Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Ιανουάριος - Σεπτέμβριος 2007


drsiena

Recommended Posts

A, όχι, υποσχέθηκα στον εαυτό μου να είμαι καλό παιδί και να μην σας πειράζω το 2007. Αν θέλει ο άλλος να τα τοιχοκολλάει στον μέσα τοίχο ποιά είμαι εγώ που θα τον εμποδίσω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 911
  • Created
  • Last Reply

Τίποτα πάλι!

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει όλοι αυτοί που έχουν δεκάδες μόρια ,και έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια, τι έκαναν τόσα χρόνια και δηλώνουν τώρα για αγροτικό;;;

Ο ένας έχει 35 ,η άλλη 20 τόσα.

Απορώ τι περίμεναν τόσα χρόνια;

Εκτός κι αν έχουν τελειώσει ειδικότητα και δηλώνουν τώρα αγροτικό.

Σε αυτή τη χώρα όλα ανάποδα τα κάνουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Να σου εξηγησω εγω:

Οταν το το καλοκαιρακι του 2003, καποιοι συναδελφοι σου, γιοι και κορες μεγαλογιατρων και διευθυνταδων , εισηγηθηκαν στους φιλους τους πολιτικους και υποουργους της εποχης εκεινης , να γινει μια νομοθετικη ρυθμιση ωστε να μη χασουν χρονο τα κακομοιρα, με αγροτικα και λαλακιες και να ξεκινησουν αμεσως ειδικοτητα ( γιατι ειναι καλο να τελειωνεις την ειδικοτητα στα 31, ω , ναι...), κανενας αγαπητη μου δεν παραπονεθηκε.Ουτε και εσυ.

Εσυ ησουνα προφανως φοιτητρια, δεν ξερω αν ησουν απασχολημενη με το διαβασμα τοσο ωστε να μη σε ενδιαφερει το ανηθικο του πραγματος , αλλα πρεπει να ξερεις οτι οποιος επιτρεπει να συμβαινουν ανηθικα πραγματα στον τοπο του , καποια στιγμη θα τα λουστει.....

Τοτε, καποια κακομοιρα παιδακια , δεν εκαναν ουτε καν την ειδικοτητα που ηθελαν γιαι οι αναμονες εκτοξευτηκαν στο διπλασιο σχεδον μεσα σε 2 μερες.Και φυσικα ουτε λογο για τους διπλοεγγεγραμμενους......

Γιατι λοιπον φωναζεις τωρα? Επειδη δεν παιρνεις εσυ αγροτικο? Ε, τωρα βολευτηκαν οι αλλοι ...γιατι να φωναξουν μαζι σου?

Οσον αφορα τους φοιτητες....αστους....νομιζουν ολοι οτι με τα βυσματακια τους θα βολευτουν.....βεβαια κανεις δεν εχει παρει χαμπαρι οτι στη χωρα τους βυσματος αναγκαστικα θα βολευτουν λιγοι και οχι ολοι.

Η μοιρα ειναι προδιαγεγραμμενη.Ισως τελικα , μονο οταν καποιοι δεν παρουν ποτε εγροτικο και δεν κανουν ποτε ειδικοτητα αποφασισουν να αποκτησουν τη ηθικη του" παλευω για το γενικο καλο και το δικαιο" και οχι για τη βολεψη τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεισ. το 2003 οσοι καποιοι τελειωσανε μπορουσανε να κανουνε ειδηκοτητα κατευθειαν και αλλοι οχι. και αυτοι που καναν τοτε ειδηκοτητα τωρα κανουν αγροτηκο με 20 και 30 μορια ο καθενασ τουσ?και αν συνεβη αυτο τι αντιδραση επρεπε να εχουν οι φοιτητεσ τοτε να κλεισουν τη σχολη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως ειναι εντελως αδικο αυτο που συμβαινει.

Καθε καρυδιας καρυδι γινεται ιατρος παρακαμπτοντας τους μηχανισμους που εχει προβλεψει το ελληνικο κρατος.

Τη μια μπαινουν στις λιστες 500 δικατσαδες μεσω ΣτΕ , την αλλη μπαινουν 700 Ουγγροτσεχοι χωρις δικατσα , την αλλη μπαινουν 1050 αποφοιτοι εξωτερικου που ειχαν ενα αντε δυο μαθηματα χρωστουμενα για πολλα χρονια και 2500 ή 5000 ερωτησεις να διαβασουν , την αλλη μπαινουν αποφοιτοι ελληνικων ιατρικων σχολων που εισηχθησαν σε αυτες με παρανομες μετεγγραφες,αρρωστιες κοκ.Τωρα θελουν οι υπολοιποι αποφοιτοι απο Ρουμανια και Βουλγαρια(καμια χιλιαρα το ελαχιστο) να μπουν χωρις να δωσουν δικατσα επειδη υπαρχει νομικο προηγουμενο που δημιουργησαν οι Ουγγροτσεχοι το 2004....

Και η ειρωνεια ειναι οτι κανεις δεν ενδιαφερεται για το επιπεδο ολων αυτων,για την ημιμαθεια που κυβερνα το ιατρικο επαγγελμα,για το επιπεδο εκπαιδευσης και παροχης υπηρεσιων.Μονο να βολεψουμε το βλασταρι που δεν ανοιξε ποτε βιβλιο αλλα ηθελε να γινει ιατρος ξερουμε.Να του πει ομως κανεις διαβασε δεν το κανει.Εδω λες σε καποιους ανοιξε κανενα βιβλιο να καλυψεις κανενα κενο και σε κοιτανε σαν εξωγηινο.

ΕΛΕΟΣ

Μονο στην Ουγκαντοελλαδα θελει ο καθε γονιος να δει το βλασταρι του ιατρο ακομα και αν εχει IQ αμοιβαδας(κλεμμενο!)

Απο την αλλη τα αγροτικα μειωνονται λογο γενικων ιατρων,οι αναμονες ειναι τεραστιες και το μελλον αβεβαιο.Και ολα αυτα επειδη το κολοκρατος δεν κανει το πιο απλο πραγμα.Να ανοιξει και αλλες θεσεις ειδικοτητας και να διορισει και αλλους ειδικευμενους.5000 ελλειψεις υπαρχουν.Εδω ολοκληρο ΑΤΤΙΚΟ δινει ΜΟΝΟ μια θεση ενδοκρινολογιας και αυτη τη στιγμη περιμενουν 8 κακομοιρηδες και ολοι για πληρη!!Και αντι να προβαινει σε ουσιαστικες λυσεις το κρατος μεταθετει το προβλημα για το επομενο εξαμηνο...

Η μοναδικη χωρα που δεν σεβεται τον ιατρο και το λειτουργημα αυτο.Το να δινει ομως επιδοματα και μαλιστα αναδρομικα σε τραπεζουπαλληλους (ταμιες με μορφωση λυκειου και αν που αμοιβονται γυρω στα 1000 ευρω καθαρο 8ωρο) ειναι πρωτη.Λες και η δουλεια του ταμια ειναι σημαντικοτερη απο αυτη του ιατρου.Διαβαζα οτι καποιοι ταμιες δικαιουνται επιδομα ανθυγιεινης εργασιας επειδη ερχονται σε επαφη με χαρτονομισματα και δεν το δικαιουται ο ιατρος που ερχεται σε επαφη με αρρωστιες,ιους κοκ και που κινδυνευει ανα πασα στιγμη...Εδω ο υδραυλικος ερχεται σπιτι σου δεν κανει τιποτα παιρνει 80-100 ευρω και αν ενας ιατρος παρει απο ασθενη την αμοιβη του κινδυνευει να τον πουνε κλεφτη...

Αντε να σεβαστεις μετα τη χωρα αυτη...Μονο για μπανια και για καφεδες ειναι τελικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως εχω πολυ πλακα.Με το που βαζω σε ενα αγροτικο της ξεφτιλας ανεβαινουν τα μορια εκει και κατεβαινουν σε αλλα καλυτερα που θα τα εβαζα αλλα δεν τολμησα.....

Μηπως τελικα εχει μαθευτει οτι θα βαλω ΕΓΩ τα χαρτια μου εκει και ανεβαινουν "οι μετοχες" του αγροτικου????Η ομορφια μου τα φταιει ολα. :splats:

Η μηπως οι ψιλολαμογιες δινουν και παιρνουν??????

Λαμογια- η ατυχια????Πειτε ποσοστα ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τα μορια των αγροτικων...

υπαρχουν ατομα που ειναι παντρεμενα με παιδια και ανεβαζουν τα μορια

εκτος αυτου υπαρχουν ατομα που τους ηρθε ο διορισμος παραιτηθηκαν απο το αγροτικο και επανεμφανιζονται για να ολοκληρωσουν το αγροτικο. αυτα δεν μηδενιζονται αλλα συνεχιζουν να μετρουν μορια απο τοτε που πηραν το πτυχειο και απλα υπηρετουν το υπολοιπο που του υπολειπεται για να συμπληρωσουν το 12μηνο της υπηρεσιας υπαιθρου

επισης ακομα και τωρα σε καποια νοσοκομεια που δινουν 6μηνες η 1 χρονο καποιας ειδικοτητας (*εκτος χειρουργικης παθολογιας) εχουν αδειες θεσεις. αρα μπορεις να βρεις να κανεις 1 χρονο και μετα να ζητησεις αγροτικο (πιθανως αφουπας και φανταρος) το οτι οι περισσοτεροι επιλεγουν να βαλουν καπου για πληρη, να κατοχυρωσουν 1 θεση και μετα να αρχισουν να χτυπουν αγροτικο δενσημαινει οτι ολοι επιλεγουν το ιδιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.Να ανοιξει και αλλες θεσεις ειδικοτητας και να διορισει και αλλους ειδικευμενους.5000 ελλειψεις υπαρχουν.Εδω ολοκληρο ΑΤΤΙΚΟ δινει ΜΟΝΟ μια θεση ενδοκρινολογιας και αυτη τη στιγμη περιμενουν 8 κακομοιρηδες και ολοι για πληρη!!Και αντι να προβαινει σε ουσιαστικες λυσεις το κρατος μεταθετει το προβλημα για το επομενο εξαμηνο...

Αυτή είναι η λύση σου; Μετά απο κανα 10 χρονια θα κλαψουρίζεις γιατί είσια ανεργος και "ειδικευμένος"! Καλή χρονιά και καλά μυαλά!(τιποτα προσωπικο) :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεισ. το 2003 οσοι καποιοι τελειωσανε μπορουσανε να κανουνε ειδηκοτητα κατευθειαν και αλλοι οχι. και αυτοι που καναν τοτε ειδηκοτητα τωρα κανουν αγροτηκο με 20 και 30 μορια ο καθενασ τουσ?και αν συνεβη αυτο τι αντιδραση επρεπε να εχουν οι φοιτητεσ τοτε να κλεισουν τη σχολη?

Φυσικα και αυτοι που τοτε ξεκινησαν καπακι ειδικοτητα , κανουν τωρα αγροτικο με 20 και 30 μορια.

Εννοω οτι κανεις δε με ρωτησε εμενα τοτε αν συμφωνω.Θεωρω οτι το γεγονος αυτο ηταν ο, τι χειροτερο.Ολα εγιναν μονο και μονο για να βολευτουν οι βυσματουχοι.Τα πραγματα δεν αλλαξαν τυχαια τοτε.Απλα, καποιοι Αθηναιοι, οι οποιοι δεν ειχανε τα μορια εντοπιοτητας των υπολοιπων , και ηθελαν να μην περιμενουν ουτε μια μερα για το αγροτικο( θυμιζω οτι τοτε τα πραγματα ηταν πολυ πιο απλα για τα αγροτικσα , τα οποια εβγαιναν καθε 15 μερες)αποφασισαν να χρησιμοποιησουν τα βυσματα τους για να ασκησουν πιεση στους τοτε υπουργους και να ξεκινησουν ειδικοτητα χωρις αγροτικο.Ολα εγιναν για αυτους .Οι αναμονες διπλασιαστηκαν ξαφνικα , αφου ο καθε πικραμενος με πτυχιο ,μπορουσε να δηλωσει ειδκοτητα.

Ναι, ρε να την κλεισουν την σχολη.Να σκεφτουν το ηθικον του πραγματος και αν ειναι σωστο να γινονται αυτα .Δε θα πρεπει κανεις να παραπονιεται και να φωναζει τωρα.Δεν το δικαιουται.Και πραγματικα , ειμαι περιεργη να δω τι θα γινει οταν οσοι τελειωνουν σε λιγο καιρο απο τωρα , δε θα μπορουν να κανουν ουτε αγροτικο ουτε ειδικοτητα.Τοτε, να δω πως ξαφνικα θα τους πιασει η ευαισθησια τους για θεματα ηθικης....Θα ειναι βεβαια επειδη θιγονται τα συμφεροντα τους και μενουν στην απ΄εξω...αλλιως...που μυαλο...

Τεσπα, ολοι ειναι αξιοι της μοιρας τους.Κι εγω μαζι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lilpapaki ότι και να πεις έχεις δίκιο.

Δεν ήξερα ότι έγινε κάτι τέτοιο γιατί προφάνως ως φοιτήτρια κοιμόμουν και εγώ, όπως κοιμούνται τώρα όλοι οι φοιτητές και τσακώνονται για τα διαφορετίκα φόρα των παρατάξεών τους.

Το ότι κοιμόμουν τότε όμως, δε σημαίνει ότι συνεχίζω να κοιμάμαι,όπως δε σημαίνει ότι θα σταματήσω να λέω τη γνώμη μου και να προσπαθώ,ακόμη και απο εδώ να κάνω κάποιους να ξυπνήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε λιλπαπακι αυτο τελικα φταιει ή η πληθωρα των υποτυθεμενων ιατρων. γιατι ποσοι νεοι ιατροι εχουν μεσον ποσοι ειναι ολοι αυτοι οι γιοι, κορεσ των μεγαλων και κανουν ειδικα για αυτουσ ρυθμισεισ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή είναι η λύση σου; Μετά απο κανα 10 χρονια θα κλαψουρίζεις γιατί είσια ανεργος και "ειδικευμένος"! Καλή χρονιά και καλά μυαλά!(τιποτα προσωπικο) :rolleyes:

Kατ'αρχας καλη χρονια και σε΄σενα μικρε ειρωνα!(τιποτα προσωπικο ετσι;!)

Τωρα οσον αφορα το σχολιο σου δεν υπονοησα οτι το προβλημα θα λυθει με προσληψεις και μονο.Ανεφερα στο post μου και για ελλειψεις σε θεματα ποιοτητας εκπαιδευσης κοκ.Εντουτοις οι οποιες προσληψεις αλλα και το ανοιγμα επιπλεον θεσεων αποτελουν μερος της οποιας λυσης.Τωρα οσον αφορα την υπερπληθωρα ιατρων και "ιατρων" τα εχω γραψει πολλες φορες στα posts μου.

Δυστυχως οι υπαλληλοι των τραπεζων και οι αμμοβολιστες ειναι πιο σημαντικοι για την επανεκλογη του Καραμανλη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως εχω πολυ πλακα.Με το που βαζω σε ενα αγροτικο της ξεφτιλας ανεβαινουν τα μορια εκει και κατεβαινουν σε αλλα καλυτερα που θα τα εβαζα αλλα δεν τολμησα.....

Μηπως τελικα εχει μαθευτει οτι θα βαλω ΕΓΩ τα χαρτια μου εκει και ανεβαινουν "οι μετοχες" του αγροτικου????Η ομορφια μου τα φταιει ολα. :splats:

Αυτό ακριβώς μου συμβαίνει κι εμένα!Είναι τραγικό και σε καταλαβαίνω απόλυτα!Πρόκειται απλώς για ατυχία!Εγώ δεν δέχομαι ότι πέφτει μέσο στα αγροτικά,είμαι σίγουρη ότι οι διαδικασίες είναι καθαρές,όσο και αν σας εκπλήσσει αυτό!!!

Πήρα τηλ στο υπουργείο και μου είπαν ότι από 15γενάρη και μετά θα ξέρουν για το πότε θα βγει η νέα προκήρυξη.Πριν τις γιορτές που είχα περάσει,είχαν πει ότι δε θα αργήσει-θα βγει αμέσως.Πάντως εγώ πιστεύω ότι γύρω στο πάσχα θα ξαναέχουμε αποτελέσματα,μιας και το πάσχα είναι νωρίς φέτος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με την επιφυλαξη να στειλουν οι αποφοιτοι του δικατσα εξωδικο για αναπροσαρμογη των μοριων και να προσμετρωνται παο τοτε που τελειωσαν σε βουλγαρια-ρουμανια και οχι ημερομηνια δικατσα οποτε μεχρι να διευθετυθει το ζητημα δεν προκηρυσονται ιατρεια

με την επιφυλαξη να στειλουν οι αποφοιτοι του δικατσα εξωδικο για αναπροσαρμογη των μοριων και να προσμετρωνται παο τοτε που τελειωσαν σε βουλγαρια-ρουμανια και οχι ημερομηνια δικατσα οποτε μεχρι να διευθετυθει το ζητημα δεν προκηρυσονται ιατρεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν το αγροτικο το εχει παρει γεν ιατρος ,ξεκινα αμεσως φανταζομαι,μολις συμπληρωθουν οι 12 μηνες του προηγ.γιατρου. Δηλ ,δεν υπαρχει περιπτωση παρατασης?

ευχαριστω emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε?Και ποιός το λέει αυτό αμάντα?

Δεν έχει καμία λογική να σταματήσει η διαδικασία για να περιμένουν κάποιους να στείλουν ένα εξώδικο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με την επιφυλαξη να στειλουν οι αποφοιτοι του δικατσα εξωδικο για αναπροσαρμογη των μοριων και να προσμετρωνται παο τοτε που τελειωσαν σε βουλγαρια-ρουμανια και οχι ημερομηνια δικατσα οποτε μεχρι να διευθετυθει το ζητημα δεν προκηρυσονται ιατρεια

Μετά να στείλουμε και εμείς ένα εξώδικο και πάει λέγοντας

Ε?Και ποιός το λέει αυτό αμάντα?

Δεν έχει καμία λογική να σταματήσει η διαδικασία για να περιμένουν κάποιους να στείλουν ένα εξώδικο....

Υπάρχει λογική σε τίποτα που γίνεται τα τελευταία χρόνια;

Η λίστα είναι γεμάτη λάθη!

Άτομα με ημερομηνία κτήσης πτυχίου Φεβρουάριο 2006 να έχει 2 μόρια!

Άτομα με ίδια ημερομηνία κτήσης ,κάποιων μηνών, να έχουν διαφορετικά μόρια εκκίνησης (δε μιλάω για μόρια εντοπιότητας ,οικογένειας κτλ)

Προσέξετε πολύ καλά απο ποιο άτομο χάσατε το αγροτικό και κάντε καταγγελία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ολα αυτα επειδη καποιοι δεν καταφεραν μετα απο 6 μηνες και 2 εξεταστικες που εχουν στα χερια τους τις 2500 ερωτησεις και απαντησεις να τις μαθουν και κοβονται...Αν και "δικατσας" αρχιζω να ντρεπομαι για καποιους απο το συναφι μου που θελουν χωρις διαβασμα,χωρις γνωσεις και με δικονομικα τερτιπια και μονο να γινουν ιατροι και να ασελγησουν στο σωμα του καθε περηφανου παππουλη στην επαρχια,γι'αρχη.

ΟΛΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ΕΛΑΝΤΑ! ΤΣΑΜΠΑ ΠΡΑΜΑ! ΝΤΟΥΟΥΟΥ

ΕΝΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΡΑΜΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γενικος ιατρος και καθε ιατρος που εχει κανει πιο πριν κομματι αγροτικου η ειδικοτητας δεν χρειαζεται τριμηνο και παρουσιαζεται αμεσως με τον διορισμο και μολις συμπληρωσει ο αλλος 12μηνο φευγει ο προηγουμενος αγροτικος χωρις παραταση (την οποια παιρνουν οι περισσοτεροι οταν ο επομενος αγροτικος πρεπει να κανει τριμηνο)

δεν σταματουν τα αγροτικα να προκηρυσονται πριν γινει εξωδικο. αλλα αν γινει αυτοματως με τα ασφαλιστικα σταματουν (οι παλαιοτεροι θα θυμουνται αναλογες περιπτωσεις)

για τα μορια... αν καποιος παραιτηθει για προσωπικους λογους μηδενιζονται τα μορια και ξαναρχιζουν να μετρουν απο την στιγμη της παραιτησης. επισης ατομα που τελειωσαν ταυτοχρονα μπορει να εχουν διαφορετικα μορια λογω εντοπιοτητας, γαμου, παιδιων, συνυπηρετησης κτλ

βεβαια παιζουν και λαθος μορια που με ενστασεις διορτθωνονται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.