Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Ιανουάριος - Σεπτέμβριος 2007


drsiena

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 911
  • Created
  • Last Reply

όχι μωρέ.Αλλά απαντώ μπαίνοντας στην ψυχοσύνθεση των εργαζομένων του Υπουργείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το οτι πολλοι συναδερφοι μπορει να ειναι απο τις πυροπληκτες περιοχες δεν ειναι σοβαρος λογος?

Εγω ειμαι απο πυροπληκτη περιοχη αλλα θελω οσο πιο γρηγορα να τελειωνω με το θεμα του αγροτικου...δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο και ουτε βλεπω πως θα μπορουσε μια παραταση να βοηθησει τους πυροπληκτους....

Anyway...Παραταση "δεν παιζει"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας! Είμαι νέα στο φόρουμ και διάβασα με πολλή προσοχή τα όσα έχουν γραφεί για το θέμα των αγροτικών και τον υπολογισμό των μορίων ατόμων με πτυχίο απο Ρουμανία-Βουλγαρία,καθώς κι εμένα με αφορά άμεσα,αφού προσπαθώ εδώ και ένα χρόνο μάταια να διεκδικήσω μια θέση. Ειλικρινά δεν έχω πρόβλημα με τα άτομα που τέλειωσαν έξω,εφόσον κι εγώ ίσως αν δεν είχα περάσει με τις πανελλαδικές θα μπορούσα να είμαι μία από αυτούς.Παρόλα αυτά μου φαίνεται απίστευτο να αναγνωριστούν τα μόρια από την ημερομηνία κτήσης πτυχίου,και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω καθώς φαίνεται να γνωρίζετε με βεβαιότητα οτι πρόκειται να συμβεί.Η απορία μου είναι η εξής: Τελείωσα στη Θεσσαλονίκη..και δικαίως,κατά την άποψή μου, κάποιοι συνάδελφοι διεκδίκησαν με προσφυγές και κατάφεραν να μην προσμετρώνται τα μόρια του ΑΠΘ από την αυθαίρετη ημερομηνία πτυχίου μας..αλλά από την περάτωση του τελευταίου μας μαθήματος,γιατί αποτελούσε κατάφορη αδικία η ειδική αυτή αντιμετώπιση μας. Τώρα, αναρωτιέμαι, δε θα μπορούσαμε να προσφύγουμε όλοι μαζί κάπου ωστε να μην παιχτεί αυτό το πολιτικό παιχνίδι στις πλάτες μας?

Θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους....Θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Εμεις οι αποφοιτοι της Αθηνας δεν εχουμε δικαιωμα να προσμετραμε τα μορια μας απο την ημερομηνια περατωσης του τελευταιου μαθηματος κ οχι απ αυτη της αποκτησης πτυχιου?Ευχαριστω πολυ οποιον μπει στον κοπο να απαντησει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας! Είμαι νέα στο φόρουμ και διάβασα με πολλή προσοχή τα όσα έχουν γραφεί για το θέμα των αγροτικών και τον υπολογισμό των μορίων ατόμων με πτυχίο απο Ρουμανία-Βουλγαρία,καθώς κι εμένα με αφορά άμεσα,αφού προσπαθώ εδώ και ένα χρόνο μάταια να διεκδικήσω μια θέση. Ειλικρινά δεν έχω πρόβλημα με τα άτομα που τέλειωσαν έξω,εφόσον κι εγώ ίσως αν δεν είχα περάσει με τις πανελλαδικές θα μπορούσα να είμαι μία από αυτούς.Παρόλα αυτά μου φαίνεται απίστευτο να αναγνωριστούν τα μόρια από την ημερομηνία κτήσης πτυχίου,και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω καθώς φαίνεται να γνωρίζετε με βεβαιότητα οτι πρόκειται να συμβεί.Η απορία μου είναι η εξής: Τελείωσα στη Θεσσαλονίκη..και δικαίως,κατά την άποψή μου, κάποιοι συνάδελφοι διεκδίκησαν με προσφυγές και κατάφεραν να μην προσμετρώνται τα μόρια του ΑΠΘ από την αυθαίρετη ημερομηνία πτυχίου μας..αλλά από την περάτωση του τελευταίου μας μαθήματος,γιατί αποτελούσε κατάφορη αδικία η ειδική αυτή αντιμετώπιση μας. Τώρα, αναρωτιέμαι, δε θα μπορούσαμε να προσφύγουμε όλοι μαζί κάπου ωστε να μην παιχτεί αυτό το πολιτικό παιχνίδι στις πλάτες μας?

Θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας.

Ευχαριστώ.

εμεις που τελειωσαμε αθηνα ως ημερομηνια κτησης πτυχιου δεν ειναι η ημερομηνια που περασαμε το τελευταιο μαθημα αλλα μια κοινη ημερομηνια που βαζει η γραμματεια για καθε σειρα που ορκιζεται και η οποια για εμενα ηταν σχεδον 1 μηνα μετα την ημερομηνια που περασα το τελευταιο μαθημα

αυτο δεν το λεω βεβαια για να αρχισουν διαξιφισμοι μεταξυ συναδελφων ελληνικων πανεπιστημιων αν και νομιζω οτι η αθηνα δεν ειναι και η πιο ευνοημενη σε αυτες τις συνεννοησεις μεταξυ φοιτητων και καθηγητων και γραμματειας

το λεω για να δειξω οτι οι αδικιες σαφως στη χωρα μας ειναι πολλες και μονο οταν τις βιωνεις τις συνειδητοποιεις πραγματικα και αντιλαμβανεσαι τη βαρυτητα και τη σημασια τους

ωστοσο θεωρω οτι οι αποφοιτοι της ιατρικης του τελευταιου ετους ειναι πλεον ατυχοι και μαλλον αδικημενοι

τον οκτωβριο περασαν με ποσοστα επιτυχιας σχεδον 90% περιπου 1200 ατομα

τον μαρτιο πρεπει να μπηκε και αλλη μια μεγαλη φουρνια συναδελφων απο το εξωτερικο

και τελος τωρα και αλλη μια μεγαλη ομαδα συναδελφων θα παρια αδεια εργασιας και μαλιστα απο οτι φαινεται με πολλα μορια που σημαινει οτι τα αγροτικα και ειδικα τα αγονα θα μπλοκαρουν τουλαχιστον για 1 χρονο απο αυτα τα παιδια

με τα παραπανω δεν θελω να ανοιξω μετωπο ουτε με αυτους τους συναδελφους οι οποιοι και αυτοι ειναι συνελληνες που αναζητησαν την τυχη τους στο εξωτερικο χωρις να ξερουν και αυτοι σε καποια χρονια τι θα αντιμετωπισουν και αν τελικα θα ηταν ευνοημενοι η αδικημενοι απο αυτην τους την κινηση

αλλωστε τελικα και αν παρουν αγροτικα και δηλωσουν ειδικοτητα τωρα δεν ξερω κατα ποσο τελικα ειναι ευνοημενοι και καλο και ευοιωνο ειναι το μελλον τους στην πατριδα μας ,ας δειτε λιγο τις αναμονες και νομιζω θα πιστειτε

εν κατακλειδι θελω να επισημανω οτι σε αυτην την χωρα πολλα πραγματα γινονται χωρις προγραμμα και χωρις μακροπροθεσμη προοπτικη

δυστυχως οι νεοι γιατροι με αυτα και με αυτα ειναι σε πολυ δυσκολη θεση και καθε μηνας που περναει η κατασταση δυσκολευει ακομα περισσοτερο για εμας

το χειροτερο ειναι οτι δεν βλεπω η κατασταη να βελτιωνεται ουτε ακομη και αν γινουν οι προσληψεις των 1200 ειδικευομενων

ελπιζω να μην σας κουρασα ,ειμαι σιγουρος οτι πολλοι θα διαφωνειτε αλλα σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να προσβαλλω κανενα συναδελφο

αυτο που ηθελα να τονισω ειναι το μπαχαλο της χωρας μας και τελος να ευχηθω καλη τυχη σε ολους μας αφου μαλλον απο αυτη εξαρταται κατα πολυ το μελλον μας

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχετε, την κάτσατε. Μόνο η Θεσσαλονίκη το έχει κάνει, απ' όσο ξέρω.

(αυτή είναι απάντηση στον george1977, κάνω κι εγώ edit για να μην φαίνεται ξεκάρφωτη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις απόλυτο δίκαιο για όσα είπες και ειλικρινά δεν μας προσφέρει τίποτα να τρωγόμαστε μεταξύ μας άνθρωποι που ουσιαστικά δεν επιλέξαμε αυτήν την τύχη όταν γραφτήκαμε ο καθένας στη δική του ιατρική σχολή ,ούτε καν φανταζόμασταν ότι κάποτε θα μαλώνουμε μεταξύ μας..

Απλά για την ιστορία αναφέρω οτι αυτή η κοινή ημερομηνία σε μας ήταν αρχές ιουλίου για όσους δε χρησιμοποίησαν εξεταστική Σεπτεμβρίου,όπως συνέβη κ στην περίπτωσή μου.Όμως η εξεταστική Ιουνίου που χάθηκε λόγω καταλήψεων..τελείωσε των Οκτώβρη! Το δικό μου τελευταίο μάθημα..βγηκε 4/10..και λίγες μερες μετά ορκιστήκαμε. Θεωρητικά τελείωσα κανονικά τον ιούλιο του 6ου έτους..πρακτικά όμως στα αγροτικά τα μόρια μας προσμετρώνται πια απο Οκτώβριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά για την ιστορία αναφέρω οτι αυτή η κοινή ημερομηνία σε μας ήταν αρχές ιουλίου για όσους δε χρησιμοποίησαν εξεταστική Σεπτεμβρίου,όπως συνέβη κ στην περίπτωσή μου.Όμως η εξεταστική Ιουνίου που χάθηκε λόγω καταλήψεων..τελείωσε των Οκτώβρη! Το δικό μου τελευταίο μάθημα..βγηκε 4/10..και λίγες μερες μετά ορκιστήκαμε. Θεωρητικά τελείωσα κανονικά τον ιούλιο του 6ου έτους..πρακτικά όμως στα αγροτικά τα μόρια μας προσμετρώνται πια απο Οκτώβριο.

!!! πώς μπορεί να τελείωσε κάποιος (θεωρητικά) ιούλιο αν το τελευταίο μάθημα το πέρασε οκτώβριο ???

:unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις απόλυτο δίκαιο για όσα είπες και ειλικρινά δεν μας προσφέρει τίποτα να τρωγόμαστε μεταξύ μας άνθρωποι που ουσιαστικά δεν επιλέξαμε αυτήν την τύχη όταν γραφτήκαμε ο καθένας στη δική του ιατρική σχολή ,ούτε καν φανταζόμασταν ότι κάποτε θα μαλώνουμε μεταξύ μας..

Απλά για την ιστορία αναφέρω οτι αυτή η κοινή ημερομηνία σε μας ήταν αρχές ιουλίου για όσους δε χρησιμοποίησαν εξεταστική Σεπτεμβρίου,όπως συνέβη κ στην περίπτωσή μου.Όμως η εξεταστική Ιουνίου που χάθηκε λόγω καταλήψεων..τελείωσε των Οκτώβρη! Το δικό μου τελευταίο μάθημα..βγηκε 4/10..και λίγες μερες μετά ορκιστήκαμε. Θεωρητικά τελείωσα κανονικά τον ιούλιο του 6ου έτους..πρακτικά όμως στα αγροτικά τα μόρια μας προσμετρώνται πια απο Οκτώβριο.

μην ξεχνάς ότι αυτό είναι θέμα συλλόγου που αποφάσισε να τραβήξει ως Οκτώβρη η εξεταστική.Καμία γραμματεία δεν έχει δικαίωμα να δίνει τέτοιες βεβαιώσεις περάτωσης σπουδών χωρίς να έχει περατώσει κάποιος τις σπουδές του.

Κάποιοι δικαιώθηκαν με ένσταση στο υπουργείο για άτομα που πήραν αγροτικό με αυτή τη βεβαίωση.Αυτό το αναφέρω για όλους τους συναδέλφους,να μη φοβόμαστε να διεκδικήσουμε αυτό που μας ανήκει,το λογικό και το δίκαιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όμως η εξεταστική Ιουνίου που χάθηκε λόγω καταλήψεων..τελείωσε των Οκτώβρη! Το δικό μου τελευταίο μάθημα..βγηκε 4/10..και λίγες μερες μετά ορκιστήκαμε. Θεωρητικά τελείωσα κανονικά τον ιούλιο του 6ου έτους..πρακτικά όμως στα αγροτικά τα μόρια μας προσμετρώνται πια απο Οκτώβριο.

Μα τι λες τώρα βρε καλή μου, κι εγώ πριν από μια δεκαετία που τέλειωσα έχασα συνολικά 3 εξάμηνα από καταλήψεις όλα τα χρόνια που σπούδαζα (διπλές εξεταστικές και τέτοια δεν είχαμε στην Κρήτη, ό,τι έχανες πήγαινε ένα χρόνο μετά), μήπως να λέω ότι "θεωρητικά" τελείωσα ακριβώς και όχι με 1,5 χρόνο καθυστέρηση;

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον Οκτώβριο βγήκε το αποτέλεσμα του μαθήματος που είχα δώσει τελευταιο.Λόγω καταλήψεων η εξεταστική του καλοκαιριού άρχισε τέλη Αυγούστου και φυσικα διήρκησε ως γνωστόν 5 εβδομάδες,εξού και το αποτέλεσμα τον Οκτώβριο. Καταλαβαίνω οτι δε φαίνεται λογικό...αλλά αυτή ήταν η εξεταστική του εαρινού εξαμηνου του 6ου έτους.Και για να τελειώνω με αυτό το θέμα...είπα ήδη ότι πολύ σωστά έγινε και άλλαξαν τα μόρια του ΑΠΘ,ήταν παράλογο να μετράνε τα μόρια μας από τον Ιούλιο.Δεν νομίζω οτι διαφωνούμε κάπου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον Οκτώβριο βγήκε το αποτέλεσμα του μαθήματος που είχα δώσει τελευταιο.Λόγω καταλήψεων η εξεταστική του καλοκαιριού άρχισε τέλη Αυγούστου και φυσικα διήρκησε ως γνωστόν 5 εβδομάδες,εξού και το αποτέλεσμα τον Οκτώβριο. Καταλαβαίνω οτι δε φαίνεται λογικό...αλλά αυτή ήταν η εξεταστική του εαρινού εξαμηνου του 6ου έτους.

πάντα έτσι γινόταν με τις καταλήψεις.δεν μπαίνει μια αυθαίρετη υποθετική ημερομηνία στο πτυχίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σοφάκι, η γνώμη μου είναι να αποβάλλεις το σύνδρομο της καλής φοιτήτριας για να μπορέσεις να βγεις στον πραγματικό κόσμο. Κανείς δεν νοιάζεται αν "θεωρητικά" τελείωσες ακριβώς ή 10 χρόνια μετά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχαχαχα....έχεις απόλυτο δίκιο! Δυστυχώς αυτά είναι κατάλοιπα ετών..αν και δεν ήμουν ποτέ αυτό που όλοι θα πούν καλη φοιτήτρια...Αλλά βρε παιδιά..ειλικρινά δεν περίμενα να δημιουργηθεί τέτοιο θέμα. Δεν είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν,ούτε βέβαια να το παίξω καλή φοιτήτρια. Αναρωτήθηκα τι γίνεται με τα μόρια των αγροτικών από τις νεοεισηχθήσες χώρες,διάβασα όλα τα σχόλια σας και κατέθεσα το δικό μου. Είμαι σίγουρη πως θα τα ξαναπούμε και από κάποιο άλλο θέμα.. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε συ, εγώ για καλό στο λέω.

Φαίνεσαι καλό παιδί, λίγο αθώο ίσως(αν μου επιτρέπεις).

Δυστυχώς όσο εσύ αναρωτιέσαι, οι άλλοι, οι πιο "έτσι" σου τρώνε τα αγροτικά.

Δυστυχώς...

<_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΠΟΥ ΟΡΚΙΣΤΗΚΑ 9 ΙΟΥΛΙΟΥ ΧΑΝΩ ΤΟ 1 ΜΟΡΙΟ ΤΩΝ 2 ΜΗΜΩΝ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ,ΣΩΣΤΑ?

σωστότατα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΠΟΥ ΟΡΚΙΣΤΗΚΑ 9 ΙΟΥΛΙΟΥ ΧΑΝΩ ΤΟ 1 ΜΟΡΙΟ ΤΩΝ 2 ΜΗΜΩΝ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ,ΣΩΣΤΑ?

Μη το βλεπεις ετσι, γιατι ΔΕΝ ειναι ετσι. Εσυ που ορκιστηκες 9 ιουλιου, ποτε εχεις ημερομηνια ληψης πτυχιου? Πχ εγω ορκιστηκα 4 αυγουστου, αλλα εχω ημερομηνια ληψης πτυχιου 25 ιουλιου. Αλλα και παλι, 9 ιουλιου σου λεω πηρες πτυχιο. Εχεις ΣΧΕΔΟΝ ενα μορια, δηλαδη καπου 0,95 του μοριου. Εχει σημασια γιατι καποιος που ορκιστηκε στις 10 ιουλιου, ο οποιος και παλι δεν εχει το μοριο, σε ισοβαθμια "Χανει" απο σενα.

Αντιστοιχα αν το επαιρνες το μοριο, καποιος που επισης το εχει αλλα εχει ημερομηνια ληψης πτυχιου 8 ιουλιου, "σε περναει".

Ελπιζω να εγινα κατανοητος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΠΟΥ ΟΡΚΙΣΤΗΚΑ 9 ΙΟΥΛΙΟΥ ΧΑΝΩ ΤΟ 1 ΜΟΡΙΟ ΤΩΝ 2 ΜΗΜΩΝ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ,ΣΩΣΤΑ?

Ορκιστηκα 30 Μαρτη, και οταν κατεθεσα για αγροτικο στις 29 Μαη (που εληγε η προθεσμια) εννοειται πως δε μου υπολογησαν το μοριο για αυτο το διμηνο. Αυτοι μετρανε και τις ωρες, οχι μονο τις μερες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΠΟΥ ΟΡΚΙΣΤΗΚΑ 9 ΙΟΥΛΙΟΥ ΧΑΝΩ ΤΟ 1 ΜΟΡΙΟ ΤΩΝ 2 ΜΗΜΩΝ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ,ΣΩΣΤΑ?

Μη το βλεπεις ετσι, γιατι ΔΕΝ ειναι ετσι. Εσυ που ορκιστηκες 9 ιουλιου, ποτε εχεις ημερομηνια ληψης πτυχιου? Πχ εγω ορκιστηκα 4 αυγουστου, αλλα εχω ημερομηνια ληψης πτυχιου 25 ιουλιου. Αλλα και παλι, 9 ιουλιου σου λεω πηρες πτυχιο. Εχεις ΣΧΕΔΟΝ ενα μορια, δηλαδη καπου 0,95 του μοριου. Εχει σημασια γιατι καποιος που ορκιστηκε στις 10 ιουλιου, ο οποιος και παλι δεν εχει το μοριο, σε ισοβαθμια "Χανει" απο σενα.

Αντιστοιχα αν το επαιρνες το μοριο, καποιος που επισης το εχει αλλα εχει ημερομηνια ληψης πτυχιου 8 ιουλιου, "σε περναει".

Ελπιζω να εγινα κατανοητος

Δεν ξερω αν τελειωσες κ συ Αθηνα,σε μας παντως ημερομηνια πτυχιου θεωρειται αυτη της ορκωμοσιας η οποια κ αναγραφεται κ στα αντιραφα.Κατα τ αλλα σε καταλαβα αλλα παρολα αυτα 4 απ την εντοπιοτητα συν 1 απ το "λιαν καλως" συν 0,95 5 κανουν για το υπουργειο...Ευχαριστω πολυ παντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.