδια μόρια και διορισμοί που αργούν.Καλό σεπτέμβριο να υπολογίζεις αν είσαι τυχερός που στο εύχομαι να το πάρεις το αγροτικό σου. :splaaaats:

Σε περίπτωση μη αποδοχής της τοποθέτησης από τον επικρατέστερο για τη συγκεκριμένη θέση γιατρό, εντός δέκα (10) ημερών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, η Υπηρεσία προχωρά στην τοποθέτηση του αμέσως επόμενου υποψήφιου γιατρού για την ίδια θέση.

Πουθενά δεν αναφέρει πως θα ανακοινωθούν οι θέσεις που δεν θα αποδεχθεί ο επικρατέστερος. Απλά θα πάει ο επόμενος και αν δεν υπάρξει επόμενος μένει κενή.

Αφού το λες εσύ κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις!

Δεν είμαι σίγουρη.Απλά να θυμήσω οτι στις 12 μαρτίου είχανε πει για 7 μέρες τα αποτελέσματα σύμφωνα με τη νέα μηχανογράφηση.

Αγροτικά: ο υφυπουργός μας είπε τα εξής

-την Τετάρτη 12.03.08 λήγη η προθεσμία για την προκήρυξη που έχει βγει. Το σύστημα μηχανοργάνωσης είναι ήδη έτοιμο και τα αποτελέσματα θα βγουν σε μία εβδομάδα.

-Αν τυχόν υπάρχουν κενές θέσεις θα γίνει ειδική προκήρυξη την επόμενη μέρα μόνο για αυτές τις θέσεις.

-Αν όλα λειτουργήσουν κανονικά προκήρυξη αγροτικών θα γίνεται κάθε τρίτη εβδομάδα.

Μετακίνησε σε παρακαλώ το post σου στα ανέκδοτα. Ως ανέκδοτο πλέον ακούω τα κρύα αστεία του τουρίστα. Αυτό που αναφέρει για επαναπροκήρυξη των κενών θέσεων είναι αδύνατο να γίνει την επόμενη μέρα. Σε όποιον τα είπε ας τον ρωτούσε με ποια διαδικασία θα το επιτύχει. όταν πάει μια επιτροπή καλά είναι όταν ακούει μια παπαριά να ξέρει και να την αντικρούει.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια εγω πηρα τηλ προηγουμενη τεταρτη και μου ειπαν αμεσως μετα το πασχα....τωρα ποιος ξερει !!!

Μάιο δηλαδή.Βάλε και 1 μήνα που είναι υπερ του δημοσίου.Ιούνιο και λίγο είναι!!!

οποτε οπως σωστα προειπες ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!! αληθεια κατι που ειχαν πει οτι οσες θεσεις μεινουν κενες θα τις ανακοινωσουν θα γινει η μπααααααα?

Θα γίνει.Αλλά μιλάμε για ελάχιστες θέσεις που θα μείνουν.2500-3000 αιτήσεις για 1100 θέσεις.Αντε να μείνει κάτι απο τους παραιτούντες και κάτι απο αυτούς που δεν επέλεξαν μερικές θέσεις ποτέ.Και μέχρι να βγούν πάλι αυτές οι θέσεις μέχρι να ξαναβγούν αποτελέσματα καταλαβαίνεις οτι θα πάει ακόμα πιο πολύ πίσω η επόμενη προκήρυξη και οι διορισμοί της παρούσας κανα μήνα αφού όσοι πάρουν αποτελέσματα π.χ Ιούνιο θα περιμένουν τα αποτελέσματα των εναπομεινόντων θέσεων όσο αυτές κάνουν!!!!Βάλε κληρώσεις στο τέλος αρκετές με τα ίδια μόρια και διορισμοί που αργούν.Καλό σεπτέμβριο να υπολογίζεις αν είσαι τυχερός που στο εύχομαι να το πάρεις το αγροτικό σου. :splaaaats:

Σε περίπτωση μη αποδοχής της τοποθέτησης από τον επικρατέστερο για τη συγκεκριμένη θέση γιατρό, εντός δέκα (10) ημερών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, η Υπηρεσία προχωρά στην τοποθέτηση του αμέσως επόμενου υποψήφιου γιατρού για την ίδια θέση.

Πουθενά δεν αναφέρει πως θα ανακοινωθούν οι θέσεις που δεν θα αποδεχθεί ο επικρατέστερος. Απλά θα πάει ο επόμενος και αν δεν υπάρξει επόμενος μένει κενή.

Αφού το λες εσύ κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις!

Δεν είμαι σίγουρη.Απλά να θυμήσω οτι στις 12 μαρτίου είχανε πει για 7 μέρες τα αποτελέσματα σύμφωνα με τη νέα μηχανογράφηση.

Αγροτικά: ο υφυπουργός μας είπε τα εξής

-την Τετάρτη 12.03.08 λήγη η προθεσμία για την προκήρυξη που έχει βγει. Το σύστημα μηχανοργάνωσης είναι ήδη έτοιμο και τα αποτελέσματα θα βγουν σε μία εβδομάδα.

-Αν τυχόν υπάρχουν κενές θέσεις θα γίνει ειδική προκήρυξη την επόμενη μέρα μόνο για αυτές τις θέσεις.

-Αν όλα λειτουργήσουν κανονικά προκήρυξη αγροτικών θα γίνεται κάθε τρίτη εβδομάδα.

Μετακίνησε σε παρακαλώ το post σου στα ανέκδοτα. Ως ανέκδοτο πλέον ακούω τα κρύα αστεία του τουρίστα. Αυτό που αναφέρει για επαναπροκήρυξη των κενών θέσεων είναι αδύνατο να γίνει την επόμενη μέρα. Σε όποιον τα είπε ας τον ρωτούσε με ποια διαδικασία θα το επιτύχει. όταν πάει μια επιτροπή καλά είναι όταν ακούει μια παπαριά να ξέρει και να την αντικρούει.

Δεν είμαι εκείνη να κρίνει παρατάξεις-ομάδες και τι είναι παπαριά.

'Μετά από δύο παραστάσεις διαμαρτυρίας στις οποίες το υπουργείο υγείας αρνήθηκε να μας δεχθεί, σήμερα ο ΣΦΙΑ συναντήθηκε με τον υφυπουργό υγείας κ. Παπαγεωργίου.

Ανάμεσα σε όσα μας είπε μας έδωσε και μια πρώτη κατανομή για τις τελευταίες 424 θέσεις ειδικότητας από το πακέτο των 1200 θέσεων που είχαν εξαγγελθεί την προηγούμενη άνοιξη.

Πατήστε το "Διαβάστε" για να δείτε τί έγινε στην συνάντηση καθώς και την κατανομή των νέων θέσεων ειδικότητας.

Ο ΣΦΙΑ εξέθεσε τις απόψεις του στον υφυπουργό και πήραμε τις εξής απαντήσεις:

1.οι 424 νέες θέσεις ειδικότητας που απομένουν από τις 1200 που είχε εξαγγείλλει ο κ. Γιαννόπουλος την περασμένη άνοιξη είναι στην τελική φάση να προκηρυχθούν και τα αντίστοιχα ΦΕΚ είναι υπό έκδοση.

Μετά από πίεση μας έδωσαν την κατανομή ανά ειδικότητα, αλλά όχι την κατανομή ανά νοσοκομείο γιατί λέει δεν έχουν τυπωθεί ακόμα τα ΦΕΚ. Ας ελπίσουμε ότι δεν γίνεται διακίνηση των θέσεων ανά νοσοκομείο μεταξύ των εχόντων γαλάζια φρονήματα και να μην ξαναδούμε το ίδιο έργο δεύτερη φορά...

Δείτε την κατανομή: ΕΔΩ

2. ο υφυπουργός επανέλαβε την εξαγγελία για άνοιγμα 4500 θέσεων γιατρών κ νοσηλευτών σε βάθος τριετίας [2007 - 08 - 09]. Μάλιστα σημείωσε ότι θα υπάρχει κατανομή 70%-30% μεταξύ νοσοκομείων της περιφέρειας και νοσοκομείων του κέντρου αντίστοιχα. Είπε επίσης ότι η πρόσληψη των ιατρών αυτών θα οδηγήσει σε σταδιακή μείωση των επικουρικών γιατρών.

3. Αγροτικά: ο υφυπουργός μας είπε τα εξής

-την Τετάρτη 12.03.08 λήγη η προθεσμία για την προκήρυξη που έχει βγει. Το σύστημα μηχανοργάνωσης είναι ήδη έτοιμο και τα αποτελέσματα θα βγουν σε μία εβδομάδα.

-Αν τυχόν υπάρχουν κενές θέσεις θα γίνει ειδική προκήρυξη την επόμενη μέρα μόνο για αυτές τις θέσεις.

-Αν όλα λειτουργήσουν κανονικά προκήρυξη αγροτικών θα γίνεται κάθε τρίτη εβδομάδα.

-η επιπλέον μοριοδοτήσεις καταργήθηκαν [έγγαμοι, εντοπιότητα κλπ] διότι έφθαναν στο υπουργείο σωρεία πλαστών πιστοποιητικών τα οποία δεν μπορούσε να ελέγξει.

-Αναγνώριση Ειδικότητας από αγροτικό: Εδώ τα πράγματα είναι αρκετά αντιφατικά. Ο κ.Παπγεωργίου μας είπε ότι οι πάντες αναγνωρίζουν 3 μήνες ειδικότητας.

Ωστόσο 3 επιπλέον μήνες μπορούν να αναγνωρίσουν μόνο όσοι αποσπαστούν σε περιφερειακό νοσοκομείο. Απόσπαση δε επιτρέπεται μόνο από πολυδύναμα ιατρεία. Ο υφυπουργός ισχυρίστηκε ότι στην επικράτεια υπάρχουν ελάχιστες τέτοιες αποσπάσεις και το μέτρο διατηρείται για να μην μένουν κενά από γιατρούς τα νοσοκομεία της περιφέρειας όταν υπάρχουν έκτακτες ανάγκες...

>>Παρόλαυτά τόσο η Νομαρχία Αθηνών, όσο και οι ίδιες υπηρεσίες του υπουργείου αν ρωτηθούν απάντούν ότι πχ για Ψυχιατρική αναγνωρίζεται ένα 6μηνο ειδικότητας.

Όπως όλοι καταλαβαίνουμε η κατάσταση είναι τελείως συγκεχυμένη. Όταν τα αναφέραμε αυτά στον υφυπουργό εκείνος επέμεινε στις αρχικές του δηλώσεις.

4. Δημόσιες Κλινικές σε ΝΠΙΔ : μας είπε πως δεν υπάρχει τέτοιο πλάνο από την κυβέρνηση

5. Ειδικότητα σε ΝΠΙΔ και ειδικότερα για τις δηλώσεις του κ. Μαρίνη [Προέδρου Ερ.Ντυνάν]: μας είπε ότι ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει, αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στα πλάνα της κυβέρνησης.

6. Τρόπος Έναρξης Ειδικότητας: μας είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πλάνο για αλλαγή του τρόπου εισαγωγής στην ειδικότητα αυτή τη στιγμή.

7. Υγειονομικός Χάρτης: μας είπε ότι ήδη εκπονείται, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του θα δοθεί για διαβούλευση στους αρμόδιους φορείς σε ένα - δυο μήνες και μετά θα γίνει νόμος του κράτους όπως και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες.'

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια εγω πηρα τηλ προηγουμενη τεταρτη και μου ειπαν αμεσως μετα το πασχα....τωρα ποιος ξερει !!!

Μάιο δηλαδή.Βάλε και 1 μήνα που είναι υπερ του δημοσίου.Ιούνιο και λίγο είναι!!!

οποτε οπως σωστα προειπες ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!! αληθεια κατι που ειχαν πει οτι οσες θεσεις μεινουν κενες θα τις ανακοινωσουν θα γινει η μπααααααα?

Θα γίνει.Αλλά μιλάμε για ελάχιστες θέσεις που θα μείνουν.2500-3000 αιτήσεις για 1100 θέσεις.Αντε να μείνει κάτι απο τους παραιτούντες και κάτι απο αυτούς που δεν επέλεξαν μερικές θέσεις ποτέ.Και μέχρι να βγούν πάλι αυτές οι θέσεις μέχρι να ξαναβγούν αποτελέσματα καταλαβαίνεις οτι θα πάει ακόμα πιο πολύ πίσω η επόμενη προκήρυξη και οι διορισμοί της παρούσας κανα μήνα αφού όσοι πάρουν αποτελέσματα π.χ Ιούνιο θα περιμένουν τα αποτελέσματα των εναπομεινόντων θέσεων όσο αυτές κάνουν!!!!Βάλε κληρώσεις στο τέλος αρκετές με τα ίδια μόρια και διορισμοί που αργούν.Καλό σεπτέμβριο να υπολογίζεις αν είσαι τυχερός που στο εύχομαι να το πάρεις το αγροτικό σου. :splaaaats:

Σε περίπτωση μη αποδοχής της τοποθέτησης από τον επικρατέστερο για τη συγκεκριμένη θέση γιατρό, εντός δέκα (10) ημερών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, η Υπηρεσία προχωρά στην τοποθέτηση του αμέσως επόμενου υποψήφιου γιατρού για την ίδια θέση.

Πουθενά δεν αναφέρει πως θα ανακοινωθούν οι θέσεις που δεν θα αποδεχθεί ο επικρατέστερος. Απλά θα πάει ο επόμενος και αν δεν υπάρξει επόμενος μένει κενή.

Αφού το λες εσύ κάτι παραπάνω θα γνωρίζεις!

Δεν είμαι σίγουρη.Απλά να θυμήσω οτι στις 12 μαρτίου είχανε πει για 7 μέρες τα αποτελέσματα σύμφωνα με τη νέα μηχανογράφηση.

Αγροτικά: ο υφυπουργός μας είπε τα εξής

-την Τετάρτη 12.03.08 λήγη η προθεσμία για την προκήρυξη που έχει βγει. Το σύστημα μηχανοργάνωσης είναι ήδη έτοιμο και τα αποτελέσματα θα βγουν σε μία εβδομάδα.

-Αν τυχόν υπάρχουν κενές θέσεις θα γίνει ειδική προκήρυξη την επόμενη μέρα μόνο για αυτές τις θέσεις.

-Αν όλα λειτουργήσουν κανονικά προκήρυξη αγροτικών θα γίνεται κάθε τρίτη εβδομάδα.

Μετακίνησε σε παρακαλώ το post σου στα ανέκδοτα. Ως ανέκδοτο πλέον ακούω τα κρύα αστεία του τουρίστα. Αυτό που αναφέρει για επαναπροκήρυξη των κενών θέσεων είναι αδύνατο να γίνει την επόμενη μέρα. Σε όποιον τα είπε ας τον ρωτούσε με ποια διαδικασία θα το επιτύχει. όταν πάει μια επιτροπή καλά είναι όταν ακούει μια παπαριά να ξέρει και να την αντικρούει.

Δεν είμαι εκείνη να κρίνει παρατάξεις-ομάδες και τι είναι παπαριά.

'Μετά από δύο παραστάσεις διαμαρτυρίας στις οποίες το υπουργείο υγείας αρνήθηκε να μας δεχθεί, σήμερα ο ΣΦΙΑ συναντήθηκε με τον υφυπουργό υγείας κ. Παπαγεωργίου.

Ανάμεσα σε όσα μας είπε μας έδωσε και μια πρώτη κατανομή για τις τελευταίες 424 θέσεις ειδικότητας από το πακέτο των 1200 θέσεων που είχαν εξαγγελθεί την προηγούμενη άνοιξη. Πρώτη παπαριά. Τους έδωσε την τελική κατανομή ανά νοσοκομείο.

Πατήστε το "Διαβάστε" για να δείτε τί έγινε στην συνάντηση καθώς και την κατανομή των νέων θέσεων ειδικότητας.

Ο ΣΦΙΑ εξέθεσε τις απόψεις του στον υφυπουργό και πήραμε τις εξής απαντήσεις:

1.οι 424 νέες θέσεις ειδικότητας που απομένουν από τις 1200 που είχε εξαγγείλλει ο κ. Γιαννόπουλος την περασμένη άνοιξη είναι στην τελική φάση να προκηρυχθούν και τα αντίστοιχα ΦΕΚ είναι υπό έκδοση. Δεύτερη παπαριά. Το Φ.Ε.Κ. δεν είναι υπό έκδοση, είναι ακόμα υπουργική απόφαση προς υπογραφή και μέχρι να γίνει Φ.Ε.Κ. έχει καιρό ακόμα. Kαι στην βουλή την επομένη είπε πως δόθηκαν οι θέσεις ήδη.

Μετά από πίεση μας έδωσαν την κατανομή ανά ειδικότητα, αλλά όχι την κατανομή ανά νοσοκομείο γιατί λέει δεν έχουν τυπωθεί ακόμα τα ΦΕΚ. Ας ελπίσουμε ότι δεν γίνεται διακίνηση των θέσεων ανά νοσοκομείο μεταξύ των εχόντων γαλάζια φρονήματα και να μην ξαναδούμε το ίδιο έργο δεύτερη φορά... Τρίτη παπαριά. Φάσκει και αντιφάσκει. Είναι ή δεν είναι υπό έκδοση το Φ.Ε.Κ.; Στο τυπογραφείο θα αλλάξουν τις θέσεις;

Δείτε την κατανομή: ΕΔΩ

2. ο υφυπουργός επανέλαβε την εξαγγελία για άνοιγμα 4500 θέσεων γιατρών κ νοσηλευτών σε βάθος τριετίας [2007 - 08 - 09]. Μάλιστα σημείωσε ότι θα υπάρχει κατανομή 70%-30% μεταξύ νοσοκομείων της περιφέρειας και νοσοκομείων του κέντρου αντίστοιχα. Είπε επίσης ότι η πρόσληψη των ιατρών αυτών θα οδηγήσει σε σταδιακή μείωση των επικουρικών γιατρών.

3. Αγροτικά: ο υφυπουργός μας είπε τα εξής

-την Τετάρτη 12.03.08 λήγη η προθεσμία για την προκήρυξη που έχει βγει. Το σύστημα μηχανοργάνωσης είναι ήδη έτοιμο και τα αποτελέσματα θα βγουν σε μία εβδομάδα. Τέταρτη παπαριά. Γνωρίζαν πως δεν είναι δυνατόν να βγουν τα αποτελέσματα σε μια εβδομάδα.

-Αν τυχόν υπάρχουν κενές θέσεις θα γίνει ειδική προκήρυξη την επόμενη μέρα μόνο για αυτές τις θέσεις. Πέμπτη παπαριά. Εδώ θέλει χειροκρότημα. Μόνο αυτός που το είπε γνωρίζει τον μαγικό τρόπο.

-Αν όλα λειτουργήσουν κανονικά προκήρυξη αγροτικών θα γίνεται κάθε τρίτη εβδομάδα. Έκτη παπαριά. Ο σύμβουλός του κ.Θωμάς και αρμόδιος για τα αγροτικά, δήλωσε πως η προσπάθεια του υπουργείου είναι να προκηρύσονται θέσεις κάθε μήνα.

-η επιπλέον μοριοδοτήσεις καταργήθηκαν [έγγαμοι, εντοπιότητα κλπ] διότι έφθαναν στο υπουργείο σωρεία πλαστών πιστοποιητικών τα οποία δεν μπορούσε να ελέγξει.

-Αναγνώριση Ειδικότητας από αγροτικό: Εδώ τα πράγματα είναι αρκετά αντιφατικά. Ο κ.Παπγεωργίου μας είπε ότι οι πάντες αναγνωρίζουν 3 μήνες ειδικότητας.

Ωστόσο 3 επιπλέον μήνες μπορούν να αναγνωρίσουν μόνο όσοι αποσπαστούν σε περιφερειακό νοσοκομείο. Απόσπαση δε επιτρέπεται μόνο από πολυδύναμα ιατρεία. Ο υφυπουργός ισχυρίστηκε ότι στην επικράτεια υπάρχουν ελάχιστες τέτοιες αποσπάσεις και το μέτρο διατηρείται για να μην μένουν κενά από γιατρούς τα νοσοκομεία της περιφέρειας όταν υπάρχουν έκτακτες ανάγκες... Έβδομη παπαριά. Ας ρωτήσει την τομεάρχη για τις ειδικότητες και να ανημερωθεί για το έγγραφο που έχει στείλει το υπουργείο στις δ/νσεις υγείας των νομαρχιών.

>>Παρόλαυτά τόσο η Νομαρχία Αθηνών, όσο και οι ίδιες υπηρεσίες του υπουργείου αν ρωτηθούν απάντούν ότι πχ για Ψυχιατρική αναγνωρίζεται ένα 6μηνο ειδικότητας.

Όπως όλοι καταλαβαίνουμε η κατάσταση είναι τελείως συγκεχυμένη. Όταν τα αναφέραμε αυτά στον υφυπουργό εκείνος επέμεινε στις αρχικές του δηλώσεις.

4. Δημόσιες Κλινικές σε ΝΠΙΔ : μας είπε πως δεν υπάρχει τέτοιο πλάνο από την κυβέρνηση

5. Ειδικότητα σε ΝΠΙΔ και ειδικότερα για τις δηλώσεις του κ. Μαρίνη [Προέδρου Ερ.Ντυνάν]: μας είπε ότι ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει, αλλά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στα πλάνα της κυβέρνησης.

6. Τρόπος Έναρξης Ειδικότητας: μας είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πλάνο για αλλαγή του τρόπου εισαγωγής στην ειδικότητα αυτή τη στιγμή.

7. Υγειονομικός Χάρτης: μας είπε ότι ήδη εκπονείται, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις του θα δοθεί για διαβούλευση στους αρμόδιους φορείς σε ένα - δυο μήνες και μετά θα γίνει νόμος του κράτους όπως και στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες.'

Επτά παπαριές σε μια σελίδα δηλώσεις. Και να φανταστείς τον λέει τουρίστα δικό του άτομο. Φαντάσου οι υπόλοιποι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδια...δε νομιζετε οτι ειναι ανοφελο να καθομαστε να ασχολουμαστε πλεον με τετοια ρεζιλικια???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδια...δε νομιζετε οτι ειναι ανοφελο να καθομαστε να ασχολουμαστε πλεον με τετοια ρεζιλικια???
τι είναι είπες αυτό που κάνουμε;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδια...δε νομιζετε οτι ειναι ανοφελο να καθομαστε να ασχολουμαστε πλεον με τετοια ρεζιλικια???
τι είναι είπες αυτό που κάνουμε;

σπορ!χομπυ!passa-tempo

emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδια...δε νομιζετε οτι ειναι ανοφελο να καθομαστε να ασχολουμαστε πλεον με τετοια ρεζιλικια???
τι είναι είπες αυτό που κάνουμε;

Γιατι ρεζιλίκια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδια...δε νομιζετε οτι ειναι ανοφελο να καθομαστε να ασχολουμαστε πλεον με τετοια ρεζιλικια???
τι είναι είπες αυτό που κάνουμε;

σπορ!χομπυ!passa-tempo

emkissemkissemkissemkissemkissemkissemkissemkissemkiss

δώρο στην φίλη σου invitro και dcool! emiloveyou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρατηρητικότατος ο Τασούλης....

:bloodomen:

Κράτα σκοπιά, το γερμανικό νούμερο δεν μου αρέσει!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εξαγγελία για άνοιγμα 4500 θέσεων γιατρών κ νοσηλευτών σε βάθος τριετίας [2007 - 08 - 09]

2007 λέει σε συνάντηση του 2008?????? Για τo 2009 δεν είναι οι 3200 ειδεκευμένοι και 1300 ειδικευόμενοι?

Οι 5000 νοσηλευτές για πότε είναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.