Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Ιανουάριος - Σεπτέμβριος 2007


drsiena

Recommended Posts

Αν δηλώσω αζήτητο σε μια περιοχή και στην ίδια περιοχή δηλώσει και κάποιος Γενικός Ιατρός τι γίνεται αν μείνει μόνο ένα αζήτητο στην περιοχή;

Σε τρώει πάλι ο Γενικός Ιατρός;

O γενικος γιατρος δεν ειναι μ@λ@κ@ς ωστε να δηλωσει αζητητο... Πρωτον ο,τι δηλωσει το παιρνει, η ακομα και αν δεν το παρει επειδη το πηρε αλλος γενικος περιμενει στην επομενη. Δεν μενεις 5 χρονια σε αζητητο...

Οποτε διαγραψε αυτην την περιπτωση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 911
  • Created
  • Last Reply

Παιδια καλησπέρα. Στέλνω για να μοιραστω μαζί σας την πληροφορία ότι στη συγκεκριμένη προκήρυξη για τα αγροτικά ιατρεία δεν έχουμε το δικαίωμα να δηλώσουμε αζήτητο. Δεν θα γίνει δεκτό. Ελπίζω να πρόλαβα καποιους που είχαν σκοπό να στείλουν την αίτηση αύριο. Δεν ξέρω αν ισχύει για όσους θα δηλώσουν με θητεία, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Υπουργείο για επιβεβαίωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιός είπε ότι δεν παίζει το αζήτητο.... ;;;;; ΠΑΙΖΕΙ φυσικά.

αααα... πολλά παπαγαλάκια έχουμε τελευταία στιγμή.

Η προκήρυξη είναι live εδώ και δυο εβδομάδες και γνωρίζω άτομα που έχουν ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΗΔΗ ΑΙΤΗΣΗ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΑΖΗΤΗΤΟ. (στις αρχές της προκήρυξης). Δεν υπήρχε "Γραμμή" να μην δέχονται αίτησεις που έχουν ως προτίμηση αζήτητο. Εσύ πότε το έμαθες.

Μήπως είναι "φήμη από παpaγαλάκι" για να μην δηλώσει κανένας αζήτητο αύριο ώστε να πάρουν τα αζήτητα οι λίγοι και καλοί που τα έχουν ήδη δηλώσει;

PAPAGALINO. πολύ μαφία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή εάν ίσχυε στην αρχή και τώρα άλλαξε, αλλά δέχονταν τις αιτήσεις όσων δήλωσαν στην αρχή ως είχαν και απορρίπτουν τις πιο πρόσφατες είναι λογικό; είναι δυνατό να συμβαίνει κάτι τέτοιο; με ποιο σκεπτικό και χωρίς επίσημη ανακοίνωση; Ας το δω και αυτό.....

Η αλήθεια είναι πάντως πως το άκουσα από διάφορες πηγές. Μπορεί να πιάνανε και οι δυο την ίδια ραδιοαρβύλα συχνότητα βέβαια.

Τι να πεις πλέον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή εάν ίσχυε στην αρχή και τώρα άλλαξε, αλλά δέχονταν τις αιτήσεις όσων δήλωσαν στην αρχή ως είχαν και απορρίπτουν τις πιο πρόσφατες είναι λογικό;

καλα , ας μην αρχισουμε την συνωμοσιολογια παλι

ισως και να ισχυει και το εξης απλο

να αρχισανε ολοι να πετανε τα αζητητα ( μιας και ειναι παααρα πολλοι αυτοι με 4-8 μορια )

και να εχει γινει μπαχαλο

αλλα ισως και θα πρεπει να ξαναδω το "θεωριες συνωμοσιας" παλι

για να μην ειμαι τοσο ανυποψιαστος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

O γενικος γιατρος δεν ειναι μ@λ@κ@ς ωστε να δηλωσει αζητητο... Πρωτον ο,τι δηλωσει το παιρνει, η ακομα και αν δεν το παρει επειδη το πηρε αλλος γενικος περιμενει στην επομενη. Δεν μενεις 5 χρονια σε αζητητο...

Οποτε διαγραψε αυτην την περιπτωση!

Τη διέγραψα.

Παιδια καλησπέρα. Στέλνω για να μοιραστω μαζί σας την πληροφορία ότι στη συγκεκριμένη προκήρυξη για τα αγροτικά ιατρεία δεν έχουμε το δικαίωμα να δηλώσουμε αζήτητο. Δεν θα γίνει δεκτό. Ελπίζω να πρόλαβα καποιους που είχαν σκοπό να στείλουν την αίτηση αύριο. Δεν ξέρω αν ισχύει για όσους θα δηλώσουν με θητεία, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Υπουργείο για επιβεβαίωση.

Ποιος σου το είπε αυτό;

Γιατί δεν έβγαλαν ανακοίνωση;

Ακόμη αυτό να μας κάνουν να τα δούμε όλα.

Εγώ έστειλα την αίτηση και δε μου είπαν απολύτως τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα , ας μην αρχισουμε την συνωμοσιολογια παλι

ισως και να ισχυει και το εξης απλο

να αρχισανε ολοι να πετανε τα αζητητα ( μιας και ειναι παααρα πολλοι αυτοι με 4-8 μορια )

και να εχει γινει μπαχαλο

αλλα ισως και θα πρεπει να ξαναδω το "θεωριες συνωμοσιας" παλι

για να μην ειμαι τοσο ανυποψιαστος...

Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις υπόνοια συνωμοσίας στα λεγόμενα μου.

Ακόμη και εάν δήλωσαν πολλοί αζήτητο, δεν βρίσκω δυσκολία στην οργάνωση της κατάταξης.

Θεωρία συνωμοσιολογίας θα εκφράσω τώρα......(χάριν αστεϊσμού βεβαίως βεβαίως)

Μήπως περιμένουν κανέναν υψηλά ιστάμενο σήμερα και είπαν να ρίξουν την βόμβα για να δείξουν πως δουλεύουν;

Φανταστείτε κίνηση που θα έχουν απόψε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις υπόνοια συνωμοσίας στα λεγόμενα μου.

Ακόμη και εάν δήλωσαν πολλοί αζήτητο, δεν βρίσκω δυσκολία στην οργάνωση της κατάταξης.

Θεωρία συνωμοσιολογίας θα εκφράσω τώρα......(χάριν αστεϊσμού βεβαίως βεβαίως)

Μήπως περιμένουν κανέναν υψηλά ιστάμενο σήμερα και είπαν να ρίξουν την βόμβα για να δείξουν πως δουλεύουν;

Φανταστείτε κίνηση που θα έχουν απόψε.

Εμένα μου έδωσαν την αίτηση πίσω, για να αλλάξω το αζήτητο και να βάλω συγκεκριμένο αγροτικό!!!

Μου είπαν ότι στο τέλος της προκήρυξης έχουν μια παράγραφο που γράφουν πως πρέπει να το συμπληρώσουμε.Αλλαξε το σύστημα από αυτή την φορα.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις υπόνοια συνωμοσίας στα λεγόμενα μου.

σε αποψεις σαν του felipe αναφερομουν

ξεκαθαριζω ομως πως μπορει να εχει και δικιο-δεν ξερω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα μου έδωσαν την αίτηση πίσω, για να αλλάξω το αζήτητο και να βάλω συγκεκριμένο αγροτικό!!!

Μου είπαν ότι στο τέλος της προκήρυξης έχουν μια παράγραφο που γράφουν πως πρέπει να το συμπληρώσουμε.Αλλαξε το σύστημα από αυτή την φορα.-

χαχαχαχα ε βρε γλέντια! Ετσι και αλλιώς για τα πανηγύρια είμαστε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα μου έδωσαν την αίτηση πίσω, για να αλλάξω το αζήτητο και να βάλω συγκεκριμένο αγροτικό!!!

Μου είπαν ότι στο τέλος της προκήρυξης έχουν μια παράγραφο που γράφουν πως πρέπει να το συμπληρώσουμε.Αλλαξε το σύστημα από αυτή την φορα.-

Πού ρε παιδια?εγώ γιατι δεν το βλέπω?πού το γράφουν?εγώ σας λέω ότι αν η προκήρυξη δεν το γραφει (αν κάνω λάθος να μου το πει παρακαλώ κάποιος γιατι εγώ δεν το βρίσκω) θα τα δεχτούν στο τέλος, γιατί όπως πάντα το δημόσιο θέλει να είναι νομικά καλυμμενο.Θα βρεθούν κάποιοι που θα διαμαρτυρηθούν οι οποιοι δηλωσαν αζητητο και θα γινει χαμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πηγή της πληροφορίας μου είναι μια φίλη που κατέθεσε την αίτηση αυτοπροσώπως, ακριβώς όμοια περίπτωση με του mexitil. Της έδωσαν πίσω την αίτηση για να συμπληρώσει συγκεκριμένο αγροτικό. Το επιβεβαίωσα όμως και τηλεφωνικά, όπως θα έπρεπε να κάνει ο καθένας, ειδικά πριν διατυπώσει κατηγορίες και ανακρίβειες. Για την ιστορία ΔΕΝ ψάχνω αζήτητο(και θέλω να μείνουν όλα για μένα!!!!), απλώς το γνωστοποίησα για να μη χάσουν κάποιοι συνάδελφοι άδικα τη δήλωσή τους. That’s all.

Γιατί ορισμένες φορές η υπερβολική καχυποψία καταντάει γελοιότητα. Αναφέρομαι στο μέλος felipe και μόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποψιαζομαι οτι θεωρούν πως το διευκρινίζουν με το παρακάτω¨

Στις αιτήσεις των γιατρών θα πρέπει να δηλώνονται μέχρι δύο (2) προτιμήσεις από τα

ανωτέρω Κ.Υ. και Π.Ι. .

Συγκεκριμένα π.χ. α) Π.Ι. Ποτιδάνειας

Ν.Φωκίδας

β) Κ.Υ. Κισσάμου

Ν.Χανίων

Δηλαδή επειδή δε γράφουν τη δυνατότητα διεκδίκησης του αζήτητου με το παραπάνω παράδειγμα,εμείς πρέπει να μυρίσουμε τα νύχια μας ότι καταργήθηκε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριάννα καλή μου, δεν σε κατηγορώ. Εγώ εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα γιατί των φρονίμων τα παιδιά......

ΤΟΣΟ δύσκολο ήταν τέλος παντων να γράψουν μια σημείωση ότι "επιλογές που ζητούν αζήτητο δεν ισχύουν πλεόν, παρακαλώ να δηλώνετε συγκεκριμένα αγροτικά";

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να είδε με τα μάτια του ΕΠΙΣΗΜΗ φράση στην προκήρυξη που να απαγορεύει το αζήτητο; Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν άτομα που έχουν δηλώσει αζήτητο.

Και δεν είναι συνωμοσιολογία, πάλι το κάνανε το θαύμα του στο ΥΥΚΑ... ασάφειες ασάφειες που αφήνουν περιθώρια για να αμφισβητούμε τη νομιμότητα του υπουργείου....

Φαντάζεσαι αυτοί που έχουν δηλώσει αζήτητο (γιατί ΥΠΑΡΧΟΥΝ τέτοιοι, ότι και να λέτε) να τους πάρουν τηλέφωνο μετά και να προτείνουν να τους δηλώσουν προφορικά συγκεκριμένα αγροτικά για να προχωρήσει η αίτηση; Φαντάζεσαι να τους προτείνουν και συγκεκριμένα αγροτικά;

Εγώ νομίζω ότι οι πιθανότητες να προκύψουν αζήτητα είναι μικρές, ΑΛΛΑ στις περιοχές όπου έχουν προκηρυχθεί ΠΟΛΛΑ αγροτικά... μπορεί να προκύψει σενάριο με αζήτητο. Οπότε θα το πάρουν οι λίγοι και καλοί που έκαναν τα χαρτιά τους στην αρχή.

Πολύ μπέρδεμα και πολλές αμφιβολίες για την εγκυρότητα της διαδικασίας. Προσωπικά πιστεύω πως όσοι ζήτησαν αζήτητο μπορεί να φανούν τυχεροί (αν και είναι δύσκολο όπως είπαμε να προκύψει αζήτητο... αλλά ΕΑΝ προκύψει νομίζω ότι θα πάρουν αγροτικό γιατί πολύ απλά είναι ΛΙΓΟΙ).

Τι να πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επικοινώνησα προσωπικά με το ΥΥΚΑ για να διευκρινίσω το θέμα με το αζήτητο.

Όντως σε αυτή την προκήρυξη δεν μπορούμε να δηλώσουμε αζήτητο αγροτικό ιατρείο.

Σε ερώτησή μου για το σκεπτικό η απάντηση ήταν πως δεν γνωρίζουν. Απλά πήρανε τέτοιες οδηγίες.

Στην ερώτηση γιατί δεν υπήρξε ανακοίνωση, ειπώθηκε πως στη συγκεκριμένη περίπτωση σε αντίθεση με την προηγούμενη, δεν υπήρχε διευκρίνηση δυνατότητας δήλωσης αζήτητου. (ότι λένε και οι συνάδελφοι πιο πάνω δηλαδή)

Ο ίδιος κατέθεσα την αίτησή μου εχθές με αζήτητο. Πήγα πρωί πρωί και παρέδωσα νέα στην οποία με συμβούλεψαν να σημειώσω το εξής: "Ακύρωση αίτησης με αριθμό πρωτοκόλλου ΧΧΧΧ". (δηλαδή της χθεσινής)

Κατά τις 11 το πρωί μου τηλεφωνούν από το ΥΥΚΑ για να διορθώσω την χθεσινή αίτηση. (προφανώς δεν είχε μεταφερθεί ενδουπηρεσιακά η νέα).

Ήταν ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί. Θεωρώ πως το ίδιο έπραξαν και με τους υπόλοιπους συναδέλφους.

Εάν υπήρχε ξεκάθαρη διευκρίνηση εξ αρχής, θα αποφεύγανε ταλαιπωρία δική μας αλλά και δική τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν τα αποτελέσμτα έκαναν 3 μήνες την τελευταία φορά τώρα με το μπέρδεμα που θα γίνει εκτιμώ οτι δεν ξεμπερδεύουμε ούτε σε 6 μήνες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν τα αποτελέσμτα έκαναν 3 μήνες την τελευταία φορά τώρα με το μπέρδεμα που θα γίνει εκτιμώ οτι δεν ξεμπερδεύουμε ούτε σε 6 μήνες!

Ίσως και να έχεις δίκαιο.

Η λογική πάντως λέει πως εφόσον η πλειοψηφία των αιτούντων κάνει για δεύτερη φορά αίτηση (δηλαδή δεν είναι απαραίτητος ο επανέλεγχος των δικαιολογητικών) ο χρόνο θα είναι μικρότερος από πριν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως και να έχεις δίκαιο.

Η λογική πάντως λέει πως εφόσον η πλειοψηφία των αιτούντων κάνει για δεύτερη φορά αίτηση (δηλαδή δεν είναι απαραίτητος ο επανέλεγχος των δικαιολογητικών) ο χρόνο θα είναι μικρότερος από πριν.

Στο ποσος χρονος χρειαζεται για να υπολογιστουν τα μορια απο 2500+/- αιτησεις δεν υπαρχει λογικη..

Τα αγροτικα θα βγαινουν απο εδω και περα ανα τριμηνο. Αυτο δε θα αυξηθει

Και αυτο για τον απλουστατο λογο οτι ενα τριμηνο ειναι ο χρονος που καθονται οι γιατροι της αμεσως προηγουμενης προκηρυξης στο νοσοκομειο οπου εκπαιδευονται για το αγροτικο προτου πανε σε αυτο.

Αν κανει πχ 4 μηνες να βγουν τα αποτελεσματα, αυτο σημαινει οτι για ενα μηνα δε θα υπαρχουν αγροτικοι να καλυψουν τις εφημεριες. Και οταν σε ενα νοσοκομειο υπαρχουν ολοι κι ολοι 1,2 ή 3 ειδικευομενοι, τοτε οι εφημεριες δεν καλυπτονται απο τους αγροτικους.. και υπαρχουν νοσοκομεια τα οποια δουλευουν κυριως με αγροτικους, και οχι μονιμους, αλλα που καθονται εκει μονο για το τριμηνο (βλεπε ΣΥΡΟΣ οπου μετα ολοι πανε στα περιξ νησια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί θα πρέπει να έχουν άμεση σχέση ο χρόνος υπολογισμού των μορίων με τη δημοσίευση της κάθε προκήρυξης;

Δεν μπορεί να υπολογιστούν πχ σε 1 μήνα από τώρα και η επόμενη προκήρυξη να βγει σε 2; (το στάνταρ 3 μηνών μάλλον είναι αυθαίρετο εκτός και εάν μιλάμε για κάποιο είδος παγιοποίησης τακτικής)

Θεώρησα πως εφόσον την προηγούμενη δήλωσαν 1800 από τους οποίους 1000 νέοι και τώρα 2300 από τους οποίους 500 νέοι (θεωρητικά πάντα) είναι λογικό αυτή τη φορά να χρειαστεί λιγότερος χρόνος. Το ότι δήλωσαν τώρα λιγότεροι "νέοι" από πριν μάλλον είναι σίγουρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή επειδή δε γράφουν τη δυνατότητα διεκδίκησης του αζήτητου με το παραπάνω παράδειγμα,εμείς πρέπει να μυρίσουμε τα νύχια μας ότι καταργήθηκε?

Φοβαμαι πως ειναι ετσι.Εγω δεν δηλωσα ποτε αζητητο αλλα παντοτε ελεγαν κατι πανω σε αυτο.Πχ οτι οποιος θελει μπορει να γραψει...ετσι.Τωρα γιατι δεν διευκρινησαν οτι δεν μπορει κανεις να δηλωσει αζητητο αυτο μαντεψτε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευτυχώς δε δήλωσα αζήτητο.Αλλά μήπως θα πάρω αγροτικό ακόμη κι έτσι?

Σε λίγα χρόνια για να πάρεις αγροτικό θα περιμένεις όσο και για την ειδικότητα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευτυχώς δε δήλωσα αζήτητο.Αλλά μήπως θα πάρω αγροτικό ακόμη κι έτσι?

Σε λίγα χρόνια για να πάρεις αγροτικό θα περιμένεις όσο και για την ειδικότητα!!!

Η βασική αιτία θα είναι η κάλυψη των θέσεων από τους γενικούς ιατρούς. Κάτι που εάν το δούμε αντικειμενικά, μάλλον είναι και το σωστότερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευτυχώς δε δήλωσα αζήτητο.Αλλά μήπως θα πάρω αγροτικό ακόμη κι έτσι?

Σε λίγα χρόνια για να πάρεις αγροτικό θα περιμένεις όσο και για την ειδικότητα!!!

Ναι εξω απο το γραφειο των αγροτικων, εξηγουσαν οτι "επειδη οι γιατροι κανουν τωρα εναμιση χρονο να παρουν αγροτικο" δε ζηταμε πια το πιστοποιητικο αρτιμελειας γιατι θα ληξει μεχρι να παρουν και δεν μπορουμε να τους στελνουμε συνεχεια για ακτινογραφιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.